Διαδικασία έκδοσης διαβατηρίου

maria

Member
Μηνύματα
96
Likes
75
Απ' ότι διάβασα στο περιοδικό "Passport" (τεύχος Απριλίου 2006) η διαδικασία έκδοσης διαβατηρίων άλλαξε. Όλα τα παλαιού τύπου διαβατήρια θα ισχύουν μέχρι το Δεκέμβριο του 2006, ανεξάρτητα από την ημερομηνία λήξης τους. Οπότε θα πρέπει να το αντικαταστήσουμε με νέα. Απαιτούνται τα ακόλουθα:

1. Παράβολο τελών έκδοσης αξίας 26,40 ευρώ για διβατήριο 5ετούς ισχύος.
2. Παράβολο βιβλιαρίου αξίας 25 ευρώ.
3. Ταχυδρομικά τέλη των οποίων η αξία θα καθοριστεί από τον Ιούνιο του 2006.
4. Φωτοαντίγραφο 2 όψεων της αστυνομικής ταυτότητας.
5. Μια υπεύθυνη δήλωση όπου θα αναφέρετε αν έχετε καταδικαστεί τελεσίδικα για πλαστογραφία, ψευδή κατάθεση ή ψευδή δήλωση σε σχετικά με τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για την έκδοση διαβατηρίου, αν εκκρεμούν σε βάρος σας ποινικές διώξεις ή αν έχετε παραπεμφθεί σε δίκη για τα παραπάνω αδικήματα, αν έχετε κηρυχθεί ανυπότακτοι ή λιποτάκτες και αν εκκρεμεί σε βάρος σας απαγόρευση εξόδου από τη χώρα.
6. Μια πρόσφατη έγχρωμη ψηφιακή φωτογραφία 4χ6 εκ.


Για ανηλίκους:
1. Πιστοποιητικό εγγραφής στα δημοτολόγια.
2. Βεβαίωση ταυτοπροσωπίας.
3. Μια έγχρωμη ψηφιακή φωτογραφία 4χ6 εκ.
4. Αίτηση έκδοσης διαβατηρίου

Αν είναι παρών μόνο ο ένας γονέας απαιτείται η γραπτή συναίνεση και του άλλου.


Πληροφορίες:
ΚΕΠ της περιοχής σας
τηλ. 1564
www.ydt.gr (Υπουργείο Δημόσιας Τάξης)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Επίσης τα καινούρια διαβατήρια βγαίνουν αποκλειστικά από την αστυνομία, σε συγκεκριμένα σημεία, λίστα των οποίων υπάρχει στο www.astynomia.gr
 

NaGR

Member
Μηνύματα
13
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
New York New Yooork
Ταξίδι-Όνειρο
Venezuela
τα παράβολα εκτός απο εφορία που αλλού μπορείς να τα πάρεις?
περίπου πόσο κάνει να βγει πλέον το διαβατήριο? (μετά τους τραγικούς χρόνους που ακούγαμε κατά την αλλαγή του τρόπου έκδοσης)
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ακουσα οτι παράβολα υπάρχουν - συνήθως - και στα ΚΕΠ.
Εγώ πάντως για φέτος βολεύτηκα με καινούργια ταυτότητα.
Για το συνολικό κόστος δεν ξέρω πάντως το κράτος προγραμμάτισε καμμια 400ρια εκατ. ? έσοδα
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.969
Likes
9.385
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Παιδια πηγα χθεs και καταθεσα τα χαρτια για διαβατηριο.
Σε 3 λεπτα ειχα φυγει , αφου ημουνα μονη μου στο τμημα.Οποιοs ενδιαφερεται να παει τωρα που δεν εχει κοσμο.Προπερσι μου ειχαν βγαλει το λαδι με τον Junior γιατι φαινοταν λεει στη φωτογραφια μια σκια σαν μουσι - σε 10 χρονων παιδακι! Του εβγαλα 4 φορεs φωτογραφιεs!

Φωτοτυπια ταυτοτηταs δυο οψεων στην ιδια σελιδα , 1 φωτογραφια , παραβολα 50 δημοσιου , 22 χαρτοσημου (72 ευρω συνολο).Εγω τα πηρα απο την εφορια.
Εξυπηρετουν μεχρι τιs 9¨00-9¨30 το βραδυ και τα Σαββατοκυριακα ωs το μεσημερι.
Τα κατεθεσα χθεs Πεμπτη και θα παω την Τεταρτη.
Για περισσοτερεs πληροφοριεσ καλεστε 210-5284170 υπαρχει ηχογραφημενο μηνυμα.
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ
δυστυχως ειναι 75. παιδια η υπηρεσια των διαβατηριων δεν ειναι σαν το δημοσιο (14:00 σχολασμα) ειναι μεχρι τις 21:00 οποτε μπορειτε να πατε το βραδυ. εμεις πηγαμε οικογενειακως 20:30 μια μερα, και μετα απο τρεις μερες μας πηραν τηλ να παμε να τα παρουμε

οπως ανεφερε και η go2dbeach προσοχη στις φωτογραφιες. δεν πρεπει να φορατε γυαλια να εχετε γενια τα μακρια μαλλια μαζεμενα πισω και αλλες τετοιες υπερβολες

ΥΓ ας ειναι καλα οι πλανηταρχες με το παραμυθι περι τρομοκρατιας που βρηκαν τελευταια, για να μας παιδευουν
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Χμ. Δεν είναι κακό πάντως να γίνει πιο τυπική η έκδοση των διαβατηρίων... Μέχρι τώρα όλοι οι μαφιόζοι της ανατολικής ευρώπης ελληνικά διαβατήρια έβγαζαν....
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.969
Likes
9.385
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Παντωs εχουν γινει αρκετα πιο απλα τα πραγματα.
Εγω εχω μακρια μαλλια και στη φωτο δεν τα επιασα πισω , ειχα βαφτει κλπ.. και ενω παλια θα με εστελναν για αλλη τωρα περασε με τη μια , ουτε αιτηση , χαρτοσημα και λοιπα συμπληρωσα , τα εφιαξαν ολα αυτοι.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ας επαναφέρω το αρχαίο θέμα, για να μην ανοίγω κι εγώ καινούργιο.

Ξέρει κανείς πόσο καιρό πριν από το λήξη ενός διαβατηρίου δέχονται αιτήσεις για ανανέωση? Το δικό μου λήγει σε 13 μήνες. Μπορώ να πάω από τώρα για ανανέωση (κι ας πληρώσω παράβολο παραπάνω ή ας χάσω λίγη διάρκεια?). Αν όχι, πότε είναι το νωρίτερο που μπορώ να πάω?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom