Διαδικασία έκδοσης διαβατηρίου

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
μα τωρα δεν (ξανα)αλλαξε αυτο και πρεπει να δειχνουμε διαβατηρια ακομα και εντος σεγκεν? :roll:
κατι τετοιο ακουσα προσφατα, με αποφαση γαλλιας και γερμανιας νομιζω...
και οτι εμεις ειμαστε στις χωρες με προβλημα στη διαφυλαξη συνορων η κατι τετοιο..
Προς το παρόν δεν έχει αλλάξει κάτι.

Δες και αυτή τη συζήτηση για περισσότερες πληροφορίες.

http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...E1-%F4%EF%F5%F2-%DD%EB%EB%E7%ED%E5%F2%3B.html
 

georgezerv76

Member
Μηνύματα
123
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαριούπολη-Ντονιετσκ
σ ευχαριστω Αννυ! αν και εχω νεα ταυτοτητα και παλι χρησιμοποιω παντου διαβατηριο και σιγουρα θα το ανανεωσω απλα ευχομαι να το αποφυγω προς το παρον...και σαν...ταξιδακιας που ειμαι το χρειαζομαι τουλαχιστον για 5-6 ταξιδια το χρονο! :)



p.s. τουλαχιστον για τον...ονειρικο προορισμο μου δε χρειαζεται διαβατηριο! :) XD
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.065
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Προς το παρόν δεν έχει αλλάξει κάτι.

Δες και αυτή τη συζήτηση για περισσότερες πληροφορίες.

http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...E1-%F4%EF%F5%F2-%DD%EB%EB%E7%ED%E5%F2%3B.html
Ούτε συζητείται καν το ενδεχόμενο να χρειάζεται διαβατήριο για την Πορτογαλία (εντός ΕΕ). Συζητείται μόνο το να γίνεται έλεγχος (ταυτοτήτων ή ότι χρειάζεται έτσι κι αλλιώς ήδη ο καθένας).
 

heraklion

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει, αυτός που τα εκδίδει όμως άλλα λέει και είναι σαφής. 8 μήνες πριν την λήξη εκτός των ανωτέρω περιπτώσεων.
Έντυπα Αιτήσεων Διαβατηρίων - Περιεχόμενο
Μα κι εγώ βρε Samion στην αστυνομία ρώτησα, στην έκδοση διαβατηρίων και μου είπε και 1 χρόνο πριν τη λήξη μπορώ να ανανεώσω. Τώρα τι να πω, οι ίδιοι αναιρούν τους εαυτούς τους...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μα κι εγώ βρε Samion στην αστυνομία ρώτησα, στην έκδοση διαβατηρίων και μου είπε και 1 χρόνο πριν τη λήξη μπορώ να ανανεώσω. Τώρα τι να πω, οι ίδιοι αναιρούν τους εαυτούς τους...
επικοινώνησες με τη Διεύθυνση Διαβατηρίων στην Καισαριανή? η μόνη Διεύθυνση αρμόδια για την έκδοση και για το ανωτέρω σαιτ.
τα υπόλοιπα είναι απλά γραφεία με αρμοδιότητα την παραλαβή και 1ο απλό έλεγχο των δικαιολογητικών.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.596
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κι εγώ τη διαδικασία ανανέωσης την ξεκίνησα κανονικότατα 10 μήνες πριν τη λήξη του προηγούμενου και δεν τέθηκε από την Υπηρεσία Διαβατηρίων καμία ένσταση επ' αυτού.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Κι εγώ τη διαδικασία ανανέωσης την ξεκίνησα κανονικότατα 10 μήνες πριν τη λήξη του προηγούμενου και δεν τέθηκε από την Υπηρεσία Διαβατηρίων καμία ένσταση επ' αυτού.
το σαιτ τους είναι σαφέστατο. το μόνο σίγουρο είναι 8 μήνες πριν επιτρέπεται. οι υπόλοιπες εκδοχές απλά παίζονται.
τώρα ο καθένας μπορεί να δοκιμάσει αν επείγεται. μόνο να βεβαιωθεί ότι δεν χανει τα παράβολα αν απορριφθεί η αιτηση.
 

mpampis_driver

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
AΑΓΑΝΑΚΤΗΣΜΕΝΟΣ

SORRY ρε παιδια. αλλα δεν μπορω να το δεχθω. θελω να παω ταυλανδη 5/9/2011 και το διαβατηριο μου ληγει 6/3/2012.. μετα και για τα επομενα 5 χρονια σιγουρα δεν προκειτε να βγω εκτος ευρωπης και γενικα οπου μετακινηθω θα αρκει η ταυτοτητα μου. οποτε ειμαι αναγκασμενος να πληρωρω νταιλικι το 100ρικο για αναναιωση διαβατηριου πρωτου φυγω?? που αντι για 6 μηνες θα μυρισω πισω στους 5.5 ???

η εγω ειμαι ηλιθιος η εγω.. δεν υπαρχει κατι αλλο. αν ξερει καποιος κατι ας με φωτισει !!
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Κοιτωντας τα δικαιογητικα για διαβατηριο , και επειδη ετοιμαζομαι να βγαλω νεο λογω κλοπης πριν 15 μηνες ειδα τα εξης

3. Δικαιολογητικά σε περίπτωση κλοπής ή απώλειας διαβατηρίου

Σε περίπτωση έκδοσης νέου διαβατηρίου λόγω κλοπής ή απώλειας, υποβάλλονται τα ίδια δικαιολογητικά με την περίπτωση 1 και επιπλέον αυτών, πρόσφατη βεβαίωση Ελληνικής Αρχής (Αστυνομικής ή Προξενικής) στην οποία δηλώθηκε η κλοπή ή η απώλεια, στην οποία αναφέρεται το αποτέλεσμα της διενεργηθείσας έρευνας.

Η ημερομηνία έκδοσης των υποβαλλομένων κατά περίπτωση δικαιολογητικών θα πρέπει να είναι του τελευταίου εξαμήνου (άρθρο 2 παρ.2, ΚΥΑ 3021/22/10), από την ημερομηνία υποβολής τους στις αρμόδιες υπηρεσίες παραλαβής.


δηλαδη αν εγω εχω χαρτι απο την αστυνομια οτι με εκλεψαν με ημερομηνια πριν 15 μηνες με τη τοτε ημερομηνια δε θα γινει δεκτο...αυτο καταλαβα...

σε αυτη τη περιπτωση τι κανω,καταλαβα οτι ξαναπαω εκει που με εκλεψαν, δηλαδη θα παω θεσσαλονικη να παρω παλι χαρτι οτι μου ανοιξαν το τοτε σπιτι και πηραν το διαβατηριο?μενω αθηνα τωρα...

επισης το κλεμμενο διαβατηριο το εβγαλα βολο που εμενα πριν 2 χρονια, ελπιζω να μην υπαρχει θεμα και με αυτο

περνω τηλ στο αρμοδιο γραφειο της περιοχης μου και εχει μονο αυτοματο τηλεφωνητη με τα πιστοποιητικα κ.τλ

αν ξερει καποιος ας με ενημερωσει, βεβαια 8α παω απο κει μεθαυριο...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.230
Μηνύματα
884.383
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom