Διαδικασία έκδοσης διαβατηρίου

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Ας επαναφέρω το αρχαίο θέμα, για να μην ανοίγω κι εγώ καινούργιο.

Ξέρει κανείς πόσο καιρό πριν από το λήξη ενός διαβατηρίου δέχονται αιτήσεις για ανανέωση? Το δικό μου λήγει σε 13 μήνες. Μπορώ να πάω από τώρα για ανανέωση (κι ας πληρώσω παράβολο παραπάνω ή ας χάσω λίγη διάρκεια?). Αν όχι, πότε είναι το νωρίτερο που μπορώ να πάω?

Συμφωνα με το Υπουργειο Εξωτερικών, αίτηση για εκδοση ανανέωση παλαιού διαβατηρίου με ισχύ 5 ετών "χρησιμοποιείται όταν έχει εκδοθεί στο παρελθόν διαβατήριο από την Ελληνική Αστυνομία, με τις διατάξεις του Νόμου 3103/2003, το οποίο όμως έχει λήξει ή πρόκειται να παύσει η ισχύς του εντός οκταμήνου από της υποβολής του αιτήματος."
Παρόλα αυτά στις συχνές ερωτήσεις αναφέρει ότι η διαδικασία ανανέωσης γίνεται περίπου 6 μήνες πριν τη λήξη του παλιού, οποτε λογικά το νωρίτερο είναι οι 8 μήνες.
 

georgezerv76

Member
Μηνύματα
123
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαριούπολη-Ντονιετσκ
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΜΙΑ ερωτηση....
το διαβατηριο μου ληγει το μαρτιο του 2012 ! αυτο σημαινει οτι το αργοτερο τον σεπτεμβριο πρεπει να παω να το ανανεωσω?
ξερετε ποσο κοστιζει η ανανεωση και αν χρειαζονται ξανα φωτογραφιες η εγγραφα η απλα παω στην αστυνομια και το ανανεωνω?

ευχαριστω!!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Με επιφυλαξη το λεω ,αλλα νομιζω οτι ξανακανεις την ιδια διαδικασια απο την αρχη και πληρωνεις παραβολα.:(
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΜΙΑ ερωτηση....
το διαβατηριο μου ληγει το μαρτιο του 2012 ! αυτο σημαινει οτι το αργοτερο τον σεπτεμβριο πρεπει να παω να το ανανεωσω?
ξερετε ποσο κοστιζει η ανανεωση και αν χρειαζονται ξανα φωτογραφιες η εγγραφα η απλα παω στην αστυνομια και το ανανεωνω?

ευχαριστω!!!
Θα το ανανεώσεις πριν τη λήξη του αν πρόκειται να ταξιδέψεις σε χώρα που να χρειάζεται διαβατήριο με 6μηνη ισχύ.
Όσο για τη διαδικασία είναι η ίδια είτε εκδίδεται για πρώτη φορά είτε ανανεώνεται...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Θα το ανανεώσεις πριν τη λήξη του αν πρόκειται να ταξιδέψεις σε χώρα που να χρειάζεται διαβατήριο με 6μηνη ισχύ.
υπόψη ότι το ανανεώνεις οποτεδήποτε, ανεξάρτητα από το πότε λήγει, και στις ακόλουθες περιπτώσεις (το 4 ισχύει πχ για επισκέπτες του Ισραήλ που επιθυμούν να επισκεφθούν αραβικές χώρες μετά):

1. Συμπλήρωση σελίδων.
2. Μεταβολές στοιχείων.
3. Αλλοιώσεις.
4. Αναφέρονται κράτη μη επιθυμητά.
5. Έκδοση ηλεκτρονικού διαβατηρίου

αλλιώς ισχύει το 8μηνο προ λήξης.
 

heraklion

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Χθες ήμουν στο τμήμα διαβατηρίων για να βγάλει η κουνιάδα μου και ρώτησα τον αστυνομικό για το δικό μου, λήγει Αύγουστο του 2013. Μου είπε ένα χρόνο πριν την λήξη μπορώ να κάνω ανανέωση.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Για την οποία όμως πληρώνεις ξανά κανονικά, ένα ωραιότατο παράβολο που φτάνει συν πλην 100 ευρώ, εκ των οποίων ένα ποσοστό υπέρ ΟΓΑ... Και αν ρωτάς γιατί, να σου απαντήσω ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μου είπε ένα χρόνο πριν την λήξη μπορώ να κάνω ανανέωση.
ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει, αυτός που τα εκδίδει όμως άλλα λέει και είναι σαφής. 8 μήνες πριν την λήξη εκτός των ανωτέρω περιπτώσεων.
Έντυπα Αιτήσεων Διαβατηρίων - Περιεχόμενο
 

georgezerv76

Member
Μηνύματα
123
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαριούπολη-Ντονιετσκ
Θα το ανανεώσεις πριν τη λήξη του αν πρόκειται να ταξιδέψεις σε χώρα που να χρειάζεται διαβατήριο με 6μηνη ισχύ.
Όσο για τη διαδικασία είναι η ίδια είτε εκδίδεται για πρώτη φορά είτε ανανεώνεται...

xmm.... θα παω Πορτογαλια τον αυγουστο, οποτε λεω να το ανανεωσω με το που επιστρεψω και θα ληγει σε ακριβως 7 μηνες!
ειναι οτι δεν μπορω να διαθεσω ουτε ...50 ευρω τωρα, οποτε τον σεπτεμβρη θα ειναι ευκολοτερο να τα δωσω....

φανταζομαι οτι στη πορτογαλια δε θα εχω προβλημα με διαβατηριο που ληγει σε 7 μηνες.... ;)
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
xmm.... θα παω Πορτογαλια τον αυγουστο, οποτε λεω να το ανανεωσω με το που επιστρεψω και θα ληγει σε ακριβως 7 μηνες!
ειναι οτι δεν μπορω να διαθεσω ουτε ...50 ευρω τωρα, οποτε τον σεπτεμβρη θα ειναι ευκολοτερο να τα δωσω....

φανταζομαι οτι στη πορτογαλια δε θα εχω προβλημα με διαβατηριο που ληγει σε 7 μηνες.... ;)

Στην Πορτογαλία πας και μόνο με την ταυτότητά σου.
 

georgezerv76

Member
Μηνύματα
123
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαριούπολη-Ντονιετσκ
Στην Πορτογαλία πας και μόνο με την ταυτότητά σου.

μα τωρα δεν (ξανα)αλλαξε αυτο και πρεπει να δειχνουμε διαβατηρια ακομα και εντος σεγκεν? :roll:
κατι τετοιο ακουσα προσφατα, με αποφαση γαλλιας και γερμανιας νομιζω...
και οτι εμεις ειμαστε στις χωρες με προβλημα στη διαφυλαξη συνορων η κατι τετοιο..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.230
Μηνύματα
884.357
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom