Ρωσία Διαδικασία και κόστος έκδοσης VISA για Ρωσία

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Θα διαφωνήσω. Η έκδοση για να έρθουν Ελλάδα είναι δύσκολη και μάλιστα τρώνε και πολλές τάπες. Παράδειγμα πολλές Ekaterinburgιότισες που θα έρχονταν το καλοκαίρι Χανιά δεν πήραν βίζα και ενώ είχαν "invitation"...
εχεις δικιο!!!!
τα νουμερα για τη visa τους ειναι εξοντωτικα για αυτους...
υπαρχει βεβαια ενα παραθυρακι αλλα δε δημοσιοποιειται;)
 

vivyen

Member
Μηνύματα
96
Likes
51
μμμμ....οταν λετε *τα νουμερα*-τι εννοειτε?
και το *παραθυρακι* πιο ειναι? μιζα? ε,βεβαια,αφου ειναι ελληνικο προξενειο...
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
δε γνωριζω προσωπικα , σου απαντω ομως επειδη βλεπω πως δεν σου χει απαντησει κανεις μεχρι τωρα
το ποσο που κερδιζεις με το να βγαλεις τη βιζα μονος σου ειναι πανω κατω τα μισα απο οσα θα δινες στο πρακτορειο, δηλαδη 70-80 και οι 2 μαζι
γλιτωνεις ομως την ταλαιπωρια
το χα ψαξει για να παω κι εγω ρωσια αλλα τελικα δεν πηγα για διαφορους λογους
παντως ενα φιλο που χε παει προσφατα που ρωτησα αυτα μου ειπε
αν σε ενδιαφερει υπαρχει και ενα πρακτορειο στη θεσσανικη που ειδικευεται σε ταξιδια στη ρωσσια.
αν παλι σκοπευεις να ταξιδεψεις μονος, τοτε προετοιμασου καλα, οι ρωσοι δε ξερουν αγγλικα σχεδον καθολου , πολυ σπανια να βρεις ανθρωπο να σε βοηθησει και επισης οι πινακιδες ειναι στα ρωσικα σχεδον αποκλειστικα
αυτο σημαινει οτι πρεπει -ειλικρινα- να μαθεις το κυριλικο αλφαβητο για να ανταποκριθεις - δεν ειναι πολυ δυσκολο-
αυτα τα ολιγα μπορω να σου πω, μεχρι να "εμφανιστει" καπιος που γνωριζει εκ του προσωπικου το ζητημα
εγω σου ευχομαι παντως να πας, Ρωσία ειναι αυτη !




Για τη βιζα δεν Ξέρω πολλά πραγματα γιατί πήγα με πρακτορείο, η χρέωση όμως δεν ήταν τόσο πολύ, ίσως ήταν 100ε μαζί με την ασφάλιση που είναι υποχρεωτική.
Πήγα πριν 2 χρόνια. Δεν έχω συγχωρήσει τον εαυτό μου που πήγα με πρακτορείο.
Πλήρωσα τα ταξίδι πολύ ακριβά, τουλάχιστον 2πλάσια τιμή, επειδή πήγα μόνη μου
και τα κυριότερα αξιοθέατα το μουσείο Πούσκιν, μια από τις μεγαλύτερες πινακοθήκες της Ευρώπης που υπάρχει στη Μόσχα, το μαυσωλείο του Λένιν κλπ τα επισκέφθηκα μόνη μου. Για να δω πολύ σημαντικά πράγματα έφευγα από το γκρούπ
και μόνη γύριζα στη Μόσχα και το Λένιγραντ. Το γκρούπ είχε μιά εμμονή με τις εκκλησίες και τα μοναστήρια ( όλες οι εκκδρομές έχουν αυτό το πρόγραμμα).
Αυτό που θα επισημάνω ειναι ότι η Μόσχα έχει ένα πανέμορφο μετρό εκεί δεν θα μπερδεφτείς καθόλου, η γλώσσα δεν επιρρεάζει την ξενάγησή σου εάν έχεις ένα καλό οδηγό, επίσης τα περισσότερα αξιοθέατα είναι συγκεντρωμένα γύρω από το Κρεμλίνο.Μην διστάσεις να πάς μόνος. Θα περάσεις πολύ ωραία.
 

vivyen

Member
Μηνύματα
96
Likes
51
με γκρουπ οπου και αν πας-τα ιδια ειναι.δεν αξιζει,αλλα αμα πας για 1-η φορα και δεν γνωριζεις και τη γλωσσα-φοβασαι.
παντως για Μοσχα και γενικως Ρωσια καλυτερα ειναι να κλεισετε κανα διαμερισμα,οχι χοτελ.ειναι πιο οικονομικα. τα ξενοδοχεια ειναι απλισιαστα.
Ασπα σας αρεσει τελικα η Μοσχα? τι εντιπωσεις σας αφησε?
 

Aptaliko

Member
Μηνύματα
57
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Για πειτε τωρα...να παω στην πρεσβεια μονη μου ή να παω στο γνωστο πιασοκωλε πρακτορειο??
ευτυχως το visa support απο το χοτελ που εκλεισα ειναι free of charge , αλλα μου τονισαν οτι αν για καποιο λογο δεν πραγματοποιησω το ταξιδι θα παρακρατηθουν $115 απο την καρτα που δηλωσα, σαν penalty
Ευαγγελία σαφώς και να πας μόνη σου.

Εγώ πήγα την προηγούμενη εβδομάδα στις 9:30 το πρωί και στις 10:00 είχα βγει συμπεριλαμβανομένου και του ελέγχου, την εναπόθηση προσωπικών αντικειμένων σε ντουλαπάκι κ.λ.π.

Η διαδικασία είναι πάρα μα πάρα πολύ εύκολη.


  • Πρέπει να έχεις μαζί σου το Voucher και τη Visa Support από το ξενοδοχείο που έχεις κλείσει όπου και στη δική μου περίπτωση ήταν "free of charge".
  • Στο προξενείο συμπληρώνεις την αίτηση και δίνεις και μία φωτογραφία (γενικά είναι χαλαροί στο μέγεθος και στο τύπο της φωτογραφίας αφού και μεγάλη να είναι όπως του διαβατηρίου αυτοί την κόβουν).
  • Τους παραδίδεις και το διαβατήριο το οποίο το παίρνεις πίσω μαζί με την Visa. Προσοχή το διαβατήριο να έχει ισχύ για τουλάχιστον 6 μήνες από την ημερομηνία εξόδου από τη χώρα.
  • Επίσης θα χρειαστεί να καλύπτεσαι από ασφάλεια υγείας στη Ρωσία. Αν έχεις λοιπόν προσωπική ασφάλεια που σε καλύπτει την έχεις μαζί σου και σου βγάζουν μία φωτοτυπία. Αν δεν έχεις βγάζεις μία εκείνη τη στιγμή (από διπλανό κτήριο) που έχει κόστος 2? την ημέρα.
  • Το κόστος για την έκδοση της βίζας είναι 35? και βγαίνει σε 6 περίπου εργάσιμες ημέρες.
Γενικά είναι πολύ απλή η διαδικασία που αξίζει όχι μόνο για τα χρήματα που κερδίζεις και τα οποία δεν είναι ευκαταφρόνητα αλλά όταν σκοπεύεις να κάνεις ένα ταξίδι σε μία μακρινή χώρα και να την εξερευνήσεις και πολλές φορές μόνος σου, μακρυά από group, χρησιμοποιώντας κάθε μεταφορικό μέσο, διαβάζοντας χάρτες και οδηγούς, ε τότε δεν θα κολλήσεις σε μισή ώρα διαδικάσια μέσα στη χώρα σου.

Καλό σου ταξίδι.

Βασίλης.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
ευαγγελια στο προξενειο να πας οχι στην πρεσβεια, οπως λεει και ο Βασιλης.

Βασιλη οι πληροφοριες που εδωσες πολυ χρησιμες, ευχαριστουμε.
 

Aptaliko

Member
Μηνύματα
57
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
ευαγγελια στο προξενειο να πας οχι στην πρεσβεια, οπως λεει και ο Βασιλης.

Βασιλη οι πληροφοριες που εδωσες πολυ χρησιμες, ευχαριστουμε.
Σωστά, για την έκδοση της Visa πηγαίνουμε στο προξενείο (όχι στη πρεσβεία).

Γενικό Προξενείο Ρωσίας στην Αθήνα: Τζαβέλα 5, Χαλάνδρι
(Δευτέρα-Παρασκευή 09.00-13.00), τηλ. 210 6728.849, 210 6742.949.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
ευχαριστω παρα πολυ για τις διευκρινησεις.Μολις μαζεψω τα απαιτουμενα εγγραφα θα παω. Για την ασφαλεια υγειας ,σε ποιο κτηριο πρεπει να παω??
Λεγεται καπως??
 

Aptaliko

Member
Μηνύματα
57
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
ευχαριστω παρα πολυ για τις διευκρινησεις.Μολις μαζεψω τα απαιτουμενα εγγραφα θα παω. Για την ασφαλεια υγειας ,σε ποιο κτηριο πρεπει να παω??
Λεγεται καπως??
Είναι ακριβώς δίπλα (βγαίνοντας από το προξενείο αριστερά), έχει να κάνει με τις πολιτιστικές δραστηριότητες κ.λ.π. Με το που θα μπεις στο κτίριο ακριβώς δεξιά είναι ένα γραφείο που σου βγάζει την ασφάλεια εκείνη τη στιγμή (2? για κάθε ημέρα παραμονής).
 

xalara

Member
Μηνύματα
217
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-bora
για την transit visa της ρωσιας έχετε ιδέα για το κόστος και πώς βγαίνει ?
πχ αν έχεις ένα 10ωρο αναμονής στη μόσχα με αεροφλοτ.
 

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
Ευαγγελία σαφώς και να πας μόνη σου.

Εγώ πήγα την προηγούμενη εβδομάδα στις 9:30 το πρωί και στις 10:00 είχα βγει συμπεριλαμβανομένου και του ελέγχου, την εναπόθηση προσωπικών αντικειμένων σε ντουλαπάκι κ.λ.π.

Η διαδικασία είναι πάρα μα πάρα πολύ εύκολη.


  • Πρέπει να έχεις μαζί σου το Voucher και τη Visa Support από το ξενοδοχείο που έχεις κλείσει όπου και στη δική μου περίπτωση ήταν "free of charge".
  • Στο προξενείο συμπληρώνεις την αίτηση και δίνεις και μία φωτογραφία (γενικά είναι χαλαροί στο μέγεθος και στο τύπο της φωτογραφίας αφού και μεγάλη να είναι όπως του διαβατηρίου αυτοί την κόβουν).
  • Τους παραδίδεις και το διαβατήριο το οποίο το παίρνεις πίσω μαζί με την Visa. Προσοχή το διαβατήριο να έχει ισχύ για τουλάχιστον 6 μήνες από την ημερομηνία εξόδου από τη χώρα.
  • Επίσης θα χρειαστεί να καλύπτεσαι από ασφάλεια υγείας στη Ρωσία. Αν έχεις λοιπόν προσωπική ασφάλεια που σε καλύπτει την έχεις μαζί σου και σου βγάζουν μία φωτοτυπία. Αν δεν έχεις βγάζεις μία εκείνη τη στιγμή (από διπλανό κτήριο) που έχει κόστος 2? την ημέρα.
  • Το κόστος για την έκδοση της βίζας είναι 35? και βγαίνει σε 6 περίπου εργάσιμες ημέρες.
Γενικά είναι πολύ απλή η διαδικασία που αξίζει όχι μόνο για τα χρήματα που κερδίζεις και τα οποία δεν είναι ευκαταφρόνητα αλλά όταν σκοπεύεις να κάνεις ένα ταξίδι σε μία μακρινή χώρα και να την εξερευνήσεις και πολλές φορές μόνος σου, μακρυά από group, χρησιμοποιώντας κάθε μεταφορικό μέσο, διαβάζοντας χάρτες και οδηγούς, ε τότε δεν θα κολλήσεις σε μισή ώρα διαδικάσια μέσα στη χώρα σου.

Καλό σου ταξίδι.

Βασίλης.

Πρέπει να πάει το ίδιο το άτομο που θα ταξιδέψει; Είμαι από επαρχία και θα με βόλευε να στείλω ένα φίλο που μένει Αθήνα :)
Η ασφάλεια υγείας πρέπει να είναι κάποιας ιδιωτικής εταιρίας ή ταξιδιωτική ασφάλεια;
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Πρέπει να πάει το ίδιο το άτομο που θα ταξιδέψει; Είμαι από επαρχία και θα με βόλευε να στείλω ένα φίλο που μένει Αθήνα :)
Η ασφάλεια υγείας πρέπει να είναι κάποιας ιδιωτικής εταιρίας ή ταξιδιωτική ασφάλεια;
Σε εμάς δεν προέκυψε κανένα πρόβλημα με αυτό που λες, και μάλιστα ήταν και άλλα άτομα στο προξενείο που εκτός από τη δική τους βίζα έβγαζαν και για άλλους. Η ασφάλεια υγείας είναι από συγκεκριμένη εταιρία, και θα την πάρεις από το γραφείο ενός πολιτιστικού συλλόγου, σε ένα διπλανό της πρεσβείας κτίριο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.809
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom