Ρωσία Διαδικασία και κόστος έκδοσης VISA για Ρωσία

Aptaliko

Member
Μηνύματα
57
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
VISA Support

Τελικά για να πάρεις VISA από το προξενείο χρειάζεσαι να έχεις από το ξενοδοχείο που θα μείνεις το VOUCHER πληρωμής για το δωμάτιο και τη VISA Support την οποία εκδίδει το ίδιο το ξενοδοχείο και στο στέλνει με email χωρίς κόστος. Σημειωτέον ότι εδώ που ρώτησα για να πάρω μόνο τη Visa Support μου ζήτησαν 30?. Τελικά όταν δεν υπάρχει ελευθερία μετακινήσεων πάντα θα υπάρχουν κάποιοι που θα κονομάνε. Αναρωτιέμαι αν εγώ πρέπει να κάνω ένα σωρό πράγματα ή να πληρώσω 100? το κεφάλι για να πάω σε τέτοιες χώρες για τουρισμό, φαντάζομαι τι θα πρέπει να κάνουν οι άνθρωποι από εκεί για να έρθουν σε μία χώρα της "Δύσης" για μία καλύτερη ζωή. Δεν είναι υπερβολή αν θα τους ζητήσουν να πουλήσουν τα υπαρχοντά τους :(.
 

Aptaliko

Member
Μηνύματα
57
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Αν σε ενδιαφέρει το visa support document εγώ το πήρα από https://www.getrussian.com/visa/order/invitation?reg=n
Και στο ερώτημά σου αν αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά, ναι αξίζει.

Μα εγώ το πήρα δωρεάν από το ξενοδοχείο που θα μείνω, γιατί θα πρέπει να πληρώσω επιπλέον χρήματα. Πέραν τούτου και των 30? για την VISA support θέλουνε επιπλέον από 70?-120? για να σου βγάλουν την τελική VISA. Δηλαδή το συνολικό κόστος για Visa+Visa support ξεπερνάει τα 100?. Αν πας μόνος σου το κόστος είναι στα 35?.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.006
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μα εγώ το πήρα δωρεάν από το ξενοδοχείο που θα μείνω, γιατί θα πρέπει να πληρώσω επιπλέον χρήματα. Πέραν τούτου και των 30? για την VISA support θέλουνε επιπλέον από 70?-120? για να σου βγάλουν την τελική VISA. Δηλαδή το συνολικό κόστος για Visa+Visa support ξεπερνάει τα 100?. Αν πας μόνος σου το κόστος είναι στα 35?.
Δεν δίνουν όλα τα ξενοδοχεία δωρεάν Visa Support. Μόνο λίγα που έχουν απευθείας σχέση με τις σχετικές κρατικές υπηρεσίες. Κατά κανόνα είναι μεγάλα και σχετικά ακριβά ξενοδοχεία.
 

Aptaliko

Member
Μηνύματα
57
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Δεν δίνουν όλα τα ξενοδοχεία δωρεάν Visa Support. Μόνο λίγα που έχουν απευθείας σχέση με τις σχετικές κρατικές υπηρεσίες. Κατά κανόνα είναι μεγάλα και σχετικά ακριβά ξενοδοχεία.
Αυτό δεν το ήξερα ότι επεμβαίνει και κρατική υπηρεσία της εκεί χώρας όπου το ξενοδοχείο αναλαμβάνει να επικοινώνησει μαζί της, οπότε είναι λογικό να υπάρχει ένα κόστος στην όλη ιστορία αλλά και πάλι νομίζω ότι το κόστος των 30? είναι υπερβολικό για μία χώρα που ο μέσος μισθός είναι της τάξης των 400?. Πάντως το ξενοδοχείο που έκλεισα δεν ανήκει στα ακριβά (85?), οπότε μπράβο τους και για τους 2 λόγους :clap:.
 

vivyen

Member
Μηνύματα
96
Likes
51
φαντάζομαι τι θα πρέπει να κάνουν οι άνθρωποι από εκεί για να έρθουν σε μία χώρα της "Δύσης" για μία καλύτερη ζωή. Δεν είναι υπερβολή αν θα τους ζητήσουν να πουλήσουν τα υπαρχοντά τους
Από τη Ρωσία να ερθουν ΕΔΩ για μια καλύτερη ζωη?????
ονειρευεστε,μου φαινετε...
ποια ειναι η χωρα της *Δυσης*? Ελλαδισταν?????
Ως χώρα της *Δυσης* την Ελλάδα βλέπουν μόνο οι έλληνες...κανείς άλλως!
από τη Ρωσία για την Ελλάδα σαφός και δεν είναι δύσκολη εκδοση βίζας.'ανθρωποι από και ερχονται και χαλάνε ένα σωρό λεφτά στην Ελλάδα. Και αν δεν 'ηταν στην ΕΕ-δεν να υπηρχαν καν βίζες!
Ενώ στη Ρωσία πολλοι θέλουν να πανε για να μεινουν-και 'ελληνες,φυσικά-λόγο των θέσεων εργασίας που εδώ ειναι αναρπαστες. Δεν πρέπει η χώρα να προστατευτεί?
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
από τη Ρωσία για την Ελλάδα σαφός και δεν είναι δύσκολη εκδοση βίζας.
Θα διαφωνήσω. Η έκδοση για να έρθουν Ελλάδα είναι δύσκολη και μάλιστα τρώνε και πολλές τάπες. Παράδειγμα πολλές Ekaterinburgιότισες που θα έρχονταν το καλοκαίρι Χανιά δεν πήραν βίζα και ενώ είχαν "invitation"...
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Για πειτε τωρα...να παω στην πρεσβεια μονη μου ή να παω στο γνωστο πιασοκωλε πρακτορειο??
ευτυχως το visa support απο το χοτελ που εκλεισα ειναι free of charge , αλλα μου τονισαν οτι αν για καποιο λογο δεν πραγματοποιησω το ταξιδι θα παρακρατηθουν $115 απο την καρτα που δηλωσα, σαν penalty
 

vivyen

Member
Μηνύματα
96
Likes
51
Ευαγγελια εξαρταται τι θελετε..στο γραφειο θα πληρωσετε κατι παρα πανω αλλα αποφευγετε την ταλαιπωρεια.
fitsiano απο τη Μοσχα ειναι πολυ πιο ευκολο. αλλωστε μπορουνε να παρουνε και βιζα σενγεν που υσχυει για 1 χρονο και μπορουνε να πηγαινω-ερχουντε μεσω σε αυτο το διαστημα.Προσκληση δεν χρειαζεται,μαζευεις τα χαρτια σου-αυτα που να σου πουν+κρατηση απο το hotel-και εισαι ετοιμος.
με την προσκληση δινουν αλλη βιζα-δεν λεγεται τουριστικη.και δεν ειναι η καλυτερη λιση αμα θελει καποιος να καλεσει το κοριτσι του διοτι σε αυτες τις περιπτωσεις μερικες φορες απλα δεν να τη δωσουν.
Παντος και για ελληνα για να παρει τετιου ιδους βιζα προσκληση χρειαζεται.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Για πειτε τωρα...να παω στην πρεσβεια μονη μου ή να παω στο γνωστο πιασοκωλε πρακτορειο??
ευτυχως το visa support απο το χοτελ που εκλεισα ειναι free of charge , αλλα μου τονισαν οτι αν για καποιο λογο δεν πραγματοποιησω το ταξιδι θα παρακρατηθουν $115 απο την καρτα που δηλωσα, σαν penalty


να σου πω ακομη με αυτό ασχολείσαι?? είπαμε θα πας στο πρακτορείο, το οποίο είναι το λιγότερο πιασοκωλέ από τα υπόλοιπα...
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
να σου πω ακομη με αυτό ασχολείσαι?? είπαμε θα πας στο πρακτορείο, το οποίο είναι το λιγότερο πιασοκωλέ από τα υπόλοιπα...
ε καλα , να ρωτησω παλι , πειραζει ρε κουκλα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.839
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom