Ρωσία Διαδικασία και κόστος έκδοσης VISA για Ρωσία

soopaman

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Στην ηλεκτρονικη αιτηση οπου βλεπεις πρεσβεια εννοειται το προξενειο που βρισκεται στο Χαλανδρι.Αλλο πρεσβεια,αλλο προξενειο και αλλο VFS.Με τις εκδοσεις βιζας ασχολειται αποκλειστικα το προξενειο και το VFS,αλλα το δευτερο χρεωνει ενα 20αρικο παραπανω,διαλεγεις και παιρνεις.
Στο προξενείο μας παραπέμπουν για να κλείσουμε ραντεβού το οποιο πλέον δεν ισχύει κ στην αντίστοιχη σελίδα δεν είναι εφικτό. Σας έτυχε κ σας κατι αναλογο; Κ πως το χειριστήκατε;
 

soopaman

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Λοιπον, βγαλαμε τις βιζες απο το προξενειο. 35 ευρω το ατομο. Συνοψιζω:
1) Δεν εχει σημασια ποιο ξενοδοχειο θα αναγραφεται πανω στο tourist invitation.
2) Το invitation το βγαλαμε απο το travelrussia, μαζι με την ασφαλιση.
3) Το visa center μας ειχε ενημερωσει αρχικα για γνησιες υπογραφες στα
παραπανω εγγραφα, τις οποιες τις παρειχε to travelrussia χωρις κανενα
προβλημα, τα οποια σταλθηκαν σκαναρισμενα.
4) Για την εκδοση βιζας στο προξενειο βαζετε στην ηλεκτρονικη δηλωση
τοπο παραλαβης την πρεσβεια (που εννοουν το προξενειο) και για να
κανετε την καταθεση πρεπει πρωτα να κλεισετε ΡΑΝΤΕΒΟΥ απο το
https://q.midpass.ru/en/ . Λιγη προσπαθεια με γκουγκλ τρανσλατε την
κανει την δουλεια.

Ευχαριστω πολυ ολα τα μελη για την ανεκτιμητη βοηθεια που παρειχαν!

ΥΓ: Στο γκισε που καταθεταμε τα χαρτια, ειχε διπλα ημερολογιο του Μουζενιδη φατσα-καρτα ;)
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Στη Θεσσαλονίκη, αν ξερει καποιος, δέχονται αιτήσεις στο προξενείο ή μόνο στο γραφείο;
 

Alex0077

Member
Μηνύματα
235
Likes
117
Μια γρήγορη ερώτηση επειδή δυστυχώς οι σελίδες εδώ είναι πολλές...
Έχω κλείσει για Ρωσία περίπου 1 βδομάδα. Θέλω να το συνδιάσω 1 - 2 μέρες με Αγία Πετρούπολη (θα προσγειωθούμε Μόσχα).. Να κλείσω τα ξενοδοχεία σε Μόσχα- Αγία Πετρούπολη όπως θέλω;; Και ζητάω από όποιο θέλω να μου στείλει το απαραίτητο χαρτί για visa? Ή πρέπει και από τα 2;; Αν στο ξενοδοχείο στην Αγ Πετρούπολη μείνω μόνο 2 βράδια και στη Μόσχα 4 ή 5 βράδια.. παίζει ρόλο αυτό;
 

georgeofi

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
Kαλημέρα πρόκειται να ταξιδέψω στη Ρωσία τον Μάρτιο και έχω την εξής ερώτηση.
Τις περισσότερες από τις ημέρες θα μείνω στην φίλη μου στο Καζάν, οπότε τη χρειάζεται να κάνω για να γίνει registration, χρειάζεται να μου στείλει κάτι σαν πρόσκληση?
 

Alex0077

Member
Μηνύματα
235
Likes
117
Τελικά έβγαλα άκρη με τα invitation letters. Τα ξενοδοχεία που έστειλα μπορούν να μου τα στείλουν δωρεάν.
Το ξενοδοχείο που έκλεισα στη Μόσχα, απλά θέλει να συμπληρώσω μία φόρμα με αριθμό διαβατηρίο, πιστωτική κάρτα σε περίπτωση non-arrival etc.. Στο δεύτερο όμως στην Αγία Πετρούπολη , εκτός από την Visa Support Request Form , μου ζήτησαν να τους στείλω και copy διαβατηρίου.. Είναι λογικό αυτό;
 

Lydiapap

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα,
Ενδιαφέρομαι να πάω με το φίλο μου στη Μόσχα το Μάρτιο και έχω απορίες σχετικά με την έκδοση βίζας.. Συγκεκριμένα θέλουμε να βγάλουμε βίζα με οσο το δυνατόν λιγότερα χρήματα γίνεται! Είδα από παλαιότερες συζητήσεις ότι ένας οικονομικός τρόπος είναι να πας στο προξενείο! Όμως διάβασα από άλλους ότι στην πραγματικότητα το συνολικο ποσό είναι εξίσου μεγάλο με το να πας σε πρακτορείο. Μπορείτε να με κατατοπίσετε;
Ευχαριστώ!!
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Όταν λες "όσο το δυνατόν λιγότερα χρήματα", πόσα έχεις κατά νου;
Στο http://vhs-greece.com/ βλέπεις αναλυτικά χρεώσεις και τι επιλογές έχεις. Έχει αναφερθεί εδώ περί έκδοσης τουριστικής visa στο προξενείο, προσωπικά δεν το γνωρίσω. Εκεί έχω βγάλει μόνο viza ως σύζυγος Ρωσίδας υπηκόου που ήταν δωρεάν. Από τη στιγμή που σταμάτησε το δωρεάν,δίνω το διαβατήριό μου και φωτογραφία στο πρακτορείο του Μουζενίδη συνήθως. Αν θέλω κάνω ταξιδιωτική ασφάλιση μόνος μου, αν όχι στην κάνουν αυτοί, πάνω κάτω το ίδιο βγαίνει. Κόστος: 90 ευρώ στο πρακτορείο, περίπου 1,5 ευρώ ανά ημέρα ταξιδιωτική ασφάλιση, και όσο κοστίσουν οι φωτό διαβατηρίου.
Θα μπορούσα να το κάνω (ίσως)με 25 ευρώ λιγότερα, και εγκεφαλικά κύτταρα καμμένα από τους Ρώσους, αλλά τα γλιτώνω από αλλού. :)
 

Alex0077

Member
Μηνύματα
235
Likes
117
Καλεσα στο γραφειο http://vhs-greece.com/ και μου είπαν 70 ευρώ το κόστος για την ταξιδιωτική βίζα ή 80 για το πακετο all inclusive που απο οτι καταλαβα περιλαμβανει και προσκληση. Μου κάνει εντύπωση γιατί σε προηγουμενες σελίδες είδα και κάποιοι που είπαν 30-40 ευρώ.. Δηλαδή μόνο 10 ευρώ παραπάνω έχει στον μουζενιδη ;;

Εγώ τα έχω κάνει όλα μόνος μου.. Ταξιδιωτική ασφάλιση, προσκλήσεις μου έστειλαν τα ξενοδοχεία δωρεάν.. και περίμενα θα μου βγει πιο φθηνά το κόστος για τη βίζα
 

soopaman

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Παιδια, αλλο το VHS αλλο το προξενειο. Νομιζω ηταν ξεκαθαρο.
Διαβαστε το συνοπτικο thread μου απο τον οκτωβρη/νοεμβρη.
 

Alex0077

Member
Μηνύματα
235
Likes
117
Συμπλήρωσα την Online Αίτηση.. έχω όλα τα χαρτιά... Το μόνο που μου λειπει ειναι να κλεισω ραντεβου στην πρεσβεια στην Αθήνα.. Μετά από κάποια ταλαιπωρία κατάφερα να μου εξηγήσουν τον τρόπο που κλείνω ραντεβού μέσα από το site της πρεσβείας... Μου κανε εντύπωση όμως ότι δεν υπάρχει κάνενα διαθέσιμο ραντεβού γενικά.. ακόμα και για πολύ μετά.. δεν μου εμφανίζει κανένα διαθέσιμο.. Να μπαίνω να κοιτάζω κάθε μέρα; Θα ναι εύκολο να βρω για να γλιτώσω τα + 25 * 2 άτομα που είμαστε αν πάω στο vhs χωρίς ραντεβού; Ή να επιμένω να μπαίνω κάθε μέρα μήπως και κάνουν διαθέσιμο κάποια ώρα κάποιο ραντεβού για να μπορώ να το κλείσω;
 

Millson

Member
Μηνύματα
20
Likes
22
Συμπλήρωσα την Online Αίτηση.. έχω όλα τα χαρτιά... Το μόνο που μου λειπει ειναι να κλεισω ραντεβου στην πρεσβεια στην Αθήνα.. Μετά από κάποια ταλαιπωρία κατάφερα να μου εξηγήσουν τον τρόπο που κλείνω ραντεβού μέσα από το site της πρεσβείας... Μου κανε εντύπωση όμως ότι δεν υπάρχει κάνενα διαθέσιμο ραντεβού γενικά.. ακόμα και για πολύ μετά.. δεν μου εμφανίζει κανένα διαθέσιμο.. Να μπαίνω να κοιτάζω κάθε μέρα; Θα ναι εύκολο να βρω για να γλιτώσω τα + 25 * 2 άτομα που είμαστε αν πάω στο vhs χωρίς ραντεβού; Ή να επιμένω να μπαίνω κάθε μέρα μήπως και κάνουν διαθέσιμο κάποια ώρα κάποιο ραντεβού για να μπορώ να το κλείσω;
Alex,δεν εκλεισα κανενα ραντεβου οταν πηγα στο προξενειο για να καταθεσω τα εγγραφα.Απλα τους χτυπησα του κουδουνι και αφησα τα εγγραφα..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.192
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom