Ρωσία Διαδικασία και κόστος έκδοσης VISA για Ρωσία

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Γνωριζεις ποση διαφορα θα εχει αν αλλαξω απο εδω?
37(συν προμηθεια) στο Συνταγμα αντι 41.20 που αλλαξα εκει... προτιμηστε εκει... α! και ΟΧΙ στο αεροδρομιο(Ρωσια) , μου εδιναν 30:haha:
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Τελικά άλλαξα ξενοδοχείο.Έκλεισα στο Katerina Park, το οποίο είναι επίσης μακρυά (18χλμ απ'το κέντρο) αλλά τουλάχιστον είναι νότια, προς τη μεριά του αεροδρομίου, είναι 4στερο με πολύ καλή βαθμολογία σε booking και tripadvisor, και δίνει δωρεάν τα visa documents. Βέβαια κρατάνε ως εγγύηση 6000 ρουβλια για δύο άτομα και τα επιστρέφουν όταν πάμε..Μου φάνηκαν πολλά αλλά δε ξέρω πως δουλεύει αυτό το σύστημα. έκλεισα δωματιο χωρίς δωρεάν ακύρωση κι έτσι και γίνει καμια στραβή και δε μπορέσουμε να πάμε θα μας χρεώσουν όλη τη κράτηση και τα vouchers 18000 σύνολο..Πως σας φαίνετε όλο αυτό; Και τα άλλα ξενοδοχεία που δίνουν free vouchers το ίδιο κάνουν;
 

TAX78

Member
Μηνύματα
142
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
το διαβατήριό μου λήγει 20 μέρες πριν τη συμπλήρωση του εξαμήνου που απαιτείται για την έκδοση visa. Λέτε να έχω πρόβλημα στην έκδοσή της?
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
το διαβατήριό μου λήγει 20 μέρες πριν τη συμπλήρωση του εξαμήνου που απαιτείται για την έκδοση visa. Λέτε να έχω πρόβλημα στην έκδοσή της?
Θα πρεπει να το αλλαξεις. Το εξαμηνο δεν απαιτειται μονο για την εκδοση της visa , αλλα και για την εισοδο σου στη χωρα.
 

geologiskos

Member
Μηνύματα
21
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Καλημέρα σας!

Καλημέρα σας! Ελπίζω να είστε καλά. Ομολογώ ότι από χτες που ξεκίνησα να διαβάζω τα μηνύματά σας σχετικά με τη visa για τη Ρωσία, έχω και εντυπωσιαστεί και βοηθηθεί ταμάλλα :)
Εγώ έχω την εξής περίπτωση: Πρόκειται να πάω Αγ. Πετρούπολη για να συμμετάσχω σε ένα συνέδριο επαγγελματικό τον Ιούνιο. Η απορία μου είναι αν πρέπει να βγάλω και γω τουριστική visa όπως οι περισσότεροι από εσάς ή private visa (όπως διάβασα κάπου στο site του προξενείου). Εάν μου στείλουν την επίσημη πρόσκληση από το συνέδριο, χρειάζεται και γω να έχω αποδεικτικά από το ξενοδοχείο κλπ και να κάνω ταξιδιωτική ασφάλιση; Γνωρίζει κανείς;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλημέρα σας! Ελπίζω να είστε καλά. Ομολογώ ότι από χτες που ξεκίνησα να διαβάζω τα μηνύματά σας σχετικά με τη visa για τη Ρωσία, έχω και εντυπωσιαστεί και βοηθηθεί ταμάλλα :)
Εγώ έχω την εξής περίπτωση: Πρόκειται να πάω Αγ. Πετρούπολη για να συμμετάσχω σε ένα συνέδριο επαγγελματικό τον Ιούνιο. Η απορία μου είναι αν πρέπει να βγάλω και γω τουριστική visa όπως οι περισσότεροι από εσάς ή private visa (όπως διάβασα κάπου στο site του προξενείου). Εάν μου στείλουν την επίσημη πρόσκληση από το συνέδριο, χρειάζεται και γω να έχω αποδεικτικά από το ξενοδοχείο κλπ και να κάνω ταξιδιωτική ασφάλιση; Γνωρίζει κανείς;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καλύτερα ρώτα τους διοργανωτές του συνεδρίου. Η πρόσκληση που θα σου στείλουν θα είναι κατάλληλη για συγκεκριμένο τύπο βίζας, και είμαι σίγουρος ότι την ίδια ερώτηση θα την έχουν δεχθεί από όλους τους άλλους ξένους καλεσμένους του συνεδρίου, οπότε θα είναι προετοιμασμένοι για ακριβέστατη και υπέυθυνη απάντηση.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Όταν πρόκειται για συνέδριο, συνήθως οι διοργανωτές του συνεδρίου στέλνουν στο Σύνεδρο και στην αρμόδια πρεσβεία, πρόσκληση (invitation letter) με όλα τα στοιχεία του Σύνεδρου, τα στοιχεία του Συνεδρίου, καθώς και τον τόπο και διάρκεια διαμονής του και τρόπο κάλυψης των εξόδων του.

Αν κάποια εταιρεία που λαμβάνει μέρος στο συνέδριο, είναι αυτή που καλεί το Σύνεδρο για να το παρακολουθήσει, τότε η διαδικασία της πρόσκλησης μπορεί να γίνει και από τη συγκεκριμένη εταιρεία.

Στην προκειμένη περίπτωση, αν η πρόσκληση που θα σου στείλουν αναφέρει το λόγο επίσκεψης, το πού θα μείνεις, πόσο θα μείνεις και πώς θα καλυφθούν τα έξοδά σου, τότε προφανώς δε χρειάζεται να σου στείλει κάτι επιπλέον το ξενοδοχείο.

Η ασφαλέστερη λύση πάντως, είναι να επικοινωνήσεις με τους διοργανωτές.
 

geologiskos

Member
Μηνύματα
21
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Taver και αnny σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Έχω ήδη στείλει e-mail στους διοργανωτές (ρωτώντας ως άσχετος για το invitation letter που λέει το site του προξενείου), μα δεν έχουν απαντήσει ακόμη. Ίδωμεν... :)
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
εγω εκλεισα στο oktavia hotel με 55 ευρω την ημερα τον νοεμβριο.εστειλα σημερα στο ξενοδοχειο και τους ρωτησα για την visa support και μου την εστειλαν δωρεαν και χωρις να ζητανε κατι για εγγυηση.
Αυτό σε ποιά πόλη είναι;

Ελενάρα μπήκα στη σελίδα και φαίνεται εύκολη η διαδικασία..Δε θέλουν σε αυτό φωτοτυπίες από διαβατηρια και καρτα; Υπάρχει περιπτωση να εχουμε πρόβλημα που δε θα χουμε προσκληση απ'το πραγματικό ξενοδοχείο που θα μείνουμε; ευχαριστώ πολύ για το λινκ!
Απ'ότι κατάλαβα αυτό το site σου βγάζει visa support με το αντίστοιχο αντίτιμο και σε περίπτωση που δεν είναι το ξενοδοχείο μας στη λίστα, επιλέγουμε ένα στην τύχη ας πούμε;

Ευχαριστώ.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
yep αντώνη, βάζεις στην τύχη, κι σου το στέλνουν :) μιας κι τώρα, άλλαξε η νομοθεσία και δε χρειάζεσαι να κανεις registration στην ρωσία, αν δεν μένεις σε μια πόλη παραπάνω από 5 εργάσιμες μέρες
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
yep αντώνη, βάζεις στην τύχη, κι σου το στέλνουν :) μιας κι τώρα, άλλαξε η νομοθεσία και δε χρειάζεσαι να κανεις registration στην ρωσία, αν δεν μένεις σε μια πόλη παραπάνω από 5 εργάσιμες μέρες
Λές και ξέρω τι είναι το Registration...Μάλλον αυτό που λένε όλοι ότι πληρώνεις στο ξενοδοχείο όταν φτάσεις θα είναι, ε; Αν πάμε τελικά απο Αγ.Πετρούπολη θα είναι το πολύ 4 μέρες (όσο η συνολική παραμονή μας στορωσικό έδαφος δηλαδή).

Ξέρετε αν έχει προξενείο στη Θεσσαλονίκη που είναι ο συνταξιδιώτης;
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Λές και ξέρω τι είναι το Registration...Μάλλον αυτό που λένε όλοι ότι πληρώνεις στο ξενοδοχείο όταν φτάσεις θα είναι, ε; Αν πάμε τελικά απο Αγ.Πετρούπολη θα είναι το πολύ 4 μέρες (όσο η συνολική παραμονή μας στορωσικό έδαφος δηλαδή).

Ξέρετε αν έχει προξενείο στη Θεσσαλονίκη που είναι ο συνταξιδιώτης;
Υπάρχει ναι, στην οδό Δημοσθένους 5 στο κέντρο, με τηλέφωνας επικοινωνία τα 2310 257201 και 257666.

??????????? ??????????? ?????? ? ????????? / Γενικό Προξενείο της Ρωσίας στη Θεσσαλονίκη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.903
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom