Ρωσία Διαδικασία και κόστος έκδοσης VISA για Ρωσία

taver

Member
Μηνύματα
12.491
Likes
29.013
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Παει χαλασες και εσυ. :D
Δεν ήταν δική μου επιλογή, ήταν η μόνη επιλογή από Παρίσι για Μόσχα αργά το βράδυ και on a same-day last minute notice.... Άλλος πλήρωνε, άλλος διάλεγε εταιρία. Πάντως η business class ήταν αρκετά καλή (να είχε και οριζόντια καθίσματα...).
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Παιδιά στο Προξενείο Θεσ/νίκης (επειδή τηλέφωνο δε σηκώνουν), έχει εκεί να βγάζεις ασφάλιση ταξιδίου ή να βγάλω online απο τώρα;
Επίσης, εξουσιοδότηση (γιατί θα πάει ο συνταξιδιώτης για τη βίζα) να γράψω στα ελληνικά ή υπάρχει κάποιο έντυπο στα αγγλικά;

Ευχαριστώ.
 

velvet rose

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Παιδιά στο Προξενείο Θεσ/νίκης (επειδή τηλέφωνο δε σηκώνουν), έχει εκεί να βγάζεις ασφάλιση ταξιδίου ή να βγάλω online απο τώρα;
Επίσης, εξουσιοδότηση (γιατί θα πάει ο συνταξιδιώτης για τη βίζα) να γράψω στα ελληνικά ή υπάρχει κάποιο έντυπο στα αγγλικά;

Ευχαριστώ.
ασφάλιση βγάζεις εκεί, κοστίζει 2 ευρώ την μέρα.
 

vagelat

Member
Μηνύματα
22
Likes
6
Παιδιά στο Προξενείο Θεσ/νίκης (επειδή τηλέφωνο δε σηκώνουν), έχει εκεί να βγάζεις ασφάλιση ταξιδίου ή να βγάλω online απο τώρα;
Επίσης, εξουσιοδότηση (γιατί θα πάει ο συνταξιδιώτης για τη βίζα) να γράψω στα ελληνικά ή υπάρχει κάποιο έντυπο στα αγγλικά;

Ευχαριστώ.
Χρειάζεται εξουσιοδότηση?? Αν μάθεις κάτι ενημέρωσέ μας.!
Α.
aroundtheblacksea2012
 

geologiskos

Member
Μηνύματα
21
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Εμας με τη Lufthansa δε μας έδωσαν κάτι. Αυτές οι φόρμες υπήρχαν κατά τον έλεγχο διαβατηρίου στο αεροδρόμιο της Αγ. Πετρούπολης, και τις συμπληρώσαμε επί τόπου. Δεν παίρνει πάνω απο 3 λεπτά ή όλη διαδικασία συμπλήρωσης!
Καλημέρα σε όλους (και όταν λέμε όλους, εννοούμε...όοοοοοοολους ;)) και όλες και χρόνια πολλά! Υγεία και χαμόγελα εύχομαι!
Καταρχήν, να αναφέρω ότι ταξιδεύω με Aeroflot (από τις απαντήσεις σας κατάλαβα ότι ίσως παίζει ρόλο). Η πτήση θα είναι με ενδιάμεσο τη Μόσχα. Αυτό το migration card το αναζητώ/παίρνω στο αεροδρόμιο της Μόσχας ή στην Αγία Πετρούπολη στο τέλος? Γιατί θα έχω κενό καμιά ώρα μεταξύ των πτήσεων στο αεροδρόμιο της Μόσχας και με αγχώσατε τώρα με αυτές τις σειρές που λέτε...
Δεύτερον, έχω κάποιες απορίες για τη συμπλήρωση του visa application. Στο 1.Νationality, βάζουμε Greek ή Hellenic?
Στο 8.Category and type of visa, βάζω single entry visa? (έτσι μου χουν γράψει στα visa support documents). Εάν ναι, το ίδιο ξανασημειώνω στο 9.Number of entries?
Στο 15.Do you have health insurance that is valid in Russia, τι γράφουμε στο provide details?
Στο 20.Name of employer κλπ, πρέπει να γράψουμε και δ/νσεις, τηλ κλπ ή μόνο το όνομα της εταιρείας αρκεί?
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
στο 1 βάζεις Greek
στο 8 single entry visa
στο 9 1
στο 15 δε θυμάμαι
στο 20 όλα τα στοιχεία (και τηλέφωνο, και διέθυνση) γιατί μπορεί να πάρει τηλέφωνο ο πρέσβης και να ρωτίσει αν όντως δουλέυεις. Όσο για την κάρτα, ή θα στην δώσουν στο αεροπλάνο (κάτα πάσα πιθανότητα) η στο αεροδρόμιο, μιας και immigration θα περάσεις στην Μόσχα και όχι στην Αγία Πετρούπολη
 

tzav

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Παιδιά επειδή σκοπεύω να πάω ταξιδάκι το καλοκαίρι Σιβηρία Νοβοσιμπίρσκ με τη γυναίκα (Ρωσίδα) πήρα τηλ σήμερα στο ρώσικο προξενείο στην Αθήνα να ρωτήσω λεπτομέρειες για βίζα. Και μου είπαν ότι πλέον έχει δημιουργηθεί visa center στην Αθήνα μια εταιρία που με ραντεβού μαζεύει όλα τα έγγραφα και τα προωθεί στο προξενείο και μετά σου στέλνει τη βίζα με κουριερ.. Εδω είναι το σαιτ
VHS-Greece και το τηλ 2106910075
Και για οποιον ενδιαφέρεται πηρα εκει τηλ και μου είπαν ότι βγαίνει βιζα για όποιον ειναι παντρεμένος με Ρώσο ή Ρωσίδα χωρίς πρόσκληση απλά με μεταφρασμένη ληξιαρχική πράξη γαμου με αποστίλ.
 

vagelat

Member
Μηνύματα
22
Likes
6
Παιδιά επειδή σκοπεύω να πάω ταξιδάκι το καλοκαίρι Σιβηρία Νοβοσιμπίρσκ με τη γυναίκα (Ρωσίδα) πήρα τηλ σήμερα στο ρώσικο προξενείο στην Αθήνα να ρωτήσω λεπτομέρειες για βίζα. Και μου είπαν ότι πλέον έχει δημιουργηθεί visa center στην Αθήνα μια εταιρία που με ραντεβού μαζεύει όλα τα έγγραφα και τα προωθεί στο προξενείο και μετά σου στέλνει τη βίζα με κουριερ.. Εδω είναι το σαιτ
VHS-Greece και το τηλ 2106910075
Και για οποιον ενδιαφέρεται πηρα εκει τηλ και μου είπαν ότι βγαίνει βιζα για όποιον ειναι παντρεμένος με Ρώσο ή Ρωσίδα χωρίς πρόσκληση απλά με μεταφρασμένη ληξιαρχική πράξη γαμου με αποστίλ.
ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!!!!
Ευχαριστούμε
Α
aroundtheblacksea2012
 

greekmania

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μόσχα
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Παιδιά καλησπέρα. Μόλις γύρισα από Ρωσσία οπότε μπορώ να πω με βεβαιότητα τα εξής.
1) Το migration card στο εκδίδουν αυτοί στον έλεγχο διαβατηρίων. Εσύ απλά τους δίνεις το διαβατήριο αι αυτοί βάζουν σφραγίδες και συμπληρώνουν τα στοιχεία σου (ηλεκτρονικά) για το migration card.

2) Αν πας στο προξενίο και πάρεις το travel insurance από το γνωστό κτηριάκι παραδίπλα, δεν σου ζητάνε να συμπληρώσεις τπτ για ασφάλεια ταξιδιού στη δήλωση για visa (μάλλον το κάνουν αυτοί.)
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Λοιπόν, πήγε σήμερα στο Προξενείο Θεσ/νίκης ο συνταξιδιώτης μου για τη βίζα.
Στην αρχή η κοπελιά στην είσοδο του είπε (με μεταφραστή που βρέθηκε κατά τύχη εκεί) ότι δεν βγαίνει τουριστική βίζα, πρέπει να έχει πρόσκληση.
Αφού ήμουν καλά διαβασμένος του είπα να ξαναμπεί και να πεί ότι στο τηλέφωνο λέει ώρες για αιτήσεις τουριστικής βίζα κλπ κλπ, ξαναπήγε και έλειπε η κοπελιά και ανέβηκε πάνω.
Τελικά έκανε την διαδικασία (μόνο με νοήματα-δεν μιλάνε ούτε αγγλικά βέβαια) και του έδωσαν 2 χαρτάκια (1 για κάθε βίζα) που μπορεί οποισδήποτε να περάσει μετά απο 10 μέρες να τις πάρει.
Ο φίλος μου όμως δε θα είναι Θεσ/νίκη για να τα πάρει τότε και εγώ το χρειάζομαι γιατί πάω Σερβία τέλος Μαΐου.
Και η ερώτησή μου είναι:

Αν δεν βρώ κάποιον σήμερα, ποιός μπορεί να συναντήσει τον φίλο μου και να πάει κατά τις 16/5 στο Προξενείο να παραλάβει τη βίζα και το διαβατήριό μου και να μου τα στείλει με κούριερ τότε;;;;; ε;;;;;

Πάντως η διαδικασία πρέπει να του πήρε κανένα μισάωρο συνολικά.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.907
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom