Ρωσία Διαδικασία και κόστος έκδοσης VISA για Ρωσία

geologiskos

Member
Μηνύματα
21
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Καλησπέρα σε όλους και ελπίζω να είστε καλά και να ταξιδεύετε (άλλωστε ο ex σωτήρας μας είπε "λεφτά υπάρχουν")! Anyway, θα ήθελα την άποψή σας για το εξής: Παραλαμβάνοντας την visa τις προάλλες από το προξενείο στην Αθήνα, διαπιστώνω πως ενώ στη μέση περίπου της visa γράφει το επώνυμό μου κανονικά (τελειώνει σε -ου ή ou με λατινικούς χαρακτήρες), στο τμήμα κάτω κάτω που έχει κάτι αλφαριθμητικούς κώδικες το γράφει ως -u και όχι ως -ou που το αναγράφει πιο πάνω στη Visa. Επειδή είναι λίγο κάπως, όπως τους είδα στο προξενείο, οι Ρώσοι, λέτε νά'χω πρόβλημα στον ενδιάμεσο σταθμό (Μόσχα) στο να μου επιτραπεί η είσοδος στη χώρα?
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
δε θα υπάρξει πρόβλημα, και σε εμένα γράψανε λάθος το ονόμα μου, και δε είχα κανένα πρόβλημα ;)
 

astef

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά, είμαι νέος στο forum και θα ήθελα αν ξέρει κανείς να μου πει τι πρέπει να κάνω για να βγάλω βίζα για Ρωσία. Η κοπέλα μου είναι από εκεί οπότε δεν έχω κάνει κράτηση σε ξενοδοχείο και από ότι διάβασα εδώ τα πρακτορεία ζητάνε τρελά λεφτά για το τίποτα.Έχει αλλάξει τίποτα σχετικά με την διαδικασία και τα δικαιολογητικά ? Να σας πω επίσης πως δεν δουλεύω κάπου τώρα και δεν ξέρω αν αυτό θα είναι πρόβλημα για την βίζα. Είμαι από Αθήνα, αν ξέρει κάποιος κανένα ταξιδιωτικό γραφείο που να μην πιάνει κ@@@λους για να βγάλω βίζα θα του ήμουν ευγνώμον
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
πήγαινε στην πρεσβεία σαν άνθρωπος να βγάλεις μόνο σου, δε είναι τίποτα το τραγικό
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Καλησπέρα παιδιά, είμαι νέος στο forum και θα ήθελα αν ξέρει κανείς να μου πει τι πρέπει να κάνω για να βγάλω βίζα για Ρωσία. Η κοπέλα μου είναι από εκεί οπότε δεν έχω κάνει κράτηση σε ξενοδοχείο και από ότι διάβασα εδώ τα πρακτορεία ζητάνε τρελά λεφτά για το τίποτα.Έχει αλλάξει τίποτα σχετικά με την διαδικασία και τα δικαιολογητικά ? Να σας πω επίσης πως δεν δουλεύω κάπου τώρα και δεν ξέρω αν αυτό θα είναι πρόβλημα για την βίζα. Είμαι από Αθήνα, αν ξέρει κάποιος κανένα ταξιδιωτικό γραφείο που να μην πιάνει κ@@@λους για να βγάλω βίζα θα του ήμουν ευγνώμον
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Καλημέρα!
Αν διαβάσεις όλο το θέμα, θα σου λυθούν πολλές απορίες.
Επειδή δε θα μπορείς να πάρεις visa documents (που είναι απαραίτητα για να βγάλεις βίζα) απο ξενοδοχείο, νομίζω ότι μπορείς απο κάποιο άλλο σάιτ (υπάρχει το λινκ κάπου στο θέμα). Όταν σου στείλουν αυτοί τα έγγραφα (με μέιλ ή φαξ), μαζεύεις και τα υπόλοιπα (διαβατήριο, φωτογραφία) βγάζεις και ασφάλιση απο το Προξενείο και είσαι οκ, με παράβολο 35? που βγάζεις στο Προξενείο.

Τώρα επειδή η κοπέλα είναι ρωσίδα, δεν ξέρω αν παίζει τίποτα άλλο, δηλ.καμιά πρόσκληση ή κάτι αντί για visa documents...αυτό θα το βρείς ψάχνοντας ή θα σου απαντήσουν εδώ.
 

astef

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
καλησπέρα και πάλι, διάβασα όλο το θέμα και όντως κατάλαβα πως δεν είναι και τόσο δύσκολο να πάω μόνος μου για την βίζα. Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι το Voucher και τη Visa Support. Δεν μπορώ να τα πάρω από κάποιο ταξιδιωτικό γραφείο στην Αθήνα? Στο σαιτ πρέπει να πληρώσω με πιστωτική, αν κατάλαβα καλά και εγώ δεν έχω.
 

astef

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
καλησπέρα και πάλι, διάβασα όλο το θέμα και όντως κατάλαβα πως δεν είναι και τόσο δύσκολο να πάω μόνος μου για την βίζα. Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι το Voucher και τη Visa Support. Δεν μπορώ να τα πάρω από κάποιο ταξιδιωτικό γραφείο στην Αθήνα? Στο σαιτ πρέπει να πληρώσω με πιστωτική, αν κατάλαβα καλά και εγώ δεν έχω.
Επίσης για να μου στείλουν από αυτό το σαιτ voucher θέλουν και το όνομα του ξενοδοχείου που θα μένω ενώ εγώ θα μένω στις κοπέλας μου το σπίτι:roll:
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
εφόσον η κοπέλα σου είναι Ρωσίδα, τοτέ η οικογενειά της μπορεί να σου στείλει τα χαρτιά (invitation letter/приглашение) και με αυτό να πάτε καλώς στην πρεσβεία, και να κάνετε την δουλειά σας ;)
 

kissavos11

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Παιδιά επειδή σκοπεύω να πάω ταξιδάκι το καλοκαίρι Σιβηρία Νοβοσιμπίρσκ με τη γυναίκα (Ρωσίδα) πήρα τηλ σήμερα στο ρώσικο προξενείο στην Αθήνα να ρωτήσω λεπτομέρειες για βίζα. Και μου είπαν ότι πλέον έχει δημιουργηθεί visa center στην Αθήνα μια εταιρία που με ραντεβού μαζεύει όλα τα έγγραφα και τα προωθεί στο προξενείο και μετά σου στέλνει τη βίζα με κουριερ.. Εδω είναι το σαιτ
VHS-Greece και το τηλ 2106910075
Και για οποιον ενδιαφέρεται πηρα εκει τηλ και μου είπαν ότι βγαίνει βιζα για όποιον ειναι παντρεμένος με Ρώσο ή Ρωσίδα χωρίς πρόσκληση απλά με μεταφρασμένη ληξιαρχική πράξη γαμου με αποστίλ.
Καλημερα!
Σ' αυτη την περιπτωση μηπως οι ημερομηνιες εισοδου και εξοδου απο Ρωσια θα πρεπει να ειναι ιδιες και για τους 2 συζυγους ?
Γιατι στη δικη μου περιπτωση θα παμε μαζι αλλα θα γυρισουμε σε διαφορετικες ημερομηνιες.

Ευχαριστω.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
ρε παιδιά, σε τέτοιες ερωτίσεις πάρτε τηλ την πρεσβεία. Εφόσον ο/η συζηγός μιλάνε άριστα τα ρωσικά, θα μπορέσουν να μιλήσουν με τον υπάλληλο της πρεσβείας
 

astef

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
εφόσον η κοπέλα σου είναι Ρωσίδα, τοτέ η οικογενειά της μπορεί να σου στείλει τα χαρτιά (invitation letter/приглашение) και με αυτό να πάτε καλώς στην πρεσβεία, και να κάνετε την δουλειά σας ;)
δυστυχώς δεν προλαβαίνει γιατί στην Ρωσία θέλουνε 30 ημέρες και το εισιτήριο είναι για 24/06. Τα ταξιδιωτικά γραφεία δεν δίνουν voucher ?
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
εγώ μέσω νετ το έκανα αυτό, και έλαβα το voucher από πρακτωρείο της Γερμανίας, και με εκτυπωμένη μορφή πήγα στο προξενείο για να κανονίσω τα περί βίζας ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.976
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom