Διαδικαστικά

fotiny80

Member
Μηνύματα
60
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Επειδή ετοιμάζω ταξίδι για Ιταλία με το αυτοκίνητο και σε κάποια άλλα ποστς είδα διάφορα για πράσινες κάρτες, άδεια κυκλοφορίας με λατινικούς χαρακτήρες, αυτοκόλλητο GR κλπ. παρακαλώ ενημερώστε με τι πρέπει να κάνω για να είμαι νόμιμη και μην πάθω καμία πατάτα εκεί που δεν το περιμένω;
Ευχαριστώ.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
1ον) ΠΡΑΣΙΝΗ ΚΑΡΤΑ: ναι, την χρειαζεσαι υποχρεωτικά για να αποδεικνύεται οτι το οχημα σου ειναι ασφαλισμένο. Με ενα τηλεφωνημα ειτε στον ασφαλιστή σου ειτε στην ασφαλιστική σου εταιρία, την ζητάς και σου την δινουν εντελώς δωρεαν.
2ον) ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΟ GR: ναι, και αυτο το χρειάζεσαι υποχρεωτικά βάση ξένων ΚΟΚ, αν και δεν το πολυελέγχουν, αε αντιθεση με την πρασινη κάρτα. Το βρίσκεις ευκολα σε βενζινάδικα η σε ειδη με αξεσουάρ αυτοκινήτου και εχει μικρό ελάχιστο κόστος, πχ στα γραφεία της ΕΛΠΑ κοστίζει 0,88Ε . Το κολλάς στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου, καπου κοντά στις πινακίδες του ΙΧ. Ολα τα παραπάνω βεβαια σε περιπτωση που δεν εχεις πινακίδες νέου τυπου, γιατι αυτές το εχουν το GR ήδη επάνω.

Για το αλλο θέμα δεν ξέρω κατι σχετικο,
 

fotiny80

Member
Μηνύματα
60
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Να 'στε καλά βρε παιδιά. Θα πήγαινα σαν πρόβατο στη σφαγή αν δεν σας συναντούσα μπροστά μου. Χίλια ευχαριστώ και λίγα είναι!!!!!!:grouphug:
 
Μηνύματα
159
Likes
43
Επειδή ετοιμάζω ταξίδι για Ιταλία με το αυτοκίνητο και σε κάποια άλλα ποστς είδα διάφορα για πράσινες κάρτες, άδεια κυκλοφορίας με λατινικούς χαρακτήρες, αυτοκόλλητο GR κλπ. παρακαλώ ενημερώστε με τι πρέπει να κάνω...........
Για την πράσινη κάρτα και το σήμα GR σου απάντησε ο thanosth, εγώ θα σε
πληροφορήσω για μερικά άλλα.
1) Η ελληνική άδεια κυκλοφορίας ισχύει, είτε είναι γραμμένη με λατινικούς
χαρακτήρες, είτε με Ελληνικούς και δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα.
2) Το Ελληνικό δίπλωμα εάν είναι το ροζ με το GR και γύρο του τα αστράκια
της ΕΕ τυπικά ισχύει σε όλες τις χώρες της ΕΕ και σε μερικές άλλες και εάν ακόμη δεν είναι γραμμένο με Λατινικούς χαρακτήρες. Έχε όμως υπ’ όψιν σου ότι υπάρχει περίπτωση, εάν πέσεις σε στραβόξυλο σε κάποιον έλεγχο και κυρίως αν τύχει να εμπλακείς σε κάποιο ατύχημα, να σου ζητήσουν επίσημη μετάφραση και να σε ταλαιπωρήσουν. Σε μια τέτοια περίπτωση μπορείς να ζητήσεις να κάνουν αντιπαραβολή των στοιχείων με το διαβατήριό ή την ταυτότητά σου, που τα στοιχεία σου είναι με λατινικούς χαρακτήρες, αλλά και πάλιν ισχύει σε τι άνθρωπο θα πέσεις. Για να αποφύγεις πιθανή τέτοια ταλαιπωρία, μπορείς να προμηθευθείς από την Ε.Λ.Π.Α. ένα διεθνές δίπλωμα τριετούς ισχύος, το οποίο κοστίζει ογδόντα πέντε Ευρώ. Μαζί με την διεθνή θα πρέπει να έχεις και την Ελληνική, για να μπορούν να διαπιστώσουν την επίσημη ημερομηνία λήξεως της.
3) Εάν έχεις κάποια οδική βοήθεια στην Ελλάδα, να τους ρωτήσεις εάν σε καλύπτουν και στο εξωτερικό και συγκεκριμένα στην Ιταλία, γιατί σε περίπτωση που το αυτοκίνητό σου ακινητοποιηθεί, θα πληρώσεις ένα σημαντικό ποσό για την επί τόπου βοήθεια ή τη μεταφορά του. Σε περίπτωση που σε καλύπτουν, να ζητήσεις να σου χορηγήσουν την σχετική κάρτα και το τηλέφωνο της οδικής βοήθειας με την οποία είναι συμβεβλημένοι.
4) Φρόντισε να έχεις μαζί σου αλυσίδες, γιατί υπάρχει περίπτωση η τροχαία να σε ακινητοποιήσει, εάν έχει χιονίσει πρόσφατα και δεν έχει ακόμα καθαριστεί ο δρόμος, ή εάν υπάρχει παγωνιά και μάλιστα εάν δεν φοράς λάστιχα ΑΤ ή MS, πράγμα που όπως με πληροφόρησαν, έχει γίνει πρόσφατα υποχρεωτικό στην βόρεια Ιταλία, αλά για τους τουρίστες κάνουν λέει τα στραβά μάτια.
Αυτά για την ενημέρωσή σου. Καλό σας ταξίδι, καλά να περάσετε και όταν επιστρέψετε με το καλό, ενημέρωσε τους μετέχοντες στο γκρουπ για το δρομολόγιο που κάνατε και αν συναντήσατε κάποιο πρόβλημα._
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Για την πράσινη κάρτα και το σήμα GR σου απάντησε ο thanosth, εγώ θα σε
πληροφορήσω για μερικά άλλα.
1) Η ελληνική άδεια κυκλοφορίας ισχύει, είτε είναι γραμμένη με λατινικούς
χαρακτήρες, είτε με Ελληνικούς και δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα.
Γεια σας κι απο μενα στο γκρουπ. φανατικος κι εγω των ταξιδιων με ιχ ή μοτο.
για την αδεια κυκλοφοριας, οπως εχω πει σε αλλο ποστ, η διαδικασια αλλαγης ειναι πανευκολη και ανεξοδη. ειναι κριμα να ρισκαρει καποιος μεγαλη ταλαιπωρια για 5 λεπτα στη διευθ. συγκοινωνιων ή σε ΚΕΠ. επισης συμφωνα με δημοσιευματα του τυπου ενδεχεται να μην γινεται δεκτη σε ορισμενες χωρες. http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=78285288
στην ιταλια μου εχει τυχει να μην δεχονται το ροζ λογω μη υπαρξης λατινικων χαρακτηρων. στραβοξυλα βεβαια που αγνοουν τη νομοθεσια αλλα μπορει να σε ταλαιπωρησουν. γι' αυτο λοιπον ολα και με λατινιοκους χαρακτηρες. η διαδικασια στην ελπα ειναι των 2-3 λεπτων...αν ειναι γρηγορη η υπαλληλος..
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
159
Likes
43
..............για την αδεια κυκλοφοριας, οπως εχω πει σε αλλο ποστ, η διαδικασια αλλαγης ειναι πανευκολη και ανεξοδη. ειναι κριμα να ρισκαρει καποιος μεγαλη ταλαιπωρια...............
Samion κατʼ αρχάς σε ευχαριστώ και εγώ για την ενημέρωση σχετικά με την άδεια κυκλοφορίας του αυτοκινήτου. Θα φροντίσω να ενημερωθώ ξανά, γιατί ταξιδεύω συχνά στο εξωτερικό με το αυτοκίνητό μου. Είχα πάρει τηλέφωνο και είχα ρωτήσει για το θέμα αυτό, αλά η απάντηση ήταν ότι σήμερα αυτό ισχύει μόνο στα επαγγελματικά αυτοκίνητα και κυρίως για τις εκτός της ΕΕ χώρες, γιατί λέει αυτό που ενδιαφέρει είναι η μάρκα και ο τύπος του αυτοκινήτου, που είναι με λατινικούς χαρακτήρες και ο αριθμός κυκλοφορίας. Τα στοιχεία του ιδιοκτήτου δεν τους ενδιαφέρουν, παρά μόνο τα στοιχεία του οδηγού που είναι γραμμένα στην πράσινη κάρτα και πιθανόν και στο δίπλωμα.
Ελπίζω να διάβασε την απάντησή σου και η fotiny80 και να μην βασισθεί στη δική μου απάντηση. Αύριο θα το ξαναερευνήσω γιατί τα Χριστούγεννα θα βγω έξω και εγώ.
Πάντως από το 2008 έχω πάει Τουρκία, Βουλγαρία, Ρουμανία, Fyrom και Μαυροβούνιο, χωρίς να αντιμετωπίσω κανένα απολύτως πρόβλημα όταν έδειχνα την άδεια κυκλοφορίας, την οποία μου ζητούσαν στα σύνορα._
 

fotiny80

Member
Μηνύματα
60
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ναι παιδιά έχω δει τις απαντήσεις σας και σας ευχαριστώ. Από αύριο ξεκινάω ενέργειες "αναβάθμισης"!:haha:
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Κάτι ακόμα που ισχύει για ΟΛΑ τα ταξίδια στο εξωτερικό και ή το αγνοούν οι περισσότεροι ή δεν πάει το μυαλό εκεί. Πρόκειται για την κάρτα υγείας. Αφορά κυρίως τις χώρες της Ε.Ε. αλλά και άλλες (πληροφορίες εδώ και εδώ ). Πάτε με το βιβλιάριο ασφάλισης στον φορέα σας (ΙΚΑ, Δημόσιο κ.λ.π.) και σας τη βγάζουν δωρεάν. Για το Δημόσιο στην Αθήνα στα γραφεία Μακεδονίας 8 σε 5 λεπτά. Στις διευθύνσεις Β΄και Γ΄Αθήνας (Μεσογείων και Αιγάλεω αντίστοιχα) θα την πάρετε πολύ αργότερα. Ισχύει για 1 χρόνο. Μέχρι τις 31/12 δηλ. Αυτό σημαίνει οτι όποιος πάει τώρα θα ισχύει μόνο 1 μήνα. Έχετε το όμως κατά νου. Εγώ έβγαλα τον Ιούνιο και τώρα που θα βγώ πάλι έξω ισχύει. Αχρείαστη νάναι βέβαια αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Οι γιατροί έξω στοιχίζουν πολύ ακριβά.
 
Last edited by a moderator:

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Γεια σας κι απο μενα στο γκρουπ. φανατικος κι εγω των ταξιδιων με ιχ ή μοτο.
για την αδεια κυκλοφοριας, οπως εχω πει σε αλλο ποστ, η διαδικασια αλλαγης ειναι πανευκολη και ανεξοδη. ειναι κριμα να ρισκαρει καποιος μεγαλη ταλαιπωρια για 5 λεπτα στη διευθ. συγκοινωνιων ή σε ΚΕΠ. επισης συμφωνα με δημοσιευματα του τυπου ενδεχεται να μην γινεται δεκτη σε ορισμενες χωρες. http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=78285288
στην ιταλια μου εχει τυχει να μην δεχονται το ροζ λογω μη υπαρξης λατινικων χαρακτηρων. στραβοξυλα βεβαια που αγνοουν τη νομοθεσια αλλα μπορει να σε ταλαιπωρησουν. γι' αυτο λοιπον ολα και με λατινιοκους χαρακτηρες. η διαδικασια στην ελπα ειναι των 2-3 λεπτων...αν ειναι γρηγορη η υπαλληλος..[/quote]


Το καλοκαίρι που μας πέρασε για να μπω Βερολίνο πήγα και έβγαλα άδεια (πράσινο αυτοκόλλητο) εισόδου σε εξουσιοδοτημένο φορέα με την άδεια παλαιού τύπου. Κανένα πρόβλημα.
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Όντως η ΕΛΠΑ τα γράφει όλα στην ιστοσελίδα της:
http://www.elpa.gr/box3.asp
Απλά δεν τα υποψιάζεσαι αν κάνεις ταξίδι για πρώτη φορά...!
σχεδον ολα..εκτος απο τη νεα αδεια κυκλοφοριας που οπως και η καρτα υγειας που σωστα προσθεσε ο dimosf. και τα δυο εγγραφα τα εβγαλα σε χρονο dt (5-6 λεπτά) και όπως και το διεθνές δίπλωμα το μόνο που κοστίζει.
μπορεί να μην τα κοιτάξει κανείς ποτέ αν όμως τα ζητήσει κάποιος ιταλός που δεν μιλάει αγγλικά νύχτα σε αουτοστραντα τι κάνετε? η αρχή που ισχύει λοιπόν είναι όλα και με λατινικούς χαρακτήρες. και από 1/1/09 (όπως είχαν πεί) και αλλαγή διπλώματος με νέα.
 
Μηνύματα
159
Likes
43
σχεδον ολα..εκτος απο τη νεα αδεια κυκλοφοριας που οπως και η καρτα υγειας που σωστα προσθεσε ο dimosf. και τα δυο εγγραφα τα εβγαλα σε χρονο dt (5-6 λεπτά)..................
ΑγαπητέSamion σχετικά με το θέματης άδεις κυκλοφορίας του αυτοκινήτου είχες απόλυτο δίκιο, αν και τα πράγματα είναι λίγο μπερδεμένα. Η υπάλληλος που απάντησε σε τηλέφωνό μου, αγνοούσε το θέμα εντελώς. Επικοινώνησα με την ΕΛΠΑ για σχετική πληροφόρηση και σήμερα το πρωί η νομική υπηρεσία της ΕΛΠΑ μου είπε ότι έτσι είναι και ίσως σε μερικές χώρες να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα. Το θέμα όμως είναι ότι η υπηρεσία μεταφορών δεν αντικαθιστά την υπάρχουσα άδεια, όπως δεν αντικαθιστά και της πινακίδες κυκλοφορίας με του νέου τύπου. Αύριο θα προσπαθήσω να πάω στην αρμόδια υπηρεσία να ρωτήσω τι γίνεται, γιατί από το τηλέφωνο δεν παίρνεις όπως φαίνεται υπεύθυνη απάντηση. Αν θέλεις, σε παρακαλώ γράψε μου εδώ, ή στείλε μου προσωπικό μήνυμα, που πήγες και με ποιο τρόπο ζήτησες την αντικατάσταση της άδεις. Ευχαριστώ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.462
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom