Διαδικαστικά

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
μην αγχώνεσαι και μην προβληματίζεσαι για το (νέο) δίπλωμα!
αποσπασμα απο το δημοσιευμα της ελευθεροτυπίας:


και με αυτό να πας που έχεις τώρα, δεν θα εχεις το παραμικρό πρόβλημα!
αρκεί να συνοδεύεται απο την νεου τύπου ταυτότητα (σημ. να αναγράφεται δηλαδη το ονοματεπωνυμο σου με λατινικούς χαρακτήρες) ή με διαβατήριο που λογικά θα έχεις μαζί σου, ωστε να μπορεί να γινει η ταυτοποιηση σου σε πιθανό έλεγχο !
Συν η πράσινη κάρτα από την ασφαλιστική σου εταιρια
συν το χαρτί απο το ΙΚΑ για την ιατροφαρμακευτική σου κάλυψη
κ εισαι οκ...
εδώ θα διαφωνήσω μερικώς με το φιλο thanosth. όπως μου είπε ιταλός αστυνομικός σε έλεγχο στην autostrada βράδυ, δεν είναι υποχρεωμένος από κανένα νόμο να διαβάσει ελληνικούς χαρακτήρες. και μου φάνηκε λογικό. όπως έχω ξαναγράψει για να μην έχετε ποτέ πρόβλημα (και δεν εννοώ νομικό αλλά κάθε είδους ταλαιπωρία) ΟΛΑ τα έγγραφά μας πρέπει να ειναι και με λατινικούς χαρακτήρες. Συνοψίζω λοιπόν και ας μου το επιτρέψει ο φίλος Christos..
1.Διπλωμα : για ταξίδια στην ΕΕ το νέο που εκδίδεται από ΥΜΕ από 19/1 (ουσιαστικά από Αστυνομία) με 30 Ε. πληροφορίες στο σάιτ του ΥΜΕ. Για ταξίδια εκτός ΕΕ το δίπλωμα της ΕΛΠΑ (που καλύπτει επίσης και εντός ΕΕ μαζί με το εθνικό δίπλωμα, το ροζ)
2. Διεθνή άδεια με λατινικούς χαρακτήρες. εκτός ΕΕ πολύπτυχο ΕΛΠΑ. Προσοχή αν δεν ταξιδεύει ο ιδιοκτήτης του οχήματος. Χρειάζεται εξουσιοδότηση.
3. Πράσινη κάρτα από ασφαλεια.
4. Προαιρετικά: κάρτα υγείας από το ταμείο ασφάλισης του καθενός για ταξίδια εντός ΕΕ και ΕΟΧ. εκτός ΕΕ ταξιδιωτική ασφάλεια, διαβάστε σχετικά στο φόρουμ.
ελπίζω να βοηθώ και θα ήθελα να ακούσω τις σχετικές εμπειρίες σας.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Αυτο που εγραψα σχετικά με το δίπλωμα, βασίστηκε σε προσωπική εμπειρία.

Με σταμάτησαν για έλεγχο, πρωι στις 9, σε βαυαρική πολη το 2005, την ημέρα των γενεθλιων μου, δεν το ειχα επάνω μου, με συνοδεψαν μεχρι το σπίτι, δεν το εβρισκα και εκει, μου εδωσαν προθεσμία 2 εβδομάδων να το επιδειξω στο πλησιεστερο αρμοδιο αστυνομικο τμήμα οπερ και εγένετο. Αρκεστηκαν στην φωτογραφιία και στο GR μπροστά στην 1η σελίδα του ροζ διπλώματος!



Επι τη ευκαιρία:
τις επομενες μέρες θα παω στην ελληνικη πολίς για εκδοση νεου διπλώματος! θα ενημερώσω σχετικώς για την διαδικασια, γραφειοκρατική κ χρονική!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αυτο που εγραψα σχετικά με το δίπλωμα, βασίστηκε σε προσωπική εμπειρία.

Με σταμάτησαν για έλεγχο, πρωι στις 9, σε βαυαρική πολη το 2005, την ημέρα των γενεθλιων μου, δεν το ειχα επάνω μου, με συνοδεψαν μεχρι το σπίτι, δεν το εβρισκα και εκει, μου εδωσαν προθεσμία 2 εβδομάδων να το επιδειξω στο πλησιεστερο αρμοδιο αστυνομικο τμήμα οπερ και εγένετο. Αρκεστηκαν στην φωτογραφιία και στο GR μπροστά στην 1η σελίδα του ροζ διπλώματος!



Επι τη ευκαιρία:
τις επομενες μέρες θα παω στην ελληνικη πολίς για εκδοση νεου διπλώματος! θα ενημερώσω σχετικώς για την διαδικασια, γραφειοκρατική κ χρονική!
ευγενέστατοι οι Βαυαροί!
μαλλον αντί για πολίς πρέπει να πας:
"Οι ενδιαφερόμενοι πρέπει μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά να υποβάλλουν, στις αρμόδιες για την έκδοση αδειών Υπηρεσίες Μεταφορών και Επικοινωνιών των Ν.Α της χώρας..."
YME.gr
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
εδώ θα διαφωνήσω μερικώς με το φιλο thanosth. όπως μου είπε ιταλός αστυνομικός σε έλεγχο στην autostrada βράδυ, δεν είναι υποχρεωμένος από κανένα νόμο να διαβάσει ελληνικούς χαρακτήρες. και μου φάνηκε λογικό. όπως έχω ξαναγράψει για να μην έχετε ποτέ πρόβλημα (και δεν εννοώ νομικό αλλά κάθε είδους ταλαιπωρία) ΟΛΑ τα έγγραφά μας πρέπει να ειναι και με λατινικούς χαρακτήρες. Συνοψίζω λοιπόν και ας μου το επιτρέψει ο φίλος Christos..
1.Διπλωμα : για ταξίδια στην ΕΕ το νέο που εκδίδεται από ΥΜΕ από 19/1 (ουσιαστικά από Αστυνομία) με 30 Ε. πληροφορίες στο σάιτ του ΥΜΕ. Για ταξίδια εκτός ΕΕ το δίπλωμα της ΕΛΠΑ (που καλύπτει επίσης και εντός ΕΕ μαζί με το εθνικό δίπλωμα, το ροζ)
2. Διεθνή άδεια με λατινικούς χαρακτήρες. εκτός ΕΕ πολύπτυχο ΕΛΠΑ. Προσοχή αν δεν ταξιδεύει ο ιδιοκτήτης του οχήματος. Χρειάζεται εξουσιοδότηση.
3. Πράσινη κάρτα από ασφαλεια.
4. Προαιρετικά: κάρτα υγείας από το ταμείο ασφάλισης του καθενός για ταξίδια εντός ΕΕ και ΕΟΧ. εκτός ΕΕ ταξιδιωτική ασφάλεια, διαβάστε σχετικά στο φόρουμ.
ελπίζω να βοηθώ και θα ήθελα να ακούσω τις σχετικές εμπειρίες σας.
Λοιπόν φίλε Samion με το ωραίο σου όνομα που με ταξιδεύει στη πατρίδα μου πολυ καλή η ανακεφαλαίωση με βοηθά ιδιαίτερα
νασαι καλά
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Λοιπόν φίλε Samion με το ωραίο σου όνομα που με ταξιδεύει στη πατρίδα μου πολυ καλή η ανακεφαλαίωση με βοηθά ιδιαίτερα
νασαι καλά
διάβασα σήμερα ότι μάλλον αναβάλλεται η αντικατάσταση των ροζ διπλωμάτων ως 1/4/09 λόγω φόρτου εργασίας (έλεος!!:(:(), οπότε κάνεις μια ερώτηση στην υπηρεσία του ΥΜΕ και αν είναι έτσι ή βγάζεις της ΕΛΠΑ για 100% σιγουριά ή μένεις με το ροζ ελπίζοντας ότι δεν θα τύχεις σε στραβόξυλο (πολύ σπάνιο πάντως).
προσωπική μου άποψη και μόνο: αν δεν πας εκτός ΕΕ τα επόμενα 3 χρόνια μένεις με το ροζ.
δεν είμαι από την πανέμορφη Σάμο. έχω πάει όμως 2 φορές διακοπές.
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
διάβασα σήμερα ότι μάλλον αναβάλλεται η αντικατάσταση των ροζ διπλωμάτων ως 1/4/09 λόγω φόρτου εργασίας (έλεος!!:(:(), οπότε κάνεις μια ερώτηση στην υπηρεσία του ΥΜΕ και αν είναι έτσι ή βγάζεις της ΕΛΠΑ για 100% σιγουριά ή μένεις με το ροζ ελπίζοντας ότι δεν θα τύχεις σε στραβόξυλο (πολύ σπάνιο πάντως).
προσωπική μου άποψη και μόνο: αν δεν πας εκτός ΕΕ τα επόμενα 3 χρόνια μένεις με το ροζ.
δεν είμαι από την πανέμορφη Σάμο. έχω πάει όμως 2 φορές διακοπές.
Χαίρομαι που σου αρέσει το νησί μου !Τελικά Ιταλία θα πάω αρα να μείνω με το ροζ γιατί πολλα τα βρίσκω τα 80 euro είναι που θέλω να πάρω και GPS !Θα κάνω όμως όλα τα υπόλοιπα κι ο θεός βοηθός Ελπίζω να λυπηθούν τα παιδάκια μου και να μην με ταλαιπωρήσουν οι Ιταλοί!
Σε ευχαριστώ φίλε
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Ελπίζω να λυπηθούν τα παιδάκια μου και να μην με ταλαιπωρήσουν οι Ιταλοί!

μας σταμάτησαν αστυνομικοί στην Ιταλία για έλεγχο, και ζήτησαν άδεια και δίπλωμα..όλα στα ελληνικά ήταν..με ρώτησε ο ένας που φαίνεται ο αριθμός κυκλοφορίας στην άδεια, του έδειξα και μας είπαν καλό ταξίδι..δεν θα έχεις πρόβλημα πιστεύω
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
μας σταμάτησαν αστυνομικοί στην Ιταλία για έλεγχο, και ζήτησαν άδεια και δίπλωμα..όλα στα ελληνικά ήταν..με ρώτησε ο ένας που φαίνεται ο αριθμός κυκλοφορίας στην άδεια, του έδειξα και μας είπαν καλό ταξίδι..δεν θα έχεις πρόβλημα πιστεύω
ειπαμε οτι η αλλαγη αδειας κυκλοφοριας γινεται δωρεαν και αμεσως (τουλαχιστον ως 10/08 που την αλλαξα εγω..), οποτε ειμαστε αδικαιολογητοι να ταξιδευουμε με παλιες αδειες. για το διπλωμα δυστυχως επιβεβαιωσα οτι η αλλαγη των ροζ θα γινει από 1/4/09 οποτε μεινετε με το ροζ για εντος ΕΕ. οι ιταλοι ειναι φιλικοι τις περισσοτερες φορες...
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Όταν θα παώ να αλλάξω το δίπλωμα θα ασχοληθώ και με την άδεια.. thanks
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.458
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom