Διαδικαστικά

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ΑγαπητέSamionσχετικά με το θέματης άδεις κυκλοφορίας του αυτοκινήτου είχες απόλυτο δίκιο, αν και τα πράγματα είναι λίγο μπερδεμένα. Η υπάλληλος που απάντησε σε τηλέφωνό μου, αγνοούσε το θέμα εντελώς. Επικοινώνησα με την ΕΛΠΑ για σχετική πληροφόρηση και σήμερα το πρωί η νομική υπηρεσία της ΕΛΠΑ μου είπε ότι έτσι είναι και ίσως σε μερικές χώρες να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα. Το θέμα όμως είναι ότι η υπηρεσία μεταφορών δεν αντικαθιστά την υπάρχουσα άδεια, όπως δεν αντικαθιστά και της πινακίδες κυκλοφορίας με του νέου τύπου. Αύριο θα προσπαθήσω να πάω στην αρμόδια υπηρεσία να ρωτήσω τι γίνεται, γιατί από το τηλέφωνο δεν παίρνεις όπως φαίνεται υπεύθυνη απάντηση. Αν θέλεις, σε παρακαλώ γράψε μου εδώ, ή στείλε μου προσωπικό μήνυμα, που πήγες και με ποιο τρόπο ζήτησες την αντικατάσταση της άδεις. Ευχαριστώ
Αγαπητέ Χρήστο, διευθυνση συγκοινωνιών, απλή αίτηση αντικατάστασης λόγω φθοράς και σε 10' έτοιμη. στην επαρχία όμως. στην αθήνα, όπως μου είπε φίλος που το έκανε, την παρέλαβε την επόμενη μέρα.
 

fotiny80

Member
Μηνύματα
60
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Κάτι ακόμα που ισχύει για ΟΛΑ τα ταξίδια στο εξωτερικό και ή το αγνοούν οι περισσότεροι ή δεν πάει το μυαλό εκεί. Πρόκειται για την κάρτα υγείας. Αφορά κυρίως τις χώρες της Ε.Ε. αλλά και άλλες (πληροφορίες εδώ και εδώ ). Πάτε με το βιβλιάριο ασφάλισης στον φορέα σας (ΙΚΑ, Δημόσιο κ.λ.π.) και σας τη βγάζουν δωρεάν. Για το Δημόσιο στην Αθήνα στα γραφεία Μακεδονίας 8 σε 5 λεπτά. Στις διευθύνσεις Β΄και Γ΄Αθήνας (Μεσογείων και Αιγάλεω αντίστοιχα) θα την πάρετε πολύ αργότερα. Ισχύει για 1 χρόνο. Μέχρι τις 31/12 δηλ. Αυτό σημαίνει οτι όποιος πάει τώρα θα ισχύει μόνο 1 μήνα. Έχετε το όμως κατά νου. Εγώ έβγαλα τον Ιούνιο και τώρα που θα βγώ πάλι έξω ισχύει. Αχρείαστη νάναι βέβαια αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Οι γιατροί έξω στοιχίζουν πολύ ακριβά.
Πήγα σήμερα στο ΙΚΑ για την κάρτα υγείας και μου είπαν οτι ισχύει μέχρι τις 28/2 την ημερομηνία δηλαδή που λήγει και το βιβλιάριο, άρα όποιος την πάρει τώρα δεν ισχύει μόνο για ένα μήνα.
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αντιγράφω από τη σελίδα του ΥΜΕ:
Χορήγηση αντιγράφου άδειας κυκλοφορίας επιβατηγού αυτοκινήτου και μοτοσικλέτας ιδιωτικής χρήσης λόγω απώλειας φθοράς ή κλοπής

Αρμόδια Υπηρεσία Υπηρεσία Μεταφορών και Επικοινωνιών της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης του τόπου κατοικίας του ενδιαφερομένου. Προϋποθέσεις Απαιτούμενα δικαιολογητικά ● Αίτηση - υπεύθυνη δήλωση (το παρόν έντυπο)
● Η φθαρμένη άδεια κατατίθεται (σε περίπτωση φθοράς)
Διαδικασία Ο ενδιαφερόμενος υποβάλλει τα παραπάνω δικαιολογητικά σε οποιαδήποτε Υπηρεσία Μεταφορών και Επικοινωνιών για την έκδοση της άδειας κυκλοφορίας. Διάρκεια έκδοσης της πράξης Εξαρτάται από την αρμόδια Διεύθυνση Μεταφορών και Επικοινωνιών της Ν.Α.​
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ακόμα καλύτερα:διαβάστε στο λινκ, τυπώστε την αίτηση, και στο ΚΕΠ της περιοχής σας

YME.gr
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
σχεδον ολα..εκτος απο τη νεα αδεια κυκλοφοριας που οπως και η καρτα υγειας που σωστα προσθεσε ο dimosf. και τα δυο εγγραφα τα εβγαλα σε χρονο dt (5-6 λεπτά) και όπως και το διεθνές δίπλωμα το μόνο που κοστίζει.
μπορεί να μην τα κοιτάξει κανείς ποτέ αν όμως τα ζητήσει κάποιος ιταλός που δεν μιλάει αγγλικά νύχτα σε αουτοστραντα τι κάνετε? η αρχή που ισχύει λοιπόν είναι όλα και με λατινικούς χαρακτήρες. και από 1/1/09 (όπως είχαν πεί) και αλλαγή διπλώματος με νέα.
τελικά η αλλαγή θα γίνεται από 19/1. σε ετοιμότητα λοιπόν όσοι από μας θα ταξιδέψουν σύντομα.
Φωτογραφία τύπου διαβατηρίου για τις άδειες οδήγησης από τις 19 Ιανουαρίου
Οι Διευθύνσεις Μεταφορών της Νομαρχίας Αθηνών ενημερώνουν τους πολίτες ότι για τη χορήγηση ή επέκταση άδειας οδήγησης, μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά θα πρέπει να υποβάλουν επιπλέον και μια φωτογραφία, τύπου διαβατηρίου που απαιτείται για τις νέες άδειες οδήγησης, οι οποίες θα εκδίδονται μετά τις 19 Ιανουαρίου 2009.
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Από δευτέρα 19/1 τα νέα διπλώματα με 30 Ε...όσοι πιστοί (που ταξιδεύουν για ΕΕ) προσέλθετε...
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
ΠΑΡΘΕΝΙΚΟ ΤΑΞΙΔΙ ΜΕ Ι.Χ SOS

Από δευτέρα 19/1 τα νέα διπλώματα με 30 Ε...όσοι πιστοί (που ταξιδεύουν για ΕΕ) προσέλθετε...
Αγαπημένοι μου φίλοι καλή χρονιά και καλά ταξίδια
Ετοιμάζω το πρώτο μου ταξίδι το Πάσχα στο εξωτερικό με Ι.Χ.(Ιταλία-Τοσκάνη) και η βοήθεια που μου έχει προσφέρει η σελίδα σας στο σχεδιασμό είναι ανεκτίμητη.Έχω μεγάλο ενθουσιασμό αλλά και πολύ άγχος γιατί θα έχω μαζί μου τα παιδιά μου 5 και 7 χρονών.Προσπαθώ να προλάβω την όποια τυχόν ταλαιπωρία ή απρόοπτο οσο βέβαια αυτό είναι δυνατόν.Λοιπόν με το θέμα της ασφάλειας ζαλίστηκα λίγο Ας κάνει κάποιος μια ανακεφαλαίωση παρακαλώ Τελικά επιγραμματικά τι πρέπει να έχω ή να αλλάξω;Η φωτο στο δίπλωμα πρέπει να αλλάξει απο τις 19;
Αχ το ξέρω σας ταλαιπωρω αλλά έχω λίγο μπερδευτεί και αγχωθεί;
ευχαρι:roll:στώ
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.377
Likes
6.894
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
μην αγχώνεσαι και μην προβληματίζεσαι για το (νέο) δίπλωμα!
αποσπασμα απο το δημοσιευμα της ελευθεροτυπίας:
Το «πλαστικό» δίπλωμα θα χορηγείται στους οδηγούς από τις 19.1.2009, είτε πρόκειται για πρώτη έκδοση είτε για αναθεώρηση ή αντικατάσταση του γνωστού τρίπτυχου εντύπου.

Σημειώνεται πως τα διπλώματα που έχουν σήμερα οι οδηγοί στα χέρια τους εξακολουθούν να ισχύουν κανονικά ώς και το 2032, εκτός βέβαια και αν λήγουν νωρίτερα.
και με αυτό να πας που έχεις τώρα, δεν θα εχεις το παραμικρό πρόβλημα!
αρκεί να συνοδεύεται απο την νεου τύπου ταυτότητα (σημ. να αναγράφεται δηλαδη το ονοματεπωνυμο σου με λατινικούς χαρακτήρες) ή με διαβατήριο που λογικά θα έχεις μαζί σου, ωστε να μπορεί να γινει η ταυτοποιηση σου σε πιθανό έλεγχο !
Συν η πράσινη κάρτα από την ασφαλιστική σου εταιρια
συν το χαρτί απο το ΙΚΑ για την ιατροφαρμακευτική σου κάλυψη
κ εισαι οκ...
 
Μηνύματα
159
Likes
43
Αγαπημένοι μου φίλοι καλή χρονιά και καλά ταξίδια
Ετοιμάζω το πρώτο μου ταξίδι το Πάσχα στο εξωτερικό με Ι.Χ.(Ιταλία-Τοσκάνη) και η βοήθεια που μου έχει προσφέρει η σελίδα σας στο σχεδιασμό είναι ανεκτίμητη.Έχω μεγάλο ενθουσιασμό αλλά και πολύ άγχος γιατί θα έχω μαζί μου τα παιδιά μου 5 και 7 χρονών.Προσπαθώ να προλάβω την όποια τυχόν ταλαιπωρία ή απρόοπτο οσο βέβαια αυτό είναι δυνατόν.Λοιπόν με το θέμα της ασφάλειας ζαλίστηκα λίγο Ας κάνει κάποιος μια ανακεφαλαίωση παρακαλώ Τελικά επιγραμματικά τι πρέπει να έχω ή να αλλάξω;Η φωτο στο δίπλωμα πρέπει να αλλάξει απο τις 19;
Αχ το ξέρω σας ταλαιπωρω αλλά έχω λίγο μπερδευτεί και αγχωθεί;
ευχαρι:roll:στώ
Miranta καλωσόρισες στην παρέα των ταξιδευτών με αυτοκίνητο ΙΧ. Είμαι σίγουρος ότι μετά το πρώτο ταξίδι με το αυτοκίνητό σου, θα γίνεις και εσύ οπαδός αυτού του τρόπου, όπως το 95 % αυτών που κάποια στιγμή το επιχείρησαν. Φυσικά υπάρχουν τα υπέρ και τα κατά, αλλά σε ποια θα ρίξεις το περισσότερο βάρος είναι καθαρά προσωπική επιλογή.
Για το ταξίδι που προγραμματίζεις να κάνεις το Πάσχα, δεν πρέπει να έχεις άγχος γιατί τα πράγματα είναι και πολύ απλά και υπάρχει μέχρι τότε αρκετός χρόνος.
Την ανακεφαλαίωση που ζητάς, ευχαρίστως θα την κάνω εγώ, τόσο για σένα όσο και για όλους όσους θα επιχειρήσουν να κάνουν ένα ταξίδι στο εξωτερικό με το αυτοκίνητό τους, αναφέροντας όλα τα σχετικά που ισχύουν σήμερα, αλλά αυτό θα το κάνω μάλλον αύριο, γιατί δυστυχώς σήμερα δεν διαθέτω χρόνο._
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Παιδιά σας ευχαριστώ για την γρήγορη ανταπόκριση
θα σας μεταφέρω οτιδήποτε χρήσιμο απο το ταξίδι μου Νιώθω οτι έχω μπει σε μια υπέροχη παρέα φίλων Κανονήστε καμμιά συνάντηση και στα Γιάννενα ή Ζαγοροχώρια να τα πούμε απο κοντά Α!οτι πληροφορία θέλετε για την περιοχή εδώ είμαι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.224
Μηνύματα
884.285
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom