Διακοπές Βόλο - Πήλιο με τετράποδο.

Aria*

Member
Μηνύματα
27
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Ελπίζω Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία
Δεν ξέρω αν υπάρχει παρόμοιο θέμα και πραγματικά ζητώ συγνώμη αν υπάρχει. Σκεφτόμαστε οικογενειακά να πάμε διακοπές Βόλο και Πήλιο. Ότι προλάβουμε πιο συγκεκριμένα καθώς οι μέρες είναι 4-5 το πολύ. Λέμε για Σεπτέμβρη, αν όλα πάνε καλά. Και σκεφτόμαστε να μείνουμε Μακρυνίτσα.
Με λίγο κοίταγμα στο διαδίκτυο βρήκα το μονοπάτι των Κενταύρων και το spring of Manas. Εγώ προσωπικά λατρεύω το περπάτημα στο βουνό και θα έχουμε και μια μικρή ζωηρή σκυλιτσα οπότε ευελπιστώ για την μια μέρα θα καταφέρω να την κουράσω 😂
Η μητέρα μου όμως θέλει να κατέβουμε προς Βόλο για μπάνιο και για να δούμε την περιοχή. Οπότε θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε όμορφες παραλίες που να μην είναι οργανωμένες και να μπορέσουμε να απολαύσουμε και οι 3 το μπάνιο μας.
Φυσικά αν γνωρίζετε κάποιο pet friendly κατάστημα στο Βόλο ευχαρίστως να το τιμήσουμε!
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Όλο το Πήλιο, ως ήμερο, κατοικημένο και καλλιεργημένο βουνό, είναι γεμάτο μονοπάτια κι αγροτικούς δρόμους. Μια ζωή δε φτάνει για να το γυρίσεις. Αφού επιλέγεις την πανέμορφη Μακρινίτσα, εκείνοι που θα σε φιλοξενήσουν, θα σου δώσουν επί τόπου και μερικές διαδρομές στα πέριξ. Αν θες και παραλίες υπολόγισε 30 ++ λεπτά για εντός Παγασητικού και 50++ λεπτά για Αιγαίο. Και στις δυο περιπτώσεις θα βρεις ησυχία για βουτιές μες το σκυλάκι σου, όπως και μαγαζιά που δεν τους ενοχλεί ένα ζωάκι.
 

Aria*

Member
Μηνύματα
27
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Ελπίζω Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία
Όλο το Πήλιο, ως ήμερο, κατοικημένο και καλλιεργημένο βουνό, είναι γεμάτο μονοπάτια κι αγροτικούς δρόμους. Μια ζωή δε φτάνει για να το γυρίσεις. Αφού επιλέγεις την πανέμορφη Μακρινίτσα, εκείνοι που θα σε φιλοξενήσουν, θα σου δώσουν επί τόπου και μερικές διαδρομές στα πέριξ. Αν θες και παραλίες υπολόγισε 30 ++ λεπτά για εντός Παγασητικού και 50++ λεπτά για Αιγαίο. Και στις δυο περιπτώσεις θα βρεις ησυχία για βουτιές μες το σκυλάκι σου, όπως και μαγαζιά που δεν τους ενοχλεί ένα ζωάκι.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Αν θες να πας σε καλές παραλίες στον Παγασητικο, θα χρειαστείς πάνω από μισή ώρα για να φτάσεις εκεί, και αυτό αν δεν έχει κίνηση. Αν έχει κίνηση, μπορεί να καθυστερήσεις πιο πολύ απ’ο,τι αν πήγαινες σε μια παραλία στο Πήλιο. Εγώ πάντως θα πρότεινα να επισκεφθείτε τις παραλίες στο Αιγαίο καλύτερα, στο ανατολικό Πήλιο. Στον Βόλο να πάτε για να δείτε την πόλη, να κάνετε βόλτες στην παραλία, στα τσιπουράδικα κτλ. Οι παραλίες κοντά στην πόλη δεν αξίζουν καθόλου και η αλήθεια είναι ότι δεν μου έρχεται στο μυαλό κάποια που να μην είναι οργανωμένη και να είναι και κοντά (λιγότερο από 40 λεπτά)
 

Aria*

Member
Μηνύματα
27
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Ελπίζω Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία
Αν θες να πας σε καλές παραλίες στον Παγασητικο, θα χρειαστείς πάνω από μισή ώρα για να φτάσεις εκεί, και αυτό αν δεν έχει κίνηση. Αν έχει κίνηση, μπορεί να καθυστερήσεις πιο πολύ απ’ο,τι αν πήγαινες σε μια παραλία στο Πήλιο. Εγώ πάντως θα πρότεινα να επισκεφθείτε τις παραλίες στο Αιγαίο καλύτερα, στο ανατολικό Πήλιο. Στον Βόλο να πάτε για να δείτε την πόλη, να κάνετε βόλτες στην παραλία, στα τσιπουράδικα κτλ. Οι παραλίες κοντά στην πόλη δεν αξίζουν καθόλου και η αλήθεια είναι ότι δεν μου έρχεται στο μυαλό κάποια που να μην είναι οργανωμένη και να είναι και κοντά (λιγότερο από 40 λεπτά)
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Μπορεί να μην πάμε και καθόλου καθώς δεν ξέρουμε τι καιρό θα συναντήσουμε εκεί πέρα. Άλλωστε ήμαστε και Σεπτέμβριο πλέον.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.696
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom