Γενικά Διακοπές Κυκλάδες

Μηνύματα
9
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Κυκλάδες
Καλησπέρα σε όλους. Αναζητώ λίγη βοήθεια στην επιλογή ενός Κυκλαδίτικου νησιού για τις φετινές μας διακοπές. Οι ημερομηνίες είναι ανοιχτές και ευέλικτες. Άτομα δύο, εγώ και ο σύντροφος μου, ηλικία 30-40.
Ψάχνω ένα όμορφο παραδοσιακό νησάκι. Να έχει τη χώρα του με τα καφενία του για ωραίο ελληνικό, πρωινό και εφημερίδα. Μετά παραλία και χαλάρωση. Μετά ωραίο φαγητάκι, ντουζ και βραδινή τσάρκα στη χώρα, σε σοκάκια με κάποια μαγαζάκια και για το τέλος ίσως ένα ήσυχο ποτό κάπου γραφικά. Ψάχνω ένα γραφικό, γλυκό νησάκι. Συνήθως αγαπώ να μένω στο κέντρο, στις 'χώρες' των νησιών, για πρωινούς ωραίους καφέδες, απογευματινές βόλτες κτλ, και εκδρομούλες & μπάνιο πιο έξω, εξερευνώντας μέσα συην ημέρα.

Έχω ακούσει πολλά για Μήλο, Νάξο, Σίφνο, Σχοινούσα, Ανάφη, Αμοργό & Κίμωλο. Τελικά έχω απλώς, μπερδευτεί απόλυτα. :) Οποιαδήποτε πρόταση ή συμβουλή καλοδεχούμενη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Φιλικά,
Νταίζυ
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
402
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Φίλη μου αυτό που περιγράφεις ειναι Αμοργός ή Ανάφη ή Πάτμο κατά τη γνωμή μου
 

gianni1966

Member
Μηνύματα
211
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Πιστευω οτι η Σεριφος θα ηταν ιδανικη γι αυτα που ζητας!
 

aretibis

Member
Μηνύματα
5
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ - ΠΕΡΟΥ
Θα σου πρότεινα και την Τζιά. Μόνο μια ώρα από το Λαύριο, ήσυχο νησάκι για χαλάρωση. Το καλοκαίρι ανοίγουν και τα μαγαζιά στο Βουρκάρι και είναι τέλεια. Η χώρα έχει χαρακτηριστεί παραδοσιακός οικισμός αλλά ίσως να μην είναι τόσο γραφική όσο της Σίφνου πχ. Έχοντας μείνει εκεί για ένα χρόνο θα στο πρότεινα έστω και για σκ.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.334
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλημέρα. Έχεις μπερδευτεί, και ήρθες εδώ να σε ξεμπερδέψουμε; Σίγουρα θα διαβάσεις χίλιες γνώμες..:haha::haha:
Προσωπικά, μόλις διάβσα τα στοιχεία που αναφέρεις (γραφικό, γλυκό νησάκι), το μυαλό μου πέταξε με τα χίλια στη Φολέγανδρο. Θα την αγαπήσεις.
Όχι ότι τα υπόλοιπα που αναφέρεις υστερούν. Απλά είναι το λίγο παραπάνω που έχει η Φολέγανδρος σε συνδυασμό με αυτά που ψάχνεις. Προσωπικά θα απέριπτα Μήλο, Νάξο & Σίφνο λόγω μεγέθους.
Δώσε μας όμως λιγα περισσότερα στοιχεία για να είμαστε δίκαιοι. Πόσες μέρες; Θέλετε αποστάσεις-εξερεύνηση ή κάτι μικρό και συμμαζεμένο; Θα υπάρχει μεταφορικό μέσο; Είναι προτεραιότητα το φαγητό, οι παραλίες ή κάτι άλλο; Νομίζω σχετικά με τη νύχτα τοποθετήθηκες..
 
Μηνύματα
9
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Κυκλάδες
Φίλη μου αυτό που περιγράφεις ειναι Αμοργός ή Ανάφη ή Πάτμο κατά τη γνωμή μου
Ευχαριστώ πρώτα απ'όλα για την απάντηση! :)
Ανάφη ε; Δεν έχω ιδέα από Ανάφη. Την ειχα στο νου μου κατι πολυ μικρό οπως τα Κουφονήσια.

Γεια σου Pel!

Φολέγανδρο και Σέριφο είναι τα μοναδιμά δυο που εχω παει. Τα αγάπησα και τα δυο πολυ. Συγνωμη που δεν το ανέφερα στο μήνυμα μου. :) Ευχαριστώ πολύ, κατάλαβες ακριβώς τι ψάχνω.
Φολέγανδρος επίσης
Πιστευω οτι η Σεριφος θα ηταν ιδανικη γι αυτα που ζητας!
Καλησπέρα Γιάννη!
Ξέχασα να αναφέρω πως εχω παει στη Σεριφο και στη Φολεγανδρο. Η Σέριφος μπήκε στην καρδιά μου. Σε ευχαριστώ πολύ πολύ.

Κύθνος & Αστυπάλαια ! Μπήκαν στην έρευνα μου. Χίλια ευχαριστώ και δεν Βίκυ!

Θα σου πρότεινα και την Τζιά. Μόνο μια ώρα από το Λαύριο, ήσυχο νησάκι για χαλάρωση. Το καλοκαίρι ανοίγουν και τα μαγαζιά στο Βουρκάρι και είναι τέλεια. Η χώρα έχει χαρακτηριστεί παραδοσιακός οικισμός αλλά ίσως να μην είναι τόσο γραφική όσο της Σίφνου πχ. Έχοντας μείνει εκεί για ένα χρόνο θα στο πρότεινα έστω και για σκ.
Καλησπέρα Αρετή! Στην Τζια έμεινες; Ακούγεται υπέροχη εμπειρία. Θα την ψαξω και αυτη και τη Σιφνο! Πόσα υπέροχα νησιά να διαλέξεις;!;!;
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
9
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Κυκλάδες
Καλημέρα. Έχεις μπερδευτεί, και ήρθες εδώ να σε ξεμπερδέψουμε; Σίγουρα θα διαβάσεις χίλιες γνώμες..:haha::haha:
Προσωπικά, μόλις διάβσα τα στοιχεία που αναφέρεις (γραφικό, γλυκό νησάκι), το μυαλό μου πέταξε με τα χίλια στη Φολέγανδρο. Θα την αγαπήσεις.
Όχι ότι τα υπόλοιπα που αναφέρεις υστερούν. Απλά είναι το λίγο παραπάνω που έχει η Φολέγανδρος σε συνδυασμό με αυτά που ψάχνεις. Προσωπικά θα απέριπτα Μήλο, Νάξο & Σίφνο λόγω μεγέθους.
Δώσε μας όμως λιγα περισσότερα στοιχεία για να είμαστε δίκαιοι. Πόσες μέρες; Θέλετε αποστάσεις-εξερεύνηση ή κάτι μικρό και συμμαζεμένο; Θα υπάρχει μεταφορικό μέσο; Είναι προτεραιότητα το φαγητό, οι παραλίες ή κάτι άλλο; Νομίζω σχετικά με τη νύχτα τοποθετήθηκες..
Καλησπέρα "Ψηλέ" Εδώ Νταίζυ 1,57! :)
Λοιπόν, πόσο ευχαριστώ για την ανταπόκριση και το χρόνο όλων σας! Περισσότερες πληροφορίες. Φολέγανδρο εχει αρκετά χρόνια που είχα πάει. Περίπου το 2010 ήμουν παιδάκι και πήγα με τον μπαμπα μου φαντάσου. Δεν την έζησα με τη τωρινή μου σκεψη και συναίσθημα, παρόλα αυτα. Μετα απο εκει έλεγα πως ειναι όνειρο μου να βρω ενα σπίτι και να μείνω για παντα. Θυμάμαι υπέροχη πόλη, με τρεις πλατείες. Θυμάμαι ενα ωραιο παραδοσιακό καφενείο με πορτοκαλόπιτα, που πηγαίναμε να πάρουμε το πρωινο μας καθε μερα. Μαζί περιμέναμε την καρότσα με τις εφημερίδες και τα περιοδικά να έρθει απο Αθήνα. Θυμάμαι ομορφα μαγαζάκια, ηρεμα μπαράκια και ωραιο κόσμο. Υπέροχες αλλα δυσκολα προσβάσιμες παραλίες επίσης. Αυτα :)
Τώρα η πρώτη μου σκέψη είναι... χμμμ τι ωραία κατι μικρό χωρίς να χρειάζεσαι μέσο. Αλλα ξερω οτι σε αυτο το σενάριο υπάρχουν μόνο τα Κουφονήσια. Ήθελα πολυ να παω αλλα έχω φοβηθεί τον κόσμο που τους εχει φορτωθεί και αν κατάλαβα καλά μάλλον παραείναι μικρά(;). Θα ήθελα λοιπόν σίγουρα κάτι μικρό και συμμαζεμένο. Το θέτεις πολυ ωραία! Όχι αποστάσεις! Ειμαι απο την Κέρκυρα, και επιλέγω τα Κουφονήσια γιατί εκεί πρώτη φορα ένιωσα τι πάει να πει "νησί". Συμμαζεμένο λοιπον, κι ας χρειάζεται καποιο μέσο για παραλίες. Αλλα όχι δυσκολα και τεράστια πράγματα. Οι μέρες θα προσαρμοστούν. Υπαρχει περιθωριο ανάλογα με την επιλογή. Τωρα τι προτεραιότητα; Νομιζω πως θα ειμαι ευχαριστημένη εύκολα απο παραλίες. Εκτός κι ειναι κατι εξτριμ οπως η Υδρα, που στην ουσία δε θα βρεις. Φαγητό, παντού θα βρεις κατι καλο απλό και παραδοσιακό. Αγαπω τα πιο απτά οπως το κουζινάκι μιας γιαγιακας σε ενα χωριό που θα κανει μια τηγανιά πατάτες και κεφτεδάκια. Τίποτα στημένο. Ενα μέρος που να ειναι 'νησάκι', αγαπω να εχει την πόλη του. Να πηγαίνω σε ενα καφε εκει να διαβάζω το βιβλίο μου με τον ελληνικό μου. Να πηγαίνω στην παραλια μου, μετα ενα ντουζ και με βρεγμένα τα μαλλιά έξω για βόλτα σε μικρά μαγαζάκια να χαζεύουμε. Καπου ωραιο φαγητό κι άντε, ξέχασα να πω πως αγαπω τα πανηγύρια! :) Πέρυσι πήγα Παξούς. Ήταν επίσης πολυ ομορφα.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Θα την ψαξω και αυτη και τη Σιφνο! Πόσα υπέροχα νησιά να διαλέξεις;!;!;
Ετσι ακριβώς τι να πρωτο διαλέξεις ???? Ασε που όλοι εχουμε κάποια νησιά στην καρδιά μας και οι προτάσεις ειναι πολλές!!!! Θα βάλω και εγω λοιπον ενα νησί στο πλάνο που λάτρεψα αλλά θελει αυτοκίνητο οπωσδήποτε "Κύθηρα". Δεν ειναι καλασσικες Κυκλάδες αλλά ο Μυλοποταμος με τον καταρράκτη του, το καφενειο με τον πλάτανο ειναι μεσα στην καρδιά μου!!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.334
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα "Ψηλέ" Εδώ Νταίζυ 1,57! :)
Καλησπέρα Νταίζυ απ τα 1,95 μου :haha::haha:

Λοιπόν, τώρα που το θέτεις πιο ξεκάθαρα, και δεδομένου ότι έχεις επισκεφτεί το μαγικό μέρος που λέγεται Φολέγανδρος, και απορίπτοντας τα Κουφονήσια έχουμε και λέμε:
1. Κίμωλος. Ακριβώς αυτό που θέλεις. Μαγική χώρα, δε χρειάζεται μέσο σε καμία περίπτωση, υπέροχα νερά, μονοήμερες σε Πολύαιγο, πολύ ωραία κουζίνα κτλ. Λίγα περισσότερα λόγια: https://www.travelstories.gr/community/threads/Σικινος-ή-Κιμωλος.52176/page-2#post-597162

https://www.travelstories.gr/community/gallery/albums/Κίμωλος-Πολύαιγος-2015.800/

2. Ανάφη. Μοναδικά χρώματα, παραλίες, εξαιρετική κουζίνα, άγονη γραμμή μεν αλλά όχι τόσο ''άδειο'' από κόσμο όπως τυχόν έχεις στο μυαλό σου. Το μόνο αρνητικό ίσως η δύσκολη πρόσβαση, και οι περίεργες ώρες των πλοίων. Η προσωπική μου εμπειρία:
https://www.travelstories.gr/community/threads/Σίκινος-Ανάφη.18592/page-9#post-597843

https://www.travelstories.gr/community/gallery/albums/Ανάφη-2015.804/

3. Σίκινος. Ίδια ''γειτονιά'' με τη Φολέγανδρο (οι περισσότεροι συνδυάζουν αυτά τα 2), στο ίδιο στυλ, περισσότερο αυθεντική & ανόθευτη όμως. Επίσης δε χρειάζεται μέσο μεταφοράς. Προσωπικά μου άρεσε πολύ, δε ξέρω αν θα έμενα για μέρες όμως.
https://www.travelstories.gr/community/gallery/albums/Σίκινος-2012.264/

Όπως πολύ σωστά αναφέρεις επιλογές υπάρχουν πολλές.
Εσκεμμένα αφήνω έξω τις μικρες Κυκλάδες, θα ήταν όμως το πρώτο που θα σου πρότεινα σε περίπτωση που ήθελες παραπάνω από ένα νησί.
Τσέκαρε τις περιπτώσεις και δες τι σου κάνει πιο πολύ το κλικ και το συζητάμε..;)
 
Last edited:
Μηνύματα
95
Likes
65
Καλησπέρα Νταίζυ απ τα 1,95 μου :haha::haha:

Λοιπόν, τώρα που το θέτεις πιο ξεκάθαρα, και δεδομένου ότι έχεις επισκεφτεί το μαγικό μέρος που λέγεται Φολέγανδρος, και απορίπτοντας τα Κουφονήσια έχουμε και λέμε:
1. Κίμωλος. Ακριβώς αυτό που θέλεις. Μαγική χώρα, δε χρειάζεται μέσο σε καμία περίπτωση, υπέροχα νερά, μονοήμερες σε Πολύαιγο, πολύ ωραία κουζίνα κτλ. Λίγα περισσότερα λόγια: https://www.travelstories.gr/community/threads/Σικινος-ή-Κιμωλος.52176/page-2#post-597162

https://www.travelstories.gr/community/gallery/albums/Κίμωλος-Πολύαιγος-2015.800/

2. Ανάφη. Μοναδικά χρώματα, παραλίες, εξαιρετική κουζίνα, άγονη γραμμή μεν αλλά όχι τόσο ''άδειο'' από κόσμο όπως τυχόν έχεις στο μυαλό σου. Το μόνο αρνητικό ίσως η δύσκολη πρόσβαση, και οι περίεργες ώρες των πλοίων. Η προσωπική μου εμπειρία:
https://www.travelstories.gr/community/threads/Σίκινος-Ανάφη.18592/page-9#post-597843

https://www.travelstories.gr/community/gallery/albums/Ανάφη-2015.804/

3. Σίκινος. Ίδια ''γειτονιά'' με τη Φολέγανδρο (οι περισσότεροι συνδυάζουν αυτά τα 2), στο ίδιο στυλ, περισσότερο αυθεντική & ανόθευτη όμως. Επίσης δε χρειάζεται μέσο μεταφοράς. Προσωπικά μου άρεσε πολύ, δε ξέρω αν θα έμενα για μέρες όμως.
https://www.travelstories.gr/community/gallery/albums/Σίκινος-2012.264/

Όπως πολύ σωστά αναφέρεις επιλογές υπάρχουν πολλές.
Εσκεμμένα αφήνω έξω τις μικρες Κυκλάδες, θα ήταν όμως το πρώτο που θα σου πρότεινα σε περίπτωση που ήθελες παραπάνω από ένα νησί.
Τσέκαρε τις περιπτώσεις και δες τι σου κάνει πιο πολύ το κλικ και το συζητάμε..;)
συγνωμη αλλα γιατι προτεινετε ολοι τη φολεγανδρο υπερεκτιμημενη πανακριβη σε ξενοδοχεια και φαγητο ωραια ειναι δε λεω αλλα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.230
Μηνύματα
884.368
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom