Διακοπές ή ταλαιπωρία;

Irene_

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ακούω προτάσεις!
Ταξίδι-Όνειρο
Σίδνεϋ
Προσωπικά νομίζω πως ταξίδι 2500 Ευρώ σε 9 χώρες με αυτοκίνητο,εκ των οποίων τα 1000 σε βενζίνη δεν είναι τόσο εφικτό για να πεις ότι αποκόμισες το βασικό κομμάτι των χωρών αυτών.Σίγουρα με μια καλή οργάνωση και διάβασμα για το πού θα πας,τι θα κάνεις χωρίς σπατάλη χρόνου και χρήματος,πετυχαίνεις καλύτερα αποτελέσματα από το να πας στα τυφλά.Βέβαια για κάποιους αυτό το "τυφλά" είναι το ωραίο στοιχείο των διακοπών...
Όπως και να έχει,η οικονομία είναι καλή,αρκεί να μην φτάνει τα όρια της μιζέριας.Διότι δεν είναι κακό να μην έχεις λεφτά,να πηγαίνεις παρ'όλα αυτά κάπου και να μην μπορείς να σπαταλήσεις σε μικρές πολυτέλειες.Αλλά να μην ξοδέψεις κάτι παραπάνω για να δοκιμάσεις ένα ωραίο τοπικό φαγητό και να αφήνεις χιλιάδες ευρώ π.χ. σε ρούχα ή στα καφέ της γειτονιάς σου,αυτό είναι βλακώδες.
Η ζωή είναι μικρή για να μιζεριάζεις!
 

kosvik

Member
Μηνύματα
121
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
Ασφαλώς τον τυπο τον αναφέρω σαν παραδειγμα.Το ιδιο θα μπορούσα να πω και για τον γείτονα μου που περσυ γέμισε τα ταπερ με φαγητό για να παει μια βδομαδα διακοπες.Το θεμα είναι εχει νόημα ολο αυτό?εχει νοημα να ταξιδέψεις μέχρι την σκανδιναβια διασχίζωντας ολη την ευρώπη ενω δεν το σηκώνει η τσέπη σου?
Σίγουρα όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων,άλλος θέλει ακριβο σπιτι και αυτοκίνητο άλλος εξοχικό αλλος πρώτο τραπεζι στον τσαλίκη άλλος επώνυμα ρουχα.Υπαρχουν βέβαια και αυτοί που ταχουν όλα.
Εμείς εδώ πιστευω θελουμε ένα απο τα ωραιότερα πραγματα που σου προσφέρει η ζώη,να ταξιδεύεις!!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.234
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Να προσθέσω απλά κάτι εδώ για να μην παρεξηγηθώ. Το ότι κάποιος τη βγάζει φτηνά δε σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και μίζερος. Εμένα δε με ενοχλεί το φτηνό, με ενοχλεί ο άλλος νάναι μίζερος, είτε ταξιδεύει είτε όχι. :)
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Καλημέρα σε όλους.

Θεωρώ σοφό και συνετό κάποιος να κάνει οικονομία στη ζωή του ώστε να μπορεί να καλύψει τις ανάγκες του και να φροντίσει τα αγαπημένα του πρόσωπα. Όλοι μας εξάλλου, τουλάχιστον όσους δε μας περισσεύουν τα χρήματα, είμαστε λίγο πολύ προσεκτικοί στα καθημερινά μας έξοδα.

Οχι όμως και στα ταξίδια!

Εκεί αλλάζουν τα πράγματα.

Διότι ποιός δε θέλει το gourmet δείπνο του μαζί με τον έρωτά του στο πιό όμορφο σημείο της πόλης? Ποιός αντιστέκεται να αγοράσει το ιδιαίτερο ανατολίτικο φωτιστικό που ταιριάζει απόλυτα στην ''αραβική'' γωνία του σπιτιού του και πωλείται σε χαμηλή τιμή σε κάποιο παζάρι? Ποιός δε θα θέλει να κάνει το τραπέζι στην καινούρια παρέα που γνώρισε στο ταξίδι? Ποιός δε θέλει να περνάει τα βράδια του σε water bungalow στο νησάκι του ειρηνικού αντί στο κανονικό δωμάτιο? Σίγουρα δε συγκινούν όλους τους ταξιδιώτες τα ίδια πράγματα, άλλοι απολαμβάνουν το backpacking στο Βιετνάμ και άλλοι δεν ικανοποιούνται με τίποτα λιγότερο απο τη διαμονή στο W και μετακινήσεις με maseratti. Το σίγουρο όμως είναι ότι όλοι μας αναζητούμε την απόλαυση, είτε αυτή έρχεται μέσω της περιπέτειας είτε μέσω της χαλάρωσης. Κάθε ένας απολαμβάνει το ταξίδι με το δικό του τρόπο και πάντα ανάλογα με τις δυνατότητές του αλλά το μυστικό είναι να μη χαλάει η καλή διάθεση οτιδήποτε και άν τύχει. Απλά είναι πολύ πιο πιθανό να χαλάσει η διάθεσή σου όταν δε λειτουργεί το ντούς της σουίτας του W την οποία πληρώνεις 1500 ευρώ παρά όταν δε γυρνάει ο ανεμιστήρας της παράγκας που νοίκιασες για 3 δολλάρια σε μια παραλία του Παναμά.

Κάποιος μου είπε κάποτε ''ποτέ να μη λυπάσαι τα λεφτά που δίνεις για ταξίδια. μπορεί να διαρκούν λίγο αλλά τις αναμνήσεις θα τις πάρεις μαζί σου''.

Ν.
 

Vaya

Member
Μηνύματα
44
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Καλημέρα σε όλους.

Θεωρώ σοφό και συνετό κάποιος να κάνει οικονομία στη ζωή του ώστε να μπορεί να καλύψει τις ανάγκες του και να φροντίσει τα αγαπημένα του πρόσωπα. Όλοι μας εξάλλου, τουλάχιστον όσους δε μας περισσεύουν τα χρήματα, είμαστε λίγο πολύ προσεκτικοί στα καθημερινά μας έξοδα.

Οχι όμως και στα ταξίδια!

Εκεί αλλάζουν τα πράγματα.

Διότι ποιός δε θέλει το gourmet δείπνο του μαζί με τον έρωτά του στο πιό όμορφο σημείο της πόλης? Ποιός αντιστέκεται να αγοράσει το ιδιαίτερο ανατολίτικο φωτιστικό που ταιριάζει απόλυτα στην ''αραβική'' γωνία του σπιτιού του και πωλείται σε χαμηλή τιμή σε κάποιο παζάρι? Ποιός δε θα θέλει να κάνει το τραπέζι στην καινούρια παρέα που γνώρισε στο ταξίδι? Ποιός δε θέλει να περνάει τα βράδια του σε water bungalow στο νησάκι του ειρηνικού αντί στο κανονικό δωμάτιο? Σίγουρα δε συγκινούν όλους τους ταξιδιώτες τα ίδια πράγματα, άλλοι απολαμβάνουν το backpacking στο Βιετνάμ και άλλοι δεν ικανοποιούνται με τίποτα λιγότερο απο τη διαμονή στο W και μετακινήσεις με maseratti. Το σίγουρο όμως είναι ότι όλοι μας αναζητούμε την απόλαυση, είτε αυτή έρχεται μέσω της περιπέτειας είτε μέσω της χαλάρωσης. Κάθε ένας απολαμβάνει το ταξίδι με το δικό του τρόπο και πάντα ανάλογα με τις δυνατότητές του αλλά το μυστικό είναι να μη χαλάει η καλή διάθεση οτιδήποτε και άν τύχει. Απλά είναι πολύ πιο πιθανό να χαλάσει η διάθεσή σου όταν δε λειτουργεί το ντούς της σουίτας του W την οποία πληρώνεις 1500 ευρώ παρά όταν δε γυρνάει ο ανεμιστήρας της παράγκας που νοίκιασες για 3 δολλάρια σε μια παραλία του Παναμά.

Κάποιος μου είπε κάποτε ''ποτέ να μη λυπάσαι τα λεφτά που δίνεις για ταξίδια. μπορεί να διαρκούν λίγο αλλά τις αναμνήσεις θα τις πάρεις μαζί σου''.

Ν.

Μπράβο βρε Νίκο!!!!:clap::clap::clap:
Έτσι ακριβώς έχουν τα πράγματα...:D
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Να προσθεσω οτι οταν καποιος επιλεγει το πιο φθηνο δεν το κανει ντε και καλα απο μιζερια.
Παραδειγμα προτιμησα την φθηνη καλυβα με το κρεβατι-κουνια και χωρις ηλεκτρικο για τη μοναδικη εμπειρια της Τουλουμ , ενω μπορουσα να μεινω στο ακριβο δωματιο με το ac. Δε θα ηταν το ιδιο ομως οπως το να ψαχνεις το δωματιο σου με τον πυρσο τη νυχτα..
Λιγες μερες αργοτερα εδωσα ενα καρο λεφτα για το ζιπλαιν στη ζουγκλα γιατι ηταν εμπειρια και αυτο.
Για μενα δεν ειναι ασπρο ή μαυρο. Ειναι καταπληκτικο να ταξιδευεις ως backpacker , αλλα υπαρχουν καποια must σε καποιες χωρες που αν τα χασεις γιατι κανεις οικονομια , εχασες και την ουσια.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Προτιμώ να ταξιδεύω με λίγα παρά να κάθομαι σπίτι μου ή να πηγαίνω διακοπές στα ίδια και τα ίδια επειδή δεν με βγάζουν τα οικονομικά μου!
Προσωπικά θεωρώ ότι είναι καταπληκτική εμπειρία και καθόλου ταλαιπωρία να διασχίσεις 9 χώρες σε 3 μήνες με το αυτοκίνητο, αρκεί να έχεις και κάποιον άλλον δίπλα σου για να μοιράζεσαι την οδήγηση!
Φαντάζομαι όταν λέει το άρθρο ότι διένυσε 9 χώρες εννοεί ότι έκανε συγκεκριμμένες διαδρομές κατά μήκος συγκεκριμμένων οδικών αξόνων.
Οπότε θεωρώ ότι είναι αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα για να απολαύσεις τις ομορφιές των τοπίων και να γνωρίσεις το κοινωνικό, βιοτικό και πολιτιστικό επίπεδο των κατοίκων των περιφερειών των κρατών που διανύεις.
Εξάλλου υπάρχουν άτομα που δεν καπνίζουν, δεν πίνουν, δεν τρώνε πολύ και δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις από τα μέρη που θα κοιμηθούν με αποτέλεσμα τα 20 Ευρώ κατά μέσο όρο την ημέρα να τους φτάνουν χωρίς να νιώθουν ότι στερούνται κάτι.
Προσωπικά έχω ταξιδέψει και με πολύ λίγα χρήματα στην τσέπη και έχω περάσει το ίδιο υπέροχα με τις φορές που έχω ταξιδέψει και έχω άφθονα χρήματα να ξοδεύω.
Μ' αρέσει όταν επισκέπτομαι ένα μέρος να κάνω πράγματα που θα έκανε ένας ντόπιος μέσου εισοδήματος στην καθημερινότητά του γιατί θεωρώ ότι έτσι θα μπω καλύτερα στην νοοτροπία του και θα καταλάβω την ζωή του.
Μ' αρέσει να τρώω σε fast food ή σε δικά τους ταβερνάκια, να κάνω ατελείωτες βόλτες σε πλατείες και πάρκα, να πίνω καφέ σε μέρη που βλέπω πολλούς ντόπιους κάτοικους, να πηγαίνω σε μαγαζιά και σε surper market και σε μέρη γενικά που συχνάζουν ντόπιοι.
Και όλα αυτά, ευτυχώς, τα απολαμβάνω στο έπακρο και δεν στοιχίζουν πάρα πολύ!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
dim mary ωραία και αυτή η αποψή σου !!! όλα αξίζουν αρκεί να ευχαριστιόμαστε ...Τα ταξίδια δεν ειναι κάτι στάνταρ ,ούτε υπάρχει πλαφόν για το τι ξοδεύομε .ενοείται οτι καθέναν τον εκφράζει και κάτι διαφορετικό ...και μόνο οτι ονειρευόμαστε το επόμενο ταξίδι μας και δεν μένομε στα λόγια αλλα σιγά σιγά το κάνομε πράξη ,ειναι οτι πιο όμορφο !!
τώρα η διαφορά της απόλαυσης ειναι και στο μυαλό του καθενός ..
εγώ πάντως με κεφτεδάκια και ταπεράκια ,ποτέ !!!
 

kosvik

Member
Μηνύματα
121
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
Για να μην παρεξηγηθώ και γω δεν κατακρίνω την φτηνή λύση,το fast food η το φτηνό ταβερνακι αλλά με ενοχλει η μίζερη συμπεριφορα που αναγκαστικά ακολουθείς οταν προσπαθείς να κανεις το ανεφικτό εφικτό.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
To fast food ασφαλώς και είναι κατακριτέο... Εκτός του ότι καταστρέφεις την υγεία σου με τον διατροφικό εφιάλτη που τρως , η γνώμη μου είναι ότι είναι η υπέρτατη ξεφτύλα να πας στην Ιταλία, την Ιαπωνία, την Ταυλάνδη ή την Αργεντινή και να φας σε ταχυφαγείο... Συγνώμη για το απόλυτο αλλά εδώ δεν μιλάμε για οικονομία αλλά για τον ορισμό της ανοησίας... ασφαλώς και θα φάω σε τοπικά ταβερνάκια, θα δοκιμάσω βρώμικα, θα αγοράσω φτηνά από τοπικές αγορές και όλα αυτά όχι τόσο για λόγους οικονομίας αλλά απλά για να γνωρίσω τις τοπικές γεύσεις και να πιάσω τον σφυγμό του μέσου κατοίκου... Τι σχέση έχουν αυτά με την παρωδία φαγητού που σερβίρετε στα κατα τόπους ταχυφαγεία???
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Το fast food ασφαλώς και είναι ανόητη διατροφική συνήθεια, κατακριτέο και επικίνδυνο για την υγεία μας!
Όλα αυτά τα ξέρουν οι περισσότεροι από εμάς και γι' αυτό προσπαθούμε να τα αποφεύγουμε.
Αλλά όταν βρίσκεσαι στη μέση ενός δρόμου σε άγνωστο σημείο μιας πόλης, κουρασμένος και το στομάχι σου να ζητάει επιτακτικά φαγητό μπαίνεις στο πρώτο ταχυφαγείο που βρίσκεις μπροστά σου και υπόσχεσαι στον ευατό σου ότι θα συνεχίσεις τις υγειϊνές διατροφικές σου συνήθειες όταν επιστρέψεις σπίτι σου!
Εξάλλου με τον όρο fast food δεν εννοούσα αποκλειστικά τα εστιατόρια τύπου MacDonalds αλλά όλα αυτά τα μαγαζάκια που προσφέρουν γρήγορο φαγητό.
Εξάλλου στην Ιταλία σε ιταλικά fast food έχω φάει γευστικές μακαρονάδες και λαχταριστές πίτσες παρακολουθώντας ταυτόχρονα ένα μέρος του Ιταλών και μη να επιδίδεται στις ίδιες διατροφικές παρασπονδίες με εμένα.
 

Lucia86

Member
Μηνύματα
128
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Σικαγο(?)και Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια,για 3 μηνες!!!
Να προσθέσω απλά κάτι εδώ για να μην παρεξηγηθώ. Το ότι κάποιος τη βγάζει φτηνά δε σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και μίζερος. Εμένα δε με ενοχλεί το φτηνό, με ενοχλεί ο άλλος νάναι μίζερος, είτε ταξιδεύει είτε όχι. :)
Συμφωνω!
Δηλαδη, το να μενω η να κανω διακοπες στην Ελλαδα και να προσεχω και το λεπτο για να βγαλω την ημερα με εκνευριζει! Κι αν δεν εχω χρηματα θα βρω τροπο να βγαλω κι αν σωνεται η κατασταση με οικονομια καλως αλλα .... ΟΧΙ ΣΤΗ ΓΚΡΙΝΙΑ!
Θα παρω την Paulaner απο το μαρκετ και θα την πιω εξω πχ η σπιτι... λεμε τωρα...
Στα ταξιδια και εξω να πιω τον καφε η το ποτο μου παλι χαρουμενη ειμαι! Μου αρκει που ειμαι εκει!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.790
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom