Τατζικιστάν Διακοπές από τα Lidl!! (Τατζικιστάν)

kelas22

Member
Μηνύματα
24
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γυρος του κοσμου
Χαχαχαχα...απιστευτο το βιντακι!!! αλλα και η περιγραφη μεχρι τωρα!!!:):):)
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.297
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
ΜΙΑ ΑΠΩΛΕΙΑ, ΕΝΑ ΠΛΑΝ Β ΚΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΤΟΠΕΤΣΕΤΑ

(Στην Πρεσβεία του Τατζικιστάν στο Μπισκεκ του Κιργιστάν)

-Αδεια εισόδου για τα Παμίρ θέλετε?
-Εννοείται! Γιατί νομίζεις ότι θα συρθούμε σαν τις κάμπιες μέχρι το Τατζικιστ...
-Αλλά βέβαια έχετε υπόψην ότι είναι κλειστά
- Τι εννοείτε κλειστά?
-Κλειστά.
-Για πάντα? Μεχρι να παγώσει η κόλαση? Μεχρι να καθαρίσει ο λαιμός του Νταρθ Βέιντερ? Μέχρι -Ω! ΘΕΕ ΜΟΥ!!- τα τινάξει ο Μητσοτάκης? ΤΟΟΟΣΟΟΟ ΑΣΧΗΜΑ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ
ΠΡΑΓΜΑΤΑ?
-Κλειστά. Δεν γνωρίζω πότε θα ανοιξουν. Μπορεί τώρα, μπορεί σε ένα μήνα , μπορεί σε 1 ώρα, μπορεί αυριο... ποιός ξέρει? Τις βίζες τις θέλετε?
-Εσύ τι λες? δώστες... κάτι θα σκεφτούμε.


(σε παρακείμενο μπυρομάγαζο δίπλα απο την Πρεσβεία)

-Λοιπόν? Τι κάνουμε τώρα που τα Παμίρ κλείσανε? Εχεις εναλλακτική?
-Βεβαίως. Δεν είναι τυχαίο το όνομα μου "Dim οργανωση, προονοητικότητα, σχεδιασμός Kyr"
-Η ειρωνεία δεν έχει θέση στην συζήτηση τέτοια ώρα. Πες μας. Τι κάνουμε? Πάμε Καζακστάν? Oυζμπεκιστάν ίσως? Θα βρούμε ένα ταξί, θα του πούμε πήγαινέ μας στην Πρεσβεία του Καζ...
-Α παπαπα.... εγω πάλι τουρ σε Πρεσβείες και προξενεία δεν ξανακάνω. Τέρμα. Αρκετά.. είναι δυσκολη η δουλειά του Πρέσβη την σημερον ημέρα. Θα πάμε Τατζικισταν. Αλλωστε βίζες βγάλαμε..
-Ε και? Πρώτη φορά θα πετάξουμε ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΣΟΥ χρήματα?
-Ασε σου λεω τα εχω υπό έλεγχο... τα έχω κανονίσει όλα. Για να δεις και να θαυμασεις την ταξιδιωτική προνοητικότητα μου σε ενημερώνω ότι μια - δυο ημέρες πριν πετάξουμε κάθησα και είδα διαφορετική διαδρομή απο τα Παμιρ,
απο το δυτικό κομμάτι. Επί 20 ολόκληρα λεπτά οργάνωνα το πλαν Β. Οργάνωση εε? όχι αστεία..... χο χο χο Εγινε το κεφάλι μου καζάνι. Σημείωσα δε τα κυριότερα μέρη και διαδρομές. Να κοίτα..
-Μωρή σε χαρτοπετσέτα τα σημείωσες? Εχεις τρελαθεί?
-Τι πρόβλημα εχεις? Αφού διαβάζονται! Αυτή βρήκα μπροστά μου, αυτή χρησιμοποίησα. Είχα συνάχι αν θυμάσαι πριν φύγουμε
-Πάλι καλά που δεν είχες στομαχικά προβλήματα, ούτε θέλω να σκεφτομαι
που θα ηταν γραμμενο το μεγαλεπήβολο σχέδιό σου...
- Πφφφ... αστειάκια για υπεκφυγές. Λοιπόν? Μίλα. Πάμε Τατζικισταν όπως είχαμε κανονίσει?
-Δεν είχαμε. ΕΙΧΕΣ. Μην με ανακατευεις στην ψυχοπάθεια σου .. εγω Ιραν ήθελα..
-Βρε κουτό, Τατζικ σημαίνει Ιραν. Αρα? Πάλι το χατίρι σου έγινε βρε... πάλι! Αχχχ... πόσο σε κακομαθαίνω...
-Αφού έχουμε πτήση πληρωμένη για αυριο βράδυ, και βίζες , ας πάμε.
Αλλωστε απο ότι βλέπω έχεις πλήρη ταξιδιωτικό οδηγό φτιάξει, τόσο πλήρη που
πιστεύω ότι η Lonely Planet θα σου ζητήσει να αγοράσει τα πνευματικά δικαιωματα,, είπε ο Γκιούλιβερ εξετάζοντας με περιφρόνηση και αηδία την χαρτοπετσέτα. Εδώ τι ακριβώς γράφεις?
-Παν... πουντζ.. Παντζκ εε.... δεν ξέρω. Δεν τα πολυβγάζω... πάντως σαν σημαντικό μου φαίνεται, εχω πατησει το μολύβι περισ...
-με αποτελεσμα να σκισεις την χαρτοπετσέτα. Μπράβο. Πολύ εξυπνο εκ μέρους σου.
-Ευχαριστώ. Αν και δεν μου αρέσουν οι κολακείες. Πάντως έκανα πολύ καλή δουλειά.. το παραδέχομαι.

Ο Γκιουλι δεν μίλησε. Αναστέναξε , αλλά δεν μίλησε. Σκεφτόταν μάλλον
τις επόμενες 3 εβδομάδες "διακοπών". Διακοπών απο τα Lidl βεβαίως βεβαίως...
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.724
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Α ρε Γκιουλι... Πόσο θα ήθελα μια ιστορία από τη δική του σκοπιά, να δω τι έχει τραβήξει αυτός ο άνθρωπος :cry:
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Πάντως, έχω μία φίλη που είναι πολύ καλή δικηγόρος και ειδικεύεται στα διαζύγια. Όχι για σένα καλέ, για τον έρμο τον Γκιούλι :twisted::innocent::bleh:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.780
Likes
18.171
Και να σκεφτείτε ότι της το έλεγα ότι τα Παμιρ είναι κλειστά κι άγνωστο αν και ποτέ θα ανοίξουν, αλλά φωνή βοωντος εν τη ερημω
Εμείς πάντως, αν μη τι άλλο, τα είδαμε τα Παμίρ από μακριά :) Αχ....
 
Last edited:

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Εμείς πάντως, αν μη τι άλλο, τα είδαμε τα Παμίρ από μακριά :) Αχ.,,
Μη νομίσεις κι η Dimkyr απο μακρυά τα είδε... εμένα πάλι τα capital controls με γλιτώσανε από το φιάσκο των Παμίρ γιατί ψηνόμουνα φέτος...
 

wingedzephyr

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Tρομερές διευκρινίσεις πριν το βίντεο και το βίντεο απλά ξεκαρδιστικό!!!!δεν σταμάτησα να γελάω!!:haha::haha::haha:
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.297
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Και να σκεφτείτε ότι της το έλεγα ότι τα Παμιρ είναι κλειστά κι άγνωστο αν και ποτέ θα ανοίξουν, αλλά φωνή βοωντος εν τη ερημω
Λάθος ενημέρωση έχεις ροζ γουρούνι. Τα Παμίρ ήταν ορθάνοιχτα όλο το καλοκαίρι εκτός απο 2 φορές που έκλεισαν για 2-3 ημέρες τον Ιούλιο και 2-3 τον Αυγουστο (όταν ήμουν εκεί). Οι λόγοι ήταν καιρικής φύσεως: ξεχείλησαν ποτάμια και παρέσυραν το οδόστρωμα. Αυτό που μου είχες στείλει ηταν λανθασμένο και καρατσεκαρίστηκε απο ντόπιους, τουρίστες που ηταν στην περιοχή, πρεσβείες, ταξιδιωτικά γραφεία, κατοίκους και οργανώσεις. Μην σου κάνει εντύπωση όμως γιατί συμβαίνει υπερβολικά συχνά να βγαίνουν φήμες για την συγκεκριμένη περιοχή, που κρύβουν σκοπιμότητες.
Απλά, όποιος σχεδιάζει να επισκεφτεί τα μέρη αυτά , πρέπει να έχει πλαν β' ή άπλετο χρόνο γιατί πολύ εύκολα μπορεί να κολλήσει κάποιος "στον δρόμο της ηρωίνης".
Πάμε παρακάτω...
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.297
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Θέε μου δως μου δύναμη.. ... θα την σκοτώσω..

-Για πες μας κα Ταξιδιωτική Πράκτορα, τι ωρα φτανουμε Ντουσανμπέ
και τι κάνουμε μετά? Που κοιμόσμαστε?
-Απλούστατο. Φύγαμε 12 τα μεσάνυχτα απο Μπισκεκ. η πτήση διαρκεί 1 ωρα περίπου, αρά 1 το πρωί θα είμαστε Ντουσανμπέ. Αλλά με την διαφορά ώρας, θα βρισκόμαστε εκεί στις 2.
Το Κιργισταν έχει 1 ωρα διαφορά με το Τατζικιστάν. Βάλε αναμονές για έλεγχο διαβατηριών, ουρές, ελεγχο βίζας, βαλίτσες κλπ, θα ξεμπερδέψουμε τουλάχιστον 2 ώρες μετά, αρα η ωρα θα εχει πάει 4 ίσως και παραπάνω. Θα πιούμε ένα καφέ, θα κάνουμε και 2-3 τσιγάρα, θα ξημερώσει και τσούπ! θα πάρουμε μαρσρουτκα για το κέντρο και το σπίτι του Αχρόρ. Υπολογίζω
ότι θα είμαστε εκεί κατά τις 7. Ισως και 8.
-Ωραία. Μια χαρά ακούγεται.
-Σου λέω: τα έχω όλα υπό έλεγχο.

Ηταν όμως έτσι Χαράλαμπε? Οχι. Δεν ήταν. Γιατί η Dim είχε υπολογίσει τα πάντα λάθος.
Ναι μεν το Κιργισταν έχει διαφορά ώρας απο το Τατζικιστάν 1 ώρα, αλλά με την διαφορά ότι το Κιργιστάν πάει μπροστά και όχι πίσω. Αρα Εφτασαν στις 12 Ντουσανμπέ.
Είχε ουρές -οπως υπολόγιζε η κυρία- ? Οχι. Ξεμπέρδεψαν μέσα σε 10 λεπτά.
Περίμεναν τις βαλίτσες πολύ ώρα? Οχι, σε 5 λεπτά ήραθαν πρώτες πρώτες και τις είχαν παραλάβει.
Οταν ολα τα παραπάνω έγιναν σαφή, ο Γκιούλι είχε ήδη αρχίσει την γκρίνια.

-Μπράβο σου! Μπράβο σου! να σε πάρουμε να φτιάχνεις ρολόγια στην Ελβετία. ή ακόμα καλύτερα να κανονίζεις τα τρένα στο Λονδίνο ή
να χρονομετράς τις αθλητικές επιδόσεις στους Ολυμπιακούς, ή να ρυθμίζεις την εναέρια κυκλοφορία του Χίθροου ή τι λέω? μια είναι η δουλειά που σου ταιριάζει : Να σε πάρουνε στο Αστεροσκοπείο του Γκρίνουιτς! Θα έχεις καταστρέψει την μισή υφηλιο και δεν θα σου πάρει πάνω απο 1 ώρα. Δίκη σου ώρα. Σε αληθινό χρόνο θα χρειαστείς μόλις 5 νανοδευτερόλεπτα. Θεέ μου! Που έχω μπλέξει?
-Πως κάνεις έτσι για ένα μικρό λαθάκι? Θα πάρουμε ένα ταξ...
-Μικρό λαθάκι? ΜΙΚΡΟ ΛΑΘΆΚΙ το λες εσύ αυτό? ΜΙΚΡΟ ΛΑΘΑΚΙ? Που είναι 12 τα μεσάνυχτα και δεν έχουμε ΠΟΥ να κοιμηθούμε? Σε μια άγνωστη χώρα? Σε μια άγνωστη πρωτεύουσα? ΜΙΚΡΟ ΛΑΘΆΚΙΙΙΙ?
Θέε μου δως μου δύναμη.. ... θα την σκοτώσω..
-Υπερβολές... θα πάρουμε ένα ταξί θα του πούμε πήγαινε μας σε ένα ξενοδοχείο -καταλαβαίνεις ότι δεν μπορούμε να πάμε στο σπίτι του Αχρόρ στις 2 το πρωί και να του πούμε γεια σου ήρθαμε, τι χαμπάρια, ωραία νύχτα έχει σήμερα- θα κοιμηθούμε και αυριο πάμε στον Αχρόρ. Απλά πράγματα..
-Ω! Τι μας λες? Και πως διάλο θα πληρώσεις το ταξί? Δεν έχουμε τατζίκικα χρήματα.
-Να!Εκεί έχει ανταλλακτηριο. Πάω να χαλάσω.
-Στο καλο. Και να μην μας γράφεις.
Μετά 2 λεπτά
-Χιούστον έχουμε πρόβλημα.
-Σωωωωωπα... τι μας λες? Δεν το είχα καταλάβει. Περνάμε τόσο υπέροχα.
-Το ανταλλακτήριο είναι κλειστο.
-Σκασίλα μου.
-Βρε αναίσθητε, δεν σε νοιάζει τίποτε?
-Οχι. Δεν με νοιάζει.
-Ασε... θα τα κανονίσω εγώ, γιατί εσύ Γκιούλι μου δεν το 'χεις....
-Ναι.... ενώ εσύ... Εσύ παιδί μου δεν οργανώνεις, εσύ οργώνεις. Βαθιά άρωση μη σου πω...

Σε σαραβαλιασμένο ρώσικο ταξί στις 2 το πρωί στους έρημους δρόμους της Ντουσανμπε με μουσική υπόκρουση τατζικοελληνικά σκυλοτράγουδα (Ω! ναι! τα άσματα είχαν ΚΑΙ ελληνικούς στοίχους, ο απόλυτος σουρεαλισμος!)

-Ορίστε. Τσάμπα γκρίνιαζες. Θα μας παει στο ξενοδοχείο, και όλα οκ σήμερα. Το ανταλλακτηριο άνοιξε, λεφτά έχουμε και ο τύπος ήξερε την διεύθυνση του ξενοδοχείου που του είπα. Είδες που είχα καβάτζα?
-Μακάρι να τελειωσει αυτή η νύχτα.... μακάρι...

Η ευχή του Γκιούλι όμως δυστυχως δεν πραγματοποιήθηκε.

Σε ρώσικο υπο κατάρρευση παμπάλαιο σοβιετικό ξενοδοχείο στο κέντρο της Ντουσανμπέ λίγο μετά τις 2 τα ξημερώματα

Η χοντρή ρωσικής καταγωγής ξανθιά μεσήλικη και αγενής ρεσεψιονίστ
ήταν κάθετη: Δεν έχουμε δωμάτια. Φύγετε.
-Μόνο για ένα βράδυ. Οτι να ναι... θα κοιμηθούμε όπου να ναι...
-Φύγετε! Ουρλιαξε μαινόμενη, με αποτέλεσμα να λουφάξουν ο οδηγός
του ταξί και οι φίλοι μας.
-Μα δεν μας λυπάστε? Σας παρακαλ...
-Η ευτραφής ρεσεψιονίστ μέσα απο ένα γκισέ σαν αυτά των ταμείων τραπεζών με ενα μικρό άνοιγμα σηκώθηκε απειλητικά όρθια και απευθυνόμενη στον
οδηγό, τον διέταξε να πετάξει έξω (μάλλον με τις κλωτσιές όπως πρόδιδε το
υφος της και οι κινήσεις της) τους επίδοξους πελάτες.
Με τεντωμένο το χέρι και το κακοβαμμένο κόκκινο φαγωμένο νύχι να δείχνει προς την πόρτα σαν αρχιβασανιστής της Κα Γκε μπε, ούρλιαζε στα ρώσικα και τα βαμμένα της χείλη έτρεμαν από οργή.
Ε! Αυτό πάει πολυ.
Η Dim όρμησε προς το γκισέ/ρεσεψιόν με το σπασμένο τζάμι κολλημένο
με σελοτέιπ με άγριες διαθέσεις, φωνάζοντας κάτι ακατάληπτα ελληνικά
με τους δυο άντρες να προσπαθούν να την συγκρατήσουν. Εκείνη
την ώρα η υπέρβαρη Ρωσίδα μέγαιρα φώναξε τους κοιμώμενους στους καναπέδες πιο δίπλα τους άντρες της "ασφαλειας" του ξενοδοχείου. Η παρέα αποχώρησε με αξιοπρέπεια διωγμένη απο τους σεκιούριτι και η ανωτερότητά τους φάνηκε απο τις ευχές του θηλυκού της παρέας προς την Ρωσίδα για καλή επιτυχία στην προσπάθεια άυξησης του πλυθησμού της χώρας. Βεβαια η ευχή
ειπώθηκε με πιο λακωνικό , συντομο και εύλογο τρόπο με υποβοηθούμενες
κινήσεις όπως υψωμένο το μεσαίο δάχτυλο του χεριού.

Εξω απο ένα άλλο ξενοδοχείο στις 3 τα χαράματα

Ο ταξιτζής τους κάνει νόημα να κατέβουν. Οι δυο Ελληνες παίρνουν τους
σάκους τους ανακουφισμένοι που επιτέλους βρηκαν κάτι να περάσουν την νύχτα που σε λίγο θα είναι παρελθόν.
Ξαναμπαίνουν στο ταξί. Το ξενοδοχείο είναι γεμάτο. Απελπισία.
Ο οδηγός τους δίνει να καταλάβουν ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο
και με νοήματα τους ρωτά που θέλουν να τους πάει.
Μετά απο μια συζήτηση που κράτησε ελάχιστα, καταλαβαίνουν ότι η λύση του "Πηγαινέ μας όπου θέλεις ταξιτζή" μάλλον δεν είναι λύση και ότι το ξύπνημα του Αχρόρ είναι μονόδρομος. Αλλωστε μπορεί αυτός και η οικογένεια του να εχουν ρίζες απο τα Καρπάθια και να μην κοιμούνται τέτοια ώρα. Να μακελεύουν πρόβατα πχ
Ναι... μπορεί με δεύτερη σκέψη το θεωρούν και πολύ πιθανό. Μπορεί να έχει πάει (μεγάλος άνθρωπος με παιδιά και εγγόνια), για κλάμπινγκ ή να είναι νυχτοφύλακας ή κάτι παρόμοιο. Αρα? Αρα πήγαινέ μας στον Αχρορ. Στον Αχρόρ αδέρφια.... στον Αχρόρ..

Σε μια ακριβή συνοικία της Ντουσανμπέ στις 3.30 το πρωί

Ευτυχώς ο Αχρορ δεν ήρθε με τα σώβρακα. Το τηλέφωνο βέβαια που του
έκανε τα άγρια ξημερώματα ο ταξιτζής για να τον ρωτήσει που βρίσκεται το σπίτι, ενδεχομένως να τον τάραξε λίγο, πιθανών να έσπειρε και ολίγον πανικό
στον ίδιο και την οικογένειά του και να νόμισε οτι κάτι τραγικό συνέβει, αλλά
πάντως όταν συναντήθαν όλοι μαζί , τουρίστες, ταξιτζήδες και οικοδεσπότες σε ένα σκοτεινό δρομάκι της Ντουσανμπε ο Αχρόρ ήταν ντυμένος κανονικά. με τις παντόφλες βέβαια και με ανάκατα μαλλιά, αλλά όχι με τα σωβρακα όπως
πολύ φοβούνταν οι φίλοι μας. Δόξα στον μεγαλοδύναμο!

Μετά βέβαια άρχισαν τα προβλήματα με την ληστρική επίθεση του ταξιτζή
όσον αφορά την αμοιβή του (η οποία βέβαια είχε συμφωνηθεί απο την αρχή).
Και ο καυγάς άρχισε τα ξημερώματα στα στενά και σκοτεινά σοκάκια της Ντουσανμπέ....
Λαμπρά.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ατακτη Δημητρουλα ..κακο κοριτσι!!!Κλεινε και κανα χοτελι in advance!!!

ΥΓ.Εχω θειο συνταξιουχο πρεσβη ....θες να σε φτιαξω?Αφου το εχεις με τις δημοσιες σχεσεις!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.410
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom