Διακοπές κοντά στην Αθήνα για έγκυο!!! Πού;;;;;

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Αν είναι να φτάσεις κοντά στην Πάτρα, πήγαινε Κυλλήνη είναι σαφώς καλύτερα.
Ναύπλιο υπέροχη πόλη, αλλά το Τολό δεν μου αρέσει (ούτε η παραλία του).
Αλλη όμορφη παραθαλάσια πόλη είναι η Ναύπακτος. Οι παραλίες της έχουν γαλάζια σημαία, αλλά δεν έχω πάει ποτέ καλοκαίρι για κολύμπι.
Και σε μισή ώρα είσαι Πάτρα μέσω Ρίο.


Υ.Γ. Αναφορικά με τα ακριβά ξενοδοχεία που προτάθηκαν και όσον αφορά εμένα να διευκρινίσω ότι στη φίλη πρότεινα ενα ξενοδοχείο στην Αγια Αννα, που ανέφερε από μόνη της ως πιθανό προορισμό, προτού μας γνωστοποιήσει το μπάτζετ της και με την επισήμανση: "αν σε παίρνει οικονομικά"
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.995
Likes
12.062
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Ναι, αλλα θα πρεπει να κουβαλαω και πισινα μαζι, γιατι δεν εχει να κανω μπανιο εκει.... Πολυ κουραστικο μου φαινεται....
Σιγα το προβλημα... Θα παρει ο αντρας σου μια πλαστικη, θα τη βαλει στην πλατεια και θα τη γεμισει με νερο. Οι αλλοι γιατι εστησαν σκηνες; Στηστε κι εσεις πισινα. Εσυ δε θα κανεις τιποτα, μονο θα πλατσουριζεις!
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Από ότι κατάλαβα,το αγχουλάκι σου για πιθανή στραβή,το έχεις.Θα πρέπει λοιπόν το κριτήριό σου να είναι,το πόσο εύκολη πρόσβαση θα έχεις σε νοσοκομείο από τον τόπο των διακοπών σου,και όχι το πόσο κοντά στην Αθήνα θα είσαι.Άρα πρέπει να ψάξεις ένα μέρος παραθαλάσσιο με σοβαρό νοσοκομείο σε απόσταση βολής.Έτσι πχ,αν θέλεις 2-3 ώρες για να μετακινηθείς από Εύβοια-Αθήνα,ίσως είναι προτιμότερο να ταξιδέψεις Αλεξ/πολη(50' με αεροπλάνο),να κάνεις τα μπανάκια και τον τουρισμό σου άφοβα,μια και το πανεπιστημιακό είναι δίπλα.
Ως εκ τούτου,απορρίπτονται ΟΛΑ τα μικρά και κοντινά νησιά.Οι πιθανές προτάσεις μου;
1.Ναύπακτος(dik σε παραδέχομαι).Σχετικά κοντά με αυτοκίνητο,απίθανο μέρος,2 νοσοκομεία σε απόσταση βολής
2.Ναύπλιο.1,5 ώρες από Αθήνα με 2 νοσμεία(και μπαλαντέρ της Τρίπολης).Οι θάλασσες μείον.
3.Καλαμάτα και πέριξ του Μεσσηνιακού,σε ότι απόσταση αισθάνεσαι ασφαλής.
4.Σύρος είναι το μόνο κοντινό νησί με σοβαρό(?)νοσμείο,αλλά που καλύπτει μαιευτικά περιστατικά.
Αν από την άλλη,θέλεις μόνο τον γιατρό σου,ξέχασε τις διακοπές(όπως ειπώθηκε) ή περιορίσου στο νομό Αττικής.Ή ακολούθησέ τον στο μέρος που θα περάσει αυτός το καλοκαίρι του....
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Να σε ενημερωσω για Διμηνιο μιας και ρωτησες και ελεγχθησαν πολλα.
Εχω εξοχικο εκει.
Οχι παραδεισος δεν ειναι σε καμια περιπτωση ..μην τρελαθουμε .Βεβαια μου κανει εντυπωση το εξης ..εχουμε αυτο το εξοχικο 20 χρονια και ολα αυτα τα χρονια βλεπω ανθρωπους καταευχαριστημενους που πανε και νοικιαζουν δωματια-εξοχικα για ολοκληρη τη σεζον και επιστρεφουν στην περιοχη τον επομενο χρονο !!!
Η θαλασσα δεν ειναι κατι το φοβερο ..εχει ψιλο χαλικακι (που με εκνευριζει καπως στο περπατημα) αλλα εχει καθαριοτητα που η αμμος δεν εχει..βαθαινει αποτομα να ξερεις .
Σε ολη την παραλια -η οποια ειναι συνεχομενη Κιατο-Διμηνιο-Συκια ..εχει παροχες :ομπρελες -ξαπλωστρες -ντουζιερες ..απο πανω βρισκονται ολο ταβερνες -καφε-μπαρακια για βραδυ κλπ κλπ
Η Κορινθος (εχει νοσοκομειο) ειναι στα 20 λεπτα μακρυα.
Γενικα η περιοχη εχει πολλα μερη για φαι-καφε-ποτο-σουπερμαρκετ-μαγαζια -φαρμακεια κλπ κλπ
Το Κιατο (το Διμηνιο ειναι η συνεχεια του Κιατου) εχει γιατρους ιδιωτες και εχει και κεντρο υγειας
Συνοπτικα δεν ειναι το μερος απειρου καλλους ,αλλα βολευει σε πολλα.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
κούβα και ινδία
Εχω εξοχικο εκει.
Οχι παραδεισος δεν ειναι σε καμια περιπτωση ..μην τρελαθουμε .Βεβαια μου κανει εντυπωση το εξης ..εχουμε αυτο το εξοχικο 20 χρονια και ολα αυτα τα χρονια βλεπω ανθρωπους καταευχαριστημενους που πανε και νοικιαζουν δωματια-εξοχικα για ολοκληρη τη σεζον και επιστρεφουν στην περιοχη τον επομενο χρονο !!!
και εμενα μου κανει εντυπωση αυτο..
αν και τελευταια βλεπω πολλα σπιτια να μενουν ξενοικιαστα..
ισως να φταινε και οι τιμες που ζητανε οι ιδιοκτητες που ειναι υπερβολικες για το μερος!!
 

etoile

Member
Μηνύματα
108
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολόκληρη η γη !!!
τι να πω?γούστα είναι αυτά..:roll:
αλλά αν δεν σου άρεσαν οι παραλίες του αργοσαρωνικού και δεν μπορείς εκ των πραγμάτων να απομακρυνθείς περισσότερο, δεν ξέρω πραγματικά αν θα βρεις κάποια παραλία που θα σου αρέσει..

οκ, άρα αποκλείουμε την ιδέα "νησί" γενικώς..

δεν είπα ότι ένα μπάτζετ τύπου 50-60 ευρώ το βράδυ είναι χαμηλό..ίσα ίσα..λέω απλώς πως τα πολύ ωραία ξενοδοχεία που είναι κοντά στην αθήνα (όπως αυτά που πρότειναν πιο πάνω ο dik-7 και ο χρήστος 71) είναι πολύ πιο ακριβά!

τι λες για ναύπλιο ή τολό και τα πέριξ αυτών???

αλλα πες μου σε παρακαλώ ποιος σου περιέγραψε το διμηνιό ως παράδεισο γιατί θα τρελαθώ!!!:shock:
Ναι, το νησι το αποκλειουμε!!!!! Μια συμφοιτητρια μου στη σχολη (πριν 7 χρονια..) μου ειχε πει οτι ειναι τρελα και γενικα το λατρευε το μερος και απο τοτε παντα ελεγα να παω εστω μια φορα. Αλλα τελικα τα γουστα ειναι τοσο διαφορετικα... :roll:
Κοντα στο Ναυπλιο εχει κατι περιοχες που παλι μου προτειναν (μονο την Καντια θυμαμαι). Τί λετε για εκει;;;;
Σας ζαλισα;;;;;;;;;;;;;; :bleh::bleh::bleh:
 

etoile

Member
Μηνύματα
108
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολόκληρη η γη !!!
Αν από την άλλη,θέλεις μόνο τον γιατρό σου,ξέχασε τις διακοπές(όπως ειπώθηκε) ή περιορίσου στο νομό Αττικής.Ή ακολούθησέ τον στο μέρος που θα περάσει αυτός το καλοκαίρι του....
Καλοοοο!!!! :haha::haha::haha::haha::haha:

Αλλα βρε παιδακια δε με καταλαβαινετε!!! :roll:
Δεν ειναι οτι θελω να ειμαι κοντα στο γιατρο... Δε μπορω να κανω ταξιδι πανω απο 2-3 ωρες... Κουραζομαι πολυ... Ισως φταιει η ζεστη, ισως ο χαμηλος αιματοκριτης, δε ξερω. Και μεχρι την Αθηνα να παω (1 ωρα απο το σπιτι μου με συγκοινωνια), παλι τα παιζω... Αλλα δε μπορω να φανταστω να μη κανω και διακοπουλες. Λυπηθειτε μια ταλαιπωρη εγκυουλα και το δραμα της!!!!! :(
 

etoile

Member
Μηνύματα
108
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολόκληρη η γη !!!
Σιγα το προβλημα... Θα παρει ο αντρας σου μια πλαστικη, θα τη βαλει στην πλατεια και θα τη γεμισει με νερο. Οι αλλοι γιατι εστησαν σκηνες; Στηστε κι εσεις πισινα. Εσυ δε θα κανεις τιποτα, μονο θα πλατσουριζεις!
Δεν αφησαν και τις πισινες απο την διαφημιση της αμιτα, να βολευτουμε!!!!! :bleh:
 

etoile

Member
Μηνύματα
108
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολόκληρη η γη !!!
Να σε ενημερωσω για Διμηνιο μιας και ρωτησες και ελεγχθησαν πολλα.
Εχω εξοχικο εκει.
Οχι παραδεισος δεν ειναι σε καμια περιπτωση ..μην τρελαθουμε .Βεβαια μου κανει εντυπωση το εξης ..εχουμε αυτο το εξοχικο 20 χρονια και ολα αυτα τα χρονια βλεπω ανθρωπους καταευχαριστημενους που πανε και νοικιαζουν δωματια-εξοχικα για ολοκληρη τη σεζον και επιστρεφουν στην περιοχη τον επομενο χρονο !!!
Η θαλασσα δεν ειναι κατι το φοβερο ..εχει ψιλο χαλικακι (που με εκνευριζει καπως στο περπατημα) αλλα εχει καθαριοτητα που η αμμος δεν εχει..βαθαινει αποτομα να ξερεις .
Σε ολη την παραλια -η οποια ειναι συνεχομενη Κιατο-Διμηνιο-Συκια ..εχει παροχες :ομπρελες -ξαπλωστρες -ντουζιερες ..απο πανω βρισκονται ολο ταβερνες -καφε-μπαρακια για βραδυ κλπ κλπ
Η Κορινθος (εχει νοσοκομειο) ειναι στα 20 λεπτα μακρυα.
Γενικα η περιοχη εχει πολλα μερη για φαι-καφε-ποτο-σουπερμαρκετ-μαγαζια -φαρμακεια κλπ κλπ
Το Κιατο (το Διμηνιο ειναι η συνεχεια του Κιατου) εχει γιατρους ιδιωτες και εχει και κεντρο υγειας
Συνοπτικα δεν ειναι το μερος απειρου καλλους ,αλλα βολευει σε πολλα.
Μαλλον θα κανουμε καμια εκδρομουλα προς τα εκει να τα δουμε απο κοντα και ο θεος βοηθος!!!! :clap:
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Επιμένω ψαξτο λίγο για Ναύπακτο. Ψάξε και στο google φωτογραφίες
Είναι πανέμορφη πόλη με δύο τεράστιες παραλίες και με πολλά ξενοδοχεία στον σε απόσταση 30 μέτρων από τη θάλασσα.
Γαλάζια σημαία έχει.
Ταβέρνες, καφετέριες έχει πάρα πολλές.
Είναι σίγουρο ότι δε θα βαρεθείς και αν νιώθεις καλά και σας την βαρέσει πάτε και κανά Γαλαξίδι, Ιτέα.
Είναι λίγο πάνω από δύο ώρες, αλλά όλος ο δρόμος είναι σε εθνική χωρίς περίεργες στροφές και νομίζω ότι το ταξίδι βγαίνει άνετα με μια μικρή στάση.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
κούβα και ινδία
Ναι, το νησι το αποκλειουμε!!!!! Μια συμφοιτητρια μου στη σχολη (πριν 7 χρονια..) μου ειχε πει οτι ειναι τρελα και γενικα το λατρευε το μερος και απο τοτε παντα ελεγα να παω εστω μια φορα. Αλλα τελικα τα γουστα ειναι τοσο διαφορετικα... :roll:
Κοντα στο Ναυπλιο εχει κατι περιοχες που παλι μου προτειναν (μονο την Καντια θυμαμαι). Τί λετε για εκει;;;;
Σας ζαλισα;;;;;;;;;;;;;; :bleh::bleh::bleh:
κοιτα, μπορει η συμφοιτήτρια σου να πήγαινε εκεί απο μικρή, να είχε εκεί τις παρέες της και να περνούσε φοβερά..με άλλα λόγια να μην ήταν αντικειμενική..
κεγώ πέρασα πολλά καλοκαίρια ως παιδί στην συκιά (2 χωριά μετά το διμηνιό) και στο μυαλό μου το είχα κεγώ ως παράδεισο το μέρος..(ίσως και πριν τόσα χρόνια να ήταν όντως)..
σήμερα πάντως και δεδομένου ότι εξακολουθώ να πηγαίνω αρκετές φορές τον χρόνο στην περιοχή, η άποψη μου είναι αυτή που σου έγραψα παραπάνω..

εγώ για να πας ναύπλιο και πέριξ είμαι υπέρ..οι θάλασσες τέλειες δεν είναι, αλλά είναι καθαρές και θα είσαι τουλ κοντά στο ναύπλιο που έχει ζωή, μαγαζιά και είναι και πανέμορφο!:p
ααα και για την ναύπακτο επίσης συμφωνώ!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.767
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom