Διακοπές κοντά στην Αθήνα για έγκυο!!! Πού;;;;;

leetsi

Member
Μηνύματα
26
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Με αφορμή της εγκυμοσύνη της γυναίκας μου και την αναζήτηση παραθαλάσσιου μέρους (μη νήσου) για 5ήμερες διακοπές τον Αύγουστο (4,5 μηνών περίπου τότε), θα ήθελα την άποψή σας, συγκρίνοντας τα δύο μέρη στα οποία έχουμε καταλήξει: Γαλαξίδι ή Καλαμάτα (Μεσσηνιακό Κόλπο)?
Ειδικότερα, στο Γαλαξίδι βρήκαμε πολύ καλά δωμάτια σε λογικές τιμές (60-75 ευρώ τη βραδιά με πρωινό), πλην όμως έχουμε κάποιες σκέψεις για τις παραλίες (μιας και δεν έχω βρει ιδιαίτερα σχόλια) και για την υψηλή θερμοκρασία που παρουσιάζει το μέρος το καλοκαίρι (αν και τέλη Αυγούστου υπάρχει αέρας και μία δροσιά, παραδοσιακά).
Αντίθετα, στη Μεσσηνία βρήκαμε αξιοπρεπή (όχι στο ίδιο επίπεδο με το Γαλαξίδι) δωμάτια, σε αντίστοιχες τιμές και έχουμε ακούσει και διαβάσει ότι, υπάρχουν πολύ καλές παραλίες.
Η απόσταση από την Αθήνα είναι ίδια χρονικά ενώ και στα δύο μέρη έχει κοντά νοσοκομείο, εάν τυχόν χρειαστεί κάτι.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Με αφορμή της εγκυμοσύνη της γυναίκας μου και την αναζήτηση παραθαλάσσιου μέρους (μη νήσου) για 5ήμερες διακοπές τον Αύγουστο (4,5 μηνών περίπου τότε), θα ήθελα την άποψή σας, συγκρίνοντας τα δύο μέρη στα οποία έχουμε καταλήξει: Γαλαξίδι ή Καλαμάτα (Μεσσηνιακό Κόλπο)?
Ειδικότερα, στο Γαλαξίδι βρήκαμε πολύ καλά δωμάτια σε λογικές τιμές (60-75 ευρώ τη βραδιά με πρωινό), πλην όμως έχουμε κάποιες σκέψεις για τις παραλίες (μιας και δεν έχω βρει ιδιαίτερα σχόλια) και για την υψηλή θερμοκρασία που παρουσιάζει το μέρος το καλοκαίρι (αν και τέλη Αυγούστου υπάρχει αέρας και μία δροσιά, παραδοσιακά).
Αντίθετα, στη Μεσσηνία βρήκαμε αξιοπρεπή (όχι στο ίδιο επίπεδο με το Γαλαξίδι) δωμάτια, σε αντίστοιχες τιμές και έχουμε ακούσει και διαβάσει ότι, υπάρχουν πολύ καλές παραλίες.
Η απόσταση από την Αθήνα είναι ίδια χρονικά ενώ και στα δύο μέρη έχει κοντά νοσοκομείο, εάν τυχόν χρειαστεί κάτι.


Αν προτεραιοτητα σου ειναι οι παραλίες, Μεσσηνία δαγκωτο
 

dimitra44

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα κι εγώ έγκυος είμαι και με αγχώνουν όσα γράψατε επίσης (λογικό είναι μάλλον)
τον περασμένο Αύγουστο που ήταν έγκυος η νύφη μου πήγαμε όλοι μαζί στον Αγιόκαμπο Εύβοιας και περάσαμε υπέροχα. Καλές τιμές, δίπλα στο κύμα τα ενοικιαζόμενα δωμάτια οπότε όταν κουραζόταν η νύφη μου ήταν ένα βήμα. Φέτος όμως λέω να πάμε Κατερίνη και ψάχνουμε κάτι φθηνό. Αν υπάρχει καμια πρόταση ευχαρίστως.
 

pitsouf

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Βραζιλία,Νέα Υόρκη
Κ εγώ στην ίδια φάση είμαι αλλά πιο προχωρημένη... στην άδεια μου θα είμαι 6.5 μηνών.
Σκέφτηκα πολλά, μου πρότειναν και κάποια πράγματα μέσα στο φόρουμ αλλά ακόμα είμαι υπό σκέψη.
Θέλω να πάω Σαντορίνη από όπου έχω καταγωγή και υπάρχει και σπίτι αλλά φοβάμαι.
Με αεροπλάνο θα πήγαινα αν πήγαινα, αλλά σε περίπτωση που χρειαστεί γιατρός εκεί είναι βράστα!

Το μυαλό μου λοιπόν τριγύριζε πια προς Ναύπλιο και Μεσσηνία.
Πχ μια βδομάδα Ναύπλιο μία Μεσσηνία?
Αλλά φοβάμαι μην το βαρεθώ το Ναύπλιο τόσες μέρες.
Μεσσηνία δεν ξέρω που, συν του ότι κ εκεί έχω ακούσει υπάρχει θεματάκι με τη ζέστη.
Άρχισα να σκέφτομαι και την εκδοχή της Μονεμβασιάς αλλά δεν έχω πάει ποτέ διακοπές, μόνο περαστική χρόνια πριν...

Άντε και καλή μας λευτεριά! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.063
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom