Διακοπές μόνη/μόνος μου

D

Delmem38110

Guest
Η αρίθμηση αναφέρεται στα δικά μου γραφόμενα όχι στα δικά σου.

Με δυο λόγια η Εύβοια δεν είναι κατάλληλος προορισμός γι αυτό που ζητάει η κοπέλα.
η κοπέλα ζητάει νησί, να είναι ασφαλής, να έχει να κάνει πράγματα, να έχει εύκολη μετακίνηση και να γνωρίσει ανθρώπους.
τα έχει όλα η Εύβοια και με το παραπάνω. διαλέγεις μέρος και πας, από Χαλκίδα μέχρι ξανά Χαλκίδα.
προτάσεις κάνουμε....
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
εκεί με βλέπω σε λίγα χρόνια... λέω να πάρω και ένα σπιτάκι χωρίς σκαλοπάτια πουθενά και να μην κάνω τόσο δρόμο πάνε έλα. 😂😂😂😂
Και κάθε απόγευμα βολτίτσα για μπλουμ και καφεδάκι στο Θερμαι Συλλα😅😅😅😅, διότι θα είμαστε και σικ ηλικιωμένοι. Μια χαρά μου ακούγεται 🙂🙂😘
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
η κοπέλα ζητάει νησί, να είναι ασφαλής, να έχει να κάνει πράγματα, να έχει εύκολη μετακίνηση και να γνωρίσει ανθρώπους.
ε καλά δεν θα πάρει σβάρνα και όλη την Εύβοια, βρίσκεις ένα μέρος και κάθεσαι....😂😂😂😂
Εξαιρετική συμβουλή!
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Και κάθε απόγευμα βολτίτσα για μπλουμ και καφεδάκι στο Θερμαι Συλλα😅😅😅😅, διότι θα είμαστε και σικ ηλικιωμένοι. Μια χαρά μου ακούγεται 🙂🙂😘
Αυτό! Ας αλωνίσουμε τη χώρα, τα νησιά της, τον κόσμο όσο αντέχουμε και κρατάμε και μετά όλοι στο Θέρμαι Σύλλα εν ταξιδίω αδελφές και αδελφοί!
 

maddie96

Member
Μηνύματα
14
Likes
94
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
είσαι κοπέλα με ότι αυτό συνεπάγεται (δεν θέλω να παρεξηγηθώ)
και σαν κοπέλα είναι πάρα πολύ εύκολο να βρεις παρέα οπουδήποτε.
μένει σε σένα να την αξιολογήσεις (την παρέα που θα βρεις)
διάλεξε ένα μέρος που ταιριάζει στα γούστα σου και στην τσέπη σου, έχει πολλά νησιά και μέρη η χώρα....
Εύβοια ίσως; που είναι κοντά, για να τους ενισχύσουμε.
σόλο στην Αμοργό θα πήγαινα για να περάσω μόνος και όχι να βρω παρέα εκεί.
και είναι μεγάλο νησί. αν δεν έχουν καλυτερέψει, οι μετακινήσεις θα είναι πρόβλημα.
Ευχαριστώ για την πρόταση! Δεν ξέρω αν μ' ενθουσιάζει η ιδέα της Εύβοιας αλλά σίγουρα θα την εξετάσω. Προς το παρόν, προσανατολίζομαι ακόμη είτε σε Αμοργό είτε σε Σίφνο.

Επειδή είδα πως άνοιξε και μια συζήτηση περί του σκοπού του solo travelling. Συμφωνώ πως γενικά πρέπει να είμαστε σε θέση να μείνουμε και μόνοι μας και ν' απολαμβάνουμε (και) την παρέα του εαυτού μας. Προσωπικά είμαι τέτοιος άνθρωπος και δεν έχω ανάγκη από ένα ταξίδι για να περάσω χρόνο μόνη και να ηρεμήσω, αυτό το κάνω συχνά και στην πόλη.

Συγκεριμένα όμως για τις διακοπές, εγώ θα ήθελα να βρω και μια συντροφιά. Να ξεκαθαρίσω ότι μιλάω γενικά χωρίς βλέψεις για κάτι ερωτικό απαραίτητα. Ο βασικότερος σκοπός είναι η γενικότερη κοινωνικοποίηση και η επαφή με κόσμο. Και κακά τα ψέματα, η νυχτερινή ζωή απολαμβάνεται καλύτερα με παρέα και δεν έχω φτάσει ακόμη σε αυτό το επίπεδο όπου θα βγαίνω μόνη μου για ποτό το βράδυ. Θαυμάζω όσους το κάνουν αλλά εμένα με δυσκολεύει.
Όπως και να 'χει βέβαια, ακόμη κι αν δεν βρεθεί παρέα, θεωρώ πως μια χαρά θ' απολαύσω τις διακοπές μου.
 
D

Delmem38110

Guest
Ευχαριστώ για την πρόταση! Δεν ξέρω αν μ' ενθουσιάζει η ιδέα της Εύβοιας αλλά σίγουρα θα την εξετάσω. Προς το παρόν, προσανατολίζομαι ακόμη είτε σε Αμοργό είτε σε Σίφνο.

Επειδή είδα πως άνοιξε και μια συζήτηση περί του σκοπού του solo travelling. Συμφωνώ πως γενικά πρέπει να είμαστε σε θέση να μείνουμε και μόνοι μας και ν' απολαμβάνουμε (και) την παρέα του εαυτού μας. Προσωπικά είμαι τέτοιος άνθρωπος και δεν έχω ανάγκη από ένα ταξίδι για να περάσω χρόνο μόνη και να ηρεμήσω, αυτό το κάνω συχνά και στην πόλη.

Συγκεριμένα όμως για τις διακοπές, εγώ θα ήθελα να βρω και μια συντροφιά. Να ξεκαθαρίσω ότι μιλάω γενικά χωρίς βλέψεις για κάτι ερωτικό απαραίτητα. Ο βασικότερος σκοπός είναι η γενικότερη κοινωνικοποίηση και η επαφή με κόσμο. Και κακά τα ψέματα, η νυχτερινή ζωή απολαμβάνεται καλύτερα με παρέα και δεν έχω φτάσει ακόμη σε αυτό το επίπεδο όπου θα βγαίνω μόνη μου για ποτό το βράδυ. Θαυμάζω όσους το κάνουν αλλά εμένα με δυσκολεύει.
Όπως και να 'χει βέβαια, ακόμη κι αν δεν βρεθεί παρέα, θεωρώ πως μια χαρά θ' απολαύσω τις διακοπές μου.
είσαι κοπέλα, είναι αδύνατον να μην βρεις συντροφιά. και εσύ θα έχεις το πάνω χέρι πως θα είναι αυτή η συντροφιά ερωτική η φιλική.
και σε μπαρ μόνη να πας δεν θα μείνεις μόνη για πολύ ώρα.
και στην Μύκονο αν θες μπορείς να πας και στη Σαντορίνη (που θα περάσεις πιο όμορφα από την Αμοργό και τη Σύρο). και όπου θες.
είσαι κοπέλα.
αν ήσουν αγόρι η κατάσταση θα ήταν εντελώς διαφορετική.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Συμφωνώ με τα προηγούμενα που αναφέρεις. ;)



Μια που το συζητάμε, πέρυσι διαπίστωσα με χαρά ότι υπάρχουν κι άλλοι μεμονωμένοι ταξιδιώτες στα νησιά, συνεπώς αρχίζει να σπάει αυτό το ταμπού (με αργά βέβαια βήματα) και στη χώρα μας. Βέβαια είναι πολύ πιο εύκολο για έναν άντρα για κάτι τέτοιο κακά τα ψέματα, όμως νομίζω ότι βαίνουμε καλώς τελευταία, κάτι που μακάρι να συνεχιστεί.
Εγώ βέβαια δε γνώρισα κανέναν πέρα από ντόπιους, είμαι και λίγο αγριόφατσα...:haha::haha:
προσωπικα (και απο δικη μου εμπειρια και απο οσα ακουσα) δεν μπορω να φανταστω καλυτερο μερος να παω μονος μου διακοπες, απο Ασια...και λεγοντας Ασια μιλαω για Ταυλανδη (ισως οχι και τοσο), αλλα κυριως Βιετναμ Λαος Καμποτζη....

ok, τωαρ ποια με τον ιο ειναι καπως δυσκολα (υποθετω) αλλιως ομως εκτος απο ενα αεροπορικο ...
ολα ειναι παμφθηνα
εκατονταδες πραγματα να δεις και να κανεις
οπους και να πας βρισκεις παρεα...(τουλαχιστον πριν καποια χρονια)
πολλους μεμονωμενους, παρεες δυο τριων ατομων κλπ κλπ

αχ ωραια χρονια....

σε ελληνικο νησι παντως δεν μου καθεται καλα να παω
οχι γιατι κολλαω αλλα γιατι οι αλλοι σε κοιτανε σαν την μυγα μες το γαλα
 
D

Delmem38110

Guest
προσωπικα (και απο δικη μου εμπειρια και απο οσα ακουσα) δεν μπορω να φανταστω καλυτερο μερος να παω μονος μου διακοπες, απο Ασια...και λεγοντας Ασια μιλαω για Ταυλανδη (ισως οχι και τοσο), αλλα κυριως Βιετναμ Λαος Καμποτζη....

ok, τωαρ ποια με τον ιο ειναι καπως δυσκολα (υποθετω) αλλιως ομως εκτος απο ενα αεροπορικο ...
ολα ειναι παμφθηνα
εκατονταδες πραγματα να δεις και να κανεις
οπους και να πας βρισκεις παρεα...(τουλαχιστον πριν καποια χρονια)
πολλους μεμονωμενους, παρεες δυο τριων ατομων κλπ κλπ

αχ ωραια χρονια....

σε ελληνικο νησι παντως δεν μου καθεται καλα να παω
οχι γιατι κολλαω αλλα γιατι οι αλλοι σε κοιτανε σαν την μυγα μες το γαλα
η Ταϊλάνδη είναι αγαπημένος σολο προορισμός για τους άντρες...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.441
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom