Διακοπές μόνη/μόνος μου

maddie96

Member
Μηνύματα
14
Likes
94
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ναι υπό την έννοια του κοντινού νησιού, βολικών μετακινήσεων κτλ.
Κατά τα άλλα Αμοργό πρωταρχικά και Φολέγανδρο σε δεύτερη φάση χωρίς δισταγμό όπως γράφτηκε και πιο πάνω. Όλα όσα αποζητάς, σε σημείο που να αξίζει η θυσία των αρκετών ωρών στο πλοίο. (Βασικά για Αμοργό κοίτα το express, μόνο 5 ώρες κάνει).
Έχω αρχίσει να πείθομαι για Αμοργό. Αν δω ότι δεν μου βγαίνει εν τέλει οικονομικά (γιατί είδα ότι είναι 150 ευρώ μόνο τα εισιτήρια με το ταχύπλοο), θα δω και για Σίφνο.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.612
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Έχω αρχίσει να πείθομαι για Αμοργό. Αν δω ότι δεν μου βγαίνει εν τέλει οικονομικά (γιατί είδα ότι είναι 150 ευρώ μόνο τα εισιτήρια με το ταχύπλοο), θα δω και για Σίφνο.
Διάλεξε ένα βολικό απογευματινό/βραδινό με το αργό και ένα με το γρήγορο, για να μειώσεις κάπως το έξοδο.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Έχω αρχίσει να πείθομαι για Αμοργό. Αν δω ότι δεν μου βγαίνει εν τέλει οικονομικά (γιατί είδα ότι είναι 150 ευρώ μόνο τα εισιτήρια με το ταχύπλοο), θα δω και για Σίφνο.
Ξεκάθαρα. Το ζήτημα βέβαια είναι να βρεις και δωμάτιο, καθώς τολμώ να πω ότι είναι λίγο αργά για νησιά σαν αυτό, θα δυσκολευτείς! Το έψαχνα κι εγώ για λίγες μέρες solo φέτος προς τα εκεί, τα εισιτήρια έχουν εκτοξευτεί δυστυχώς.
 

maddie96

Member
Μηνύματα
14
Likes
94
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ξεκάθαρα. Το ζήτημα βέβαια είναι να βρεις και δωμάτιο, καθώς τολμώ να πω ότι είναι λίγο αργά για νησιά σαν αυτό, θα δυσκολευτείς! Το έψαχνα κι εγώ για λίγες μέρες solo φέτος προς τα εκεί, τα εισιτήρια έχουν εκτοξευτεί δυστυχώς.
είναι ήδη αργά λες;; ίσως κλείσω κάτι τώρα με free cancellation option και, αν τελικά δεν πάω για κάποιο λόγο, το ακυρώνω.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
είναι ήδη αργά λες;; ίσως κλείσω κάτι τώρα με free cancellation option και, αν τελικά δεν πάω για κάποιο λόγο, το ακυρώνω.
Έχει πολύ μεγάλη σημασία πότε θα κάνεις το ταξίδι σου.
Θεωρώ δεδομένη τη διαμονή στη Χώρα, εφόσον δε θα χεις όχημα είναι μονόδρομος, οπότε πρέπει να βιαστείς. Νομίζω ότι δε θα βρεις κάτι σε πλατφόρμα ηλεκτρονικά, παρά μόνο μέσω τηλεφώνου.
 
D

Delmem38110

Guest
Για Αμοργό έχω ακούσει τα καλύτερα γενικώς! Αλλά είδα ότι είναι πολύ μακρυά από την Αθήνα και δεν ξέρω αν έχω την αντοχή να κάνω τόση ώρα στο πλοίο (δεδομένου ότι θα ξανακάνω μεγάλο ταξίδι για να πάω στον τόπο καταγωγής μου μετά τις διακοπές). Η Σύρος μου φάνηκε πιο προσιτή λύση. Δεν είναι εύκολο να γνωρίσεις κόσμο εκεί;
είσαι κοπέλα με ότι αυτό συνεπάγεται (δεν θέλω να παρεξηγηθώ)
και σαν κοπέλα είναι πάρα πολύ εύκολο να βρεις παρέα οπουδήποτε.
μένει σε σένα να την αξιολογήσεις (την παρέα που θα βρεις)
διάλεξε ένα μέρος που ταιριάζει στα γούστα σου και στην τσέπη σου, έχει πολλά νησιά και μέρη η χώρα....
Εύβοια ίσως; που είναι κοντά, για να τους ενισχύσουμε.
σόλο στην Αμοργό θα πήγαινα για να περάσω μόνος και όχι να βρω παρέα εκεί.
και είναι μεγάλο νησί. αν δεν έχουν καλυτερέψει, οι μετακινήσεις θα είναι πρόβλημα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.148
Likes
20.457
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
είσαι κοπέλα με ότι αυτό συνεπάγεται (δεν θέλω να παρεξηγηθώ)
και σαν κοπέλα είναι πάρα πολύ εύκολο να βρεις παρέα οπουδήποτε.
μένει σε σένα να την αξιολογήσεις (την παρέα που θα βρεις)
διάλεξε ένα μέρος που ταιριάζει στα γούστα σου και στην τσέπη σου, έχει πολλά νησιά και μέρη η χώρα....
Εύβοια ίσως; που είναι κοντά, για να τους ενισχύσουμε.
σόλο στην Αμοργό θα πήγαινα για να περάσω μόνος και όχι να βρω παρέα εκεί.
και είναι μεγάλο νησί. αν δεν έχουν καλυτερέψει, οι μετακινήσεις θα είναι πρόβλημα.
Έχω υπάρξει νέα κοπέλα, έχω ταξιδέψει μόνη μου σε νησιά, έχω πάει και στην Εύβοια. Το μόνο σίγουρο είναι οτι τα πρώτα δύο δεν ταιριάζουν καθόλου με το τρίτο!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
σως είναι ευκαιρία και για δεύτερης και τρίτης ταχύτητας νησιά φέτος, που πολύς κόσμος σνομπάρει.
Σε αυτό θα συμφωνήσω απόλυτα. Προσωπικά φέτος να είμαστε καλά δεν έχω σκοπό το καλοκαίρι να επισκεφθώ κάποιο νησί (θα πάω Ιταλία και ίσως κάπου στην ηπειρωτική Ελλάδα). Πέρσι και πρόπερσι που έκανα διακοπές σε νησιά (και μάλιστα δημοφιλή) το κατευχαριστήθηκα και ξέρω καλά ότι φέτος δεν θα είναι το ίδιο (ακόμα και αν υπάρξουν ακυρώσεις όπως λέει η paesfstra, πράγμα που το πιστεύω, εύκολα θα κλειστούν από αγορές που θα έχουν καλύτερα κινητικότητα φέτος όπως το ΗΒ). Εάν όμως για κάποιο λόγο επέμενα φέτος για ελληνικό νησί, θα κοίταζα κάτι ίσως όχι απόλυτα δημοφιλές όπως λέει ο psilos (π.χ. Χίος, Σάμος) ή ενδεχομένως κάποιο μεγάλο δημοφιλές (που να έχει όμως πάρα πολλές επιλογές καταλυμάτων) και διαμονή κάπου "περιφερειακά" (π.χ. Ρόδος με διαμονή προς νότια Ρόδο, Κρήτη με διαμονή ομοίως προς τα νότια του νησιού κλπ). Θα απέφευγα σίγουρα τα μικρά αλλά δημοφιλή νησιά.
 
Last edited by a moderator:
D

Delmem38110

Guest
Έχω υπάρξει νέα κοπέλα, έχω ταξιδέψει μόνη μου σε νησιά, έχω πάει και στην Εύβοια. Το μόνο σίγουρο είναι οτι τα πρώτα δύο δεν ταιριάζουν καθόλου με το τρίτο!
ποιο καλη μου; δεν έχω καταλάβει σε τι αναφέρεσαι καθότι δεν αρίθμησα το ποστ μου ούτε βγάζεις νόημα από τα γραφόμενα σου.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Όσο για το θέμα μας, καλό θα είναι ο οποιοσδήποτε που ταξιδεύει μόνος να το κάνει πάνω απ'όλα για "τη δική του πάρτη" και όχι με αυτοσκοπό το να γνωρίσω κόσμο. Είναι σημαντικό εμείς οι ίδιοι να "αδειάζουμε" και να νοιώθουμε καλά. Όταν εμείς νοιώθουμε καλά, εκπέμπουμε θετικά vibes που βοηθούν και τις γνωριμίες
Όσο γι αυτό εννοείται πως όλα ξεκινούν για τη πάρτη μας και για τη δική μας ηρεμία, αρχίζοντας πάνω απ' όλα απ' τα θέλω μας στις διακοπές.
Η κοπέλα ωστόσο ανέφερε πιο πάνω ως ένα από τα ζητούμενα της να είναι η γνωριμία με κόσμο σε αντίστοιχη φάση, οπότε προτείναμε και νησιά στα οποία ενδείκνυται και αυτό σε συνδυασμό με τα άλλα ζητούμενα της, κι ευτυχώς υπάρχουν αρκετά.

Μια που το συζητάμε, πέρυσι διαπίστωσα με χαρά ότι υπάρχουν κι άλλοι μεμονωμένοι ταξιδιώτες στα νησιά, συνεπώς αρχίζει να σπάει αυτό το ταμπού (με αργά βέβαια βήματα) και στη χώρα μας. Βέβαια είναι πολύ πιο εύκολο για έναν άντρα για κάτι τέτοιο κακά τα ψέματα, όμως νομίζω ότι βαίνουμε καλώς τελευταία, κάτι που μακάρι να συνεχιστεί.
Εγώ βέβαια δε γνώρισα κανέναν πέρα από ντόπιους, είμαι και λίγο αγριόφατσα...:haha::haha:
 
Last edited by a moderator:

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
είσαι κοπέλα με ότι αυτό συνεπάγεται (δεν θέλω να παρεξηγηθώ)
και σαν κοπέλα είναι πάρα πολύ εύκολο να βρεις παρέα οπουδήποτε.
μένει σε σένα να την αξιολογήσεις (την παρέα που θα βρεις)
διάλεξε ένα μέρος που ταιριάζει στα γούστα σου και στην τσέπη σου, έχει πολλά νησιά και μέρη η χώρα....
Συμφωνώ.Μπορεί για έναν άντρα να είναι γενικώς πιο εύκολο να πάει μόνος,αλλά για τη γυναίκα είναι πιο εύκολο να γνωρίσει κόσμο.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.148
Likes
20.457
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
δεν έχω καταλάβει σε τι αναφέρεσαι καθότι δεν αρίθμησα το ποστ μου ούτε βγάζεις νόημα από τα γραφόμενα σου.
Η αρίθμηση αναφέρεται στα δικά μου γραφόμενα όχι στα δικά σου.
1)Έχω υπάρξει νέα κοπέλα, 2) έχω ταξιδέψει μόνη μου σε νησιά, 3) έχω πάει και στην Εύβοια.
Με δυο λόγια η Εύβοια δεν είναι κατάλληλος προορισμός γι αυτό που ζητάει η κοπέλα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom