Διακοπές μόνη/μόνος μου

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.279
Γεια σας,

έτσι τα έφεραν οι συνθήκες που θα κάνω τώρα τα πρώτα μου μπάνια, χωρίς παρέα και πολλά λεφτά. Θέλω τη βοήθειά σας και τις γνώμες σας για το πού θα μπορούσα να πάω για 2-3 διανυκτερεύσεις σε ξενοδοχείο μπροστά στη θάλασσα γιατί δεν έχω αυτοκίνητο. Μένω Αθήνα. Όχι νησί λόγω κόστους στα ακτοπλοϊκά. Επίσης αν η θάλασσα να βαθαίνει σταδιακά θα είναι σούπερ! Δεν με πειράζουν οι πολύ ρηχές θάλασσες και οι οικογένειες με τα μικρά παιδιά. Όσο πιο "βαρετή" κατάσταση τόσο το καλύτερο, θέλω να κάνω μπάνιο, να τρώω και να κάνω δουλειά με το λάπτοπ. Τίποτα άλλο. Ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να ακούσω τις ιδέες σας.
Εύβοια ή Κορινθιακός είναι κοντινές και προσιτές επιλογές.Κορινθιακός ίσως καλύτερη συγκοινωνία.Υπάρχει και ο προαστιακός μέχρι Αίγιο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.971
Αιγινα. Γιατι οχι νησι με φτηνα ακτοπλοικα? Και μπροστα στη θαλασσα θα βρεις και στην πρωτευουσα με περπατημα 500 μ για παραλια. Ρηχες καθαρες θαλασσες, τα παιδακια τελος απο παντου, αρχιζει το σχολειο.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.003
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Άλλη επιλογή και το Τολό. Δεν ξέρω αν έχει απευθείας ΚΤΕΛ από Αθήνα, όμως πας μέχρι το Ναύπλιο και με ταξί (έχει πιάτσα απέναντι από εκεί που κάνουν τέρμα τα ΚΤΕΛ) σε 15 λεπτά είσαι Τολό.

Η θάλασσα είναι με άμμο και ρηχή. Ήμουν χθες εκεί, εννοείται ζεστή ακόμα και με αισθητά λιγότερο κόσμο απ'ότι πριν από 1 μήνα. Μπορείς να φας Τολό ή να πας Ναύπλιο για βολτα/φαγητό.
 

taxidiotis01

Member
Μηνύματα
7
Likes
11
Καλησπέρα σας και καλώς σας. Ενδιαφέρομαι για διακοπές μόνος μου σε κοντινή απόσταση από την Αθήνα, με πλοίο και διάρκειας δύο,το πολύ τριών ημερών. Σκέφτομαι την Αίγινα. Το ταξίδι θα πραγματοποιηθεί μέχρι τα μέσα Ιουλίου. Θα με ενδιέφερε γενικά ένα ήσυχο μέρος με κάποια περιθώρια κοινωνικοποίησης, αν είναι εφικτό, χωρίς όμως η κοινωνικοποίηση να αποτελεί πρώτη προτεραιότητα. Να αναφέρω πως δεν θα διαθέτω μεταφορικό μέσο ούτε προτίθεμαι να νοικιάσω κάτι (αυτοκίνητο, μοτό, ποδήλατο).
Υπάρχει κάποιο μέρος στην Αίγινα λοιπόν όπου να μπορώ να πάω τη βόλτα μου φεύγοντας από το ξενοδοχείο, να πάω σε μία ταβέρνα ή σε κάποια παραλία, ή για ποτό με τα πόδια; Το αν θα πάρω μια φορά το κτελ για να δω ένα αξιοθέατο δεν θα αποτελέσει πρόβλημα. Γενικά αν εχετε κάποια εμπειρία και διάθεση να βοηθήσετε, θα το δεχόμουν ευχαρίστως!
 

Xloh_Pella

Member
Μηνύματα
9
Likes
4
Καλησπέρα σας και καλώς σας. Ενδιαφέρομαι για διακοπές μόνος μου σε κοντινή απόσταση από την Αθήνα, με πλοίο και διάρκειας δύο,το πολύ τριών ημερών. Σκέφτομαι την Αίγινα. Το ταξίδι θα πραγματοποιηθεί μέχρι τα μέσα Ιουλίου. Θα με ενδιέφερε γενικά ένα ήσυχο μέρος με κάποια περιθώρια κοινωνικοποίησης, αν είναι εφικτό, χωρίς όμως η κοινωνικοποίηση να αποτελεί πρώτη προτεραιότητα. Να αναφέρω πως δεν θα διαθέτω μεταφορικό μέσο ούτε προτίθεμαι να νοικιάσω κάτι (αυτοκίνητο, μοτό, ποδήλατο).
Υπάρχει κάποιο μέρος στην Αίγινα λοιπόν όπου να μπορώ να πάω τη βόλτα μου φεύγοντας από το ξενοδοχείο, να πάω σε μία ταβέρνα ή σε κάποια παραλία, ή για ποτό με τα πόδια; Το αν θα πάρω μια φορά το κτελ για να δω ένα αξιοθέατο δεν θα αποτελέσει πρόβλημα. Γενικά αν εχετε κάποια εμπειρία και διάθεση να βοηθήσετε, θα το δεχόμουν ευχαρίστως!
Καλησπέρα! από Αίγινα μπορείτε να πάτε με το καραβάκι στην Μόνη για μπάνιο καθώς και στο Αγκίστρι μονοήμερη.. έχει μέρη να πας για βόλτα η Αίγινα και θα συμβούλευα αν είναι δυνατόν να πάρετε ποδήλατο για περισσότερες βόλτες καθώς έχει και παραλίες που δεν έχουν τόσο κόσμο! Άλλο μέρος για διακοπές θα έλεγα την Κυθνο, όμως δεν την έχω επισκεφτεί να γνωρίζω πωσ μπορείς να πας σε διαφορά μέρη χωρίς αυτοκίνητο ! Όπου πάτε, καλά να περάσετε και να χαλαρώσετε!
 

maddie96

Member
Μηνύματα
14
Likes
94
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Θα ήθελα να κάνω ένα ταξίδι μόνη μου φέτος σε κάποιο ελληνικό νησί. Δεν έχω κάποια ιδιαίτερη προτίμηση και γενικότερα είμαι ανοιχτή σε προτάσεις. Υπάρχει κάποιο μέρος όπου θα μπορούσα να επισκεφθώ για λίγες μέρες και α)να νιώθω (και να είμαι) ασφαλής, β)να έχω πράγματα να κάνω, γ)να είναι εύκολες οι μετακινήσεις χωρίς μεταφορικό μέσο και δ) να μην ξοδέψω πολλά χρήματα;

Ευχαριστώ πολύ!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.416
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Δε νομίζω ότι υπάρχει νησί στην Ελλάδα όπου δε θα είσαι / νιώθεις ασφαλής. Αυτά που αναζητείς τα έχει η Σύρος.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Θα ήθελα να κάνω ένα ταξίδι μόνη μου φέτος σε κάποιο ελληνικό νησί. Δεν έχω κάποια ιδιαίτερη προτίμηση και γενικότερα είμαι ανοιχτή σε προτάσεις. Υπάρχει κάποιο μέρος όπου θα μπορούσα να επισκεφθώ για λίγες μέρες και α)να νιώθω (και να είμαι) ασφαλής, β)να έχω πράγματα να κάνω, γ)να είναι εύκολες οι μετακινήσεις χωρίς μεταφορικό μέσο και δ) να μην ξοδέψω πολλά χρήματα;

Ευχαριστώ πολύ!
Καλησπέρα, χρόνια πολλά και καλώς ήρθες!
Με δεδομένο ότι δεν θέλεις να ταξιδεύσεις γύρω από τον δεκαπενταύγουστο, προτείνω Αμοργό (στα μείον οι πολλές ώρες στο πλοίο, αν δεν θες να πάρεις το γρήγορο), Φολέγανδρο (στα μείον η ακριβή διαμονή) και Σύρο.
 

maddie96

Member
Μηνύματα
14
Likes
94
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Καλησπέρα, χρόνια πολλά και καλώς ήρθες!
Με δεδομένο ότι δεν θέλεις να ταξιδεύσεις γύρω από τον δεκαπενταύγουστο, προτείνω Αμοργό (στα μείον οι πολλές ώρες στο πλοίο, αν δεν θες να πάρεις το γρήγορο), Φολέγανδρο (στα μείον η ακριβή διαμονή) και Σύρο.
Σκέφτομαι να πάω τέλη Ιούλη με αρχές Αυγούστου. Κι επειδή θα είμαι μόνη, θα μου άρεσε να πάω σε ένα μέρος όπου θα μπορούσα να γνωρίσω νέο κόσμο (το προσθέτω τώρα αυτό :haha:)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Σκέφτομαι να πάω τέλη Ιούλη με αρχές Αυγούστου. Κι επειδή θα είμαι μόνη, θα μου άρεσε να πάω σε ένα μέρος όπου θα μπορούσα να γνωρίσω νέο κόσμο (το προσθέτω τώρα αυτό :haha:)
Τότε κράτα μόνο την Αμοργό :) . Και κλείσε νωρίς.
 

maddie96

Member
Μηνύματα
14
Likes
94
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Τότε κράτα μόνο την Αμοργό :) . Και κλείσε νωρίς.
Για Αμοργό έχω ακούσει τα καλύτερα γενικώς! Αλλά είδα ότι είναι πολύ μακρυά από την Αθήνα και δεν ξέρω αν έχω την αντοχή να κάνω τόση ώρα στο πλοίο (δεδομένου ότι θα ξανακάνω μεγάλο ταξίδι για να πάω στον τόπο καταγωγής μου μετά τις διακοπές). Η Σύρος μου φάνηκε πιο προσιτή λύση. Δεν είναι εύκολο να γνωρίσεις κόσμο εκεί;
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα σας και καλώς σας. Ενδιαφέρομαι για διακοπές μόνος μου σε κοντινή απόσταση από την Αθήνα, με πλοίο και διάρκειας δύο,το πολύ τριών ημερών. Σκέφτομαι την Αίγινα. Το ταξίδι θα πραγματοποιηθεί μέχρι τα μέσα Ιουλίου. Θα με ενδιέφερε γενικά ένα ήσυχο μέρος με κάποια περιθώρια κοινωνικοποίησης, αν είναι εφικτό, χωρίς όμως η κοινωνικοποίηση να αποτελεί πρώτη προτεραιότητα. Να αναφέρω πως δεν θα διαθέτω μεταφορικό μέσο ούτε προτίθεμαι να νοικιάσω κάτι (αυτοκίνητο, μοτό, ποδήλατο).
Υπάρχει κάποιο μέρος στην Αίγινα λοιπόν όπου να μπορώ να πάω τη βόλτα μου φεύγοντας από το ξενοδοχείο, να πάω σε μία ταβέρνα ή σε κάποια παραλία, ή για ποτό με τα πόδια; Το αν θα πάρω μια φορά το κτελ για να δω ένα αξιοθέατο δεν θα αποτελέσει πρόβλημα. Γενικά αν εχετε κάποια εμπειρία και διάθεση να βοηθήσετε, θα το δεχόμουν ευχαρίστως!
Και η Αίγινα που λες αλλά εγώ θα προσθέσω οπωσδήποτε το Αγκίστρι. Έχω κάνει πολλά σαββατοκύριακα και τριήμερα εκεί. Δε χρειάζεσαι μεταφορικό μέσο, έχει ζωή, ταβερνάκια και μπαράκια αλλά και ησυχία, οι παραλίες είναι όμορφες, το γυρνάς εύκολα, είναι πολύ εύκολα προσβάσιμο από Αθήνα. Έχω κάνει διακοπές μόνη όπως και πολλά ταξίδια στο εξωτερικό. Μην το φοβάσαι, θα περάσεις καλά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom