Διακοπές μόνη/μόνος μου

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, είναι σημαντικό το γεγονός ότι μένεις Ηράκλειο και μπορείς να είσαι απευθείας σε κάποιο προορισμό σε λίγες μόνο ώρες.
Προσωπικά θα πήγαινα Ανάφη χωρίς δεύτερη σκέψη, ένα μέρος όμως που αντιτίθεται σε οργανωμένες παραλίες & ξενοδοχεία. Συνδυάζει όμως όλα τα υπόλοιπα που ζητάς και είναι ιδανικό για 3-4 μέρες.
 
Last edited:

marikaki95

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γειά σας παιδιααα ;)
να σας πω και γω την δικη μου ιστορια!!Εχω προβληματιστει ,για πρωτη φορα στην ζωη μου θελω να κανω διακοπες μονη μου ,τα τελευταια 3 χρονια ειμαι σε μια πιεση τρελη οποτε αποφασισα οτι θελω να κανω διακοπες μονη μου στα τελη του αυγουστου , με περιορισμενο μπατζετ μεν αλλα θελω να το κανω ! Λοιπον εγω μενω θεσσαλονικη και θελω καπου κοντα ,βουνο κατα προτιμηση χωρις μεταφορικο...εχετε καμια ιδεα ;;; γιατι μας περιμενει δυσκολος χειμωναςς ;;;;;
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
Χωρίς μεταφορικό, βουνό και κοντά; λίγο δύσκολο. Βέβαια το κοντά είναι σχετικό. Επίσης τι ακριβώς ψάχνεις από δραστηριότητες; Κανένα Μέτσοβο; Πήλιο; ελάτη Τρικάλων; Άγιο Αθανάσιο Πέλλας; νυμφαιο Φλώρινας;
 

marikaki95

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Χωρίς μεταφορικό, βουνό και κοντά; λίγο δύσκολο. Βέβαια το κοντά είναι σχετικό. Επίσης τι ακριβώς ψάχνεις από δραστηριότητες; Κανένα Μέτσοβο; Πήλιο; ελάτη Τρικάλων; Άγιο Αθανάσιο Πέλλας; νυμφαιο Φλώρινας;
Καμία δραστηριότητα ,μονο βολτες και ξεκουραση θελω!
 

AlexL_96

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπέρα, κι εγώ νέο μέλος στο φόρουμ.. Είμαι 24 ετών και σε μια αρκετά μεταβατική φάση της ζωής μου, καθώς τελειώνω από σπουδές, είμαι στη μετάβαση μεταξύ φοιτητικής και "μη φοιτητικής" ζωής, πριν λίγο καιρό τελείωσε μία σχέση μου διάρκειας 3 ετών κατά τη διάρκεια της οποίας ήμουν στα καλύτερα μου εβερ, ενώ φέτος γενικότερα η ψυχολογία μου ανεξήγητα έπεσε στα τάρταρα και "χάλασαν" όλα. Κάτι σαν κρίση πανικού - ηλικίας (?) ενώ όλα μου πήγαιναν πραγματικά καλά :/ Τέλος πάντων για να μην τα πολυλογώ βρίσκομαι σε μεταβατική φάση και νιώθω ότι θέλω πολύ να καθαρίσει το μυαλό μου χωρίς ξεσαλώματα κλπ κλπ. Να αράξω μόνος μου χωρίς άγχος και υποχρέωση στον οποιονδήποτε.

Μένω Αθήνα μόνιμα, και σκεφτόμουν έστω ένα σαββατοκύριακο με 3ήμερο να πήγαινα κάπου μόνος, σχετικά κοντά στην Αθήνα εννοείται, γιατί και το μπάτζετ μου για κάτι τέτοιο είναι ελαφρώς περιορισμένο. Κάμπινγκ δεν έχω εξοπλισμό ούτε έχω ξανακάνει, αν και από ό,τι καταλαβαίνω ίσως είναι το ιδανικό για την φάση μου! Μάλλον όμως το αποκλείω για φέτος τουλάχιστον. Σκέφτηκα το Αγκίστρι, Πόρο, δεν ξέρω πού αλλού θα μπορούσα, ίσως σε κάποια κοντινή Κυκλάδα αν δεν ξεφύγει το μπάτζετ. Προφανώς όχι σε κοσμοπολίτικα νησιά, δεν ειναι του στυλ μου. Θα μαρεσε κανενα μερος που να μπορω να βγω να πιω ουζακια στο καφενειο ή μπυρες στην παραλια και να κανω, αν κατσει, παρεα, με αλλα ατομα. Επίσης, δεν ξερω αν θα υπήρχε κανα τέτοιο μέρος που να ΜΗΝ είναι νησί (??) , μιας και διαθέτω αυτοκίνητο οπότε θεωρητικά θα μπορούσα.

Να σημειωθεί ότι θα πάω λογικά και 3 μέρες με έναν φίλο στις Σπέτσες, αλλά ακόμα κι αυτό αισθάνομαι ότι συμβιβάζομαι λίγο για να πάω μαζί του, γιατί δεν παίζει να με ακολουθούσε στις διακοπές ξαπλώστρα-βιβλίο-άραγμα-καθάρισμα μυαλού που θέλω να κάνω. Οπότε λέω να πάω και μαζί του 3 μέρες αλλά νιώθω την ανάγκη και του κάτι πολύ χαλαρού μόνος εντελώς έστω ένα Σ-Κ. Θα νιώσω πιο πλήρης έτσι.

Τι άλλο θα προτείνατε για την περιπτωση μου; όπως με ξέρω μέχρι τώρα νιώθω ότι δεν θα έχω κόμπλεξ να πάω κάπου μόνος, δεν είμαι τρελά κοινωνικός αλλά βασικά θέλω να τεσταρω και τον εαυτόμου ότι μπορώ να γίνω.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Αν και έχω να πάω από το 2012, το Αγκίστρι δεν μου ακούγεται καθολου κακη σκέψη, δεδομένου ότι ζητάς κάτι κοντινό και για λίγες ημέρες. Παραλία Δραγονερα, αλλά και η γυμνιστών Χαλικιαδα νομιζω θα σε καλύψουν πιστεύω. Και εάν για κάποιο λόγο ξενερώσεις, πεταγεσαι και μια Αίγινα. Οι κοντινές Κυκλάδες (Π.χ Ανδρος, Τζια) είναι κάπως πιο "ζευγαροειδεις" και "οικογενειακες". Μια συμπαθητική περίπτωση ίσως να ήταν και η Σέριφος που έχει camping (ειδικά αν μπορείς να το κάνεις τετραήμερο)
 

AlexL_96

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Αν και έχω να πάω από το 2012, το Αγκίστρι δεν μου ακούγεται καθολου κακη σκέψη, δεδομένου ότι ζητάς κάτι κοντινό και για λίγες ημέρες. Παραλία Δραγονερα, αλλά και η γυμνιστών Χαλικιαδα νομιζω θα σε καλύψουν πιστεύω. Και εάν για κάποιο λόγο ξενερώσεις, πεταγεσαι και μια Αίγινα. Οι κοντινές Κυκλάδες (Π.χ Ανδρος, Τζια) είναι κάπως πιο "ζευγαροειδεις" και "οικογενειακες". Μια συμπαθητική περίπτωση ίσως να ήταν και η Σέριφος που έχει camping (ειδικά αν μπορείς να το κάνεις τετραήμερο)
Ευχαριστω για την αμεση απαντηση. Την Σεριφο την εχω ακουσει κι εγω, απλα νιωθω οτι θα ξεφυγω στο μπατζετ, δεδομενου οτι θα παω και 3 μερες με φιλο σε αλλο νησι. Θελω βεβαια πολυ να παω εχω ακουσει οτι ειναι ωραιο νησι. Τωρα για το Αγκιστρι, δυστυχως δεν εχω επαφη με το καμπινγκ, θελω να κανω αλλα δεν εχω ουτε τον απαραιτητο εξοπλισμο. Γουσταρω να περπατησω, να κανω καμια διαδρομη για τις παραλιες κλπ, αλλα μαλλον σε καποιο δωματιο θα μεινω. Δεν αξιζει σε ξενοδοχειο ε; Επιπλεον, Οι παραλιες αυτες ειναι προσβασιμες με περπατημα; διοτι δεν νομιζω , αν και εχω αυτοκινητο, να αξιζει να το παρω για ενα τοσο μικρο νησακι αν οι αποστασεις ειναι περπατησιμες. Αλλωστε θελω να το ζησω λιγο ετσι backpack κλπ ειδικα αν παω Αγκιστρι.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ευχαριστω για την αμεση απαντηση. Την Σεριφο την εχω ακουσει κι εγω, απλα νιωθω οτι θα ξεφυγω στο μπατζετ, δεδομενου οτι θα παω και 3 μερες με φιλο σε αλλο νησι. Θελω βεβαια πολυ να παω εχω ακουσει οτι ειναι ωραιο νησι. Τωρα για το Αγκιστρι, δυστυχως δεν εχω επαφη με το καμπινγκ, θελω να κανω αλλα δεν εχω ουτε τον απαραιτητο εξοπλισμο. Γουσταρω να περπατησω, να κανω καμια διαδρομη για τις παραλιες κλπ, αλλα μαλλον σε καποιο δωματιο θα μεινω. Δεν αξιζει σε ξενοδοχειο ε; Επιπλεον, Οι παραλιες αυτες ειναι προσβασιμες με περπατημα; διοτι δεν νομιζω , αν και εχω αυτοκινητο, να αξιζει να το παρω για ενα τοσο μικρο νησακι αν οι αποστασεις ειναι περπατησιμες. Αλλωστε θελω να το ζησω λιγο ετσι backpack κλπ ειδικα αν παω Αγκιστρι.
[/QUOTE/
Η Δραγονερα είναι προσβάσιμη με ποδήλατο αν θέλεις, αλλά υπάρχει και λεωφορείο. Εάν μάλιστα μείνεις στους Μύλους και όχι στη Σκάλα είναι προσβάσιμη και με τα πόδια. Η Χαλικιαδα πάλι είναι προσβάσιμη με τα πόδια από τη Σκάλα. Γενικά το νησί περπατιεται, ενώ υπάρχει και δημοτικό λεωφορείο. Πολλές επιλογές διαμονής σε Σκάλα και Μύλους. Στη Δραγονερα είδα τότε και free camping στην παραλία (έπαιζε και ωραία μουσική θυμάμαι το beach bar)
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
25
Likes
11
Καλησπέρα. Γνωρίζει κάποιος για ατομικα οικονομικα πακετα με γκρουπακια για διακοπες μονος,η για Σεπτεμβριο? Και γενικα κατα ποσο θα ηταν εφικτό αυτη τη περίοδο γτ βλεπω οτι χειροτερεύουν τα πραγματα με τον κορονοϊο. Θα ημουν ευγνώμων.
 

sirene

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γεια σας,

έτσι τα έφεραν οι συνθήκες που θα κάνω τώρα τα πρώτα μου μπάνια, χωρίς παρέα και πολλά λεφτά. Θέλω τη βοήθειά σας και τις γνώμες σας για το πού θα μπορούσα να πάω για 2-3 διανυκτερεύσεις σε ξενοδοχείο μπροστά στη θάλασσα γιατί δεν έχω αυτοκίνητο. Μένω Αθήνα. Όχι νησί λόγω κόστους στα ακτοπλοϊκά. Επίσης αν η θάλασσα να βαθαίνει σταδιακά θα είναι σούπερ! Δεν με πειράζουν οι πολύ ρηχές θάλασσες και οι οικογένειες με τα μικρά παιδιά. Όσο πιο "βαρετή" κατάσταση τόσο το καλύτερο, θέλω να κάνω μπάνιο, να τρώω και να κάνω δουλειά με το λάπτοπ. Τίποτα άλλο. Ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να ακούσω τις ιδέες σας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.545
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom