Ιθάκη Διακοπές στην Ιθάκη

Just Lori

Member
Μηνύματα
449
Likes
1.676
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ευχαριστώ πολύ papaki! Γιατί να μην επιτρέπεται;

Θα με εξυπηρετούσες πάρα πολύ. Υποτίθεται πως είναι ενεργοποιημένα τα pm μου αλλά δεν ξέρω για πιο λόγο δεν γινεται να μου στείλεις. Θα βάλω το email μου στο προφίλ για μερικές ημέρες, αν μπορέσεις να μου στέιλεις θα ήταν οτι καλύτερο!
Πρέπει να φτάσεις 20 μηνύματα για να μπορέσεις να στείλεις pm.
 

papaki_land

Member
Μηνύματα
24
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
Μέση Γη
καλησπέρα και πάλι.. δυστυχώς δεν μπορώ να σου στείλω pm γιατί δεν έχω ξεπεράσει τα 20 μηνύματα και δεν μπορω να σου στειλω μαιλ γιατι δεν εχω ξεπεράσει τα 40 μηνύματα.. Κριμα!
Δεν ξερω αν επιτρεπεται από τους admin να ποσταρουμε mail δημοσια
 

papaki_land

Member
Μηνύματα
24
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
Μέση Γη
ο Θεός σε έστειλε!? και το έψαχνα για φέτος αλλά κάποιοι φίλοι μου είπαν για κάποια μέρη που πας μόνο με σκάφος. υπάρχει μυστικούλι για μέρος που μπορείς να το προσεγγίσεις εύκολα? ΘΕΛΩΩΩΩ!!!
να σου στείλω pm με το mail μου και γω να μου πεις?
με σκάφος εννοείται οτι βρισκεις καβατζες πολύ καλές και ερημικές.
αν μπορεσεις να μου το στειλεις πολυ ευχαριστως να σε βοηθησω!!
 

msjoh

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Παιδιά ξερει κανεις που μπορω να βρω δωματια σχετικα οικονομικα? Ευχαριστω πολυ!
 

hawk

Member
Μηνύματα
91
Likes
75
Μπορεί να μου πει κάποιος που πάμε για καλό φαγητό στην Ιθάκη και ποιοες είναι οι καλύτερες παραλίες για να τις επισκευτούμαι ;
 

alph

New Member
Μηνύματα
1
Likes
4
ιθακη tips!

Χωριά:1.Βαθύ:η πρωτεύουσα του νησιού,γραφική με πολλά ξενοδοχεία και ταβέρνες(η καλύτερη επιλογή για διαμονή)
2.Φρίκες:το λιμάνι,έχει κάποιες ταβέρνες και καφε,ωστόσο περάσαμε βράδυ και ήταν έρημα.(περίπου 20 λεπτα απο βαθύ)
3.Κιόνι:γραφικό χωριό,δεν μπαίνει το αυτοκίνητο,η μαρίνα είναι γεμάτη με σκάφη πράγμα που σημαίνει ότι το φαγητό ειναι πολύ πιο ακριβό.Αξίζει όμως μια επίσκεψη(περίπου 10 λεπτά απο φρίκες).
4.Περαχώρι: ουσιαστικά το ορεινό μέρος απτο Βαθύ,ανεβαίνεις το βουνό,αξίζει βόλτα για καφέ λόγω της υπέροχης θέας.
5.Σταυρός: στο δρόμο προς Φρίκες,κεντρικό,ορεινό χωριό.
Παραλίες: 1.Γιδάκι (πας με καραβάκι από το βαθύ-περίπου 20 λεπτά-10 ευρω μετ'επιστροφής). Η καλύτερη παραλία του νησιού.Εχει ένα ήσυχο beach bar,λίγες ξαπλώστρες(10 ευρω το σετ) και φυσική σκιά.Διαφανή νερά,αξίζει να πάρετε μάσκα-όπως και για όλες τις παραλίες του νησιού. Τα καραβάκια αράζουν στα βαθιά,μπορειτε να ανέβετε για βουτιές! Να μαζέψετε φασκόμηλο θα σας σπάσει τη μύτη!
2.Φιλιατρό(5 λεπτά απο βαθύ).Οργανωμένη(10 e το σετ),με beach bar το οποιο παίζει πολύ ωραία μουσική σε ήπια desibel. Το parking είναι λίγο δύσκολο ειδικά σε high-season. Επίσης υπέροχα νερά,μικρός κολπίσκος δύσκολα τον πιάνει το κύμα,αρκετά παιδάκια.Εχει φυσική σκιά απο πεύκα πιο πίσω.
3.Σαρακήνικο(πρίν το φιλιατρό) αφήνετε το αυτοκίνητο και κατεβαίνετε στην παραλία στην οποία είναι αραγμένες ψαρόβαρκες.Αν όμως προχωρήσετε δεξιά και ανεβείτε τα βράχια (λίγα είναι μην φανταστείτε) θα βρεθείτε σε έναν υπέροχο κολπίσκο.Πεντακάθαρα νερά,δεν είναι οργανωμένη,έχει και free campers.
4.Άγιος Ιωάννης( στο δρόμο προς Φρίκες,μετά το χωριό Λευκη) Αφήνετε το αυτοκίνητο και κατεβαίνετε μονοπατάκι.Υπέροχη και αυτή,πολλά ψάρια, είχε ξαπλώστρες απλά λόγω του καναλιού(απέναντι βλέπετε την Κεφαλλονιά) μετά τις 12-1 πιάνει κύμα.
Εμείς επισκεφτήκαμε αυτές και μείναμε από όλες πολυ ευχαριστημένοι.Υπάρχουν και άλλες τις οποίες τις είδαμε από το δρόμο ή ακούσαμε για αυτές:1. Κουρβούλια (λίγο μετά τις Φρίκες, προς Κιόνι): είναι τρεις μικροί κολπίσκοι ο ένας μετά τον άλλο κατεβαίνεις με σκάλα από το δρόμο.
2.Αφάλες: στο βόρειο τμήμα του νησιού,κάνουν εκδρομή τα καραβάκια,αλλά πας και οδικώς.
3.Δεξιά:Λίγο πρίν το Βαθύ,τα νερά φαίνονταν πολύ ωραία αλλά είναι πάνω στο δρόμο.
4.Καμίνια: Ακούσαμε πολύ καλά σχόλια αλλά θέλει ψηλό αυτοκίνητο.
Φαγητό:Στο Βαθύ στις Σειρήνες: είναι πίσω από την κεντρική πλατεία,φάγαμε 2 φορές τη μία θαλλασινά και την άλλη κρέας ήταν όλα υπέροχα και με καλή σχέση ποιότητας-τιμής.
Στο Βαθύ στο libretto: ιταλικό,λίγο γκουρμέ,αρκετά κυριλέ, ακριβό φάγητο άλλα άξιζε.
Στο Σταυρό, στον Πολύφημο για κρέας!!
Τόσο στο Βαθύ όσο και στο Κιόνι έχει ταβέρνες δίπλα στο λιμάνι, μας φάνηκαν αρκετά τουριστικές.

Γενικά σαν νησί είναι λίγο τσιμπημένο, αλλά πραγματικά αξίζει. Να πάρετε μάσκες θαλάσσης, να προσέχετε στους δρόμους καθώς έχει πολλές στροφές και οι οδηγοί τρέχουν, και να ανεβείτε στη μονή Καθαρών για τέλεια θέα.
 

penelopka

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
ολα τα νησιά του κόσμου!
φιλε van halen επειδη δεν μπορω να σου στειλω pm δεν ξερω αν επιτρέπεται απο τους admin να μου στειλεις το mail σου για να σου δωσω prive πληροφοριες για free camping στην Ιθακη...
Γεια και χαρά!
Άραγε τώρα να μπορείς να στείλεις pm..θέλω τόσο πολύ να πάω για ελεύθερο Ιθάκη...κάντε κάτι βρε παιδιά!
 

hawk

Member
Μηνύματα
91
Likes
75
Διακοπές στην Ιθάκη 2014 ( τέλη Ιουλίου ) .


Φαγητό .

Καλλιώρας ( Περαχώρι ): Το καλύτερο σουβλάκι που έχω φάει , φρεσκότατο με πατάτες κομμένες στο χέρι , τέλεια θέα ( μας το σύστησε μια Θακίτισσα που γνωρίσαμε εκεί ) .
Μπάτης ( Βαθύ ) : Πολύ ωραίο ψαράκι , ωραίες σαλάτες .
Πολύφημος ( Σταυρός ) : Είχαμε ακούσει καλά λόγια αλλά δεν ήταν τίποτα το σπουδαίο .
Σειρήνες ( Βαθύ ) : Από τα καλύτερα που πήγαμε , όλα τα πιάτα πολύ καλά , γλυκό στο τέλος απίθανο .
Calypso ( Κιόνι ) : απίστευτή κρεμμυδόπιτα .
Πηνελόπη ( Φρίκες ) : πολύ ωραία ατμόσφαιρα , γαριδομακαρονάδα πεντανόστιμη , το καλύτερο μαγαζί στην Ιθάκη ( Μας το είπε η Θακιώτισσα που γνωρίσαμε ) .

Μπάνιο .

Φιλιατρό : Τίποτε το σπουδαίο , απλά ηρεμία .
Γιδάκι : Αφού δεν πνιγήκαμε πάλι καλά ( αφού είχε τρελλό αέρα ) , πολύ καλή παραλία αλλά ακάλυπτη , οπου να καθήσεις ο ήλσε χτυπάει .
Αη Γιάννης : Ωραία παραλία , ήρεμη .

Γενικά όμορφο νησί με ποιότητα αλλά οι τιμές είναι τσιμπημένες πολύ , αξίζει όμως ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.677
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom