Ιθάκη Διακοπές στην Ιθάκη

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αιγυπτος
καλησπερα. Αποφασίσαμε φέτος να πάμε για μια εβδομάδα το 15Αυγουστο διακοπές στην Ιθάκη με παιδί 4 ετών.
Ερχόμενοι από τη Βόρεια Ελλάδα είναι καλύτερα να περάσουμε από τον Αστακό ή από τη Λευκάδα (Νυδρί);
Έχουμε κλείσει στο captain Yiannis στο Βαθύ. Έχει μείνει κάποιος μείνει εκεί να μου πεις εντυπώσεις;
Επίσης, αν υπάρχει καποιο hint για την Ιθάκη γενικά, είναι καλοδεχουμενο
 
Last edited:

papaki_land

Member
Μηνύματα
24
Likes
7
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μέση Γη
καλησπερα. Αποφασίσαμε φέτος να πάμε για μια εβδομάδα το 15Αυγουστο διακοπές στην Ιθάκη με παιδί 4 ετών.
Ερχόμενοι από τη Βόρεια Ελλάδα είναι καλύτερα να περάσουμε από τον Αστακό ή από τη Λευκάδα (Νυδρί);
Έχουμε κλείσει στο captain Yiannis στο Βαθύ. Έχει μείνει κάποιος μείνει εκεί να μου πεις εντυπώσεις;
Επίσης, αν υπάρχει καποιο hint για την Ιθάκη γενικά, είναι καλοδεχουμενο
Το καραβι απο αστακο σε αφηνει στον π.αετο περιπου 3 χλμ απο το βαθυ. το καραβι απο νυδρι σε αφηνει στις φρικες. περιπου 15 χλμ απο το βαθυ. ο captain yiannis ειναι συμπαθητικο ξενοδοχειο. οι sos παραλιες ολες εχουν βοτσαλο. για φαγητο γενικα δεν θα αντιμετωπισετε προβλημα γιατι εχουν σχεδον ολες συμπαθητικο-καλο φαγητο. Εγω προτιμω να τρωω στο παλιοκαραβο (κοντα στο ξενοδοχειο που θα μεινετε) και στις σειρηνες ειναι στο βαθυ στον απο πανω δρομο.
οι παραλιες που μου αρεσουν για μπανιο ειναι το σαρακηνικο η διπλα παραλια, το γιδακι (πας με βαρκουλα) ή με τα ποδια απο τον σκοινο αλλα δεν σας το προτεινω με μικρο παιδακι εκτος αν ειναι μαχιμο και ο μπροστα αετος (τιμια παραλιουλα με γαλαζια νερα). το φιλιατρο ειναι ωραια παραλια με καποιες ξαπλωστρες αλλα τον αυγουστο γινεται της κακομοιρας. τα κουρβουλια επισης αναμεσα απο φρικες και κιονι (η δευτερη παραλια) ειναι ωραια μικρη παραλια με ωραια νερα. ευχομαι να περασετε ομορφα!
 

Kostas_Souhdia

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα! Θα πάω Ιθάκη για μια βδομάδα τον Αύγουστο. Βρήκα δωμάτιο στο Κιόνι και αναρωτιέμαι αν θα με βολέψει για τις παραλίες. Πηγαίνει καίκι από το Κιόνι για Πλατιά Άμμο;
 
Μηνύματα
196
Likes
250
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Βλέπω ότι έχει καιρό να γραφτεί κάτι στο θέμα αλλά θα κάνω την ερώτηση μου.. Έχει κανείς να προτείνει διαμονή στην Ιθάκη μέχρι 80€ περίπου;;
 

hawk

Member
Μηνύματα
91
Likes
75
Βλέπω ότι έχει καιρό να γραφτεί κάτι στο θέμα αλλά θα κάνω την ερώτηση μου.. Έχει κανείς να προτείνει διαμονή στην Ιθάκη μέχρι 80€ περίπου;;
Πρέπει να μας πεις ποια περίοδο θες να πας , Ιούνιο , Ιούλιο ή Αυγούστου ; Το Βαθύ είναι το κέντρο του νησιού αλλά έχει πολύ ηρεμία , οι τιμές είναι όμως τσιμπιμενες :cool:
 
Μηνύματα
196
Likes
250
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Πρέπει να μας πεις ποια περίοδο θες να πας , Ιούνιο , Ιούλιο ή Αυγούστου ; Το Βαθύ είναι το κέντρο του νησιού αλλά έχει πολύ ηρεμία , οι τιμές είναι όμως τσιμπιμενες :cool:
Ναι το έχω προσέξει.. Τέλη Αυγούστου θα πάω.
 

hawk

Member
Μηνύματα
91
Likes
75
Ναι το έχω προσέξει.. Τέλη Αυγούστου θα πάω.
Μπες στο Booking , ψάξε για τις ημερομηνίες που θες , ή πες να δούμε εμείς , εγώ προτείνω να μείνεις στο Βαθύ , είναι ήρεμα , τα έχεις όλα στα πόδια σου , κλείσε νωρίς γιατί τα δωμάτια είναι λίγα , τα κλείνουν αμέσως :cool:
 

Raul

Member
Μηνύματα
64
Likes
195
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκανδιναβία
Πριν 2 χρονια, που πήγα, έψαχνα 4 μήνες πριν και έβρισκα τιμές στα ύψη. Ενώ πήγα αλλού, γυρίζω 17-18 Αυγούστου από διακοπές και σκέφτομαι ας πάρω κι άλλη άδεια επειδή βαριόμουν να επιστρέψω δουλειά. Ψάχνω λίγο booking, λίγο τηλέφωνα και βρήκα για την επόμενη μέρα. Έμεινα Κιόνι και Βαθύ (4+2) με 60 ευρώ το βράδυ, σε αξιοπρεπή ενοικιαζόμενα. Όχι κάτι φοβερό από πλευράς πολυτέλειας αλλά καθαρά, βολικά και άνετα. Το νησί έχει λίγο και καλό τουρισμό, είναι φοβερό, πανέμορφο αλλά αξίζει να πας αν είσαι διατεθημένος να χαλάσεις λεφτά, να περάσεις καλά, να φας κι ένα καλό ψαράκι...

Υ.Γ.: Μετάνιωσα που έφυγα από το Κιόνι και πήγα Βαθύ. Το Κιόνι είναι παράδεισος! Captain's Appartments λέγεται το συγκρότημα στο Κιόνι. Στο Βαθύ λεγόταν Panorama, πολύ ωραία τοποθεσία με πισίνα.
 
Μηνύματα
196
Likes
250
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Πριν 2 χρονια, που πήγα, έψαχνα 4 μήνες πριν και έβρισκα τιμές στα ύψη. Ενώ πήγα αλλού, γυρίζω 17-18 Αυγούστου από διακοπές και σκέφτομαι ας πάρω κι άλλη άδεια επειδή βαριόμουν να επιστρέψω δουλειά. Ψάχνω λίγο booking, λίγο τηλέφωνα και βρήκα για την επόμενη μέρα. Έμεινα Κιόνι και Βαθύ (4+2) με 60 ευρώ το βράδυ, σε αξιοπρεπή ενοικιαζόμενα. Όχι κάτι φοβερό από πλευράς πολυτέλειας αλλά καθαρά, βολικά και άνετα. Το νησί έχει λίγο και καλό τουρισμό, είναι φοβερό, πανέμορφο αλλά αξίζει να πας αν είσαι διατεθημένος να χαλάσεις λεφτά, να περάσεις καλά, να φας κι ένα καλό ψαράκι...

Υ.Γ.: Μετάνιωσα που έφυγα από το Κιόνι και πήγα Βαθύ. Το Κιόνι είναι παράδεισος! Captain's Appartments λέγεται το συγκρότημα στο Κιόνι. Στο Βαθύ λεγόταν Panorama, πολύ ωραία τοποθεσία με πισίνα.
Σε ευχαριστώ πολύ, θα τα κοιτάξω και τα δύο αν και ψάχνω στο Βαθύ. Γενικά και από τιμές εκεί φαντάζομαι ότι είναι λίγο τσιμπημένα όλα έτσι;;
 

athens8

Member
Μηνύματα
127
Likes
464
Πριν 2 χρονια, που πήγα, έψαχνα 4 μήνες πριν και έβρισκα τιμές στα ύψη. Ενώ πήγα αλλού, γυρίζω 17-18 Αυγούστου από διακοπές και σκέφτομαι ας πάρω κι άλλη άδεια επειδή βαριόμουν να επιστρέψω δουλειά. Ψάχνω λίγο booking, λίγο τηλέφωνα και βρήκα για την επόμενη μέρα. Έμεινα Κιόνι και Βαθύ (4+2) με 60 ευρώ το βράδυ, σε αξιοπρεπή ενοικιαζόμενα. Όχι κάτι φοβερό από πλευράς πολυτέλειας αλλά καθαρά, βολικά και άνετα. Το νησί έχει λίγο και καλό τουρισμό, είναι φοβερό, πανέμορφο αλλά αξίζει να πας αν είσαι διατεθημένος να χαλάσεις λεφτά, να περάσεις καλά, να φας κι ένα καλό ψαράκι...

Υ.Γ.: Μετάνιωσα που έφυγα από το Κιόνι και πήγα Βαθύ. Το Κιόνι είναι παράδεισος! Captain's Appartments λέγεται το συγκρότημα στο Κιόνι. Στο Βαθύ λεγόταν Panorama, πολύ ωραία τοποθεσία με πισίνα.
Μα είναι δυνατόν να υπάρχουν ακόμα τα σουηδικά κρεβάτια??? Και να το χρεώνει 100€ τη βραδιά???? Χαχαχα
 

jetry

Member
Μηνύματα
41
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Μεξικό
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Εμείς είχαμε μείνει στο Theofilos House στο Κιόνι. Πολύ ωραίο δωμάτιο με φανταστικό μπαλκόνι και σε 2-3 λεπτά κάνεις ήδη βόλτα στο λιμανάκι.. Πολύ οικονομικό δωμάτιο και μας είχαν κάνει στο τέλος και μια διανυκτέρευση δώρο. Κι εγώ θα σου έλεγα να το ξανασκεφτείς για το Κιόνι, το Βαθύ δε λέει τιποτα!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.810
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom