Ιθάκη Διακοπές στην Ιθάκη

Μηνύματα
196
Likes
250
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Εμείς είχαμε μείνει στο Theofilos House στο Κιόνι. Πολύ ωραίο δωμάτιο με φανταστικό μπαλκόνι και σε 2-3 λεπτά κάνεις ήδη βόλτα στο λιμανάκι.. Πολύ οικονομικό δωμάτιο και μας είχαν κάνει στο τέλος και μια διανυκτέρευση δώρο. Κι εγώ θα σου έλεγα να το ξανασκεφτείς για το Κιόνι, το Βαθύ δε λέει τιποτα!
Ευχαριστώ πολύ παιδιά αλλά τελικά έκλεισα για άλλο νησί.. Οπότε η Ιθάκη παραμένει στη λίστα για επόμενο καλοκαίρι.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ερώτηση, η Ιθάκη για πόσες διανυκτερεύσεις είναι; Σκέφτομαι 5-6. Πιστεύω είναι αρκετές, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω τους έχοντες εμπειρία.
 
Μηνύματα
117
Likes
159
Ότιδήποτε παραπάνω από 2, άντε βαριά 3, διανυκτερεύσεις το θεωρώ υπερβολή...Προλαβαίνεις άνετα σε αυτό το διάστημα να γυρίσεις και τους οικισμούς και τα πάντα...Στο τέλος αρχίζει η βαρεμάρα :p
 

jetry

Member
Μηνύματα
41
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Μεξικό
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Ερώτηση, η Ιθάκη για πόσες διανυκτερεύσεις είναι; Σκέφτομαι 5-6. Πιστεύω είναι αρκετές, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω τους έχοντες εμπειρία.
Αν είσαι τύπος που θέλει πολυκοσμία μπιτσόμπαρα και ξεφάντωμα μέχρι το πρωί, όχι μην πας ούτε για 2 μέρες.. διάλεξε κάποιο άλλο νησί :) αντιθέτως αν θέλεις χαλάρωση, απομόνωση, να λιώσεις σε υπέροχες παραλίες , να επισκεφτείς ορεινά χωριουδάκια και γενικά να νοιώσεις τα vibes του νησιού, 5-6 μέρες είναι το minimum.. Είναι φανταστικό νησί, θα κολυμπήσεις σε υπέροχα νερά, αξίζει με το παραπάνω να του αφιερώσεις χρόνο! Μια μέρα μόνο θέλεις για να χορτάσεις το Γιδάκι, από το πρωί μέχρι να αρχίσει να πέφτει ο ήλιος.. Νομίζω δεν έχω δει καλύτερη παραλία σε όσα νησιά έχω γυρίσει.. Αυτή και το Μελιδόνι στα Κύθηρα είναι πραγματικά φανταστικές..
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Αν είσαι τύπος που θέλει πολυκοσμία μπιτσόμπαρα και ξεφάντωμα μέχρι το πρωί, όχι μην πας ούτε για 2 μέρες.. διάλεξε κάποιο άλλο νησί :) αντιθέτως αν θέλεις χαλάρωση, απομόνωση, να λιώσεις σε υπέροχες παραλίες , να επισκεφτείς ορεινά χωριουδάκια και γενικά να νοιώσεις τα vibes του νησιού, 5-6 μέρες είναι το minimum.. Είναι φανταστικό νησί, θα κολυμπήσεις σε υπέροχα νερά, αξίζει με το παραπάνω να του αφιερώσεις χρόνο! Μια μέρα μόνο θέλεις για να χορτάσεις το Γιδάκι, από το πρωί μέχρι να αρχίσει να πέφτει ο ήλιος.. Νομίζω δεν έχω δει καλύτερη παραλία σε όσα νησιά έχω γυρίσει.. Αυτή και το Μελιδόνι στα Κύθηρα είναι πραγματικά φανταστικές..
Χαχα! Ευχαριστώ για την απάντηση. Καμία σχέση με αυτό που περιγράφεις, έχω επίγνωση τι εστι Ιθάκη! είμαι τύπος που ήθελε να πάει Αη Στρατη αλλά λέω να πάω Ιθάκη για να μη κόψει φλέβα το έτερον ημισι!
 

Iliaxtida

Member
Μηνύματα
29
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
άγνωστο (?)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βαρκελώνη και Σκωτία
Καλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω για τις μετακινήσεις στο νησί, βολεύει και σκουτερακι ή θέλει απαραίτητα αμάξι λόγω των πιο ορεινών σημείων;
 

hawk

Member
Μηνύματα
91
Likes
75
Καλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω για τις μετακινήσεις στο νησί, βολεύει και σκουτερακι ή θέλει απαραίτητα αμάξι λόγω των πιο ορεινών σημείων;
Οι ορεινές διαδρομές είναι λίγες , νομίζω μπορείς να βολευτεις με μηχανάκι , απλά να ξέρεις πως στους ορεινούς δρόμους , υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να συναντήσεις αγριοκάτσικα , εγώ οταν ήμουν ήταν γεμάτο :cool:
 

Anas Tassos

Member
Μηνύματα
168
Likes
1.218
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παπούα Νεα Γουινέα
Οι ορεινές διαδρομές είναι λίγες , νομίζω μπορείς να βολευτεις με μηχανάκι , απλά να ξέρεις πως στους ορεινούς δρόμους , υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να συναντήσεις αγριοκάτσικα , εγώ οταν ήμουν ήταν γεμάτο :cool:
Επειδή γυρίσαμε χθες βράδυ από ταξίδι στην περιοχή ας γράψω και εγώ ότι ξέρω.
Κατά τη γνώμη μου τρεις ημέρες στην Ιθάκη είναι το καλύτερο για ταξιδιώτες, αλλά για ζευγάρια και οικογένειες που θέλουν διακοπές μπορεί να παίξει και μια εβδομάδα.
Υπόψη ότι δεν είχα ξαναπάει στην Ιθάκη. Επίσης ότι είχα περιορισμένο χρόνο, μόνο δυο ημέρες, είδαμε τα αξιοθέατα αλλά βρισκόμουν συνέχεια σε κίνηση. Μια ακόμα ημέρα χρειαζόταν.
Το νησί βρίσκεται σε περίοδο μειωμένης λόγω κορωνοιού κίνησης, άρα προσφέρεται καλύτερα από άλλα καλοκαίρια.
Επίσης να πω ότι εγώ πήγα με αυτοκίνητο. Οι αποστάσεις δεν είναι μεγάλες, η απόσταση από το μοναδικό για συγκοινωνία λιμάνι του Πισαετού ως τη βόρεια περιοχή Φρίκες - Κιόνι είναι κάπου 25 με 30 χλμ αλλά το οδικό δίκτυο είναι πολύ δύσκολο. Ενώ για το νότιο νησί δεν υπάρχει πραγματικά οδικό κύκλωμα. Αλλά ενδείκνυται μια επίσκεψη ως το Σαρακίνικο τουλάχιστον. Το Βαθύ είναι αρχοντικό, όμορφο και γεμάτο σκαφάτο τουρισμό, αν και λιγότερο από άλλες χρονιές, αυτό το είπα.
Το σκούτερ ίσως είναι καλύτερη λύση από το ΙΧ, διότι χώνεται καλύτερα σε πιο στενούς δρόμους, όπως Σαρακίνικο για παράδειγμα. Εγώ κατάφερα να σκίσω ένα λάστιχο στο ΙΧ, ας είναι καλά ο Μπάμπης ο βουλκανιζατέρ (νοικιάζει και σκούτερ) που ήρθε και μου το άλλαξε με ένα παλιό!
Τώρα αν απορείτε που ήμουν και ξεπέταξα έτσι την Ιθάκη, πήγα και στον Κάλαμο τρεις ημέρες. Αυτό το θεωρώ πολύ ωραίο μέρος, ειδικά για όσους αναζητούν μέρη που θυμίζουν Άι Στράτη (όπως Fenia42). Εκεί θα πάτε με καΐκι και αν έχετε δικό σας αυτοκίνητο θα το αφήσετε στο Μύτικα.
Και επειδή γράφτηκε για κατσίκια, που όντως βόσκουν στους δρόμους, εγώ είχα την τύχη να συναντήσω στο δρόμο μου πέρδικες. Και μάλιστα δυο φορές!
(τη φωτο με τις πέρδικες τη βρήκα, αλλά χρειάζονται μάτια...)
Καλό ταξίδι.
 

Attachments

Last edited:

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Από το Βαθύ, σε ποιες παραλίες πάνε καραβάκια και αν γνωρίζει κάποιος κόστος;
 

Anas Tassos

Member
Μηνύματα
168
Likes
1.218
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παπούα Νεα Γουινέα
Από το Βαθύ, σε ποιες παραλίες πάνε καραβάκια και αν γνωρίζει κάποιος κόστος;
Προ 2 εβδομάδες μόνο για Γιδάκι (που νομίζω δεν πάει άλλο μέσον πλην θαλάσσιου)
αν το θυμάμαι καλά
 

hawk

Member
Μηνύματα
91
Likes
75
Από το Βαθύ, σε ποιες παραλίες πάνε καραβάκια και αν γνωρίζει κάποιος κόστος;
Νομίζω πως πρέπει να πάρεις τηλέφωνο στο Λιμεναρχείο της Ιθάκης

https://www.vrisko.gr/details/bkdg16261ec_0baj2b062a6a1103bf6d
να σου πουν για τις εκδρομές , ακόμα στο Γιδακι πας μέσω Σκίνου , απλά έχει λίγο περπάτημα

https://www.travelstories.gr/community/threads/Μονοήμερη-σε-Ιθάκη-από-Κεφαλλονιά.46662/
εγώ είχα πάει με το καραβάκι , ήταν πολύ όμορφα :cool:
 
Last edited:

hawk

Member
Μηνύματα
91
Likes
75
Ιθάκη 16 - 20 Αυγουστου 2020


Επιβίβαση από Αστακό 12:45 .


Τιμή εισιτηρίων 52.00 ευρώ .


Το πλοιο καθυστέρησε να φυγει, όποτε φτασαμε κατά τις 16.45 στο Λιμάνι του Πισαετου.


Κυριακή 160820 .


Πηγαμε στο δωμάτιο με την κοπελα μου, με υπέροχη θέα που σε αποζημιωνε με το παραπανω , βλέπαμε το Λαζαρετο μπροστά μας.


Την πρωτη μερα δεν πηγαμε για μπάνιο, βόλτα στο Βαθυ και φαγητό .


Τσιριμπης .


Πήραμε :


1. Σαρδελες ( πολυ μικρή ποσοτητα , άσχημα ψημένα) .
2.
Καλαμαράκια ( πολυ νόστιμα) .
3. Χωριάτικη ( καλη αλλά θα μπορουσε να ήταν πιο μεγάλη) .
4 . Τζατζίκι με καροτο ( πολυ νόστιμο) .
5 . 2 κοκα .
6 . 1 νερό .


Πολυ όμορφο περιβαλλον , στα ποδια σου η θάλασσα.


Πληρώσαμε 31.50 ευρώ.


Αμέσως μετά πηγαμε για ποτακι στον Ροζέ .


1 . Σπιτική Sangria ( πολυ καλη) .
2 . Red Bull.


Πολυ ήρεμο ποτακι και χαλαρό.


Πληρώσαμε 7.00 ευρώ .


Δευτερα 170820 .


Πηγαμε στον Αη Γιάννη για μπάνιο, ήταν πολυ όμορφα αλλά ήταν γεμάτη η παραλια , δεν έβρισκες να βάλεις την πετσετα , όμορφα , πεντακαθαρα νερά.


Το βράδυ είχα διαβάσει πως έχει πολυ ωραια θέα, επίσης και καλο φαγητό στην Δονα στην Λευκη , πηρα , έκλεισα τραπέζι.

Δόνα Λευκή .

Πήραμε :


1. Τάρταρ Σολωμου ( το πηρε η κοπέλα μου χωρίς να ξέρει πως είναι ώμο ψάρι, το άφησε όπως ήταν) εγώ δοκίμασα, ήταν αρκετά νόστιμο.
2. Ψαρονεφρι ( πολυ νόστιμο, εξαιρετικό ) .
3. Σαλάτα χωριάτικη ( πολυ μικρή ποσοτητα ) .
4 . 2 Coca cola .
5 . 1 Νερό .


Πολυ ομορφη θέα είχε το μαγαζί, ομορφο ηλιοβασίλεμα με φόντο την Κεφαλονιά, είναι σαν gourmet, είναι κάτι διαφορετικό που χρειαζόταν στην Ιθάκη . Δε μπορω να εκφέρω γνώμη γιατί δε μου αρέσει το gourmet φαγητό γενικά.


Πληρώσαμε 50.00 ευρώ.


Το βράδυ πηγαμε για ποτο στα μπαράκια στο Βαθυ.


Cafe Del Sol


Πήραμε :


1 . Αναμεικτο χυμό .
2 . Red bull .


Πολυ όμορφα, όλα τα μπαρακια γεμάτα ήταν.


Πληρώσαμε 9.50 ευρώ.


Τριτη 180820 .


Ξεκινήσαμε το πρωι ανάβαση για να παμε στη Ιερά Μονή Καθαρών , ανάψαμε ένα κεράκι, βγάλαμε υπέροχες φωτογραφίες, έχει απίστευτη θέα και κατεβήκαμε.


Πηγαμε στα πρωτα Κουρβουλια ( υπαρχουν άλλες δυο παραλιες στη σειρά με το ίδιο όνομα) για μπάνιο , ( είναι μετά τις Φρίκες, όπως πας για το Κιoνι ) απλή παραλια , πεντακαθαρα νερά, τέλεια.


Δεν ήθελα να πειραματιστω παλι , επέλεξα την σταθερή αξία στο Βαθυ, ο Μπατης.


Μπατης .


Πήραμε :


1) Σαρδελες ( πολυ νόστιμες, φιλεταρισμενες αλλά την προηγουμενη φορά που είχα παει στο Μπατη , ήταν μεγαλυτερη η μεριδα) .
2 ) Καλαμαράκια ( πολυ νόστιμα, μεγάλη μερίδα) .
3) Χωριάτικη ( κλασσικά πολυ μεγάλη και νόστιμη ) .
4) Τζατζίκι ( απλά θεϊκό) .
5 ) 2 κοκα.
6 ) 1 νερό .


Όλα ήταν τέλεια, απλά οι μερίδες του εχουν μικρύνει, από την προηγουμενη χρόνια που είχα παει .


Πληρώσαμε 35.00 ευρώ.


Τεταρτη 190820 .



Ειχαμε κλείσει για να παμε στο κλασσικό Γιδακι στις 11 : 30 - 15:00 με το Μάνα Κορίνα ( 10 ευρώ το άτομο) ήταν πολυ όμορφα, πολυ εξυπηρετικος ο καπετάνιος, μας έδωσε ομπρέλες, μάσκες για να μπουμε στο καραβάκι, μας έλεγε για τους διάσημους που έρχονται στο νησί κλπ. Γυρίσαμε στις 15:00 γιατί μας είπαν πως θα είχε αέρα μετά .


Δε μπορουσε να λείψει η υπέροχη θέα με το χειροποίητο σουβλάκι του Καλιωρα, όποτε ανεβήκαμε να φαμε.


Καλιωρας.


1. Μια μεριδα Κεμπαμπ με 2 καλαμακια ( πολυ νόστιμα) .
2 . Μπριζολα χοιρινή ( πολυ νόστιμη) .
3 . Χωριάτικη σαλάτα ( πολυ μεγαλη και νόστιμη) .
4 . Σαγανάκι ( πεντανοστιμο ) .
5 .Τζατζίκι ( εξαιρετικό) αλλά λίγο light απο σκόρδο , ήθελε ένα τσικ περισσοτερο .
6 . 2 χειροποίητα χοιρινά σουβλάκια δικά τους ( απλά θεϊκά) .
7 . 2 Coca Cola.
8 . 1 Νερό .


Τέλεια ψητουρα, υπέροχη θέα, σκασαμε στο φαγητό.


Πληρώσαμε : 39.00 ευρώ.


Το βράδυ πηγαμε προς το Κιονι, είχε πολυ κόσμο, οχι όμως γεμάτο, πολυ όμορφο λιμάνι, δικαίως λένε πως είναι το ομορφοτερο μέρος της Ιθάκης.


Πηγαμε για ποτακι στο

Piccolo coffee and more.


1 . Αναμεικτος χυμός.
2 . Red Bull.


Πολυ όμορφα ήταν αν και ο αέρας πηγε να ξηλώσει την τέντα του μαγαζιου.


Πληρώσαμε : 9.00 ευρώ.


Στον γυρισμό πηγαμε από τις Φρίκες μια βόλτα , είχε πολυ κόσμο, όλα γεμάτα ήταν.


Πεμπτη 200820 .


Πηγαμε για μπάνιο στο Σαρακινικο, λίγο έξω από το Βαθυ, υπέροχα νερά, πολυ όμορφα.


Πριν φυγουμε πηγαμε άλλη μια φορά στο Μπατη.


Μπατης .


Πήραμε :


1 . 1 Σαρδελες .
2 . 1 Καλαμαράκια.
3 . 1 Τζατζίκι.
4 . 1 Μελιτζανοσαλάτα.
5 . 2 coca cola. .
6 . 1 Νερό.


Εγγυηση καλου φαγητου και εξυπηρέτησης.

Πληρωσαμε : 39. 00 ευρώ.


Ήπιαμε έναν καφέ στο Cafe - Bar Νηριτο στην πλατεια στο Βαθυ .


2 Freddo .


Πληρώσαμε 7.00 ευρώ.


Πήραμε τον δρόμο για το λιμάνι του Πισετου .


Πολυ ομορφη η Ιθάκη, παρολο που γκρίνιαζαν κάποιοι λόγω Κορωναίου, το νησί ήταν γεμάτο, δωμάτιο δεν εβρισκες, επίσης βουλιάζε απο κότερα, είχε τον χαλαρό , όμορφο κόσμο , με την υπέροχη ηρεμία του.


Tips για οικονομους : Τα τουριστικά μαγαζιά στο Βαθυ, είναι πολυ ακριβότερα από τα τουριστικα μαγαζια στο Κιονι και στις Φρίκες :cool:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom