Διακοπές στην Κρήτη

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.282
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Άντε μωρέ, με το καλό. Να τσεκάρω πιθανά μέρη για μόνιμη διαμονή;
Όταν γυρίσαμε μπήκε στο σπιτόγατο είδε τις τιμές αγοράς σπιτιών στην Κρήτη κι έβαλε τα κλάμματα.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Όταν γυρίσαμε μπήκε στο σπιτόγατο είδε τις τιμές αγοράς σπιτιών στην Κρήτη κι έβαλε τα κλάμματα.
Τώρα που άνοιξα το τοπικ, κάτω από την απάντησή σου βγαίνει διαφήμιση για τον σπιτόγατο....
 

dammys

Member
Μηνύματα
370
Likes
680
Ανταλλάσσω σπίτι στην Κρήτη με σπίτι στην Κούβα...Σε όποιο νομό θες,,,θα σε πέψω εγώ Γιώργη σύντεκνε...

Υ.Γ ωραία τα προγράμματα για την Κρήτη αλλά εγώ 20 χρόνια κι έχω πάει στα 70 από τα 100 που γράψατε και 20-30 δεν μου άρεσαν κιόλας...και σας ξέφυγαν και άλλα 50...οπότε χαλαρά η Κρήτη δεν είναι μόνο τα μέρη αλλά και οι ανθρώποι...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.282
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ανταλλάσσω σπίτι στην Κρήτη με σπίτι στην Κούβα...Σε όποιο νομό θες,,,θα σε πέψω εγώ Γιώργη σύντεκνε...
Αυτό είναι πολύ σοβαρό ντιλ. Όποτε θες το συζητάμε.
 

Nitrous

Member
Μηνύματα
145
Likes
113
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Καλησπέρα στη παρέα.

Σκεφτόμαστε για Κρήτη Αύγουστο οικογένεια με ένα παιδί.
Σκεφτόμουν Ηράκλειο λόγω των ακτοπλοϊκών. Αξίζει να σπάσω τις διανυκτέρευση σε Ηράκλειο και Χανιά? Λεγε για 10 12 μέρες..

Θα θέλαμε ιδανικά να επισκεφτούμε παραλίες και μερικά αξιοθετα όπως Κνωσός κ φαιστοςκτλ .
 

dammys

Member
Μηνύματα
370
Likes
680
Καλώς να ρθείτε!
Φυσικά αξίζει να σπάσετε τις μέρες είναι αρκετές...Μπορείτε και σε 3 νομούς π.χ Ηράκλειο-Ρέθυμνο-Χανιά.(Και το Λασίθι αξίζει αλλά πάει πολύ μετά)Αύγουστο φυσικά που θα ρθείτε θα έχει πάρα πολλά ενοικιαζόμενα στο δρόμο οπότε θα έχει κίνηση παντού...Οι καλύτερες παραλίες στην Κρήτη είναι Νότια οπότε για να γλιτώσετε χρόνο και ταλαπωρία θα ήταν προτιμότερο να βάλετε και κάποιες διανυκτερεύσεις νότια στα Χανιά π.χ Παλαιόχωρα ή κοντά εκεί , και νότιο Ηράκλειο προς ΚόκκινοΠύργο κτλ

Αξιοθέατα για μένα must:

Πλάκα -Σπιναλόγκα
Οροπέδιο Λασιθίου -Δικταίο Άνδρο
Αρχαιολογικό μουσείο Ηρακλείου-Κνωσός
Φαράγγι Σαμαριάς ή Ρίχτη
Μια βόλτα στα ψηλά βουνά εκτός τουριστικών διαδρομών (Ζωνιανά-Λιβάδια-Ανώγεια , Καλλικράτης ,Ανώπολη κ.α)
Φαιστός
Μοναστήρια Τοπλού,Αρκάδι , Γουβερνέτου κτλ

Παραλίες must:
Ελαφονήσι-κεδρόδασος
Φαλάσαρνα(μέρα που δεν φυσάει)
Χρυσή - Κουφονήσι
Λουτρό-Μάρμαρα
Σειτάν λιμάνια
Σχοινάρια-Πρέβελη
Αμμόλοφοι Αγ.Παύλου-Τριόπετρα κτλ μέρα που δεν φυσάει
Μπάλο για τη θέα και μόνο από το μονοπάτι -Γραμβούσα

Φαγητό καλό σχεδόν παντού...

Βασικά θα έψαχνα για ξενοδοχεία και διανυκτερεύσεις και μετά θα έφτιαχνα το πρόγραμμα...
 

giorgos vzr

Member
Μηνύματα
75
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
?
Καλώς να ρθείτε!
Φυσικά αξίζει να σπάσετε τις μέρες είναι αρκετές...Μπορείτε και σε 3 νομούς π.χ Ηράκλειο-Ρέθυμνο-Χανιά.(Και το Λασίθι αξίζει αλλά πάει πολύ μετά)Αύγουστο φυσικά που θα ρθείτε θα έχει πάρα πολλά ενοικιαζόμενα στο δρόμο οπότε θα έχει κίνηση παντού...Οι καλύτερες παραλίες στην Κρήτη είναι Νότια οπότε για να γλιτώσετε χρόνο και ταλαπωρία θα ήταν προτιμότερο να βάλετε και κάποιες διανυκτερεύσεις νότια στα Χανιά π.χ Παλαιόχωρα ή κοντά εκεί , και νότιο Ηράκλειο προς ΚόκκινοΠύργο κτλ

Αξιοθέατα για μένα must:

Πλάκα -Σπιναλόγκα
Οροπέδιο Λασιθίου -Δικταίο Άνδρο
Αρχαιολογικό μουσείο Ηρακλείου-Κνωσός
Φαράγγι Σαμαριάς ή Ρίχτη
Μια βόλτα στα ψηλά βουνά εκτός τουριστικών διαδρομών (Ζωνιανά-Λιβάδια-Ανώγεια , Καλλικράτης ,Ανώπολη κ.α)
Φαιστός
Μοναστήρια Τοπλού,Αρκάδι , Γουβερνέτου κτλ

Παραλίες must:
Ελαφονήσι-κεδρόδασος
Φαλάσαρνα(μέρα που δεν φυσάει)
Χρυσή - Κουφονήσι
Λουτρό-Μάρμαρα
Σειτάν λιμάνια
Σχοινάρια-Πρέβελη
Αμμόλοφοι Αγ.Παύλου-Τριόπετρα κτλ μέρα που δεν φυσάει
Μπάλο για τη θέα και μόνο από το μονοπάτι -Γραμβούσα

Φαγητό καλό σχεδόν παντού...

Βασικά θα έψαχνα για ξενοδοχεία και διανυκτερεύσεις και μετά θα έφτιαχνα το πρόγραμμα...
Σωστά όσα γράφεις ,αλλά νομίζω υπερβολή για μια οικογένεια με παιδί. Δύσκολα να δουν από την χρυσή μέχρι την παλαιοχωρα!
Άποψή μου να μείνεις σε δυο νομούς είτε ανατολικά είτε δυτικά εγώ θα επέλεγα δυτικά ,να μείνεις κοντά η μέσα σε πόλη και να κάνεις κάποιες εκδρομές μονοήμερες.
Έκτος αν έχετε την διάθεση να μαζεύετε κάθε μέρα πράγματα και να αλλάζετε καταλύματα.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Με την Κρήτη δεν θα μπορέσω να είμαι ποτέ αντικειμενική... καθώς έχω καταγωγή από Χανιά. όπως αναφέρουν όλοι το νησί έχει άπειρες ομορφιές και πάντα προσφέρει κάτι νέο να δεις. για εμένα μείνετε μεταξύ δύο νομών προτείνω Χανιά- Ρέθυμνο και στα μέρη που ήδη έχουν αναφέρει θα προσθέσω Τάφους Βενιζέλων στο ακρωτήρι για την υπέροχη θέα που προσφέρουν κι την κουκουβάγια που είναι δίπλα με τα τέλεια γλυκά!! Επίσης πολύ ωραία παραλία είναι το Κεδρόδασος κοντά στην Ελαφόνησο. extra tip: 1.κάντε στάση σε κάποιο μικρό χωριουδάκι που θα δείτε στο δρόμο τυχαία και κατεβείτε στο καφενείο του για μια ρακή (αξία ανεκτίμητη). 2. εάν ακούσετε για κάποιο πανηγύρι τρέξτε να πάτε είναι πολύ ιδιαίτερη εμπειρία επίσης!!!!

Τώρα όσο έχει να κάνει με το κομμάτι Γαύδος... ο απόλυτος παράδεισος για όποιον θέλει απόλυτη χαλάρωση και ηρεμία δίπλα στη θάλασσα. με διαμονή στο Σαρακήνικο για καλό φαγητό.
Το καραβάκι πριν από 6-7 χρόνια ήταν από αυτά που κάνεις ενα σταυρό πριν μπεις μπας και γλιτώσεις κάνει γύρω στις 3 ώρες( χωρίς λόγο η απόσταση είναι μικρή), εμείς πήγαμε στην Παλαιόχωρα και βγάλαμε εισιτήρια το ίδιο πρωί, όταν φτάσαμε Γαύδο με τοπικό λεοφωρείο πήγαμε στο Σαρακήνικο και στήσαμε σκηνές (πρώτη φορά καμπινγκ και χωρίς πολλή οργάνωση). θα το έκανα ξανά εάν είχα αρκετές μέρες στη διάθεσή μου.
"στήσαμε σκηνές (πρώτη φορά καμπινγκ και χωρίς πολλή οργάνωση). θα το έκανα ξανά εάν είχα αρκετές μέρες στη διάθεσή μου. "

επιτρεπεται πλεον?
 

thrykika

Member
Μηνύματα
102
Likes
304
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
"στήσαμε σκηνές (πρώτη φορά καμπινγκ και χωρίς πολλή οργάνωση). θα το έκανα ξανά εάν είχα αρκετές μέρες στη διάθεσή μου. "

επιτρεπεται πλεον?
Δεν ξέρω να σου απαντήσω με σιγουριά σε αυτό! Κάτι είχε ακουστεί αλλά εάν ισχύει ή εάν εφαρμόζεται άγνωστο!
 

BoardingPass

Member
Μηνύματα
48
Likes
42
Καλησπερα παιδια, ειχα την ατυχία να μου ακυρώσουν την πτηση μου Θεσσαλονίκη - Κάρπαθος και τωρα βρεθηκα τελευταία στιγμη να προσπαθω να κλεισω διακοπες στην Κρήτη. Πεταμε στο Ηράκλειο και θα μείνουμε απο 8 ως 18 Αυγούστου αλλα εκτος απο τα αεροπορικά δεν εχω κλεισει τίποτα αλλο. Τις μεγάλες πολεις της Κρήτης τις εχω επισκεφτεί οποτε τωρα θα μας ενδιέφερε να μεινουμε ιδανικά στο νοτιο τμημα του νησιού, σε καποιο χωριο που να μπορουμε να κανουμε και μια χαλαρή βολτα για φαγητο ή ποτό το βραδυ και να χαρουμε τις παραλιες. Αλλα δεν ξερω ποιο νομο να διαλέξω. Να παμε μονο Λασίθι και να μείνουμε ολες τις μερες καπου κοντα στον μακρύ γιαλό; Ή να παμε νόμους Χανίων και Ρεθύμνου και να το σπάσουμε, πχ τις μισες μερες Παλαιόχωρα και τις αλλες μισες Πλακια; Ακουω τις προτάσεις σας!
 

dammys

Member
Μηνύματα
370
Likes
680
Καλησπερα παιδια, ειχα την ατυχία να μου ακυρώσουν την πτηση μου Θεσσαλονίκη - Κάρπαθος και τωρα βρεθηκα τελευταία στιγμη να προσπαθω να κλεισω διακοπες στην Κρήτη. Πεταμε στο Ηράκλειο και θα μείνουμε απο 8 ως 18 Αυγούστου αλλα εκτος απο τα αεροπορικά δεν εχω κλεισει τίποτα αλλο. Τις μεγάλες πολεις της Κρήτης τις εχω επισκεφτεί οποτε τωρα θα μας ενδιέφερε να μεινουμε ιδανικά στο νοτιο τμημα του νησιού, σε καποιο χωριο που να μπορουμε να κανουμε και μια χαλαρή βολτα για φαγητο ή ποτό το βραδυ και να χαρουμε τις παραλιες. Αλλα δεν ξερω ποιο νομο να διαλέξω. Να παμε μονο Λασίθι και να μείνουμε ολες τις μερες καπου κοντα στον μακρύ γιαλό; Ή να παμε νόμους Χανίων και Ρεθύμνου και να το σπάσουμε, πχ τις μισες μερες Παλαιόχωρα και τις αλλες μισες Πλακια; Ακουω τις προτάσεις σας!
Καλώς να ρθεις...

Διάβασε τα παραπάνω αξιοθέατα και διάλεξε που θέλεις να πας...
Αν θέλεις μόνο παραλίες και χαλαρό ποτό ΝΑΙ το σχέδιο Παλαιόχωρα-Πλακιάς ή εκεί γύρω είναι μια χαρά...

Επίσης ,αν το έχεις απωθημένο έχει καράβι από Κρήτη για Κάρπαθο..π.χ να συνδυάσεις Λασίθι και κάποιες μέρες Κάρπαθο..Ψάξτο λίγο...

Ιδέα δίνω...
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλησπερα παιδια, ειχα την ατυχία να μου ακυρώσουν την πτηση μου Θεσσαλονίκη - Κάρπαθος και τωρα βρεθηκα τελευταία στιγμη να προσπαθω να κλεισω διακοπες στην Κρήτη. Πεταμε στο Ηράκλειο και θα μείνουμε απο 8 ως 18 Αυγούστου αλλα εκτος απο τα αεροπορικά δεν εχω κλεισει τίποτα αλλο. Τις μεγάλες πολεις της Κρήτης τις εχω επισκεφτεί οποτε τωρα θα μας ενδιέφερε να μεινουμε ιδανικά στο νοτιο τμημα του νησιού, σε καποιο χωριο που να μπορουμε να κανουμε και μια χαλαρή βολτα για φαγητο ή ποτό το βραδυ και να χαρουμε τις παραλιες. Αλλα δεν ξερω ποιο νομο να διαλέξω. Να παμε μονο Λασίθι και να μείνουμε ολες τις μερες καπου κοντα στον μακρύ γιαλό; Ή να παμε νόμους Χανίων και Ρεθύμνου και να το σπάσουμε, πχ τις μισες μερες Παλαιόχωρα και τις αλλες μισες Πλακια; Ακουω τις προτάσεις σας!
Αφού έχεις κανονίσει Καρπαθο, γιατί δεν πας αεροπορικώς στο Ηράκλειο (όπως έκλεισες τελικα) και από εκεί να πας με το πλοίο Καρπαθο. Εναλλακτικά μπορείς κ με ταχύπλοο από Σητεια. Είναι πανέμορφο νησί η Καρπαθος και αφού προφανως το έχεις μελετήσει, δεν χρειάζεται να το "κάψεις", επειδή ακυρώθηκε η πτήση
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.625
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom