Διακοπές στην Κρήτη

barkour

Member
Μηνύματα
1.162
Likes
5.058
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Τελη Σεπτέμβρη , νοτια κρητη - Φραγκοκαστελλο μεχρι Ματαλα και Ξεροκαμπος και περιξ - εχει αερηδες ;
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Καλημέρα, τον Ιούλιο θα επισκεφτούμε οικογενειακώς την Κρήτη για μία εβδομάδα (έξι διανυκτερεύσεις). Άφιξη και αναχώρηση θα γίνει από το αεροδρόμιο του Ηρακλείου. Σκεφτόμαστε να "σπάσουμε" τις διανυκτερεύσεις σε Ηράκλειο και Ρέθυμνο ώστε να δούμε όσο το δυνατόν περισσότερα μέρη και πράγματα. θα ήθελα λοιπόν την βοήθεια σας σχετικά με τα ξενοδοχεία κυρίως για τις περιοχές που "βολεύει" να μείνουμε και φυσικά κάθε εμπειρία σας δεκτή (μουσεία , εστιατόρια, σημεία ενδιαφέροντος... Από τιμές βλέπω ότι είναι ήδη ψηλά μιας και μιλάμε για φουλ τουριστική περίοδο αλλά και γιατί αναζητούμε δωμάτιο - διαμέρισμα για τέσσερις.
Blue bay resort στην Αγ. Πελαγία.
Από Ρέθυμνο ημερήσια προς Αργυρούπολη - Ασή Γωνιά - Καλικράτης - Βρυσες- Κουρνάς- Ρέθυμνο.
 

dammys

Member
Μηνύματα
370
Likes
680
Η Αμμουδαρα είναι προάστιο του Ηρακλείου έχει μεγάλη παραλία, αλλά δίπλα σε βάλτο κ εργοστάσιο της ΔΕΗ, εγώ δε θα εμένα εκεί. Κοκκινη Χανι παραλιακό χωριό καμία 12-13 χλμ έξω πιο καλή επιλογή, δες επίσης Καρτερο, Γούρνες,Γούβες κ Ανάληψη. Ο βόρειος νόμος Ηρακλείου πάντως δεν έχει εντυπωσιακές παραλίες. Καβρος κ Γεωργιουπολη είναι μεταξύ Χανίων κ Ρεθύμνου, πιο μακριά από το Ρέθυμνο από ο τι όλα τα προαναφερθέντα από το Ηράκλειο. Εγώ γ Ρέθυμνο θ κοιτούσα κάνα Πλατάνια (Ρεθύμνης, όχι των Χανίων π παντρεύονταν οι Κινέζοι πριν την πανδημία)
Πλατάνια δηλ στο Αμάρι 46 χιλιόμετρα από το Ρέθυμνο ή Πλατανιά Ρεθύμνου 10 χιλιόμετρα παραλιακά από το Ρέθυμνο; Δες Αμμουδάρα κτλ αφού θα έχουν αυτοκίνητο δεν υπάρχει πρόβλημα να βρουν λίγο έξω από την πόλη ...Γεωργιούπολη και Καβρό κτλ πάλι έχει πολλά μικρά ξενοδοχειάκια και διαμερίσματα και είναι κοντά και στο Ρέθυμνο και στα Χανιά...Και μιλάμε για ΙΟΥΛΙΟ που δεν θα πέφτει καρφίτσα...οπότε ΟΠΟΥ ΒΡΟΥΝ ΦΤΗΝΑ και με κάποια ποιότητα και κοντά στην Εθνική οδό για να μπορούν εύκολα να εκδράμουν...
 

dammys

Member
Μηνύματα
370
Likes
680
Blue bay resort στην Αγ. Πελαγία.
Από Ρέθυμνο ημερήσια προς Αργυρούπολη - Ασή Γωνιά - Καλικράτης - Βρυσες- Κουρνάς- Ρέθυμνο.
Σαν να τα μπέρδεψες Σύντεκνε...
Επισκοπή-Αργυρούπολη-Μυριοκέφαλα- Καλικράτης- Αργουλές-Σφακιά-Λουτρό --Μάρμαρα --Σφακιά --Ασκύφου- Βρύσες- Κουρνάς
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Σαν να τα μπέρδεψες Σύντεκνε...
Επισκοπή-Αργυρούπολη-Μυριοκέφαλα- Καλικράτης- Αργουλές-Σφακιά-Λουτρό --Μάρμαρα --Σφακιά --Ασκύφου- Βρύσες- Κουρνάς
Αργυρούπολη Αση Γωνιά πήγα χθες (στον αγιασμό των αμνών) Κατόπιν για Καλλικράτη έχει πινακίδα.
 

dammys

Member
Μηνύματα
370
Likes
680
Αργυρούπολη Αση Γωνιά πήγα χθες (στον αγιασμό των αμνών) Κατόπιν για Καλλικράτη έχει πινακίδα.
Εγώ τον έχω κάνει από Μυριοκέφαλα...Μπορεί να πηγαίνει και από κει...αλλά από που είναι πιο καλός ας ρωτήσει...
 

Konstantinb

Member
Μηνύματα
214
Likes
933
Καλημέρα, τον Ιούλιο θα επισκεφτούμε οικογενειακώς την Κρήτη για μία εβδομάδα (έξι διανυκτερεύσεις). Άφιξη και αναχώρηση θα γίνει από το αεροδρόμιο του Ηρακλείου. Σκεφτόμαστε να "σπάσουμε" τις διανυκτερεύσεις σε Ηράκλειο και Ρέθυμνο ώστε να δούμε όσο το δυνατόν περισσότερα μέρη και πράγματα. θα ήθελα λοιπόν την βοήθεια σας σχετικά με τα ξενοδοχεία κυρίως για τις περιοχές που "βολεύει" να μείνουμε και φυσικά κάθε εμπειρία σας δεκτή (μουσεία , εστιατόρια, σημεία ενδιαφέροντος... Από τιμές βλέπω ότι είναι ήδη ψηλά μιας και μιλάμε για φουλ τουριστική περίοδο αλλά και γιατί αναζητούμε δωμάτιο - διαμέρισμα για τέσσερις.
Φύγετε από Χανιά για να γλιτώσετε χιλιόμετρα και να δείτε όσα περισσότερα γίνεται και να μη κάνετε τους μάπα δρόμους χωρίς λόγο
Ηράκλειο 2 με Άγιο Νικόλαο, Σπιναλόγκα και Βουλισμα
Ρέθυμνο 2 και Χανιά άλλες 2-3 με τα γνωστά
 

Konstantinb

Member
Μηνύματα
214
Likes
933
Σε μη τουριστική περίοδο προ ολίγων μηνών υπήρχαν στην είσοδο δύο τρεις ξεναγοί που προσφεροταν στη τιμή 5-10/άτομο. Φαντάζομαι καλοκαίρι θα είναι λίγο πιο ανεβασμένη η τιμή.
 

dammys

Member
Μηνύματα
370
Likes
680
Προτείνω να πας πρώτα στο Αρχαιολογικό μουσείο Ηρακλείου να δεις με την ησυχία σου τα εκθέματα στοχευμένα και μετά να πας στην Κνωσό όπου υπάρχουν τα αντίγραφα για να καταλάβεις μόνο το μέγεθος της πολιτείας και του Ανάκτορου.. Νομίζω ότι η αίθουσα του θρόνου και το Τελωνείο παραμένουν τα πιο αξιομνημόνευτα σημεία της Κνωσού.. Μπορείς να δεις και βιντεάκια από το youtube με προσομοιώσεις κτλ ..Τώρα στην ερώτησή σου νομίζω ότι στην πόρτα θα βρεις αρκετούς ξεναγούς και η ταρίφα είναι ίδια γι όλους ..Εγώ προσωπικά δεν θα έπαιρνα ξεναγό εκτός αν ήμουν με γκρουπ..
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Σκεφτόμαστε για Κρήτη (τελικά μετά από πολλές αλλαγές προορισμών ώστε να είναι ικανοποιημένοι όλοι). Το πρόβλημά μας είναι ότι κάποιες μέρες θα έχουμε και κάποιες δε θα έχουμε αμάξι (ευελπιστώ τις περισσότερες να έχουμε αλλά δεν εξαρτάται από εμένα). Ήδη έχουμε κατεβεί 3 φορές στην Κρήτη και μείναμε και στις 4 πρωτεύουσες των νομών. Τώρα σκεφτόμαστε να κινηθούμε πιο περιφερειακά, αν μπορεί να το πει κανείς αυτό.
Εδώ να γράψω ότι δεν μας ενδιαφέρουν αποκλειστικά και μόνο παραλίες, αλλά θα προτιμούσαμε να είναι σε κάποιο χωριό ώστε να γυρίσουμε και το χωριό.
Σκεφτόμαστε 3 μέρες Σητεία για να γνωρίσουμε την πόλη και να πάμε μια μέρα και στον Άγιο Νικόλαο. Πώς να πάμε στη Σητεία, με καράβι μέχρι Ηράκλειο και μετά οδικώς ή με καράβι για Σητεία; Περισσότερο μας βολεύει το καράβι από Πειραιά το νυχτερινό που φεύγεις στις 9 το βράδυ παρά αυτό για Σητεία που φεύγει στις 6 το απόγευμα που θα το προλάβουμε οριακά. Οποιεσδήποτε προτάσεις για μέσα στη Σητεία ή και σε οποιαδήποτε μέρος διαμονής μας είναι ευπρόσδεκτες.
Μετά λέμε να πάμε 3 μέρες Ιεράπετρα για να δούμε την πόλη (είχαμε πάει για κάτι ώρες το 2016 από τον Άγιο Νικόλαο, αλλά πολύ λίγα θυμόμαστε από τότε). Μια μέρα σκεφτόμασε να πάμε στο Μακρύ - Γιαλό. Είναι ωραία; Αξίζει;
Μετά λέμε να πάμε για 3 μέρες στη Χερσόνησο για την εμπειρία. Για μπάνιο, για νυχτερινή ζωή κλπ, με την προϋπόθεση βέβαια ότι δεν είναι φαρ-ουέστ όπως ακούγεται ότι είναι στα Μάλια.
Μετά θέλουμε να πάμε προς το Ηράκλειο που μας άρεσε πολύ και την προηγούμενη φορά που πήγαμε το 2014. Ναι ξέρουμε, είναι μεγάλη πόλη, αλλά μας άρεσε πολύ η νύχτα αλλά και να δούμε ξανά το αρχαιολογικό μουσείο, την Κνωσό και δεν ξέρω τι άλλο θα μου προτείνετε. Μια ερώτηση πάνω σε αυτό: Φαιστό αξίζει να της δώσουμε μία ολόκληρη μέρα ή να τη συνδυάσουμε με τα Μάταλα; Είναι πολύ μακριά; Περίπου μια ώρα με αυτοκίνητο; Τώρα δεν ξέρω πόσες μέρες θα μείνουμε στο Ηράκλειο, αλλά τα Χανιά είναι τα αγαπημένα μου και αν μπορέσουμε να τα επισκεφτούμε 2-3 μέρες.

Ελπίζω να μην κούρασα. Και οτιδήποτε ξέχασα και θα έπρεπε να το βάλουμε στο πρόγραμμά μας καλοδεχούμενο θα ήταν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.765
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom