Διακοπές στην Κρήτη

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Η Ιεράπετρα σαν πόλη είναι είναι για μερικές ώρες.
Δηλαδή προτείνεις να μη μείνουμε κανένα βράδυ Ιεράπετρα; Εμείς λέγαμε για τρεις μέρες αλλά αν είναι έτσι ίσως μείνουμε 2 ώστε να πάμε και λίγο Μακρύ Γιαλό.
Όπως ασυναγώνιστο είναι το φαράγγι του Ρίχτη, πριν τη Σητεία.
Σητεία πιστεύεις ότι καλά θα κάνουμε να μείνουμε;

Τα Μάταλα είναι συμπαθητικά και έχουν και μερικές ωραίες παραλίες τριγύρω.
Επειδή δεν πήγαμε πότε λέμε να πάμε τώρα να τα δούμε μιας και θα κατέβουμε στην Κρήτη.

Όσον αφορά το Ηράκλειο, το θεωρώ συμπαθητικό. Το Νο1 αξιοθέατό της είναι το Αρχαιολογικό Μουσείο. Σαφώς ανώτερο από τη Κνωσσό κατά τη γνώμη μου.
Το Ηράκλειο εμένα μου αρέσει πολύ. Η καλύτερη μου ήταν η βόλτα εκεί στον πεζόδρομο στα λιοντάρια μέχρι κάτω στο φρούριο που παρά πολύς κόσμος περπατούσε. Απλά αν μπορείς να με ενημερώσεις εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος αν οι Κουλες είναι πλέον επισκέψιμες.
Όσο για το αρχαιολογικό μουσείο Ηρακλείου τι να πω. Είμαι εκπαιδευτικός οπότε έχω ελευθέρας για τα μουσεία (αυτές τις μέρες περιμένω την ανανέωση της κάρτας μου) και παρότι δεν είμαι φανατικός με τα μουσεια, πήγα τρεις φορές για να δω όλα τα εκθέματα όπως εγώ ήθελα. Αλλα και η Κνωσός πολύ εντυπωσιακή αλλά με ενόχλησε που είχε πάρα πολύ κόσμο όταν πήγαμε. Πιστεύω ότι φέτος μάλλον θα ξαναπάμε και στα δύο. Την προηγούμενη φορα ήταν το 2014.

Μπορείτε να βάλετε μια διαμονή γύρω στα Μάταλα, Πιτσίδια, οπουδήποτε ώστε να τα δείτε όλα. Αγιοφάραγγο πηγαίνει ιχ χώμα-πετρα και κανένα τέταρτο περπάτημα στο φαράγγι μια ευθεία.
Ευχαριστώ πολύ. Ίσως να ήταν πολύ καλά να μεναμε προς Μάταλα ένα βράδυ. Ίσως πριν πάμε Ηράκλειο από Ιεράπετρα να πηγαίναμε και μετά να ανηφορίζαμε για Ηράκλειο. Εκεί στην περιοχή, πιο πόλη κίνηση για βράδυ τα Μάταλα έχουν ώστε να μείνουμε εκεί ;
 

Konstantinb

Member
Μηνύματα
228
Likes
951
Είναι προσβάσιμος ο Κουλες.
Μάταλα ήμουν τη Παρασκευή, είχε και το φεστιβάλ, και γινόταν σφαγή, αυτό ήταν και καλό και κακό. Αλλά ναι να πιείτε και ένα ποτό εκεί τριγύρω.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Είναι προσβάσιμος ο Κουλες.
Μάταλα ήμουν τη Παρασκευή, είχε και το φεστιβάλ, και γινόταν σφαγή, αυτό ήταν και καλό και κακό. Αλλά ναι να πιείτε και ένα ποτό εκεί τριγύρω.
Ναι θα το κοιτάξουμε αν είναι. Πιστεύεις θα βρούμε εύκολα κατάλυμα στα Μάταλα;
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Σίγουρα αξίζουν διανυκτέρευση και η Ιεράπετρα και η Σητεία. Και στα δύο από ένα βράδυ έχω μείνει. Αλλά δεν ξέρω πόσα πολλά εχουν τριγύρω, ώστε να σηκώνουν 2-3 διανυκτερεύσεις. Φαντάζομαι θα έχουν.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Σίγουρα αξίζουν διανυκτέρευση και η Ιεράπετρα και η Σητεία. Και στα δύο από ένα βράδυ έχω μείνει. Αλλά δεν ξέρω πόσα πολλά εχουν τριγύρω, ώστε να σηκώνουν 2-3 διανυκτερεύσεις. Φαντάζομαι θα έχουν.
Εντάξει δεν είμαστε και της λογικής να είμαστε συνεχώς σε κίνηση αλλά να χαλαρώσουμε κιόλας και να πάρουμε δυνάμεις για το χειμώνα. Εξάλλου αν τα δούμε όλα από την τέταρτη φορά που κατεβαινουμε στην Κρήτη, πώς θα ξανάρθουμε; :clap:

Σκεφτόμασταν από 3 βράδια Σητεία και Ιεράπετρα. Μήπως είναι πολλά και να τα κάναμε από δύο;
 

Konstantinb

Member
Μηνύματα
228
Likes
951
Περί Σητείας, εγώ ένα βράδυ πήγα πριν κανενα μήνα και την είδα. Τα τριγύρω δε τα γνωρίζω. Ένα Βαι πήγα και φαγητό τσεκαρε στην παραλία Χιωνα, για να μη σου γράψω συγκεκριμένο μαγαζί. Έχει δυο τρία. Ένα πολύ ωραίο. Γνωστά μέρη είναι κάτω Ζάκρος και Ξερόκαμπος. Ας μας τα πει και κανένας γνώστης...
 
Last edited:

dammys

Member
Μηνύματα
380
Likes
698
Περί Σητείας, εγώ ένα βράδυ πήγα πριν κανενα μήνα και την είδα. Τα τριγύρω δε τα γνωρίζω. Ένα Βαι πήγα και φαγητό τσεκαρε στην παραλία Χιωνα, για να μη σου γράψω συγκεκριμένο μαγαζί. Έχει δυο τρία. Ένα πολύ ωραίο. Γνωστά μέρη είναι κάτω Ζάκρος και Ξερόκαμπος. Ας μας τα πει και κανένας γνώστης...
Η Σητεία είναι μια μικρογραφία του Ρεθύμνου ή των Χανίων μια όμορφή παραλιακή μικρή πόλη με κίνηση και χωρίς τα προβλήματα του υπερτουρισμού.Έχει και ενδιαφέρουσα πολιτιστική ζωή. Θα πήγαινα σίγουρα στο φαράγγι του Ρίχτη και Βάι και Μονή Τοπλού..
Η Ιεράπετρα είναι μια σύγχρονη πόλη χωρίς καμιά φοβερή ομορφιά. Θα πήγαινα Χρυσή, Κουφονήσι (αν βόλευε) και Μακρύ Γυαλό. Ξηρόκαμπο δεν θα πήγαινα, είναι μια όμορφη αμμώδης παραλία όταν παντού σχεδόν στον νομό έχει βοτσαλάκι , επειδή είναι μακριά, Επίσης Κάτω Ζάκρο δεν θα πήγαινα.
Στο Νότιο Ηράκλειο έχει το Αγιοφάραγγο , τον Ληστή (1 και 2) (δεν έχω πάει) , Καλούς Λιμένες, Λέντα ,Μονή Κουδουμά , Ζαρό,Φαιστό ,Γόρτυνα ,Μάταλα κτλ Το θέμα είναι ότι είναι ότι οι δρόμοι είναι επαρχιακοί , έχει πολλά ενοικιαζόμενα αμάξια, και τα χιλιόμετρα είναι αρκετά. Δες φωτογραφίες, βρες πληροφορίες και κάνε έναν σχεδιασμό ανάλογα τι αρέσει σε εσένα. Προσάρμοσε τις διανυκτερεύσεις σου εκεί κοντά και να είσαι ευέλικτος...Δες τον καιρό και πότε φυσάει και προς τα πού;
Υ.Γ Υπάρχουν χωριά, ταβέρνες, καφενεία ,πιες καμιά ρακί παγωμένη, παραλίες, μέρη στα ορεινά απόκρημνα μιτάτα που ΔΕΝ τα έχουμε ανακαλύψει ακόμα και ΟΥΤΕ θα τα ανακαλύψουμε οπότε ΠΕΡΙΠΛΑΝΗΣΟΥ και λίγο όπως χιλιάδες τουρίστες που το κάνουν στην Νότια Κρήτη εν αντιθέσει με χιλιάδες τουρίστες στη Βόρεια Κρήτη που τσαλαβουτάνε στις πισίνες ή στα θολά νερά του Κρητικού Π. και νομίζουν ότι ΚΑΤΙ είδαν από την Κρήτη , και αν είσαι τυχερός θα μας τα προτείνεις. Έχει και αυτό την μαγεία του. Και στο τέλος αυτό που μένει ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ και όχι τα τοπία...
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Τα λαμβάνω όλα υπόψη που γράφετε και σας ευχαριστώ πολύ αλλά δεν περνώ την απόφαση για το που θα πάμε μόνος μου οπότε μετά τις πληροφορίες που λαμβάνω από εδώ θα πρέπει να τα συζητήσουμε.
Η Σητεία αφου είναι μια.ομορφη πόλη (θα διαθέσουμε μάλλον τρεις μέρες για να γυρίσουμε καιρό η γύρω περιοχή - είναι και κάτι φίλοι που πρέπει να δούμε στον Άγιο Νικόλαο).
Θα δούμε ό,τι πιο πολύ μπορούμε ισορροπώντας μεταξύ του να χαλαρώνουμε όταν το χρειαζόμαστε και του να περιπλανηθούμε σε νέα μέρη.
Επίσης για τη Χερσόνησο τι λέτε, να πάμε για την εμπειρία και τη διασκέδαση ή έχει μόνο μικρές ηλικίες;
 
Last edited:

gate7

Member
Μηνύματα
69
Likes
29
Καλησπερα στην ομαδα, εχω μια γαμοβαφτιση στο Ρεθυμνο, θα εχω δυο μερες. Ξερω οτι η Κρητη ειναι μαγικη, εαν ειχατε ομως να μου προτεινετε δυο παραλιες οργανωμενες (θα εχουμε αμαξι) ποιες θα ηταν αυτες; ευχαριστω πολυ
 

dammys

Member
Μηνύματα
380
Likes
698
Καλησπερα στην ομαδα, εχω μια γαμοβαφτιση στο Ρεθυμνο, θα εχω δυο μερες. Ξερω οτι η Κρητη ειναι μαγικη, εαν ειχατε ομως να μου προτεινετε δυο παραλιες οργανωμενες (θα εχουμε αμαξι) ποιες θα ηταν αυτες; ευχαριστω πολυ
ΣΤΟΝ ΝΟΤΟ προς Σπήλι περίπου 37 χλμ από Ρέθυμνο: 1.Σχοινάρια,2. Μονή Πρέβελη, 3,Δαμνόνι, 4.Αμμούδι,5. Καλυψώ....προσοχή να μην φυσάει...Αν φυσάει Φωτεινάρι,Σεληνάρι, Σούγια κτλ

Στον Βορρά προς Ηράκλειο: Μπαλί 37 χλμ τελευταία παραλία Καραβοστάσι,

Αν θέλεις και λίγο περιπέτεια παραπάνω: Τριόπετρα, Λίγκρες, Αμμόλοφοι Αγ.Παύλου κτλ ΠΡΟΣΟΧΗ να μην φυσάει...

και αν φεύγεις με αεροπλάνο ή πλοίο από Χανιά :δίπλα στο αεροδρόμιο (15 λεπτά) Σειτάν Λιμάνια..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom