Διακοπές all inclusive

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Καλά υπάρχουν και εξαιρέσεις παιδιά ταξιδευτών που το αυτοκίνητο δεν το θέλουν ούτε ζωγραφιστό... πονεμένη ιστορία!
Κατάλαβα κουράγιο. Και εγώ δεν πολυενθουσιάζομαι γιατί έχω ακούσει για περιπτώσεις παιδιών, που ως μωρά δεν είχαν κανένα πρόβλημα, και αργότερα τους ζάλιζε το αυτοκίνητο ή και ακόμη ούτε που θέλουν να ακούσουν για διακοπες.
Δε θα ξεχάσω παιδί γύρω στα πέντε στο Πήλιο που είχε πρήξει τον πατέρα του "Πότε θα γυρίσουμε σπίτι;"
Και εγώ να αναρωτιέμαι καλά το παιδί είναι άρρωστο.
Πάντως η μικρή μας όχί μόνο της αρέσει η διαδρομή, αλλά καταευχαριστιέται τις διακοπές. Εκτός ότι το βλέπεις στα μάτια της, είναι οι μόνες μέρες που δε θα γκρινιάξει (σχεδόν) για τίποτα.

Και για να είμαι και λίγο ον τοπικ.
Επαναλαμβάνω και εγώ ότι το κουζινάκι το θεωρώ απαραίτητο για ένα μωρό 9 μηνών και σε καθε περίπτωση το ΑΙ περιττό σε αυτή τη φάση.
Νομίζω ότι ενδείκνυται κυρίως για οικογένειες με μεγαλύτερα παιδιά.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Εγω ευτυχως δεν εχω προβλημα στις διαδρομες με αυτοκίνητο γιατι αλλιως δεν θα μπορουσαμε να κουνησουμε. Και στις εκδρομες που παμε εδω στην Κρητη την πιο πολυ ωρα κοιμουνται!
Παντως αν επιλεξεις all inclusive κανε δυο τρεις ερωτησεις στο ξενοδοχειο για το τι περιλαμβανει. Πολλα ξενοδοχεια σου λενε μεν Al αλλα για ποτα σερβιρουν αναψυκτικα τυπου Cola κτλ και αλκοολουχα ποτα αγνωστης και αμφιβολου προελευσεως και ποιοτητας, και για να πιεις κατι επωνυμο σου ζητανε να πληρωσεις. Αλλα παλι διαθετουν μονο επωνυμα προιοντα. Μια ευχαριστη εκπληξη ηταν ενα ξενοδοχειου του Μητση που ειχαμε παει μια φορα και περιμενα τα χειροτερα αλλα τελικα και το φαγητο ήταν παρα πολυ καλο και τα ποτα επωνυμα και το προσωπικο ευγενεστατο και εξυπηρετικο. Αλλα υστερουσε στις εγκαταστασεις ήθελε ανακαινιση. Αλλα για 133? το δικλινο με παιδι παραβλεπεις την ανακαινιση :) Εν πασει ρωτα για να εισαι καλυμμενη.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Κι εμένα 18 μηνών είναι! Βλέπω ο χειμώνας του '08-'09 ήταν πολύ παραγωγικός! :)
Κι εσείς να χαίρεστε τους δικούς σας μικρούς ταξιδιώτες.
Σοβαρα?? Εμενα γεννηθηκε 14 Οκτωβριου μετα απο μεγαλη περιπετεια! Ο μεγαλος μου μοιαζει αλλα η μικρη μπα, φιλικη συμμετοχη ειχα!!:haha:
 

jger

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σας!!!!!!!!!!!!
θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια σας!!!!λοιπον, ενδιαφερομαι για all inclusive ξενοδοχειο για Αυγουστο,δεν εχω παει ποτε σε hotel με all inc.,αξιζει?θα εχουμε μαζι μας και το 9 μηνων μωρακι μας και ετσι θα θελαμε ενα αρκετα καλο ξενοδοχειο,το μερος δεν το εχουμε αποφασισει,εχουμε σκεφτει για κερκυρα και ροδο(μεγαλα νησια για να αισθανομαστε ασφαλεια σε περιπτωση που συμβει κατι λογω μωρου) ,βεβαια η ροδος με αγχωνει λιγο καθως θα πρεπει να παρουμε και αεροπλανο..ε και με το μωρο πρωτη φορα..ποια ειναι η γνωμη σας?καποιο αλλο μερος που θα μου προτεινατε και να εχει και ωραια ξενοδοχεια?
:clap:
Συμφωνω επισης οτι και η Κρητη πρεπει να ειναι στους προορισμους σου ριξε μια ματια στο All inclusive holidays in Crete - Cactus Royal Hotel νομιζω πως αξιζει τον κοπο.
 

KIKA

Member
Μηνύματα
107
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΡΡΡΡΡΡΩΜΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ..ΜΠΟΡΩ?!!
σας ευχαριστωωωωωω!!!
μου δινετε παρα πολυ καλες συμβουλες!!!εχω κατα ενθουσιαστει!!!!αρα απο οτι καταλαβα να δω απο ταξιδιωτικο γραφειο,καμια προταση για ταξιδιωτικο?
εχετε δικιο για το κουζινακι και το all.incl. ,ο λογοςπου θελω all in ειναι οτι φανταζομαι οτι διν θα μπορουμε να κανουμε τοσες πολλες βολτες και "γυρισματα" καθως θα εχουμε το μωρο(ε δεν θα τραβολογαω μεσημεριατικα ας πουμε το μωρο σε σοκακια κτλ) εστι σκεφτηκα για αρχη οτι ενα πολυ καλο ξενοδοχειο θα ειναι οτι πρεπει γιατι θα περναμε αρκετες ωρες της ημερας εκει(να σημειωσω οτι μεχρι τωρα συνεβαινε ακριβως το αντιθετο,το hotel ηταν μονο για τον υπνο)ε αν ειναι και all in καλυτερα για να ειμαστε τελειως free
θα κοιταξω ενα προς ενα ολα αυτα που μου προτεινατε!!!!!λετε ειναι νωρις να παρω τηλεφωνο σε ταξιδιωτικο γραφειο?μηπως δηλαδη αργοτερα βγαλουν καλυτερες προσφορες?
 

KIKA

Member
Μηνύματα
107
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΡΡΡΡΡΡΩΜΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ..ΜΠΟΡΩ?!!
Συμφωνω επισης οτι και η Κρητη πρεπει να ειναι στους προορισμους σου ριξε μια ματια στο All inclusive holidays in Crete - Cactus Royal Hotel νομιζω πως αξιζει τον κοπο.
δικιο εχεις ,η κρητη ειναι υπεροχη ομως την απεκλεισα καθως εχουμε παει εκει διακοπες πριν 3 χ-4 χρονια και για αρκετες μερες(ειχαμε γυρισει σχεδον ολο το νησι)
 

jger

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σας, θα ήθελα απλά να κάνω γνωστό έναν άλλο τρόπο διακοπών που συνήθως ακολουθούν οι ξένοι τουρίστες, αλλά θα πρέπει να σκεφτούμε και μεις λόγω κρίσης. Μιλάω για την λογική του all inclusive. Τι σημαίνει all inclusive; Σημαίνει όλα είναι πληρωμένα σε μια τιμή: ξενοδοχείο, πρωϊνό, μεσημεριανό, βραδυνό, ποτά κάποια πρακτορεία βάζουν και τα μεταφορικά μέσα! Επίσης σε ξενοδοχεία που προσφέρουν all inclusive θα βρείτε και πολλές μορφές ψυχαγωγίας δωρεάν (γυμναστήριο, internet cafe κ.λπ.). Ενδεικτικά μια οικογένεια με ενα παιδί θα πληρώσει 330 ευρώ για τριήμερο το Πάσχα (με οβελία & μαγειρίτσα...) αν σκεφτούμε ότι μπορούμε να κάνουμε από πριν προυπολογισμό ξέροντας πόσα θα ξοδέψουμε, νομίζω είναι μια καλή σκέψη εν καιρώ κρίσης... Επίσης θέλει λίγο προσοχή, επειδή πολλοί ξενοδόχοι παρόλο που προσφέρουν all inclusive στους ξένους, για τους έλληνες είναι "μυστικό" γι' αυτό άμα ψάχνετε ρίξτε και μια ματιά στα αντίστοιχα ξένα site των ελληνικών ξενοδοχείων. Τέλος ένα απλό search με τον όρο "Πασχαλινό All inclusive" στο google θα σας φέρει αρκετά αποτελέσματα για το Πάσχα.
 

KIKA

Member
Μηνύματα
107
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΡΡΡΡΡΡΩΜΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ..ΜΠΟΡΩ?!!
ο άντρας γεννάει, η γυναίκα τίκτει :roll:


Υ.Γ.
(ουπς λάθος το "ευχαριστώ"....
το κουμπί "παράθεση" ήθελα να πατήσω....)
ο αντρας κοιταει η γυναικα γενναει!:D
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Δεν διαφωνω με αυτο τον τροπο ..αλλα πιστευω οτι ειναι τι ταιριαζει στον καθενα.
Να μιλησω για τον εαυτο μου: μια φορα το εκανα στη νοτια Ευβοια και δεν το ξανακανω.
Οι ωρες των γευματων μας ψιλοπεριοριζαν στο να ξανοιχτουμε πολυ και να κανουμε μεγαλες αποστασεις γιατι επερεπε να προλαβουμε το μεσημεριανο.Δεν ειχαμε ευκαιρια να δοκιμασουμε καθολου ντοπια κουζινα-εστιατορια κλπ
Και μετα την πρωτη μερα βαρεθηκαμε κιολας ..συνεχεια τις ιδιες εγκαταστασεις ..τους ιδιους χωρους κλπ κλπ
Αν εισαι ατομο που δεν θες να γυριζεις σε διαφορα μερη και σου αρεσει χαλαρωμα στην πισινα ...υπηρεσιες σπα ..ομορφιας κλπ κλπ ..θελεις να ξεκουραστεις ..ειναι καλα.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.107
σας ευχαριστωωωωωω!!!
μου δινετε παρα πολυ καλες συμβουλες!!!εχω κατα ενθουσιαστει!!!!αρα απο οτι καταλαβα να δω απο ταξιδιωτικο γραφειο,καμια προταση για ταξιδιωτικο?
εχετε δικιο για το κουζινακι και το all.incl. ,ο λογοςπου θελω all in ειναι οτι φανταζομαι οτι διν θα μπορουμε να κανουμε τοσες πολλες βολτες και "γυρισματα" καθως θα εχουμε το μωρο(ε δεν θα τραβολογαω μεσημεριατικα ας πουμε το μωρο σε σοκακια κτλ) εστι σκεφτηκα για αρχη οτι ενα πολυ καλο ξενοδοχειο θα ειναι οτι πρεπει γιατι θα περναμε αρκετες ωρες της ημερας εκει(να σημειωσω οτι μεχρι τωρα συνεβαινε ακριβως το αντιθετο,το hotel ηταν μονο για τον υπνο)ε αν ειναι και all in καλυτερα για να ειμαστε τελειως free
θα κοιταξω ενα προς ενα ολα αυτα που μου προτεινατε!!!!!λετε ειναι νωρις να παρω τηλεφωνο σε ταξιδιωτικο γραφειο?μηπως δηλαδη αργοτερα βγαλουν καλυτερες προσφορες?
Συνήθως Ιούνιο-Ιούλιο βγαίνουν...τελευταία στιγμή το ξέρω αλλά έτσι κάνουν...
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
σας ευχαριστωωωωωω!!!
μου δινετε παρα πολυ καλες συμβουλες!!!εχω κατα ενθουσιαστει!!!!αρα απο οτι καταλαβα να δω απο ταξιδιωτικο γραφειο,καμια προταση για ταξιδιωτικο?
εχετε δικιο για το κουζινακι και το all.incl. ,ο λογοςπου θελω all in ειναι οτι φανταζομαι οτι διν θα μπορουμε να κανουμε τοσες πολλες βολτες και "γυρισματα" καθως θα εχουμε το μωρο(ε δεν θα τραβολογαω μεσημεριατικα ας πουμε το μωρο σε σοκακια κτλ) εστι σκεφτηκα για αρχη οτι ενα πολυ καλο ξενοδοχειο θα ειναι οτι πρεπει γιατι θα περναμε αρκετες ωρες της ημερας εκει(να σημειωσω οτι μεχρι τωρα συνεβαινε ακριβως το αντιθετο,το hotel ηταν μονο για τον υπνο)ε αν ειναι και all in καλυτερα για να ειμαστε τελειως free
θα κοιταξω ενα προς ενα ολα αυτα που μου προτεινατε!!!!!λετε ειναι νωρις να παρω τηλεφωνο σε ταξιδιωτικο γραφειο?μηπως δηλαδη αργοτερα βγαλουν καλυτερες προσφορες?
Το Balakakis travel βγαζει μεσα με τελη Μαιου τις προσφορες για early Bookings που ειναι αρκετα συμφερουσες και αρχες Ιουνη τον οριστικο του καταλογο. Εγω βασικά μονο απο αυτο το γραφειο εχω κλεισει για τα υπολοιπα δεν ξερω νομιζω όμως ότι οντως αργουν αρκετα.
Balakakis Travel - Αρχική
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Ακριβως αυτο, ειναι για ποιο λογο πας διακοπες. Εμεις πχ στις καλοκαιρινες μας διακοπες θελουμε να ξεκουραστουμε και να μην κανουμε ΤΙΠΟΤΑ. Γιαυτο βρισκουμε ενα ωραιο ξενοδοχειο και την αραζουμε εκει. Παραλια, πισινα, παιχνιδι, χαλαρωση, διαβασμα. Παντως διαφωνω για το "μυστικο" all inclusive, ολα τα σαιτ των ξενοδοχειων αναφερουν ξεκαθαρα αν ειναι AI ή οχι, και τα τελευταια χρονια διαφημιζονται και στις εφημεριδες και τα περιοδικά, για να μην παραβλεψουμε και τα φυλλαδια τους.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.252
Μηνύματα
885.140
Μέλη
38.935
Νεότερο μέλος
newrevie

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom