Διακοπες Ελλάδα τον Οκτώβρη

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Δεν μου φαίνεται. Ό,τι λέει ο @Orfeasraf ισχύει παντού. Έχεις αντίθετη εμπειρία;
Εχω παει στα μερη αυτα τελη ιουνιου κ οι θαλασσες τυπου βοιδοκοιλια κλπ ηταν παγωμενες...μη ξεχναμε οτι πιανουν προς ιονιο μερια
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ρόδο (Ιαλυσό) και Κρήτη (Ελούντα). Και πολύ καλά ξενοδοχεία θα βρεις και καλύτερο καιρό από την περισσότερη Ελλάδα και καλό φαγητό.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Εχω παει στα μερη αυτα τελη ιουνιου κ οι θαλασσες τυπου βοιδοκοιλια κλπ ηταν παγωμενες...μη ξεχναμε οτι πιανουν προς ιονιο μερια
Είναι μια ιδιότητα που έχει το νερό (πολύ μεγάλη θερμοχωρητικότητα) και που εξηγεί γιατί το νερό στη θάλασσα αργεί να ζεσταθεί μετά τον χειμώνα, αλλά και να κρυώσει μετά το καλοκαίρι, καθώς και άλλα φαινόμενα.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
kats kats,απολυτα σωστη..περσι 28η οκτ και τα νερα ηταν χαμομηλι..μονο το βραδακι θες ζακεττα.Κοστα Ναυαρινο,αριστη επιλογη.
Και σιγουρα οι θαλασσες εκει αργουν να ζεσταθουν και να κρυωσουν.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ναι αλλά όσον αφορά τη Μεσσηνία, μπορεί το νερό να είναι ΟΚ, αλλά η περιοχή είναι πιο επιρρεπής σε βροχές τον Οκτώβριο (Δυτική Ελλάδα γαρ). Η Ρόδος και η Ελούντα είναι σαφέστερα πιο ασφαλείς επιλογές για Οκτώβριο
 
Last edited:

crazyJohn

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας.
Η αληθεια ειναι οτι εμενα ενα χρονο στην Ροδο και το ξερω αρκετα καλα το νησι.
Επισης εχω παει για ενα τριημερακι Καλαματα και εχω μεινει με τις καλυτερες εντυπωσεις! φανταστικο μερος, πολυ καλο φαι, πολυ φιλοξενο, ζεστο επισης (βεβαια πηγα Αυγυστο - δευτερο μισο) αλλα δεν προλαβα να το χαρω καθοτι δεν μειναμε πολυ.
Σαντορινη μου θα ηταν η τελευταια μου επιλογη καθως ηταν παντα στα τοπ 5 της λιστας με τα 'υπερτιμημενα'. ΜΠΟΡΕΙ να κανω και λαθος, καθως την βλεπω να ξεπετιεται σαν επιλογη σε καθε λογης γωνια του ιντερνετ και βλεπω οτι και εδω ειναι αναμεσα στις 'πρωτες' επιλογες. Καποιος ειπε 'μιση τιμη' - η αληθεια ειναι οτι δεν το σκεφτηκα ετσι!
Αυτο το Costa Navarino βεβαια μου φαινεται επισης 'ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ' - ισως αποτελεσει τον τελικο προορισμο μας!
Και παλι σας ευχαριστω!
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας.
Η αληθεια ειναι οτι εμενα ενα χρονο στην Ροδο και το ξερω αρκετα καλα το νησι.
Επισης εχω παει για ενα τριημερακι Καλαματα και εχω μεινει με τις καλυτερες εντυπωσεις! φανταστικο μερος, πολυ καλο φαι, πολυ φιλοξενο, ζεστο επισης (βεβαια πηγα Αυγυστο - δευτερο μισο) αλλα δεν προλαβα να το χαρω καθοτι δεν μειναμε πολυ.
Σαντορινη μου θα ηταν η τελευταια μου επιλογη καθως ηταν παντα στα τοπ 5 της λιστας με τα 'υπερτιμημενα'. ΜΠΟΡΕΙ να κανω και λαθος, καθως την βλεπω να ξεπετιεται σαν επιλογη σε καθε λογης γωνια του ιντερνετ και βλεπω οτι και εδω ειναι αναμεσα στις 'πρωτες' επιλογες. Καποιος ειπε 'μιση τιμη' - η αληθεια ειναι οτι δεν το σκεφτηκα ετσι!
Αυτο το Costa Navarino βεβαια μου φαινεται επισης 'ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ' - ισως αποτελεσει τον τελικο προορισμο μας!
Και παλι σας ευχαριστω!
Τότε @crazyJohn πήγαινε να συναντήσεις τους κουζουλούς. Κατέβα Κρήτη! :)
 

Basonikol

Member
Μηνύματα
37
Likes
18
Γεια σας θέλουμε να πάμε κάπου τωρα τελη του μήνα με αρχές Οκτωβρίου εγώ ο άντρας μου και η τρεισιμιση χρόνων κόρουλα μας..να κλείσω σε ορεινό προορισμό όπως Δημητσανα Βυτίνα λέτε η είναι πολύ νωρίς και να κοιτάξω κάποιον παραθαλάσσιο όπως η Μάνη; Έχω μπερδεύτει γιατί δε ξέρω πως θα είναι ο καιρός .. οποιαδήποτε άλλη πρόταση είναι καλοδεχούμενη
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
να κλείσω σε ορεινό προορισμό όπως Δημητσανα Βυτίνα λέτε η είναι πολύ νωρίς και να κοιτάξω κάποιον παραθαλάσσιο όπως η Μάνη;
Χωρίς να μπορεί να προβλέψει κανένας την αστάθεια το καιρού, θα έλεγα παραθαλάσσιο με το όποιο ρίσκο. Όσες φορές έχω κάνει τριήμερα (αποκλειστικά νότια, Κρήτη κτλ) τέτοιες μέρες δε το μετάνιωσα, ήταν καλύτερα κι από καλοκαίρι μπορώ να σου πω.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Καλησπέρα
Ορμώμενοι από δυτική Μακεδονία ψάχνουμε προορισμό για τις 5-8 Οκτωβρίου. Μάλλον για θάλασσα που αν συνεχιστεί έτσι ο καιρός ίσως προλαβαίνουμε και κανένα μπάνιο. Δεν είναι αυτοσκοπός η θάλασσα, απλά λίγο να ξεφύγουμε, για κανενα ποτάκι, παρεΐτσα και γενικά σε μέρος που να έχει σχετικά κόσμο ειδικά βράδυ. Για τη θάλασσα επειδή είναι σχετικά αργά (ήδη μαθαίνω ότι στη Χαλκιδική αρχίζουν και κλείνουν τα μπιτσόμπαρα), δεν έχουμε ιδέα προς τα πού να πάμε.
Πάντως και εκτός θάλασσας θα μας ενδιέφερε, κάτι σε city break. Αν δεν υπήρχαν οι πλημμύρες θα το σκεφτόμασταν και κάτι σε Λάρισα - Βόλο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom