Γενικά Διακοπες για ζευγαρι

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος των Άλπεων
Αφού απορρίπτεται η Δονούσα, αν και είναι όντως ονειρικά, θα πρότεινα Κουφονήσια, υπέροχες παραλίες, λεωφορειάκι για όλες, καθόλου νέκρα και εναλλακτικά μπαράκια και ταβερνάκια!
 

Msk

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Δονουσα δεν εχει τιποτα για διαμονη (καμπινγκ θα παμε αλλου), θα το σκεφτω για του χρονου μαλλον. Απο Ικαρια εχω καταγωγη και μαλλον θα παω με φιλες. Σκεφτομουν Φολεγανδρο αλλα δεν ξερω τι παιζει με αποστασεις.
Προσωπικά η Δονούσα δε με τρέλανε. Όταν είχαμε πάει πριν 4-5 χρόνια δεν είχε συχνά δρομολόγια. Η Φολέγανδρος από την άλλη μου άρεσε πολύ. Είχαμε ενοικιάσει ενα buggy για 3 μέρες. Τις υπόλοιπες βολευτήκαμε με τα λεωφορεία κ περπάτημα.
 

Alpha14

Member
Μηνύματα
119
Likes
203
Αφού δε μας βλέπω για πουθενά την άνοιξη, ας ρωτήσω από τώρα για το καλοκαίρι, να'χουμε κάτι να σκεφτόμαστε και να ξεφεύγουμε λίγο... :D

Λοιπόν, ψάχνουμε παρόμοια πράγματα με πέρυσι:
Νησί (δεχόμαστε εναλλακτικά και συνδυασμό δύο κοντινών νησιών) για περίπου μια βδομάδα, χωρίς ιδιαίτερα ακριβή ζωή και κυρίως διαμονή (φοιτητές), προτιμάμε δωμάτιο αλλά συζητιέται και το camping, και θέλουμε να μπορούμε να γυρίσουμε παραλίες κτλ χωρίς αυτοκίνητο (όπως γίνεται πχ πολύ εύκολα στην Πάρο, λόγω πολύ καλής συγκοινωνίας) ή να χρειαζόμαστε ας πούμε μόνο για μία μέρα (όπως θεωρώ ότι συμβαίνει στην Αμοργό αν θες να δεις λίγο πιο ανθρώπινα το νότιο τμήμα του νησιού).

Θέλουμε ομορφιά-γραφικότητα, ωραίες θάλασσες/παραλίες, ωραία ταβερνάκια/μεζεδοπωλεία (πέρυσι λατρέψαμε το Τρανζιστοράκι στη Χώρα της Αμοργού).

ΔΕΝ θέλουμε ντάμπα-ντούμπα σε μπιτς μπαρ και κλαμπ (γενικά δεν ψάχνουμε ιδιαίτερη βραδινή ζωή, κάνα ωραίο χαλαρό μαγαζάκι για καμιά ρακή μόνο, ή αν υπάρχει κάνα λάιβ καλοδεχούμενο) και ΔΕΝ θέλουμε μαζικό τουρισμό (αλλά ούτε και τελείως νέκρα, γιατί εντάξει δεν είμαστε και ηλικιωμένοι :D).

Στην ουσία για να μη σας κουράζω ζητάμε τα ίδια πράγματα που θέλαμε και πέρυσι (βλ. προηγούμενη σελίδα), απλά με προτίμηση σε δωμάτιο αντί για κάμπινγκ.

Δεν υπάρχει θέμα Αιγαίο-Ιόνιο.
Δεν ξέρουμε ακριβείς ημερομηνίες (έτσι κι αλλιώς και πέρυσι που ξέραμε άλλαξαν όλα την τελευταία στιγμή...), αλλά θα πάμε κάποια στιγμή μέσα στον Ιούλιο ή τον Αύγουστο, οπότε δεχόμαστε και προτάσεις ανάλογα με την περίοδο (πχ. ένα νησί μπορεί να είναι τελείως νεκρό ή να έχει κακές συγκοινωνίες εκτός 15αυγουστου, ενώ ένα άλλο μπορεί να είναι "αφόρητο" εκείνη την εποχή).
Αποκλείονται η Αμοργός και η Σαμοθράκη, επειδή έχουμε πάει μαζί.

ΥΓ. Ευχαριστώ τα παιδιά που μας πρότειναν πέρυσι την Αμοργό, και γενικά όσους έχουν γράψει σχόλια για το νησί στο φόρουμ και μας βοήθησαν πάρα πολύ (ιδίως τον psilos3).
Μείναμε μισές μέρες Αιγιάλη-μισές Χώρα, ήταν ό,τι ακριβώς έψαχνα, και ουσιαστικά θέλουμε να ξαναβρούμε κάτι παρόμοιο. :)

FB_IMG_1516789511666.jpg
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Αφού δε μας βλέπω για πουθενά την άνοιξη, ας ρωτήσω από τώρα για το καλοκαίρι, να'χουμε κάτι να σκεφτόμαστε και να ξεφεύγουμε λίγο... :D

Λοιπόν, ψάχνουμε παρόμοια πράγματα με πέρυσι:
Νησί (δεχόμαστε εναλλακτικά και συνδυασμό δύο κοντινών νησιών) για περίπου μια βδομάδα, χωρίς ιδιαίτερα ακριβή ζωή και κυρίως διαμονή (φοιτητές), προτιμάμε δωμάτιο αλλά συζητιέται και το camping, και θέλουμε να μπορούμε να γυρίσουμε παραλίες κτλ χωρίς αυτοκίνητο (όπως γίνεται πχ πολύ εύκολα στην Πάρο, λόγω πολύ καλής συγκοινωνίας) ή να χρειαζόμαστε ας πούμε μόνο για μία μέρα (όπως θεωρώ ότι συμβαίνει στην Αμοργό αν θες να δεις λίγο πιο ανθρώπινα το νότιο τμήμα του νησιού).

Θέλουμε ομορφιά-γραφικότητα, ωραίες θάλασσες/παραλίες, ωραία ταβερνάκια/μεζεδοπωλεία (πέρυσι λατρέψαμε το Τρανζιστοράκι στη Χώρα της Αμοργού).

ΔΕΝ θέλουμε ντάμπα-ντούμπα σε μπιτς μπαρ και κλαμπ (γενικά δεν ψάχνουμε ιδιαίτερη βραδινή ζωή, κάνα ωραίο χαλαρό μαγαζάκι για καμιά ρακή μόνο, ή αν υπάρχει κάνα λάιβ καλοδεχούμενο) και ΔΕΝ θέλουμε μαζικό τουρισμό (αλλά ούτε και τελείως νέκρα, γιατί εντάξει δεν είμαστε και ηλικιωμένοι :D).

Στην ουσία για να μη σας κουράζω ζητάμε τα ίδια πράγματα που θέλαμε και πέρυσι (βλ. προηγούμενη σελίδα), απλά με προτίμηση σε δωμάτιο αντί για κάμπινγκ.

Δεν υπάρχει θέμα Αιγαίο-Ιόνιο.
Δεν ξέρουμε ακριβείς ημερομηνίες (έτσι κι αλλιώς και πέρυσι που ξέραμε άλλαξαν όλα την τελευταία στιγμή...), αλλά θα πάμε κάποια στιγμή μέσα στον Ιούλιο ή τον Αύγουστο, οπότε δεχόμαστε και προτάσεις ανάλογα με την περίοδο (πχ. ένα νησί μπορεί να είναι τελείως νεκρό ή να έχει κακές συγκοινωνίες εκτός 15αυγουστου, ενώ ένα άλλο μπορεί να είναι "αφόρητο" εκείνη την εποχή).
Αποκλείονται η Αμοργός και η Σαμοθράκη, επειδή έχουμε πάει μαζί.

ΥΓ. Ευχαριστώ τα παιδιά που μας πρότειναν πέρυσι την Αμοργό, και γενικά όσους έχουν γράψει σχόλια για το νησί στο φόρουμ και μας βοήθησαν πάρα πολύ (ιδίως τον psilos3).
Μείναμε μισές μέρες Αιγιάλη-μισές Χώρα, ήταν ό,τι ακριβώς έψαχνα, και ουσιαστικά θέλουμε να ξαναβρούμε κάτι παρόμοιο. :)

View attachment 228074
η πρότασή μου ειναι Κυθνος:εχει ολα οσα ζητάτε πλην ενός, χρειαζεται αυτοκινητο.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αφού δε μας βλέπω για πουθενά την άνοιξη, ας ρωτήσω από τώρα για το καλοκαίρι...
Νωρίς άνοιξε η κουβέντα για το καλοκαίρι και μου φαίνεται θα μπλέξουμε...:haha::haha:
Αρχικά ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Απο κει και πέρα και μιας που υπάρχει χρόνος θα δώσω λίγο τροφή για σκέψη και αναζήτηση.

Στα στάνταρ που θέτεις, και δεδομένο ότι πέρασες καλά στην Αμοργό (πως να γίνει το αντίθετο άλλωστε), θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις την έρευνα σου από Αστυπάλαια αρχικά και μετά από Ανάφη. Ομορφιά κυκλαδίτικη, ποιότητα, καλός κόσμος, προσιτές τιμές, και παλεύονται μια χαρά χωρίς μεταφορικό. Το μόνο αρνητικό είναι ότι λόγω κακών ακτοπλοϊκών συνδέσεων δε συνδυάζονται εύκολα με άλλα νησιά.

Δεύτερη επιλογή θα είχα τη Κίμωλο. Είναι και αυτή εντός των πλαισίων σου. Βέβαια έχει λίγο πιο δύσκολη διαμόνή και θα είναι καλό να ξέρεις απο νωρίς το πότε. Κολλάει πολύ ευχάριστα με Φολέγανδρο (μαγική αλλά ακριβούτσικη), Σίκινο (μικρή και ανόθευτη απο τον τουρισμό) αλλά και τη Σέριφο (κακές συγκοινωνίες).

Φυσικά πάντα μπορείς να έχεις και στο μυαλό σου το καλύτερο ίσως island hopping, αυτό των μικρών Κυκλάδων. Και μιλάω συγκεκριμένα για Δονούσα-Σχοινούσα-Ηρακλειά. Καταπληκτική περίπτωση και αυτή. Οικονομικά, μικροσκοπικά, μετακινήσεις με τα πόδια και εικόνες εντελώς διαφορετικές.

Τέλος (γιατί θα ξεφύγουμε πολύ με τις προτάσεις), τα βορεια Δωδεκάνησα και το διαμαντάκι που λέγεται Λειψοί, είναι εκεί για σένα και τις προτιμήσεις σου.

Κάνε την έρευνα σου κι εδώ είμαστε.;)
 

Alpha14

Member
Μηνύματα
119
Likes
203
Νωρίς είναι μωρέ, αλλά παίζει εξεταστική και κλασικά ψάχνω ευκαιρία να ξεχαστώ :D

Φίλε ψηλέ τα νησιά που προτείνεις είναι, με κάποιο "μαγικό" τρόπο, αυτά που κατά βάση έχω σημειώσει από πέρυσι σαν εναλλακτικές της Αμοργού. :lol:
Μόνο τους Λειψούς δεν είχα πάρει χαμπάρι... Το (μοναδικό) νησί που είχα προσέξει ανατολικά της Αστυπάλαιας ήταν η Νίσυρος.

Υπάρχει μήπως περίπτωση να περιοριστεί καθόλου η λίστα αν σου έλεγα να αποκλείσεις ό,τι νησί θεωρείς ότι:
▪ Θα το απολαμβάναμε καλύτερα κάποια άλλη στιγμή, έχοντας αυτοκίνητο (παίζει βέβαια δίπλωμα, αλλά προτιμάμε να φάμε το μπάτζετ σε ταβερνάκια :icon_redface: ή λίγο μεγαλύτερη διαμονή)
▪ Η έλλειψη αυτοκινήτου συνεπάγεται πολύ ποδαροδρόμο (που για'μένα δεν είναι πρόβλημα, αλλά καλύτερα να μη ρισκάρω να χωρίσω :D )
▪ Και θα ήταν καλύτερα να πάμε σε λίγο μεγαλύτερη ηλικία;
(Βέβαια για να'μαι ειλικρινής δεν είμαστε και το πιο κοινωνικό ζευγάρι, δεν είναι ότι αν υπάρχουν πολλοί συνομήλικοί μας θα κάνουμε γνωριμίες... Ούτε έχουμε θέμα με το να είναι λίγο μεγαλύτερος ο μέσος όρος ηλικίας, στην Αμοργό πχ προτιμήσαμε τη Χώρα από την Αιγιάλη... Απλά προσπαθώ να περιορίσω με κάποιο τρόπο τη λίστα. :D)

Επίσης αν το 3 στο τέλος του νικ δηλώνει οπαδικές προτιμήσεις, να ξες κερνάω μπύρα κάποια Κυριακή για τη βοήθεια...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Νωρίς είναι μωρέ, αλλά παίζει εξεταστική και κλασικά ψάχνω ευκαιρία να ξεχαστώ :D
Φίλε ψηλέ τα νησιά που προτείνεις είναι, με κάποιο "μαγικό" τρόπο, αυτά που κατά βάση ...
Άμα παίζει και εξεταστική είναι το καλύτερο διάλειμμα αυτό, πίστεψε με.
Δεν υπάρχει μαγικός τρόπος. Υπάρχουν δεδομένα, προτιμήσεις, ανταλλαγή απόψεων & εμπειριών;) Όλα μετά έρχονται και ''κουμπώνουν'' αυτόματα.
Όσο για τους Λειψούς, κι εγώ άργησα πολύ να τους ανακαλύψω, ίσως γιατί έπρεπε να εξαντλήσω τις Κυκλάδες πρώτα, οπότε μην άγχεσαι ιδιαίτερα, έχεις χρόνο.
Για να περιορίσεις τη λίστα σου, θα σου πω απλά να ξεκινήσεις να ψάχνεις από πάνω προς τα κάτω, για να δεις βέβαια τι εξυπηρετεί καλύτερα. Το ''κακό'' της υπόθεσης βέβαια, είναι ότι ξεκίνησες απο το τοπ νησί για μένα που λέγεται Αμοργός, οπότε ίσως να δυσκολευτείς να βρεις αντιστοιχία. Φυσικα αυτό δεν είναι αποτρεπτικό, κάθε άλλο, όσο γνωρίζεις και συγκρίνεις τόσο εκτιμάς.
Ξεκίνα έρευνα για Αστυπάλαια αρχικά & Ανάφη. Αυτό προτείνω για αρχή, κι εδώ είμαστε και το συζητάμε.
Βέβαια να έχεις υπόψιν σου ότι είναι δύσκολο να τα συνδυάσεις με κάτι άλλο αυτά τα νησιά (εκτός αν διαθέτεις μέρες), και δεν υπάρχει καλύτερο χόμπυ πίστεψε με από το Island hopping.
Ναι, το 3 στο τέλος του νικ έχει μέινει από τα πολύ παλιά και δηλώνει τέτοιες προτιμήσεις. Μεγάλη ιστορία, αλλά τη μπύρα θα τη δεχτώ το δίχος άλλο:haha:.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
εγω προτιμω να μειωνω το μπατζετ στην διαμονη, οχι γιατι δεν μου αρεσουν τα ωραια ξενοδοχεια, αλλα γιατι απλως μονο για υπνο παω. θα σου ελεγα να σκεφτεις να εχεις και αμαξι για να γνωρισεις καλυτερα το οποιο μερος πας.

χωρις αμαξι ειχα παει κουφονησια και ειχα περασει μαγικα, εχουν περασει και 8 χρονια ομως(πωπω), δεν ξερω πως ειναι τωρα.
μικρες αποστασεις και φοβερες παραλιες
 

Alpha14

Member
Μηνύματα
119
Likes
203
@psilos3 γι'αυτό και τα εισαγωγικά στο "μαγικό". ;)

Έκανα μια πρώτη αναζήτηση στο φόρουμ και αποφάσισα να ψάξω όντως για Ανάφη και Αστυπάλαια. Με αυτή τη σειρά μάλλον, αν και αρχικά το σκεφτόμουν ανάποδα.
Θες γιατί η Ανάφη μου φαίνεται λίγο πιο νεανική, θες γιατί με αγχώνουν κάποια σχόλια για την αναγκαιότητα αυτοκινήτου στην Αστυπάλαια, θες τα περίεργα δρομολόγια για την τελευταία από Πειραιά που με ψήνουν να τη συνδυάσω μ'ένα μικρό πέρασμα από Αμοργό, αλλά προτιμώ να περάσει πρώτα λίγος καιρός και να δούμε και κάτι άλλο...
Τέλος πάντων, θα ψάξω αρχικά και για τα δύο και βλέπουμε, έχουμε καιρό...

Δεν έχω θέμα να συνδυάσω ό,τι διαλέξω με κάτι άλλο, Αμοργό μείναμε μια βδομάδα και μακάρι να μπορούσαμε άλλο τόσο. Το είπα πιο πολύ για νησιά σαν τη Κίμωλο, τη Σίκινο, κτλ, που απ'οτι καταλαβαίνω ίσως δεν είναι για τόσες μέρες. Θα το κοιτάξω βέβαια, αλλά με μια πρώτη ματιά νομίζω πως μπορούμε να κάτσουμε γύρω στη μια βδομάδα σε οποιοδήποτε απ'τα δύο χωρίς να βαρεθούμε.
Ανάφη αν επιτρέπεται που είχες μείνει; Έχω την εντύπωση ότι δεν είχες γράψει στην ιστορία σου...

@buffon85 είμαστε και οι δύο φοιτητές, οπότε δεν είναι ότι ψάχνουμε κάτι ακριβό για διαμονή. Απλά αναγκαστικά από κάπου πρέπει να κόψουμε, και δε θέλουμε να είναι ούτε οι μέρες που θα μείνουμε σε κάποιο νησί, ούτε το φαγητό σε ταβερνάκια και μεζεδοπωλεία. :D
Καταλαβαίνω τι λες, και γι'αυτό ρώτησα και για νησί στο οποίο δε θα χάσουμε κάτι αν το επισκεφθούμε χωρίς μεταφορικό.

Τα Κουφονήσια τα έχω κατά νου, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι αυτό που θέλουμε (και οικονομικά και από άποψη κόσμου) μέσα στον Ιούλιο ή τον Αύγουστο που θα έχουμε τη δυνατότητα να πάμε κάπου...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
@psilos3 γι'αυτό και τα εισαγωγικά στο "μαγικό". ;)

Έκανα μια πρώτη αναζήτηση στο φόρουμ και αποφάσισα να ψάξω όντως για Ανάφη και Αστυπάλαια. Με αυτή τη σειρά μάλλον, αν και αρχικά το σκεφτόμουν ανάποδα.
Ναι η Ανάφη είναι αρκετά νεανική θα έλεγα. Είναι επίσης μέρος το οποίο δε χρειάζεται αυτοκίνητο, εν αντιθέσει με την Αστυπάλαια που ίσως να είναι περισσότερο χρήσιμο, και το λέω αυτό δεδομένου ότι είχα πάει πριν χρόνια στην Αστυπάλαια και δε ξέρω αν έχουν βελτιωθεί καθόλου στο θέμα μετακινήσεις. Βέβαια οφείλω να πω ότι η Ανάφη παρόλο που έχει νέο και ωραίο κόσμο, δεν έχει καθόλου καλή νύχτα (δε ξέρω πόσο σ'ενδιαφέρει). Η Αστυπάλαια είναι πιο εύκολη στο θέμα αυτό, νομίζω κάθεσαι πιο άνετα αρκετές ημέρες.
Κίμωλος και Σίκινος ίσως δεν είναι για τόσες μέρες όντως, αλλά είναι πιο εύκολα στο θέμα μετακίνηση.
Τα νησιά που ξεκινάς το ψάξιμο είναι εκ των πραγμάτων περίεργα, με πλοία να φτάνουν και να φεύγουν συνήθως ξημερώματα... Στην Ανάφη είχα νοικιάσει δωμάτιο το οποίο βρήκα μετά απο τηλέφωνα που έκανα, όχι κάτι το ιδιαίτερο, απλά συμπαθητικό. Νομίζω έχω κρατήσει πληροφορίες. Η ιστορία μου για Αναφη:
https://www.travelstories.gr/community/threads/Σίκινος-Ανάφη.18592/page-9#post-597843
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Θεωρω πως ουτε η αναφη ειναι καταλληλη για χωρις αμαξι. Εχει μεν λεωφορειο που περνα απο καποιες παραλιες στο νοτο αλλα οι στασεις ειναι στο δρομο και πρεπει να περπατας ωρα και σε υψωμα για να φτασεις στη σταση. Χαρακτηριστικο παραδειγμα το κλεισιδι που σε αφηνει στον κεντρικο δρομο σε υψος 40 - 50 μετρα κ πρεπει να περπαταςκανα τεταρτο ως την παραλια. Γενικα, το νησι ειναι μεγαλο με πολλες παραλθες κ ωραια μερη να οδηγας. Χωρις αμαξι μεχρι 2 μερες και παλι θα ταλαιπωρηθειτε. Εκτος αν δεν εχετε θεμα να ανεβαινετε ανηφορες μεσα στη ζεστη...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.455
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom