Γενικά Διακοπες για ζευγαρι

Alpha14

Member
Μηνύματα
119
Likes
203
Δε θέλουμε πολλά πράγματα για βράδυ.
Απο κλαμπ δεν περνάμε ούτε απ'έξω, σε μπαρ με την κλασική έννοια θα πάμε ίσα-ίσα μια φορά αν πετύχουμε κανένα πιο χαλαρό-ατμοσφαιρικό σε φάση Χώρα Αμοργού με τα ωραία μπαλκόνια, κι αυτό που ζητάμε είναι κάνα καφενεδάκι, είτε πιο παραδοσιακό με ντόπιους είτε πιο σύγχρονο με νέο κόσμο, για να πιούμε καμιά ρακή ή καμιά μπύρα, κι αυτό όχι κάθε μέρα...
Από μουσική ας παίζει ό,τι θέλει από ροκ μέχρι νησιώτικα κι από ρεμπέτικα μέχρι crust, είμαστε βολικοί άνθρωποι :D
Υπάρχει κάτι τέτοιο;
Κατά τα άλλα μας ψήνει κι η φάση που περιέγραψες με τον κόσμο να αράζει έξω το βράδυ, αρκεί η "εναλλακτικότητα" να μη γίνεται δηθενιά...

@Orfeasraf με αυτά τα δεδομένα [όμορφο, γραφικό νησί, που να μη χρειάζεται αμάξι/πολύ περπάτημα, με ωραίες παραλίες (όχι απαραίτητα αμμουδερές) χωρίς φασαριόζικα μπιτς μπαρ και τα συναφή, με χαμηλό κόστος ζωής, μια εναλλακτικότητα ως προς τον κόσμο και τη διασκέδαση, και κάποιες ωραίες ταβερνούλες/μεζεδοπωλεία] υπάρχει κάτι άλλο που θα πρότεινες; :D
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Δε θέλουμε πολλά πράγματα για βράδυ...
Μέσα είσαι σ' αυτό που ζητάς.
Και με χαμηλό κόστος. Αυτό με το κόσμο ούτε εγώ το πίστευα όταν το διάβασα πριν πάω.
Και όσον αφορά τη μετακίνηση, με λίγη υπομονή όλα γίνονται. Λεωφορείο και όλα καλα!
 

Alpha14

Member
Μηνύματα
119
Likes
203
Ευχαριστώ. :)

Για να δώσω ένα μέτρο σύγκρισης για το περπάτημα, στην Αμοργό οι αποστάσεις από Μούρο-Αγ. Άννα για τις στάσεις του λεωφορείου μας φάνηκαν φυσιολογικές (άσε που με τόσο αέρα δεν ένιωθες ζέστη).
Από Άγιο Παύλο ήταν λίγο χειρότερα (ίσως λόγω ήλιου), αλλά αν δεν είναι κάθε μέρα έτσι θα καταφέρω να φύγω από το νησί χωρίς να χωρίσω. :D
Και αυτό που θα θέλαμε να αποφύγουμε είναι κακά δρομολόγια του λεωφορείου όπως αυτό για την Καλοταρίτισσα (αλλά η Ανάφη μου φαίνεται μικρό νησί για να υπάρχει κάτι ανάλογο).
Αν χρειάζεται νοικιάζουμε και όχημα για μία μέρα, το κάθε μέρα είναι που θέλουμε να αποφύγουμε.
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
@Orfeasraf με αυτά τα δεδομένα [όμορφο, γραφικό νησί, που να μη χρειάζεται αμάξι/πολύ περπάτημα, με ωραίες παραλίες (όχι απαραίτητα αμμουδερές) χωρίς φασαριόζικα μπιτς μπαρ και τα συναφή, με χαμηλό κόστος ζωής, μια εναλλακτικότητα ως προς τον κόσμο και τη διασκέδαση, και κάποιες ωραίες ταβερνούλες/μεζεδοπωλεία] υπάρχει κάτι άλλο που θα πρότεινες; :D
Αν μιλαμε για περιοδο αρχες μεχρι τελη Αυγουστου και χωρις αμαξι οχι. Παντου θα γινεται της ποπης. Βεβαια, με ενα αμαξι και στα πιο γεματα νησια βρισκεις κάτι παραλίες για πάρτι σου. Απλά θες αμάξι. Νομίζω πως Δονούσα με λίγη Ηρακλειά ή Σχοινουσ ειναι ότι πρέπει. Ηρεμα νησια, έχει αποστάσεις αλλα όχι τρομερες ανηφόρες, πρέπει να υπάρχουν καίκια για παραλίες και λεωφορείο το βαθύ καλοκαίρι. Καντε μια ερευνα, καντε ενα τηλ στις κοινοτητες και ρωτηστε τι παιζει το καλοκαιρι. Βεβαια υπαρχει και η Ικαρια, αν και δε φημίζεται για τα μέσα μεταφοράς της, παραμένει top για οτοστοπ στην Ελλάδα. Παντου μπορεις να κινηθείς έτσι στην Ικαρία.

Η Αναφη αν και εχει μονο τη χωρα και το λιμανι ως κατοικημένα μέρη, έχει πολλές άλλες παραλίες που θέλουν αμάξι. ειναι μεγάλο νησι με πολλά ωραία ξερά βουνά που θελουν αμάξι. Αν και ποτε δεν έχω στο μυαλό μου σε νησί να έχω αμάξι, αν ξαναπηγαινα Αναφη, που το θέλω πολύ, μ ασεσε ιδιαιτερα η ολη αυρα του, και απ οτι καταλαβαινω θα άρεσε και σε σας, θα ξαναπηγαινα με αμάξι. Χωρις αμάξι μετά τις 2 μέρες δυσκολο. Είπαμε, εκτος αν σ αρεσει trekking στον καυσωνα και στα έρημα βουνα. Αμοργο δεν έχω πάει για να έχουμε ενα μέτρο σύγκρισης. Μπες στο google earth, δες οτι οι στασεις ειναι στον κεντρικο δρομο, ειναι και ένα υψόμετρο και αποφάσισε.
 

Alpha14

Member
Μηνύματα
119
Likes
203
Διίστανται λίγο οι απόψεις :D
Καλώς, θα προσπαθήσω να τσεκάρω καλύτερα τι ακριβώς παίζει με τη συγκοινωνία, και βλέπουμε...
Εναλλακτικά θα έχω και τις μικρές Κυκλάδες στο βάθος του μυαλού μου.

ΥΓ. Την Ικαρία για κάποιο λόγο την έχω συνδέσει έτσι σαν νησί για να πας με παρέα (αν και αφού δεν έκατσε πέρυσι, δε βλέπω να πηγαίνω σύντομα). Δε την έχω σκεφτεί ιδιαίτερα σα νησί για να πάμε με την κοπέλα μου, και νομίζω σ'εκείνη την περίπτωση θα προτιμούσα να έχουμε μέσο...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Οι μικρές Κυκλάδες είναι σίγουρα πιο βολικές απο θέμα αποστάσεων. Όχι οτι κι εκεί δεν έχει περπάτημα βέβαια..
Μιλάμε για Κυκλάδες και συγκοινωνίες παιδιά. Εξαιρουμένων των μεγάλων νησιών, παντού έχει περπάτημα.
Μη τρελαθούμε τελείως, όλα είναι στα όρια του ανεκτού. Όταν δεν έχεις αμάξι, οφείλεις να προσαρμοστείς και με τα ωράρια των δρομολογίων, και με τα λίγα μέτρα παραπάνω που θα περπατήσεις. Επιλογές είναι αυτές.

Η Ικαρία είναι απο τους προορισμούς που συνδέονται αποκλειστικά με παρέα, συμφωνώ κι επαυξάνω.
Και είναι δεδομένο οτι χρειάζεται μέσο. Δε μπορείς να βασιστείς σε συγκοινωνίες. Το ωτοστοπ είναι μακράν πιο αξιόπιστο.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
@psilos3 γι'αυτό και τα εισαγωγικά στο "μαγικό". ;)

Έκανα μια πρώτη αναζήτηση στο φόρουμ και αποφάσισα να ψάξω όντως για Ανάφη και Αστυπάλαια. Με αυτή τη σειρά μάλλον, αν και αρχικά το σκεφτόμουν ανάποδα.
Θες γιατί η Ανάφη μου φαίνεται λίγο πιο νεανική, θες γιατί με αγχώνουν κάποια σχόλια για την αναγκαιότητα αυτοκινήτου στην Αστυπάλαια, θες τα περίεργα δρομολόγια για την τελευταία από Πειραιά που με ψήνουν να τη συνδυάσω μ'ένα μικρό πέρασμα από Αμοργό, αλλά προτιμώ να περάσει πρώτα λίγος καιρός και να δούμε και κάτι άλλο...
Τέλος πάντων, θα ψάξω αρχικά και για τα δύο και βλέπουμε, έχουμε καιρό...

Δεν έχω θέμα να συνδυάσω ό,τι διαλέξω με κάτι άλλο, Αμοργό μείναμε μια βδομάδα και μακάρι να μπορούσαμε άλλο τόσο. Το είπα πιο πολύ για νησιά σαν τη Κίμωλο, τη Σίκινο, κτλ, που απ'οτι καταλαβαίνω ίσως δεν είναι για τόσες μέρες. Θα το κοιτάξω βέβαια, αλλά με μια πρώτη ματιά νομίζω πως μπορούμε να κάτσουμε γύρω στη μια βδομάδα σε οποιοδήποτε απ'τα δύο χωρίς να βαρεθούμε.
Ανάφη αν επιτρέπεται που είχες μείνει; Έχω την εντύπωση ότι δεν είχες γράψει στην ιστορία σου...

@buffon85 είμαστε και οι δύο φοιτητές, οπότε δεν είναι ότι ψάχνουμε κάτι ακριβό για διαμονή. Απλά αναγκαστικά από κάπου πρέπει να κόψουμε, και δε θέλουμε να είναι ούτε οι μέρες που θα μείνουμε σε κάποιο νησί, ούτε το φαγητό σε ταβερνάκια και μεζεδοπωλεία. :D
Καταλαβαίνω τι λες, και γι'αυτό ρώτησα και για νησί στο οποίο δε θα χάσουμε κάτι αν το επισκεφθούμε χωρίς μεταφορικό.

Τα Κουφονήσια τα έχω κατά νου, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι αυτό που θέλουμε (και οικονομικά και από άποψη κόσμου) μέσα στον Ιούλιο ή τον Αύγουστο που θα έχουμε τη δυνατότητα να πάμε κάπου...
Μεταφερω μια ολιγον off the record πληροφορια που διαβασα σε δωδεκανησιακες ιστοσελιδες. Κατά πάσα πιθανότητα η Αστυπάλαια φέτος θα εχει πρωινα δρομολόγια απο Πειραιά με αναχώρηση 06.45 το πρωί (τις Κυριακές 08.30) και άφιξη νομίζω κάπου στις 16.30! Τα δρομολόγια δεν έχουν ακόμα αναρτηθεί επίσημα. Νομίζω πως είναι μια καλή αφορμή να την σκεφθείτε ωςκαλη πιθανότητα το καλοκαίρι. Χώρια που και ευκολότερα κάνετε έτσι island hopping σε Δονούσα, Αμοργό, και γιατί όχι και σε Κάλυμνο. Η Αστυπάλαια παλεύεται άνετα κ χωρίς αυτοκινητο
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Δεν ειναι ακομα 100% σιγουρο, προς τα εκει οδευει παντως. Θα εξαρτηθει απο το εαν θα χρειαστει ο Διαγορας να παει παλι Μαροκο...

Εαν γινει ομως θα εχουμε αναχωρησεις μαλλον ΔΕ, ΤΕ, ΠΑ, ΣΑ απο Πειραια στις 0645 για Παρο - Ναξο - Δονουσα (1μιση περιπου) - Αιγιαλη (2μιση περιπου) - Αστυπαλαια (4μιση περιπου). Επιστροφη απο Αστυπαλαια στις 1800 (συν τα ιδια λιμανια με πριν) με αφιξη στον Πειραια το αλλο πρωι στις 5.
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Δες Φολέγανδρο, έχει τέλεια συγκοινωνία, έχει χώρα σαν να βγήκε από παραμύθι και νομίζω έχει κάμπινγκ. Η διαμονή γενικά είναι ακριβή αλλά αν ψάξεις από τώρα, ίσως βρεις κάτι καλό.
Δεν νομίζω όμως ότι είναι για μια εβδομάδα, εγώ θα κοιτούσα να το σπάσω με Σίκινο ή Κίμωλο (για τις οποίες δεν ξέρω αν θέλουν αμάξι).
 

MiniMouse

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Καλησπέρα , θελω φετος να παω διακοπες με το αγόρι μου στις Κυκλάδες ..αλλα δεν ξερουμε ακομα το που.. Χαρακτηριστικα που θα θελαμε να εχουν:
-ωραίες παραλιες
-αξιοθέατα
-σχετικα οικονομικό νησί
-εύκολα προσβάσιμο
-ευκολες μετακινήσεις (δε θα χουμε μεταφορικό δικο μας )
-επιλογες και για χαλαρο ποτακι αλλα και για κατι πιο "ζωντανο"
Σκεφτόμασταν να συνδυάσουμε δυο νησιαα..εντος μια εβδομάδας !! Αν εχετε καμια ιδεα θα με βοηθούσε πολυ ευχαριστώ!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα , θελω φετος να παω διακοπες με...
Καλώς ήρθες.
Πολλά χαρακτηριστικά μαζεμένα βλέπω, και είναι λίγο δύσκολο να τα καλύψεις όλα με μία επιλογή.
Με τη πρώτη ματιά θα σου απαντούσα Νάξο, αν και το νησί είναι πολύ μεγάλο βέβαια. Καλύπτει πάντως τις περισσότερες των απαιτήσεων σου.
Επίσης αν θέλεις συνδυασμό μπορείς να δεις για Σίφνο-Σέριφο, χωρίς πάντως να είναι το οικονομικότερο δυνατό.
Εχεις αποκλείσει κάποια σε πρώτη φάση;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.488
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom