Γενικά Διακοπες για ζευγαρι

MiniMouse

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Μπορείς να πας ναι, έχει εκδρομές που διοργανώνονται καθημερινά, αλλά για μένα είναι η έσχατη λύση. Μία διανυκτέρευση την αξίζουν και με το παραπάνω. Κάτι θα βρεθεί, ακόμα είναι νωρίς, ωστόσο υπάρχει και η εναλλακτική της ημερίσιας.
Ευχομαι να βρεθεί..γτ και μένα μου άρεσε κ θα θελα να μεινω κ παραπάνω..να σε ρωτήσω και κατι ακομα...γτ εχω καταντήσει κουραστική χαχα..αξιζει αν Πάμε Πάρο να μεινουμε και Αντίπαρο; γνωρίζεις;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ευχομαι να βρεθεί..γτ και μένα μου άρεσε κ θα θελα να μεινω κ παραπάνω..να σε ρωτήσω και κατι ακομα...γτ εχω καταντήσει κουραστική χαχα..αξιζει αν Πάμε Πάρο να μεινουμε και Αντίπαρο; γνωρίζεις;
Ναι μου αρέσει πάρα πολύ και αυτό το σενάριο. Η Αντίπαρος είναι απο τα αγαπημένα μου μικρά νησάκια, και η Πάρος φυσικά έχει πολλές ομορφιές. Μπορείς να το συνδυάσεις εύκολα. Επίσης σε ότι κι αν επιλέξεις (Πάρο ή Νάξο) δες για αεροπορικό απευθείας απο Θεσσαλονίκη, ενδεχομένως να σε βολέψει καλά.
 

MiniMouse

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Ναι μου αρέσει πάρα πολύ και αυτό το σενάριο. Η Αντίπαρος είναι απο τα αγαπημένα μου μικρά νησάκια, και η Πάρος φυσικά έχει πολλές ομορφιές. Μπορείς να το συνδυάσεις εύκολα. Επίσης σε ότι κι αν επιλέξεις (Πάρο ή Νάξο) δες για αεροπορικό απευθείας απο Θεσσαλονίκη, ενδεχομένως να σε βολέψει καλά.
Ναι το είχα ψαξει για Πάρο και ειχα βρει σχετικά οικονομικά τα οποια σε μια μερα εξαφανίστηκαν...οποτε θα τα κοιτάω τακτικά..η αλήθεια ειναι οτι με τρένο και πλοιο ειναι λιγο ταλαιπωρία..
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Στις μικρες κυκλαδες ειναι λογικο να μην βρίσκετε δωμάτιο για το καλοκαίρι μεσω booking κλπ. Δεν τους συμφέρει να γίνονται οι κρατήσεις για το κατακαλοκαιρο μέσω μεσαζόντων. Τηλέφωνο και θα βρείτε δωμάτιο αν κλείσετε εγκαίρως.
 

MiniMouse

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Στις μικρες κυκλαδες ειναι λογικο να μην βρίσκετε δωμάτιο για το καλοκαίρι μεσω booking κλπ. Δεν τους συμφέρει να γίνονται οι κρατήσεις για το κατακαλοκαιρο μέσω μεσαζόντων. Τηλέφωνο και θα βρείτε δωμάτιο αν κλείσετε εγκαίρως.
Ναι έχεις δικιο...γενικα πιστεύω το booking τελικα δν ειναι και τοσο καλη λυση παντα..
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Για τα μικρά νησιακια εψαξα και παραδόξως απο τωρα δεν βρηκα τπτ διαθέσιμο για διαμονη οσο και αν περιεργο ακουγεται...
Ψάξε ξανά αργότερα. Πριν ή μετά το Πάσχα πχ. Επίσης δοκίμασε σε όσα βρεις να πάρεις ένα τηλέφωνο. Μπορεί να σου κάνουν καλύτερη τιμή.
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Δεν ειναι ακομα 100% σιγουρο, προς τα εκει οδευει παντως. Θα εξαρτηθει απο το εαν θα χρειαστει ο Διαγορας να παει παλι Μαροκο...

Εαν γινει ομως θα εχουμε αναχωρησεις μαλλον ΔΕ, ΤΕ, ΠΑ, ΣΑ απο Πειραια στις 0645 για Παρο - Ναξο - Δονουσα (1μιση περιπου) - Αιγιαλη (2μιση περιπου) - Αστυπαλαια (4μιση περιπου). Επιστροφη απο Αστυπαλαια στις 1800 (συν τα ιδια λιμανια με πριν) με αφιξη στον Πειραια το αλλο πρωι στις 5.
Off topic αλλα κλεθδωσε το παραπανω με τις μερες και ωρες που αναφερω.
 

Elle_ele

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Καλησπέρα σας!
θα ήθελα γνώμες για αυτά τα δύο νησάκια Ανάφη-Αστυπάλαια
θα είμαστε ζευγάρι
μετά απο αρκετό ψάξιμο καταλήξαμε σε αυτούς τους δύο προορισμούς,
για 5 ημερες σκεφτόμαστε τον Σεπτέμβριο που από ότι είδα θα έχει και πανηγύρια :clap:
μας ενδιαφέρει να έχει καθαρές παραλίες (αν έχει και λίγο άμμο ακόμα καλύτερα) καλό φαγητό
(δεν θα έχουμε μεταφορικό)
για ήσυχες διακοπές και το βράδυ να υπάρχει και κάποια επιλογή για χαλαρό ποτάκι
απο φωτογραφίες η χώρα της Αστυπάλαιας φαίνεται μαγική αλλά απο παραλίες δεν είδα κάτι ιδιαίτερο σε αντίθεση με την Ανάφη..
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα σας!
θα ήθελα γνώμες για αυτά τα δύο νησάκια Ανάφη-Αστυπάλαια
Καλησπερα. Καταπληκτικές επιλογές και τα δύο νησιά. Μοναδικής και ξεχωριστής ομορφιάς, διαμάντια της άγονης γραμμής, προορισμοί που θα σου μείνουν χαραγμένοι για πάντα στη μνήμη.
Δυστυχώς δε συνδυάζονται (απ όσο ξέρω) απευθείας, αν και είναι τόσο κοντά.
Καταπληκτικές οι χώρες και στα δύο. Οτι κι αν επιλέξεις να μείνεις εκεί.
Εννοείται καθαρές παραλίες. Στην Αστυπάλαι και με βότσαλο και άμμο, στην Ανάφη κυρίως με άμμο.
Πολύ καλό φαγητό επίσης και στα δύο.
Ποτό το βράδυ, υπερέχει στα σημεία η Αστυπάλαια, αν και ο Σεπτέμβριος είναι ένα κεφάλαιο από μονος του.
Τώρα αυτό με το μεταφορικό είναι ένα ζήτημα. Υπερτερεί λίγο η Ανάφη στον τομέα αυτό, καθώς οι διαθέσιμες επιλογές είναι λιγότερες. Στην Αστυπάλαια πάλι μπορείς να κάνεις πράγματα αν είσαι μόνο με το λεωφορείο, ταξί, καραβάκια (ψάξε για ημερήσιες εκδρομές σε Κουνούποι-Κουτσομύτι, θα ξετρελαθείς), απλά είναι λιγο πιο δύσκολο, όχι αποτρεπτικό πάντως. Ιδανικό θα ήταν να υπήρχε έστω μηχανάκι σε όποιο απο τα δύο νησιά, θα εξηπηρετούσε.
Δύσκολη η επιλογή σου. Έχει να κάνει και με το τρόπο μεταφοράς.
 

Elle_ele

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σου και τις τόσες πολλές πληροφορίες
βοήθησαν πολύ!!
είδα και την ιστορία σου για την ανάφη πραγματικά υπέροχα!
σίγουρα για μεταφορά θα επιλέξω λεωφορείο..
μήπως γνωρίζεις για την αστυπάλαια αν ο πέρα γιαλός για διαμονή είναι κοντά στην χώρα; η σε κάποια παραλία;
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Ο Περα Γυαλος ειναι ουσιαστικά σαν προεκταση της Χωρας, πας κ με τα ποδια δηλαδη. Εχει ενα λιμανακι αν κ δεν θυμαμαι εαν μπορουσες να κανεις μπανιο εκει.
Εγω θα σου προτεινα Αναφη τγν οποια λατρεψα. Παρθενο μερος ακομα, ομορφες παραλιες ( οχι τρομερα εντυπωσιακες τυπου Μηλου). Την περιοδο που θα πας επειδη θα εχει ζεστη θα ειναι ιδανικο κ για πεζοπορια προς τις παραλιες, αλλα κ αναβαση στην Καλαμο...που για εμρνα αποτελει ενα λογω να ξαναπαω απο μονο του. Για ζωη αν κ εχει λιγες επιλογες, εμενα μου ειχε κανει εντυπωση οτι κρατουσε μεχρι αργα. Δηλαδη φτασαμε 4 το πρωι με το καραβι κ ηταν ολοι εξω για ποτακι στην Χωρα...βεβαια ηταν Αυγουστος.
Η Αστυπαλαια ειναι πολυ δυσκολη χωρις αυτοκινητο ...μην σου πω κ με αυτοκινητο λογω δρομων. Για μενα ό,τι αξιζει στην Αστυπαλαια ειναι η Χωρα κ το Καστρο...βεβαια λογω αερα δεν ειχα παει στα νησακια που προτεινει ο psilos3.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.382
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom