Γενικά Διακοπες για ζευγαρι

Alpha14

Member
Μηνύματα
119
Likes
203
Θενξ! Είναι μία από τις σκέψεις που είχα, οπότε ας σε βομβαρδίσω με δυο-τρεις απορίες. 😁
Νίσυρο παίζει ανεκτή συγκοινωνία, δε θέλει μέσο; Γιατί δε βρίσκω ιδιαίτερα πράγματα...
Επίσης, επειδή έχω διαβάσει κάποια σχόλια για τη ζέστη τον Αύγουστο (σε συνδυασμό με το ότι οι παραλίες μάλλον δεν είναι το δυνατό χαρτί αυτών των νησιών), είναι τόσο τρομερή;

Δεν έχουμε αποκλείσει τα νησιά που έχουμε ήδη πάει (σε όλα θέλουμε να ξαναπάμε κάποια στιγμή), απλά θέλω να δω κι άλλα μέρη, οπότε κοιτάω πρώτα για αλλού. Όπως δεν έχουμε αποκλείσει και το ενδεχόμενο να αλλάξει κάτι από τις προυποθέσεις που ανέφερα (κυρίως για το μέσο).

Μετά μια άλλη σκέψη που είχα είναι Κίμωλος που παίζουν δυο-τρεις παραλίες, κι αν μείνουμε αρκετές μέρες και θέλουμε δεύτερο νησί, ίσως Σίκινο (στο Διαλισκάρι) ή ακόμα και Φολέγανδρο (στον Άγιο Νικόλαο), δεν ξέρω αν έχεις άποψη.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Θενξ! Είναι μία από τις σκέψεις που είχα, οπότε ας σε βομβαρδίσω με δυο-τρεις απορίες. 😁
Νίσυρο παίζει ανεκτή συγκοινωνία, δε θέλει μέσο; Γιατί δε βρίσκω ιδιαίτερα πράγματα...
Επίσης, επειδή έχω διαβάσει κάποια σχόλια για τη ζέστη τον Αύγουστο (σε συνδυασμό με το ότι οι παραλίες μάλλον δεν είναι το δυνατό χαρτί αυτών των νησιών), είναι τόσο τρομερή;

Δεν έχουμε αποκλείσει τα νησιά που έχουμε ήδη πάει (σε όλα θέλουμε να ξαναπάμε κάποια στιγμή), απλά θέλω να δω κι άλλα μέρη, οπότε κοιτάω πρώτα για αλλού. Όπως δεν έχουμε αποκλείσει και το ενδεχόμενο να αλλάξει κάτι από τις προυποθέσεις που ανέφερα (κυρίως για το μέσο).

Μετά μια άλλη σκέψη που είχα είναι Κίμωλος που παίζουν δυο-τρεις παραλίες, κι αν μείνουμε αρκετές μέρες και θέλουμε δεύτερο νησί, ίσως Σίκινο (στο Διαλισκάρι) ή ακόμα και Φολέγανδρο (στον Άγιο Νικόλαο), δεν ξέρω αν έχεις άποψη.
Στην Κίμωλο δεν είναι ιδιαίτερα δεκτικοί στο ελεύθερο. Το νησί έχει αρχίσει κ αποκτά άλλο προσανατολισμό ως προς το target group των επισκεπτών, οποτε δεν μου φαίνεται καλή ιδέα για αυτό που σκέφτεστε.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Νίσυρο παίζει ανεκτή συγκοινωνία, δε θέλει μέσο; Γιατί δε βρίσκω ιδιαίτερα πράγματα...
Μπορεί και καθόλου συγκοινωνία. Κάτι ταξί μόνο κατόπιν τηλεφώνου. Απλά με ένα μέσο έχεις γυρίσει το νησί σε μια μέρα! Στη Τήλο η συγκοινωνία είναι αρκετά καλύτερη.
Επίσης, επειδή έχω διαβάσει κάποια σχόλια για τη ζέστη τον Αύγουστο (σε συνδυασμό με το ότι οι παραλίες μάλλον δεν είναι το δυνατό χαρτί αυτών των νησιών), είναι τόσο τρομερή;
Ειναι τι θα πετύχεις. Προσωπικά είχα βράσει στη Νίσυρο με αρκετό αέρα γεγονός παράδοξο, ενώ ακριβώς το αντίθετο είχε συμβεί στη Τήλο.
Σίγουρα δε πας για τις παραλίες σε ένα ηφαίστειο, όμως εκεί που θα κατασκηνώσεις βρίσκονται οι καλύτερες του νησιού. ;)
Στη Τήλο είναι σαφώς καλύτερα τα πράγματα.
απλά θέλω να δω κι άλλα μέρη
Έχουμε ακριβώς το ίδιο σκεπτικό σ' αυτό, συμφωνώ απόλυτα.
Μετά μια άλλη σκέψη που είχα είναι Κίμωλος που παίζουν δυο-τρεις παραλίες, κι αν μείνουμε αρκετές μέρες και θέλουμε δεύτερο νησί, ίσως Σίκινο (στο Διαλισκάρι) ή ακόμα και Φολέγανδρο (στον Άγιο Νικόλαο), δεν ξέρω αν έχεις άποψη.
Ακριβώς αυτό που λέει η @coco_ πιο πάνω, στη Κίμωλο έχουν αλλάξει τα δεδομένα πλέον. Όταν πήγα εγώ (2015) είχε ελεύθερο καμπινγκ, ωστόσο πλέον είναι διαφορετικά. Για Φολέγανδρο & Σίκινο, δεν έχω άποψη, νομίζω ότι η πρώτη έχει κάμπινγκ χωρίς να είμαι σίγουρος.

Προσωπικά θα κοιτούσα το Τήλος/Νίσυρος πιο ζεστά, δείχνει περισσότερο εφικτό, εκτός αν ...Δονούσα :cool:
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Η Φολεγανδρος έχει ενα οργανωμένο επιεικώς άθλιο πριν απο πολλά χρόνια που είχα παέι, δεν ξερω αν έχει βελτιωθεί. Ελευθερο από όσο ξέρω κάνουν ακλομα. Σίκινο δεν είχα δει πέρυσι, αλλά δεν πήγαμε Διαλισκαρι.Θα φανταζόμουν ότι δείχνουν πιο πολυ ανοχή κρίνοντας το γενικότερο στυλ του νησιου, απλά επειδή ειπατε οτι θα πατε χωρις οχημα, ίσως είναι δυσκολη η προσβαση εκει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom