Γενικά Διακοπες για 2 στο Ιονιο

art-emis

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλική Πολυνησία
καλησπερα! Ο φίλος μου και εγώ ψαχνόμαστε για διακοπες (ολιγοημερες) στο ιονιο αλλα λογο low bugdet δεν εχουμε βρει κατι ακομα. Εχω την εντυπωση λοιπον πως το Ιονιο ειναι πιο ακριβο σε διαμονη σε σχεση με το Αιγαιο. :/
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Εξαρτάται...Υπάρχουν και φτηνά και ακριβά!Η Λευκάδα χτυπά τις τιμές γιατί δεν έχει καράβι, η Κεφαλονιά έχει ακριβά και φτηνά χωριά (έχετε όχημα; ), η Ζάκυνθος έχει προσφορές στα ακτοπλοϊκά (νομίζω, έχω χρόνια να πάω και δε νομίζω να ξαναπάω, παρεπιμπτόντως είναι πάμφθηνο νησί), οι Παξοί έχουν κυρίως ακριβά και λίγα φθηνά δωμάτια, η Κέρκυρα δε θυμάμαι, η Ιθάκη έχει λίγα δωμάτια άρα και ακριβά..Κάμπινγκ έχουν τα περισσότερα από τα Επτάνησα.. Γενικά, νομίζω πως τα ακτοπλοϊκά μπορεί να είναι ακριβά αλλά τα υπόλοιπα με ψάξιμο και οργάνωση μπορούν να βγουν οικονομικά!
 

art-emis

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλική Πολυνησία
Εξαρτάται...Υπάρχουν και φτηνά και ακριβά!Η Λευκάδα χτυπά τις τιμές γιατί δεν έχει καράβι, η Κεφαλονιά έχει ακριβά και φτηνά χωριά (έχετε όχημα; ), η Ζάκυνθος έχει προσφορές στα ακτοπλοϊκά (νομίζω, έχω χρόνια να πάω και δε νομίζω να ξαναπάω, παρεπιμπτόντως είναι πάμφθηνο νησί), οι Παξοί έχουν κυρίως ακριβά και λίγα φθηνά δωμάτια, η Κέρκυρα δε θυμάμαι, η Ιθάκη έχει λίγα δωμάτια άρα και ακριβά..Κάμπινγκ έχουν τα περισσότερα από τα Επτάνησα.. Γενικά, νομίζω πως τα ακτοπλοϊκά μπορεί να είναι ακριβά αλλά τα υπόλοιπα με ψάξιμο και οργάνωση μπορούν να βγουν οικονομικά!
ευχαριστω! θα το ψαξω στα διαφορα site προσφορων μηπως βρω κατι αξιολογο! μαλλον για παξους το κοβω, να πηγαινουμε! θεωρεις οτι ειναι απαραιτητο δικο μας μεταφορικο μεσο;
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Τέλεια επιλογή. Το έχω γυρίσει με μηχανή. Αν μπορείτε νοικιάστε. Αλλιώς, ίσως χρειαστείτε κανένα ταξάκι για να πηγαίνετε στις παραλίες, είναι κρίμα να μην τις δείτε όλες, είναι πανέμορφες. Και με βάρκα εννοείται θα πάτε Αντίπαξους. Διαμονή θα βρείτε και ενοικιαζόμενα οικονομικά, υπάρχουν και παραλίες για ελεύθερο, αν κάνετε! Όσο πιο αργά το καλοκαίρι πάτε, τόσο πιο ακριβά και γεμάτα από κόσμο θα είναι βέβαια...
 

pame volta

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Γενικά το Ιόνιο είναι λίγο ακριβότερο από το μέσο όρο του Αιγαίου, αλλά εξαρτάται από το νησί και την περίοδο. Η Κέρκυρα είναι γενικά ακριβή, εκτός αν πας σε κάποιο χωριό στο εσωτερικό, ενώ πολλά νησιά ανεβαίνουν ανάλογα με την εκάστοτε μόδα. Πχ την χρονιά της ταινίας Το Μαντολίνο του λοχαγού Καρέλι δεν μπορούσες να πλησιάσεις στην Κεφαλλονιά. Οι Παξοί είναι μια καλή λύση και σχετικά οικονομική.Ένα άλλο νησί που μοιάζει μα τους Παξούς είναι η Ιθάκη. Τα δωμάτια είναι ακριβούτσικα για μικρό νησί, αλλά αν αποφύγεις το πρώτο 15μερο του Αυγούστου θα βρεις δωμάτιο με καλή τιμή. Το φαγητό και ο καφές-ποτό είναι οικονομικά (Φρέντο Καπ. 2,5 Ε). Σε όποιο νησί και να πας καλό είναι να έχεις δικό σου μεταφορικό μέσο, ή να νοικιάσεις επί τόπου, γιατί οι αποστάσεις παρ'ότι είναι μικρές είναι απαγορευτικές για να πας με τα πόδια. Για συγκοινωνία της προκοπής ούτε λόγος, μόνο για κάποιες στοιχειώδεις μετακινήσεις που δεν βολεύουν για τις παραλίες.
Το Ιόνιο είναι ωραίο και σίγουρα ξεφεύγεις από το συνηθισμένο.
 

KaloGourouni

Member
Μηνύματα
44
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Καλησπέρα!η ιθακη ειναι πολύ μικρο νησακι για να μεινεις κατα τη γνωμη μου την περιοδο των διακοπων σου.Ειναι καλυτερα να μεινεις Κεφαλλονια και να περασεις με το καραβακι Ιθακη,μονοήμερη!
 

alisaxni

Member
Μηνύματα
77
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Ολόκληρη η υφήλιος...
Κατ αρχήν όλα τα νησιά είναι όμορφα, στο συνδυασμό πράσινου-γαλάζιου και αν εξαιρέσεις Ιθάκη - Παξούς που δε γνωρίζω προσωπικά να σου πω, έχουν καλές συγκοινωνίες που μπορείς να μετακινηθείς χωρίς αμάξι. Από τιμές θα σου έλεγα ότι η Ζάκυνθος είναι πολύ φθηνό νησί, έχει πληθώρα επιλογών, όπως και η Λευκάδα (συν ότι δεν χρειάζεσαι πλοίο εκεί). Η Κέρκυρα είναι λίγο πιο ακριβή, ενώ η Κεφαλονιά εξαρτάται πού θα μείνεις γιατί υπάρχουν και υπερβολικά χαμηλές τιμές (πχ Πόρος) αλλά και απλησίαστες στις πιο "βολικές" από άποψη απήχησης και απόστασης περιοχές. Όπως και να χει, καλό είναι να κλείσεις τώρα γιατί από ό,τι είδα σε αναζητήσεις του booking τα "καλά και φτηνά" ειδικά φέτος στα Επτάνησα είναι περιζήτητα και φεύγουν γρήγορα.
 

El123l

Member
Μηνύματα
21
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Σαμοθράκη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Καλησπέρα σας.
Όπως καταλάβατε και από τον τίτλο είμαι σε δίλλημα ποιο από τα 2 νησιά να διαλέξω. Να σας ενημερώσω όμως πρώτα, πως ψάχνουμε μαζί με το αγόρι μου να πάμε κάπου και καταλήξαμε σε αυτά τα 2 νησιά, όμως δεν γνωρίζουμε ποιο να επιλέξουμε.. Είμαστε φοιτητές και οι 2, συνεπώς θελουμε ένα νησί το οποίο να εχει κόσμο γενικώς και διαφορα μπαράκια να βγαίνουμε το βραδυ . Ομως το μεγαλύτερο μας πρόβλημα ειναι οτι δυστυχώς κανένας από τους 2 μας δεν οδηγεί , Οποτε η επιλογή να νοικιάσουμε αμάξι δεν υπάρχει. Και τα 2 νησιά μας αρέσουν πολυ, αλλά ποιο από τα 2 έχει καλύτερη συγκοινωνία και θα μπορούσαμε να βολευτούμε; (αν και καταλήξαμε στα 2 αυτά από τόσα νησιά που κοιτούσαμε, μήπως έχετε να προτείνετε κανενα άλλο νησί με καλή συγκοινωνία; )
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

ξέχασα ν σημειώσω πως οι διακοπές θ γίνουν αρχές Αυγούστου
 
Last edited by a moderator:

lekond

Member
Μηνύματα
85
Likes
418
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα, αν και λάτρης Λευκάδας, χωρίς αμάξι θα δυσκολευτείτε αρκετά, οι αποστάσεις είναι μεγάλες για τις καλές παραλίες. Η Ζάκυνθος έχει καλύτερο δίκτυο ΚΤΕΛ και θα σας είναι πιο εύκολες και γρήγορες οι μετακινήσεις! Επίσης, η νυχτερινή ζωή της Ζακύνθου είναι αρκετά πιο έντονη! Κρατήστε τη Λευκάδα για αργότερα, με αμάξι, να την απολαύσετε στο μέγιστο!
 
Last edited:

El123l

Member
Μηνύματα
21
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Σαμοθράκη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Καλησπέρα, αν και λάτρης Λευκάδας, χωρίς αμάξι θα δυσκολευτείτε αρκετά, οι αποστάσεις είναι μεγάλες για τις καλές παραλίες. Η Ζάκυνθος έχει καλύτερο δίκτυο ΚΤΕΛ και θα σας είναι πιο εύκολες και γρήγορες οι μετακινήσεις! Επίσης, η νυχτερινή ζωή της Ζακύνθου είναι αρκετά πιο έντονη! Κρατήστε τη Λευκάδα για αργότερα, με αμάξι, να την απολαύσετε στο μέγιστο!
Ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες. Αν και έψαξα στο Ίντερνετ και έλεγε πως στη Ζάκυνθο δρομολόγια λεωφορείων περνάνε πολυ σπάνια (2-3 την ημέρα) ισχύει κατι τέτοιο;;
 

lekond

Member
Μηνύματα
85
Likes
418
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
στη Ζάκυνθο δρομολόγια λεωφορείων περνάνε πολυ σπάνια (2-3 την ημέρα) ισχύει κατι τέτοιο;;
Εμείς δεν αντιμετώπισαμε κάποιο θέμα και πήγαμε σχετικά πρόσφατα (πρόπερυσι το καλοκαίρι). 2-3 μόνο δεν έχει, είναι πιο συχνά τα δρομολόγια, περίπου κάθε 2 ώρες θα έλεγα, οπότε πρέπει από πριν να ξέρεις τι ώρα θα πας για μπάνιο και τι ώρα θα γυρίσεις (προσοχή για το γυρισμό γιατι για πολλές παραλίες το τελευταίο κτελ για χώρα μπορεί να είναι νωρίς το απόγευμα). Πάντως, οι αποστάσεις είναι πολύ μικρότερες και το οδικό δίκτυο καλύτερο από της Λευκάδας. Τέλος, για βράδυ, αν δεν επιλέξετε Χώρα αλλά θέλετε τύπου κλαμπ, αυτά βρίσκονται στον επαρχιακό δρόμο κοντά στο Αργάσι, είναι πολύ κοντά στη χώρα και μπορείτε να πάρετε ταξί.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.423
Νομίζω κανένα από τα 2 νησιά δεν είναι "ιδανικό" για διακοπές για νεαρό ζευγάρι, πόσο μάλλον χωρίς αυτοκίνητο.
Με τι κριτήρια καταλήξατε σε αυτά?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.019
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom