Διακοπες στην Ελλαδα

koyk

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
Καλως ορισαμε φιλοι μου απο την καλοκαιρινη μας περιηγηση ανα την Ελλαδα και ευχομαι να γυρισαμε ολοι οσοι φυγαμε, μαυρισμενοι και ανανεομενοι απο το καλοκαιρι μας.

Ανοιξα αυτο το θεμα για να γραψει οποιος θελει, επιγραματικα, που πηγε, τις καλες
παραλιες, το καλο φαγητο τα θετικα και τα αρνητικα του τοπου που επισκευθηκε, οχι εν ειδει ταξιδιωτικης ιστοριας απλα ετσι κουβεντα να γινεται, για να τα διαβαζουμε το χειμωνα και να σχεδιαζουμε τα επομενα

Ξεκιναω και σερνω το χορο και οσοι πιστοι βαλτε βημα.

Εγω πηγα δυο μερες στην Ηπειρο για πεζοπορεια ,την μια μερα εκανα Κονιτσα μονη Στομιου η οποια κρεμεται σαν αετοφωλια πανω απο τον Αωο και αφου φτασεις πανω σε περιμενει το καταπληκτικο τσιπουρο που σε κερναει ο μοναδικος καλογερος της μονης. Την επομενη διεσχισα το φαραγγι του Βικου απο Μονοδενδρι μεχρι την γεφυρα της Κλειδωνιας και η ομορφια του τοπιου ειναι τετοια που οι 9 ωρες πεζοπορειας σου φαινονται περιπατος , ενω τα τυρκουαζ νερα του Βοιδοματη μαλλον δεν τα εχει καμια Ελληνικη παραλια.

Η δευτερη εξορμηση μου ηταν ενα τετραημερο στο Πηλιο και στον Αι Γιαννη με τις δυο πολυ καλες παραλιες Παπα νερο και Πλακα γεματες νεους και πολλες ρακετες. Το φαγητο μετριο στον Αι Γιαννη αλλα λιγο πιο πανω στην πλατεια της Ζαγορας με τις πολλες βρυσες να τρεχουν το φαγητο ειναι πανδαισια
 

tania

Member
Μηνύματα
203
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξέρω!
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο ταξίδι
Έλα koyk! Ήρθες στα μέρη μας το καλοκαίρι; Εμένα η καταγωγή μου είναι από την Ήπειρο και μένω στο Βόλο. Έλα, έτσι μπράβο, πες κανένα καλό λόγο ακόμα για το Πήλιο και τις παραλίες του. Αν και μεταξύ μας, οι Πηλιορείτες είναι λίγο περίεργοι (ελπίζω να μην είσαι πηλιορείτης παρεπιπτόντως). :roll:
 

koyk

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
Και εμεις οι Θεσσαλονικοι τα ιδια λεμε για τους Χαλκιδικιωτες
 

marakixin

Member
Μηνύματα
148
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο
Ταξίδι-Όνειρο
αγια-πετρουπολη
Ας ξεκινησω. πηγα Αμοργο. υπεροχο νησι, παραλιες με πεντακαθαρα νερα μπουζι... αν λατρευει τις παγωμενες θαλασσες τοτε εισαι στο καταλληλο νησι...α! και βαθιες. λατρεψα την Μουρου... την Αγια Αννα... ψιλο βοτσαλο εξω στην μια αμμο σε μινιατουρα στην αλλη και νερα απεραντα γαλαζια. δεν ειναι τυχαιο ο τιτλος της ταινιας που γυριστηκε εκει. πανεμορφο και το Μαλτεζι... και η Αιγιαλη... οσο για φαι στο Δημο στα Κατσπολα κατσικακι με μυρωδικα και μελι λουκουμι... το Απανεμο στο δρομο για Καλοταριτισσα με κατσικακι τυλιγμενο σε φυλλο με τυρια μυρωδικα πιπερια και ντοματα απολυτη κολαση... μακαροναδα του ψαρα κατω απο τα αλμυρικια στο στεκι του κρητικο <παντου η πατριδα μου> στην αιγιαλι και ρακομελο κερασμενο απο τους μοναχους στην Παναγια την Χοζοβιωτισσα. αλλο νησι Κουφονησι οπου και να κολυμπησεις ο απολυτος παραδεισος ολα τα νερα καθαρια και διαφανα και ολες οι παραλιες κολαση....οσο για φαι στο Κατω κουφονησι βενετσιανος αστακομακαροναδες και σπιτικο ψωμι. γλυφεις και τα δυο χερια και στα δυο νησια εκπληκτικη ξινομυζηθρα στην σαλατα και φρεσκια καπαρη τελεια...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom