Διακοπες στο νομο Λασιθιου?

skiadi

Member
Μηνύματα
31
Likes
10
καλημέρα,
θέλω κάποια tips για διαμονή ιεράπετρα & νότιο λασίθι (περίπου 7 ημέρες υπολογίζω),
που είναι καλύτερα να μείνω ?
οι καλύτερες παραλίες ? τα must που δεν πρέπει να χάσω ?
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tokio
καλημέρα,
θέλω κάποια tips για διαμονή ιεράπετρα & νότιο λασίθι (περίπου 7 ημέρες υπολογίζω),
που είναι καλύτερα να μείνω ?
οι καλύτερες παραλίες ? τα must που δεν πρέπει να χάσω ?
Για μενα πολυ καλο μερος να μείνεις ειναι το Ιστρον. 10κμ απο Αγιο Νικολαο και απο εκει κανεις ολες τις εξορμισεις σου προς ιεραπετρα, ζακρο, ξεροκαμπο, Βαι κτλ. Εχεις κ μια φανταστικη παραλια που λέγετε Βουλισμα. Φαβταστικα νερα κ τοποθεσία. Ολα ειναι κοντα κ νομιζω ειναι το ιδανικο μερος. Μπορω να προτείνω και appartments το Villa Minoas που εχω μείνει. Google it. Να περασεις ομορφα.
 

dammys

Member
Μηνύματα
370
Likes
680
καλημέρα,
θέλω κάποια tips για διαμονή ιεράπετρα & νότιο λασίθι (περίπου 7 ημέρες υπολογίζω),
που είναι καλύτερα να μείνω ?
οι καλύτερες παραλίες ? τα must που δεν πρέπει να χάσω ?
Καλό μεσημέρι!
Θα πρότεινα :
Από παραλίες:
Οπωσδήποτε Χρυσή (νησάκι απέναντι από την Ιεράπετρα)!!!!!
Βάι-Μονή τοπλού!!
Σίγουρα παραλίες κοντά στην ιεράπετρα π.χ Αγιά φωτιά κτλ =καθαρά νερά αλλά βοτσαλάκι
Ξερόκαμπος =παραλία δυτικά της Κρήτης με άμμο αλλά ταλαιπωρία να φτάσεις
Κάτω Ζάκρος κτλ όχι κάτι το ιδιαίτερο
Ίστρος Βούλισμα =πολύ τουριστικά κτλ αλλά γαλάζια νερά κτλ


Must θα έλεγα μια βόλτα στο οροπέδιο Λασιθίου και στο Δικταίο άντρο!!

Καλή διαμονή!
 

skiadi

Member
Μηνύματα
31
Likes
10
Για μενα πολυ καλο μερος να μείνεις ειναι το Ιστρον. 10κμ απο Αγιο Νικολαο και απο εκει κανεις ολες τις εξορμισεις σου προς ιεραπετρα, ζακρο, ξεροκαμπο, Βαι κτλ. Εχεις κ μια φανταστικη παραλια που λέγετε Βουλισμα. Φαβταστικα νερα κ τοποθεσία. Ολα ειναι κοντα κ νομιζω ειναι το ιδανικο μερος. Μπορω να προτείνω και appartments το Villa Minoas που εχω μείνει. Google it. Να περασεις ομορφα.
ευχαριστώ πολύ

Καλό μεσημέρι!
Θα πρότεινα :
Από παραλίες:
Οπωσδήποτε Χρυσή (νησάκι απέναντι από την Ιεράπετρα)!!!!!
Βάι-Μονή τοπλού!!
Σίγουρα παραλίες κοντά στην ιεράπετρα π.χ Αγιά φωτιά κτλ =καθαρά νερά αλλά βοτσαλάκι
Ξερόκαμπος =παραλία δυτικά της Κρήτης με άμμο αλλά ταλαιπωρία να φτάσεις
Κάτω Ζάκρος κτλ όχι κάτι το ιδιαίτερο
Ίστρος Βούλισμα =πολύ τουριστικά κτλ αλλά γαλάζια νερά κτλ


Must θα έλεγα μια βόλτα στο οροπέδιο Λασιθίου και στο Δικταίο άντρο!!

Καλή διαμονή!
σύντομος και πολύ περιεκτικός,
σε ευχαριστώ πάρα πολύ!
 
Last edited by a moderator:

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
καλησπέρα,
θέλω tips για διαμονή ιεράπετρα & νότιο λασίθι
που είναι καλύτερα να μείνω ?
οι καλύτερες παραλίες ? τα must που δεν πρέπει να χάσω ?
Τις καλησπερες μου απο Ιεραπετρα! Τη νοτιοτερη πολη της Ευρωπης!

Διαμονη μεσα στη πολη...και οσο πιο κοντα γινεται στο πεζοδρομο. Διαλεξες ισως ενα απο τα καλυτερα μερη για να κανεις τα μπανια σου.

Παραλιες που θα πας σιγουρα να κανεις τη βουτια σου.

-Δημοτικη παραλια Ιεραπετρας
-Στου Κακκου (Κουτσουναρι Ιεραπετρας)
-Ψαροπουλα (Κουτσουναρι Ιεραπετρας)
-Αγια φωτια (Μετα το χωριο φερμα Ιεραπετρας)
-Γαληνη (στο χωριο γαληνη Ιεραπετρας)
-Μεγαλη παραλια (Κουτσουναρι Ιεραπετρας)

Ειναι οι πιο must παραλιες που πραγματικα αν υπηρχαν στην Αθηνα θα ειχαν εισοδο τουλαχιστον 10€/ατομο... Μην τις χασεις με τιποτα.

Απο εκει και περα αξιζει οσο τιποτα να πας και στη Χρυση (Γαιδουρονησι) απεναντι απο την πολη να κολυμπησεις στην περιοβοητη παραλια με τη χρυση αμμο και τα καταγαλανα νερα. Ερχονται απο ολη την Κρητη για αυτη την παραλια.

Ενα tip εδω, ειναι οτι απο προχθες εχουν μαζεψει οτι ξαπλωστρες υπηρχαν στο νησι και εβαλαν επισης λουκετο στην Καντινα που ειχε μετα απο θεματα που δημιουργηθηκαν με αυτον που εκμεταλλευοταν τον χωρο.

Οποτε θες σιγουρα οκπρελα και ενα ψυγειακι με κανενα νερο και κατι να τριμπησεις. Τιμη 20€ με τα καραβακια αν δεν εισαι ντοπιος και 4-5 ωρες διαμονης εκει.

Οτι αλλο θες μου λες...
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.279
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολη η γη
Διαλεξες ισως ενα απο τα καλυτερα μερη για να κανεις τα μπανια σου.

Παραλιες που θα πας σιγουρα να κανεις τη βουτια σου.

-Δημοτικη παραλια Ιεραπετρας
-Στου Κακκου (Κουτσουναρι Ιεραπετρας)
-Ψαροπουλα (Κουτσουναρι Ιεραπετρας)
-Αγια φωτια (Μετα το χωριο φερμα Ιεραπετρας)
-Γαληνη (στο χωριο γαληνη Ιεραπετρας)
-Μεγαλη παραλια (Κουτσουναρι Ιεραπετρας)

Ειναι οι πιο must παραλιες που πραγματικα αν υπηρχαν στην Αθηνα θα ειχαν εισοδο τουλαχιστον 10€/ατομο... Μην τις χασεις με τιποτα.

.
Ενταξει εχεις ενα ενθουσιασμο που μου αρεσει αλλα αν εξαιρεσεις τη χρυση που οντως ειναι καλη ας ειμαστε και λιγο αντικειμενικοι. Οι υπολοιπες παραλιες ειναι απλα συμπαθητικες...ακομα και για αθηναιο :p Σκουροχρωμες, βαθιες, ψιλοχαλικακι και λιγο αδιαφορες ως τοπια/μορφολογια ας το πουμε. Τα μεσημερια εχουν και το κλασσικο των παραλιων που βλεπουν νοτο με τη φουσκοθαλασσια (τουλαχιστον τις 10 μερες που εμεινα εγω). Δε τις λες και παραλιαρες :)

Το καμπινκγ στο κουτσουναρι μου αρεσε ομως γιατι ειχε δεντρακια και χωματακι το 2008 τουλαχιστον, δεν ηταν αυτα τα τσιμεντενια.
 
Last edited:

Sentinel

Member
Μηνύματα
6
Likes
7
Τις καλησπερες μου απο Ιεραπετρα! Τη νοτιοτερη πολη της Ευρωπης!

Διαμονη μεσα στη πολη...και οσο πιο κοντα γινεται στο πεζοδρομο. Διαλεξες ισως ενα απο τα καλυτερα μερη για να κανεις τα μπανια σου.

Παραλιες που θα πας σιγουρα να κανεις τη βουτια σου.

-Δημοτικη παραλια Ιεραπετρας
-Στου Κακκου (Κουτσουναρι Ιεραπετρας)
-Ψαροπουλα (Κουτσουναρι Ιεραπετρας)
-Αγια φωτια (Μετα το χωριο φερμα Ιεραπετρας)
-Γαληνη (στο χωριο γαληνη Ιεραπετρας)
-Μεγαλη παραλια (Κουτσουναρι Ιεραπετρας)

Ειναι οι πιο must παραλιες που πραγματικα αν υπηρχαν στην Αθηνα θα ειχαν εισοδο τουλαχιστον 10€/ατομο... Μην τις χασεις με τιποτα.

Απο εκει και περα αξιζει οσο τιποτα να πας και στη Χρυση (Γαιδουρονησι) απεναντι απο την πολη να κολυμπησεις στην περιοβοητη παραλια με τη χρυση αμμο και τα καταγαλανα νερα. Ερχονται απο ολη την Κρητη για αυτη την παραλια.

Ενα tip εδω, ειναι οτι απο προχθες εχουν μαζεψει οτι ξαπλωστρες υπηρχαν στο νησι και εβαλαν επισης λουκετο στην Καντινα που ειχε μετα απο θεματα που δημιουργηθηκαν με αυτον που εκμεταλλευοταν τον χωρο.

Οποτε θες σιγουρα οκπρελα και ενα ψυγειακι με κανενα νερο και κατι να τριμπησεις. Τιμη 20€ με τα καραβακια αν δεν εισαι ντοπιος και 4-5 ωρες διαμονης εκει.

Οτι αλλο θες μου λες...
Μεγαλη Παραλια....η βασιλισσα! Οι αλλες ειναι μπανιερες!
Αν εισαι ντοπιος ποια ειναι η τιμη που παιζει για Χρυση?
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Μεγαλη Παραλια....η βασιλισσα! Οι αλλες ειναι μπανιερες!
Αν εισαι ντοπιος ποια ειναι η τιμη που παιζει για Χρυση?
20€ ειναι πηγαινε ελα και 15€ για τους ντοπιους. Αλλα η παραλια σε ανταμειβει..

Ενταξει εχεις ενα ενθουσιασμο που μου αρεσει αλλα αν εξαιρεσεις τη χρυση που οντως ειναι καλη ας ειμαστε και λιγο αντικειμενικοι. Οι υπολοιπες παραλιες ειναι απλα συμπαθητικες...ακομα και για αθηναιο :p Σκουροχρωμες, βαθιες, ψιλοχαλικακι και λιγο αδιαφορες ως τοπια/μορφολογια ας το πουμε. Τα μεσημερια εχουν και το κλασσικο των παραλιων που βλεπουν νοτο με τη φουσκοθαλασσια (τουλαχιστον τις 10 μερες που εμεινα εγω). Δε τις λες και παραλιαρες :)

Το καμπινκγ στο κουτσουναρι μου αρεσε ομως γιατι ειχε δεντρακια και χωματακι το 2008 τουλαχιστον, δεν ηταν αυτα τα τσιμεντενια.
Καθολου υπερβολικος. Αυτες τις παραλιες δεν τις βρισκεις πουθενα.
 

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
καλησπέρα,
θέλω tips για διαμονή ιεράπετρα & νότιο λασίθι
που είναι καλύτερα να μείνω ?
οι καλύτερες παραλίες ? τα must που δεν πρέπει να χάσω ?
για μενα ειναι λιγο μακρια απο σενα αλλα αξιζει φουλ η Κατω Ζακρος. Ειναι οδικως περιπου 1.45 λεπτα αλλα σε αποζημιωνει απιστευτα. Ειναι το πιο μαγικο μερος (οσον αφορα την αυρα) που εχω παει στην Κρητη και ισως στη ζωη μου. Απο Ιεραπετρα πηγαινε σιγουρα Χρυση με το καραβακι.
 

meniaaa

Member
Μηνύματα
81
Likes
14
Γεια στην όμορφη παρέα του φόρουμ. Και εγώ με τη σειρά μου θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα.
είμαι από Κρήτη και λέω φέτος εκτός από το πανέμορφο Ρέθυμνο να επισκεφτώ τον νομό Λασιθίου με το αγόρι μου. αυτο που θα ρωτήσω ε'ιανι που προτείνετε να μείνω και αν αξίζει με τα κτελ λόγω του ότι δεν έχουμε αμάξι αυτό το καιρό?
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tokio
Γεια σου Μένια, είμαι και εγώ από Κρήτη αλλα δυστυχώς μένω τα τελευταία χρονια Αγγλία! Το Λασίθι έχει πολλά να δεις και να κανεις. Σε περιορίζει το ότι δεν θα έχεις αυτοκίνητο βεβαια. Κρήτη και χωρίς αυτοκίνητο είναι δύσκολο. Παρόλα αυτά μπορείς να μείνεις μέσα στην πόλη του Αγίου Νικολάου που είναι υπεροχη αλλα εγώ θα σου προτεινα να μείνεις στο Iστρον. Είναι 6km από τον Aγιο προς Σητεία. Έχει για μένα την καλλίτερη παραλια της περιοχής το Βούλισμα. Κτελ απότι ξέρω έχει περίπου στο μισάωρο αλλα το βραδυ στματανε κάποια ώρα. Αν χρειαστείς κάτι άλλο πες μου
 

mariza97

Member
Μηνύματα
15
Likes
9
Έτυχε να πάω το Μάρτιο και τον Ιούλιο πάλι από μια βδομάδα. Ήσυχο και όμορφο μέρος, τουλάχιστον εκεί που έμεινα. Θα ήθελα να επισκεφτώ και την υπόλοιπη Κρήτη κάποια στιγμή. Έχοντας επισκεφτεί τον Άγιο, ποιο νομό προτείνετε για να εξερευνήσω στη συνέχεια;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.499
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom