Διακοπες στο νομο Λασιθιου?

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Οποιαδήποτε πληροφορία για αξιοθέατα είναι επίσης ευπρόσδεκτη.
Ξέρω κάποια βασικά που θέλω οπωσδήποτε να επισκεφτώ(μονή Τοπλού, Σπιναλόγκα, Φοινικοδασος)
αλλά και τι άλλο προτείνετε;
Μας ενδιαφέρουν κάστρα, φύση, μοναστήρια, παραλίες(οκ για αυτές έχουν γραφτεί κάμποσα), βόλτες βραδυνές σε κανένα γραφικό μπαράκι...Τα πάντα μάλλον!
 

dammys

Member
Μηνύματα
379
Likes
698
Λοιπόν, Κρητικοί τα φώτα σας

Οι δρόμοι στο Λασίθι έχουν βελτιωθεί καθόλου ή είναι όπως τους περιγράφατε λίγα χρόνια πριν;

Έχει άσφαλτο ή χωματόδρομο για τις καλές παραλίες;

Φαντάζομαι τα νερά στο Λασίθι δεν θα είναι κρύα όπως στις Κυκλάδες, αρχές Ιουνίου;

Έχετε να προτείνετε μέρη για φαγητό;

Ξέρει κανείς αν θα υπάρχουν δρομολόγια από Πειραιά κατευθείαν ή πας από Ηράκλειο;

Οποιαδήποτε πληροφορία για το νομό ευπρόσδεκτη!
Δεν δίνουμε πληροφορίες αν δεν ψηφίσεις ΥΠΕΡ της Κρήτης στο travelwar με την Πελοπόννησο ...
Οι δρόμοι έχουν βελτιωθεί αρκετά.. μένει μόνο ο καρόδρομος ανω-κατω μέσα έξω μουλιανά ... δηλαδή από Καβούσι έως έξω από τη Σητεία που είναι δύσκολος.(σχεδόν 1 ώρα 40 χιλιόμετρα)
Έχει φτιαχτεί και η γέφυρα που την θυμάμαι από το 2000 άφτιαχτη...
Νότια πάντα τα νερά είναι δροσερά αλλά πεντακάθαρα ....
Φαγητό ΠΑΝΤΟΥ θα φας καλά..
Καλύτερα να πας μέχρι Ηράκλειο ,Σητεία με το καράβι δεν πάνε ούτε οι ντόπιοι, τόσο αργά πάει..
Παραλίες νότια όλες καλές αλλά με βότσαλο (Κουτσουνάρι, μακρύς γυαλός κτλ)
Χρυσή σούπερ!!
Κουφονήσι -δεν έχω πάει-έχω ακούσει πολύ καλά λόγια..
Ξερόκαμπος, ωραία παραλία με άμμο αλλά στη Χαλκιδική έχει καλύτερες και όχι μιάμιση ώρα από την Ιεράπετρα...Κουρεμένος,Ζάκρος καλές αλλά όχι και κάτι σούπερ!!
Σαν αφετηρία θα διάλεγα Σητεία γιατί είναι μια ωραία πόλη με όχι τον χαμό που φέρνουν οι τουρίστες , η Ιεράπετρα δεν μου αρέσει και πολύ , ο Άγιος είναι ωραίος αλλά πολύ τουριστικός...
Φαράγγι του Ρίχτη φοβερό!!!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.424
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Οποιαδήποτε πληροφορία για αξιοθέατα είναι επίσης ευπρόσδεκτη.
Ξέρω κάποια βασικά που θέλω οπωσδήποτε να επισκεφτώ(μονή Τοπλού, Σπιναλόγκα, Φοινικοδασος)
αλλά και τι άλλο προτείνετε;
Μας ενδιαφέρουν κάστρα, φύση, μοναστήρια, παραλίες(οκ για αυτές έχουν γραφτεί κάμποσα), βόλτες βραδυνές σε κανένα γραφικό μπαράκι...Τα πάντα μάλλον!
Στο Λασίθι προσωπικά μου άρεσε απίστευτα το χωριό της Κριτσάς λίγο έξω από τον Άγιο Νικόλαιο. Εάν η βάση σου είναι προς Άγιο Νικόλαο και πέριξ να την επισκεφθείς! Γραφική, ωραία θέα, υπέροχο φαγητό και μπορείς να αγοράσεις αρκετά είδη λαικής τέχνης. (και όχι μόνο!). Κοντά είναι και μια πολύ όμορφη βυζαντινή εκκλησία, η Παναγια η Κερά, και ο αρχαιολογικός χώρος Λατώ (εντάξει σίγουρα υπάρχουν και πιο καλοδιατηρημένοι στην Κρήτη). Τέλος εάν μένεις κοντά Άγιο Νικόλαο, κάνε και μια βόλτα στο οροπέδιο του Λασιθίου με focus το χωριό Ψυχρό και τη σπηλιά του Δία (Δικταίο Άντρο)! Πραγματικά ενδιαφέρον σπήλαιο και αξίζει η ανάβαση
Υ.Γ.Εννοείται ναι σε Ελούντα/Σπιναλόγκα κλπ γνωστές τοποθεσίες του νομού
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Μονή και παραλία Κάψα, μόνη Τοπλού, Βάι για μια βόλτα, Ανάκτορα κάτω Ζάκρου, φαράγγι των Νεκρών, Ξερόκαμπος. Πλησιάστε το φαράγγι του ΧΑ, τραβήξτε φωτό για θαυμασμό.
Στην Παναγία Κερά δεν έχω πάει, με εκνευρίζουν τα μοναστήρια που έχουν είσοδο.
Η Χρυσή ωραία αλλά σιχαίνομαι την κατάντια της καντινας και σουβλακερί, το Κουφονήσι ΥΠΕΡΟΧΟ, παράδεισος, αλλά θέλει καλό Τσεκ τον καιρό, για να μην ξεμείνετε σαν ναυαγοί.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Στην Παναγία Κερά δεν έχω πάει, με εκνευρίζουν τα μοναστήρια που έχουν είσοδο.
Η Χρυσή ωραία αλλά σιχαίνομαι την κατάντια της καντινας και σουβλακερί, το Κουφονήσι ΥΠΕΡΟΧΟ, παράδεισος, αλλά θέλει καλό Τσεκ τον καιρό, για να μην ξεμείνετε σαν ναυαγοί.
Στην Παναγιά την Κερά πήγα σε μυστήριο οπότε δεν ξέρω αν έχει είσοδο, αλλά μου άρεσε πάρα πολύ το τοπίο καθώς και το χωριό Κράσι (γνωστό για τον πλάτανο στην πλατεία) όπου μείναμε σε αυτό τον φοβερό ξενώνα Krassopsychia Apartments, Krásion – Ενημερωμένες τιμές για το 2021 (booking.com), έχει και εστιατόριο με πολύ καλό φαγητό.
Χρυσή πήγα πέρυσι και ήταν κλειστες οι καντίνες κ δεν υπήρχαν ξαπλώστρες ίσως λόγω covid, βέβαια κυκλοφορούσα η φήμη ότι ηταν η τελευταια χρονιά που θα επιτρεποταν η πρόσβαση.
 
Last edited:
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Στην Παναγιά την Κερά πήγα σε μυστήριο οπότε δεν ξέρω αν έχει είσοδο, αλλά μου άρεσε πάρα πολύ το τοπίο καθώς και το χωριό Κράσση (γνωστό για τον πλάτανο στην πλατεία) όπου μείναμε σε αυτό τον φοβερό ξενώνα Krassopsychia Apartments, Krásion – Ενημερωμένες τιμές για το 2021 (booking.com), έχει και εστιατόριο με πολύ καλό φαγητό.
Χρυσή πήγα πέρυσι και ήταν κλειστες οι καντίνες κ δεν υπήρχαν ξαπλώστρες ίσως λόγω covid, βέβαια κυκλοφορούσα η φήμη ότι ηταν η τελευταια χρονιά που θα επιτρεποταν η πρόσβαση.
Η τοποθεσία και η θέα μετράνε πολύ από την Κερά, ναι.
Το Κράσι, σωστά, το είχα ξεχάσει. :)
Θα ρωτήσω για την Χρυσή, θα μου κάνει απίστευτα θετική εντύπωση αν όντως δεν λειτουργεί καντίνα κτλ. Μιλάμε για τρελό χρήμα, σε διάφορους, χοντρά πακέτα.
Το μέρος βέβαια είχε διαλυθεί από την πληθώρα κόσμου και τα σκουπιδια, μακάρι να απαγορευτεί η πρόσβαση για κάμποσα χρόνια.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Θα ρωτήσω για την Χρυσή, θα μου κάνει απίστευτα θετική εντύπωση αν όντως δεν λειτουργεί καντίνα κτλ. μακάρι να απαγορευτεί η πρόσβαση για κάμποσα χρόνια.
:mad: Τώρα να απαγορευτεί που θέλουμε να πάμε κι εμείς; Για ρώτα να ξέρουμε τι παίζει φέτος.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
:mad: Τώρα να απαγορευτεί που θέλουμε να πάμε κι εμείς; Για ρώτα να ξέρουμε τι παίζει φέτος.
Κατεβείτε μέχρι Μακρύ Γιαλό ή Γούδουρα, βρείτε έναν ντόπιο να σας πάει στο Κουφονήσι και θα ξεχάσετε όλα τα υπόλοιπα.
(Θα ρωτήσω βρε, εννοείται. :) )
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
@alma
Ερώτηση: Πόσες μέρες στο σύνολο;

Χρυσή, άσε τις καντίνες και τις χρυσές ακτές και ψάξε την παραλία Βάγκες, όπως θα βγεις από το πλοίο περπάτα δεξιά και θα την βρεις. Σε ένα νησί που είχε 1500 ατόμα, ήταν ζήτημα να ήμασταν 20 στις Βάγκες (έχω βάλει την ίδια στο Πελοπόννησος vs Κρήτη).

IMG_3250.jpg


Κουφονήσι ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ! Το μέρος είναι παράδεισος. Όπως είπε και @KonstantinosAlyona , να δεις τον καιρό πριν πας και Χρυσή και Κουφονήσι. Προτείνω Μακρυγιαλό αντί για Ιεράπετρα για διαμονή και συγκεκριμένα το Asteri Suites. Ίσως θα ήταν καλύτερο να χωριστεί η διαμονή στο Νομό σε Μακρυγιαλό και μετά Σητεία ή Άγιο Νικόλαο.

Από Ελούντα/Σπιναλόγκα, να πας οπωσδήποτε στη παραλία Κολοκυθα, νωρίς μέσα στη μέρα κατά τις 10-11, γιατί μετά τι 1 έρχονται τα καραβάκια με τουρίστες. Βάι και να μη πας δε χάνεις και τίποτα, εάν έχεις όρεξη για οδήγηση να πας Ξηρόκαμπο.

Οροπέδιο Λασιθίου μια βόλτα οπωσδήποτε στο Δικταίο Άντρο στο Ψυχρό.

Η μεγάλη αγάπη του Λασιθίου είναι μια. Φαράγγια :) Φαράγγι του Χα, του Χαυγά, οι καταρράκτες στο Ρίχτη και στο Μυλωνα. Το φαράγγι του Ρίχτη είναι περίπου 2-2,5 ώρες περπάτημα μέχρι τον καταρράκτη, αλλά η θέα και τα νερά αποζημιώνουν την κούραση, του Μυλωνα είναι κανα 20λεπτο-30λεπτο.

Ρίχτης

IMG_5471.jpg
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
@alma
Ερώτηση: Πόσες μέρες στο σύνολο;
Δεν έχω κανονίσει κάτι ακόμα, κοιτάω τα πάντα. Από αξιοθέατα μέχρι την πορεία της πανδημίας στην περιοχή. Πάντως λέγαμε για κανένα 8μερο και αν το πλοίο έφευγε από Ηράκλειο(έχουμε πάει παλιότερα εκεί) να μέναμε και κάπου κοντά στο Ηράκλειο τις 2 μέρες να κάναμε μια γύρα κι εκεί.
Απλώς Λασίθι δεν έχουμε πάει ποτέ ως τώρα και μου φαινόταν πιο ήσυχο από άλλα μέρη της Κρήτης.

Μου φαίνονται πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες σας όλων εδώ, γιατί άλλοι επικεντρώνουν σε 4-5 σημεία του νομού, ενώ από εδώ πήρα κι άλλες ενδιαφέρουσες ιδέες. :)
Θα ψάξω τα φαράγγια, φαίνονται ενδιαφέροντα. Μάλλον θα εξαρτηθεί και από το πόσο νωρίς θα ξυπνάμε, γιατί υποθέτω καλό είναι να μην τα διασχίσουμε μέσα στον ήλιο!

Ό,τι άλλο σκεφτείς κι εσύ και οι άλλοι πως είναι must see, ευπρόσδεκτο. Όλες οι πληροφορίες καλοδεχούμενες!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Δεν έχω κανονίσει κάτι ακόμα, κοιτάω τα πάντα. Από αξιοθέατα μέχρι την πορεία της πανδημίας στην περιοχή. Πάντως λέγαμε για κανένα 8μερο και αν το πλοίο έφευγε από Ηράκλειο(έχουμε πάει παλιότερα εκεί) να μέναμε και κάπου κοντά στο Ηράκλειο τις 2 μέρες να κάναμε μια γύρα κι εκεί.
Απλώς Λασίθι δεν έχουμε πάει ποτέ ως τώρα και μου φαινόταν πιο ήσυχο από άλλα μέρη της Κρήτης.

Μου φαίνονται πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες σας όλων εδώ, γιατί άλλοι επικεντρώνουν σε 4-5 σημεία του νομού, ενώ από εδώ πήρα κι άλλες ενδιαφέρουσες ιδέες. :)
Θα ψάξω τα φαράγγια, φαίνονται ενδιαφέροντα. Μάλλον θα εξαρτηθεί και από το πόσο νωρίς θα ξυπνάμε, γιατί υποθέτω καλό είναι να μην τα διασχίσουμε μέσα στον ήλιο!

Ό,τι άλλο σκεφτείς κι εσύ και οι άλλοι πως είναι must see, ευπρόσδεκτο. Όλες οι πληροφορίες καλοδεχούμενες!
Αρχικά, το πλοίο μόνο από Ηράκλειο, πιο άνετο και πολύ πιο γρήγορο. Εάν πας με μινωικές να βγάλεις κάρτα μέλους πιο πριν γιατί δίνει επιπλέον έκπτωση.

Αφού είναι 8μέρο, φαίνεται ότι είναι προτιμότερο να μείνεις σε ένα νομό. Τα ωραία κομμάτια του νομού Ηρακλείου είναι στη νότια μεριά που θέλουν περισσότερο τρέξιμο, οπότε... Βγαίνεις από το πλοίο, μια μπουγάτσα στο κιρκορ με θέα τα λιοντάρια μέχρι να ανοίξει το αρχαιολογικό μουσείο και μετά μια βόλτα στη Κνωσό. Άμα θες κάνεις και μια κράτηση στο πεσκέσι για φαγητό μέσα στο Ηράκλειο για το μεσημέρι (επιβάλλεται κράτηση). Αυτά από Ηράκλειο!

Μετά κατευθύνεσαι προς Λασίθι. 3 μέρες στη βόρεια μεριά του νομού (διανυκτέρευση Άγιο είτε Σητεία) μαζί με οροπέδιο λασιθίου και 4 μέρες στα νότια (διανυκτέρευση Μακρυγιαλό), προλαβαίνεις να δεις τα ωραία κομμάτια της περιοχής σε πολύ καλό βαθμό.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Μόλις με κάλεσαν από την εταιρεια, ήταν να πάω Κάρπαθο - Κάσο για δουλειά με το Πρέβελη. Μηχανική βλάβη, την άλλη εβδομάδα δρομολόγιο. :)
Μην κάνετε το λάθος να εμπιστευτείτε αυτό το πλοίο για διακοπές, εκτός αν δεν υπάρχει άλλη λύση.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom