Διακοπες στο νομο Λασιθιου?

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Μόλις με κάλεσαν από την εταιρεια, ήταν να πάω Κάρπαθο - Κάσο για δουλειά με το Πρέβελη. Μηχανική βλάβη, την άλλη εβδομάδα δρομολόγιο. :)
Μην κάνετε το λάθος να εμπιστευτείτε αυτό το πλοίο για διακοπές, εκτός αν δεν υπάρχει άλλη λύση.
Α, είναι το βαπόρι που έλεγαν πως ενώνει Σητεία με Κάρπαθο-Κάσο και προσφέρεται για συνδιαστικές διακοπές;
Κι αν είχες κλείσει ξενοδοχείο εκεί; Δεν έχει άλλο πλοίο η εταιρεία να το αντικαταστήσει;
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
οποιος θελει να δει την πραγματικη Κρητη πρεπει να επισκεφθει την Κατω Ζακρο κ τον Ξεροκαμπο! ειναι η ωραιοτερη γωνια της Κρητης! υπεροχες παραλιες για ολα τα γουστα,μοναδικο τοπιο κ απιστευτα φιλοξενους ανθρωπους! το ''Νοστος'' στην Ζακρο για φαγητο ειναι οτι καλυτερο υπαρχει! υπεροχη οικογενεια! ...κ για διαμονη το Terra Minoika! ησυχο,πανεμορφο κ με απιστευτη θεα! η Στελλα που το διαχειριζετε ειναι εξαιρετικη!!!
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
815
Likes
10.293
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Έχετε να προτείνετε μέρη για φαγητό;
Η "Χιόνα"-Στην παραλία της Χιόνας, λίγα μόλις χιλιόμετρα από το Βάι (με λαχανικά από το μποστάνι τους και λάδι από τα λιόδεντρά τους σε απόλυτα υπέροχο περιβάλλον,δεν αντέχω να μην βάλω φωτογραφία)
Χιονα.jpg

Η Καλιοτζίνα-Στην παραλία του Κουτσουρά, με το Λιβυκό πέλαγος στα πόδια σου
Το Μοναστηράκι-Στον ομώνυμο οικισμό λίγο μόλις μετά από το φαράγγι του Χα, με φοβερή θέα σε ολόκληρη την Ιεράπετρα και τον κόλπο του Μεραμπέλου
Το Καπηλειό-Στο χωριό Μοναστηράκι,20 λεπτά από την Ιεράπετρα
Πανόραμα-Στο δρόμο Αγίου Νικολάου-Σητείας λίγο πριν το Καβούσι, με τη φανταστική θέα.

Οι Κρητικοί ας με επιβεβαιώσουν,διορθώσουν ή διαψεύσουν (προσωπική εμπειρία από το 2018)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Η "Χιόνα"-Στην παραλία της Χιόνας, λίγα μόλις χιλιόμετρα από το Βάι (με λαχανικά από το μποστάνι τους και λάδι από τα λιόδεντρά τους σε απόλυτα υπέροχο περιβάλλον,δεν αντέχω να μην βάλω φωτογραφία)
Από τις ελάχιστες φορές στη ζωή μου που έφαγα τρία πιάτα ψαρόσουπα, καθώς σπεσιαλιτέ τους πέρα απ' όλα τ' άλλα είναι η περίφημη «κακκαβιά» με μεγάλα όμως ψάρια!
Η ταβέρνα δε παίζεται, φροντίστε μόνο να κλείσετε νωρίς (για ψάρι) γιατί υπάρχει περίπτωση να μη βρείτε ούτε λέπι, ειδικότερα αν έχει καιρό.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Εγώ θα σου προτείνω το χωριό Μαυρικιανό μόλις περάσεις την Ελούντα αριστερά υπάρχει πινακίδα Είναι παραδοσιακό με ωραία θέα στην Ελούντα δες το
BEERaki Cretan Pub, Ελούντα - Κριτικές εστιατορίων - Tripadvisor
Θεωρώ τη διαδρομή Ελούντα -Πλάκα από τις ωραιότερες της Κρήτης
Τρελαίνομε για το ψαροχώρι Πλάκα απέναντι από τη Σπιναλόγκα
Μόλις μπεις στο χωριό δεξιά σου είναι ένα καφενεδάκι που λέγετε Πεύκος Ζήτησε τη καρυδόπαστα με κρέμα βανίλιας ή τη Σφακαινή πίτα με μέλι
Επίσης στη παραλία Αμούδι 2χιλ από τον Αγιο Νικόλαο θα κάνεις το μπάνιο σου και ακριβώς απέναντι το εστιατόριο το Πιάτο τέλειο φαγητό !!
 

dimitra...

Member
Μηνύματα
31
Likes
294
Επόμενο Ταξίδι
όπου τύχει
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
καλημέρα, θα επισκεφτώ τον νομό Λασιθίου τον Ιούλιο και θα έχω βάση την Σητεία. Αν έχει πάει κάποιος πρόσφατα και μπορεί να με βοηθήσει, θέλω να μάθω τα δρομολόγια για Χρυσή και αν πρέπει να έχω κάνει κράτηση. Μη πάω μέχρι την Ιεράπετρα και μείνω με τη χαρά.

Αν κάποιος γνωρίζει ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να πάω Σπιναλόγκα με βάση την Σητεία.

Ευχαριστώ
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
καλημέρα, θα επισκεφτώ τον νομό Λασιθίου τον Ιούλιο και θα έχω βάση την Σητεία. Αν έχει πάει κάποιος πρόσφατα και μπορεί να με βοηθήσει, θέλω να μάθω τα δρομολόγια για Χρυσή και αν πρέπει να έχω κάνει κράτηση. Μη πάω μέχρι την Ιεράπετρα και μείνω με τη χαρά.

Αν κάποιος γνωρίζει ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να πάω Σπιναλόγκα με βάση την Σητεία.

Ευχαριστώ
ΤΛΦ στο λιμεναρχείο της Ιεράπετρας.
Αγ. Νικόλαο-Ελούντα-Πλάκα κι απ΄ εκει το καραβάκι
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
καλημέρα, θα επισκεφτώ τον νομό Λασιθίου τον Ιούλιο και θα έχω βάση την Σητεία. Αν έχει πάει κάποιος πρόσφατα και μπορεί να με βοηθήσει, θέλω να μάθω τα δρομολόγια για Χρυσή και αν πρέπει να έχω κάνει κράτηση. Μη πάω μέχρι την Ιεράπετρα και μείνω με τη χαρά.

Αν κάποιος γνωρίζει ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να πάω Σπιναλόγκα με βάση την Σητεία.
Για Χρυσή, για να μην αγχώνεσαι, υπάρχουν καθημερινά δρομολόγια με πλοίο, που δεν χρειάζεται προκράτηση, εμφανίζεσαι στο λιμάνι της Ιεράπετρας και επί τόπου αγοράζεις εισιτήρια. Αναχώρηση συγκεκριμένη ώρα, επιστροφή συγκεκριμένη ώρα (χοντρικά αναχώρηση 10:30, επιστροφή από Χρυσή 16:00, αλλά επιβεβαίωσε τις φετινές ώρες για τυχόν μικροαλλαγές). Υπάρχουν και εταιρείες που κάνουν μίνι κρουαζιέρες, αλλά είναι πιο ακριβά, και λόγω covid καλύτερα να επιβεβαιώσεις με τα τοπικά πρακτορεία τι ισχύει φέτος.
Σπιναλόγκα πας από Πλάκα ή Ελούντα, από Πλάκα είναι πιο κοντά και φθηνά. Υπάρχουν και ημερήσιες κρουαζιέρες από τον Άγιο Νικόλαο, αν θα σε ενδιέφερε κάτι τέτοιο.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αν κάποιος γνωρίζει ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να πάω Σπιναλόγκα με βάση την Σητεία.
Αυτό που το ξέρω σίγουρα, είναι πολύ εύκολο.
Πλάκα και καραβάκι από εκεί, αναχωρούν συνέχεια και είναι αρκετά. 8 ή 10 ευρώ το άτομο μαζί με το πάρκινκ του αυτοκινήτου σε μερικά από αυτά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.430
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom