Διακοπες στο νομο Λασιθιου?

dimitra...

Member
Μηνύματα
31
Likes
294
Επόμενο Ταξίδι
όπου τύχει
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Για Χρυσή, για να μην αγχώνεσαι, υπάρχουν καθημερινά δρομολόγια με πλοίο, που δεν χρειάζεται προκράτηση, εμφανίζεσαι στο λιμάνι της Ιεράπετρας και επί τόπου αγοράζεις εισιτήρια. Αναχώρηση συγκεκριμένη ώρα, επιστροφή συγκεκριμένη ώρα (χοντρικά αναχώρηση 10:30, επιστροφή από Χρυσή 16:00, αλλά επιβεβαίωσε τις φετινές ώρες για τυχόν μικροαλλαγές). Υπάρχουν και εταιρείες που κάνουν μίνι κρουαζιέρες, αλλά είναι πιο ακριβά, και λόγω covid καλύτερα να επιβεβαιώσεις με τα τοπικά πρακτορεία τι ισχύει φέτος.
Σπιναλόγκα πας από Πλάκα ή Ελούντα, από Πλάκα είναι πιο κοντά και φθηνά. Υπάρχουν και ημερήσιες κρουαζιέρες από τον Άγιο Νικόλαο, αν θα σε ενδιέφερε κάτι τέτοιο.

Ευχαριστώ πολύ, γιατί έχω άγχος μην πάω και δεν βρω .Δεν θα προτιμήσω την μίνι κρουαζιέρα αλλά την απλή μεταφορά .
 

dimitra...

Member
Μηνύματα
31
Likes
294
Επόμενο Ταξίδι
όπου τύχει
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Αυτό που το ξέρω σίγουρα, είναι πολύ εύκολο.
Πλάκα και καραβάκι από εκεί, αναχωρούν συνέχεια και είναι αρκετά. 8 ή 10 ευρώ το άτομο μαζί με το πάρκινκ του αυτοκινήτου σε μερικά από αυτά.
ευχαριστώ, χρήσιμο αυτό με το πάρκινγκ . θα το ψάξω .
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.051
Ε-ξ-α-ι-ρ-ε-τ-ι-κό το Λασίθι!!!!!!!!!!!
Από τα ωραιότερα μέρη που έχω πάει. Γυρίσαμε σχεδόν τα πάντα στο νομό.
Σπιναλόγκα πας από Πλάκα, Ελούντα και από Άγιο Νικόλαο που τη συνδυάζει με κρουαζιέρα και σε πάει και παραλία Κολοκύθας για μπάνιο.

Η Χρυσή πανέμορφη, διάφανα νερά, κεδροδάσος, φύση, πτηνά, σαύρες.... Αν πας σε μέρα χωρίς αέρα παράδεισος.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.051
Δυο λόγια για τη Χρυσή: Την βρήκα υπέροχη. Πουδρένια άμμος, καταγάλανα νερά, εικόνες εξωτικού παραδείσου. Πραγματικά δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από εξωτικά μέρη ανα τον πλανήτη.
Οι περισσότεροι επισκέπτες του νησιού όταν πήγαμε εμείς, ήταν Γάλλοι που ενθουσιάζονταν κι έλεγαν πως είναι πολύ ωραιότερη από τη Γουαδελούπη.
DSC05373 (2).JPG
DSC05375 (2).JPG
DSC05379 (2).JPG

Η χαρά τους κόπηκε για λίγο, μόνο όταν τους ειδοποίησα για τους γλάρους που τους κλέβουν το φαγητό. Προσέξτε να το κρύψετε καλά όσοι πάτε, γιατί οι γλάροι αρπάζουν και από μισάνοιχτες τσάντες.
DSC05366 (2).JPG


Κατά τ'άλλα σε γενικές γραμμές το νησί ήταν καθαρό. Ωστόσο σίγουρα υπήρξε κάποτε η υπερεκμετάλλευση που έλεγαν πολλοί, γιατί βρήκαμε σε κάποια σημεία σκουριασμένα καρφιά.
Πήραμε με τον άντρα μου μια σακούλα, τα μαζέψαμε και καθαρίσαμε τα λίγα σημεία που αποτελούσανε παραφωνία στο τοπίο. Όχι μόνο δεν αφήσαμε σκουπίδια στο νησί αλλά μαζέψαμε και τα λίγα που βρήκαμε εκεί!
Κάποιοι μας κοίταζαν περίεργα αλλά για εμάς αυτή η ελάχιστη κίνηση είναι σχεδόν αυτονόητη.

Αγαπάμε Χρυσή!:heart:
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
@alma πολλά μπράβο γι' αυτή σου τη κίνηση!
Είναι τραγικό να ρυπαίνονται τέτοια παραδεισένια μέρη, όπως είναι τραγικό να ρυπαίνονται γενικά όλα τα μέρη. Δε μπορώ να καταλάβω τη λογική αυτού που αφήνει τα σκουπίδια του όπου βρίσκει. Έναν δε μπορώ να πετύχω μια φορά; Εναν!

Συνάντησες καθόλου όλα αυτά τα οποία ακούγονται; Ομπρελοξαπλώστρες με πανάκριβο τίμημα, πανάκριβα αναψυκτήρια, εισιτήρια με το καραβάκι κτλ;
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.051
@alma πολλά μπράβο γι' αυτή σου τη κίνηση!
Είναι τραγικό να ρυπαίνονται τέτοια παραδεισένια μέρη, όπως είναι τραγικό να ρυπαίνονται γενικά όλα τα μέρη. Δε μπορώ να καταλάβω τη λογική αυτού που αφήνει τα σκουπίδια του όπου βρίσκει. Έναν δε μπορώ να πετύχω μια φορά; Εναν!

Συνάντησες καθόλου όλα αυτά τα οποία ακούγονται; Ομπρελοξαπλώστρες με πανάκριβο τίμημα, πανάκριβα αναψυκτήρια, εισιτήρια με το καραβάκι κτλ;
Κάνουμε το ίδιο όπου πάμε, ειδικά σε παρθένα μέρη. Στους Λειψούς αγριοκοιτούσα κι έβριζα έναν Ιταλό(που τους έχω και ιδιαίτερη συμπάθεια κατά τ'άλλα) που πέταξε μέσα στη θάλασσα στα καταγάλανα νερά του Πλατύ Γυαλού το χαρτί από την τυρόπιτα. Τελικά το έβγαλα από τη θάλασσα μπροστά του. :mad:(Όχι πως τον ένοιαξε).

Ομπρελοξαπλώστρες δεν είδα πουθενά στο νησί. Μου είπαν πως υπήρχαν παλιότερα αλλά τώρα δεν είχε. Ούτε αναψυκτήριο είχε. Πάντως αν υπήρχαν κάποτε, θα έπρεπε τουλάχιστον να φροντίζουν για την καθαριότητα γύρω από τις επιχειρήσεις τους.

Υπήρχε μόνο πάγκος, που μας είπε ο ιδιοκτήτης του πως είναι μόνιμος κάτοικος Χρυσής, από όπου μπορούσες να αγοράσεις αλάτι, χειροποίητα κοσμήματα κλπ.
DSC05364 (2).JPG


Σάντουιτς, ποτά κλπ. αγόραζαν από το πλοίο όσοι ήθελαν.

Εισιτήρια με το καραβάκι τι εννοείς; Κι εμείς με καραβάκι από Ιεράπετρα πήγαμε.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Στους Λειψούς αγριοκοιτούσα κι έβριζα έναν Ιταλό(που τους έχω και ιδιαίτερη συμπάθεια κατά τ'άλλα) που πέταξε μέσα στη θάλασσα στα καταγάλανα νερά του Πλατύ Γυαλού το χαρτί από την τυρόπιτα. Τελικά το έβγαλα από τη θάλασσα μπροστά του. :mad:(Όχι πως τον ένοιαξε).
Θα πετούσα στη θάλασσα τον Ιταλό (που τους έχω και ιδιαίτερη αντιπάθεια κατά τ΄άλλα) να το μαζέψει να δει πως είναι. Κρίμα που δε μου τυχαίνουν εμένα αυτά.

Εισιτήρια με το καραβάκι τι εννοείς; Κι εμείς με καραβάκι από Ιεράπετρα πήγαμε.
Έπαιζε μεγάλη εκμετάλλευση σε φάση εκδρομών, με ποσά που ξεφεύγανε από τα συνηθισμένα.
Επίσης έπαιζε πολύ το σενάριο ακριβό σετ ομπρέλας/ξαπλώστρας. Τι να πω, ίσως επειδή ήταν νωρίς, ίσως λόγω της κατάστασης, ποιος ξέρει..
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Κάνουμε το ίδιο όπου πάμε, ειδικά σε παρθένα μέρη. Στους Λειψούς αγριοκοιτούσα κι έβριζα έναν Ιταλό(που τους έχω και ιδιαίτερη συμπάθεια κατά τ'άλλα) που πέταξε μέσα στη θάλασσα στα καταγάλανα νερά του Πλατύ Γυαλού το χαρτί από την τυρόπιτα. Τελικά το έβγαλα από τη θάλασσα μπροστά του. :mad:(Όχι πως τον ένοιαξε).

Ομπρελοξαπλώστρες δεν είδα πουθενά στο νησί. Μου είπαν πως υπήρχαν παλιότερα αλλά τώρα δεν είχε. Ούτε αναψυκτήριο είχε. Πάντως αν υπήρχαν κάποτε, θα έπρεπε τουλάχιστον να φροντίζουν για την καθαριότητα γύρω από τις επιχειρήσεις τους.

Υπήρχε μόνο πάγκος, που μας είπε ο ιδιοκτήτης του πως είναι μόνιμος κάτοικος Χρυσής, από όπου μπορούσες να αγοράσεις αλάτι, χειροποίητα κοσμήματα κλπ.
View attachment 358065

Σάντουιτς, ποτά κλπ. αγόραζαν από το πλοίο όσοι ήθελαν.

Εισιτήρια με το καραβάκι τι εννοείς; Κι εμείς με καραβάκι από Ιεράπετρα πήγαμε.

Εν τέλει, πήγατε στις Βάγκες την παραλία που σου είπα ή μείνατε στη κεντρική;
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.051
Εν τέλει, πήγατε στις Βάγκες την παραλία που σου είπα ή μείνατε στη κεντρική;
Δεν μείναμε στην κεντρική αλλά δεν ξέρω και πως λέγεται αυτή που πήγαμε. Περπατήσαμε για λίγη ώρα και σταματήσαμε σε ένα σημείο που φαίνονταν ωραία τα νερά, βρήκαμε μια σκιά κάτω από τους κέδρους και καθίσαμε.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
@alma δώσε και μερικές πληροφορίες αν θέλεις.
Συχνότητα δρομολογίων, κόστος, πόση ώρα απαιτεί η μετάβαση από την Ιεράπετρα αλλά και πόση ώρα «πρέπει» να μείνεις, περιμένοντας καραβάκι για επιστροφή.
Για παράδειγμα έχει ένα που πάει πρωί κι ένα που επιστρέφει απόγευμα ή συχνότερα δρομολόγια;
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.051
@alma δώσε και μερικές πληροφορίες αν θέλεις.
Συχνότητα δρομολογίων, κόστος, πόση ώρα απαιτεί η μετάβαση από την Ιεράπετρα αλλά και πόση ώρα «πρέπει» να μείνεις, περιμένοντας καραβάκι για επιστροφή.
Για παράδειγμα έχει ένα που πάει πρωί κι ένα που επιστρέφει απόγευμα ή συχνότερα δρομολόγια;
Όταν πήγα εγώ από Ιεράπετρα έφευγε κάθε πρωί, μία φορά κάθε μέρα. Βέβαια ψάξαμε και τον καιρό(δεν ξέρω μήπως ακυρώνονται τα δρομολόγια όταν φυσάει πολύ). Νομίζω πως έφευγε γύρω στις 10.30 από Ιεράπετρα και έφτανε Χρυσή 12.00.

Επιστροφή νομίζω γύρω στις 16.00 απόγευμα, αναχώρηση από Χρυσή.

Έλεγαν πως προς τον Ιούλιο θα μπουν κι άλλες εταιρίες στο δρομολόγιο.

Για μένα ήταν καλό το διάστημα παραμονής περίπου 4 ώρες στο νησί, γιατί έκανες μπάνιο, χαλάρωνες στο κεδροδάσος κι αν άντεχες τον ήλιο, έκανες και μια βόλτα.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.600
Έπαιζε μεγάλη εκμετάλλευση σε φάση εκδρομών, με ποσά που ξεφεύγανε από τα συνηθισμένα.
Επίσης έπαιζε πολύ το σενάριο ακριβό σετ ομπρέλας/ξαπλώστρας. Τι να πω, ίσως επειδή ήταν νωρίς, ίσως λόγω της κατάστασης, ποιος ξέρει..
Δυστυχώς, πριν λίγα χρόνια έπαιζαν διπλές τιμές στα εισιτήρια, καθώς δεν έπαιρνες μηχανογραφημένο απόκομμα, απλά μια συνολική απόδειξη. Για τους ξένους τουρίστες αλλά και πολλούς Έλληνες πιο ακριβά, για ντόπιους αλλά και υποψιασμένους, φθηνότερα. Μπορεί μέλη της ίδιας παρέας να πλήρωναν διαφορετικό ναύλο, αν αγόραζαν τα εισιτήρια με λίγα λεπτά διαφορά. Και δεν νομίζω να έχει αλλάξει κάτι σήμερα.
Σετ ομπρέλα/δύο ξαπλώστρες ήταν πράγματι ακριβά, ίσως και 20€, αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς το ποσό.
Το νησί είναι πράγματι μοναδικό από άποψη ομορφιάς, αλλά υπόψη ότι έχει βράχια που κόβουν μόλις μπαίνεις στη θάλασσα στη πιο δημοφιλή παραλία, και απαιτούνται παπούτσια θαλάσσης...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom