Κεφαλονιά Διαμονή Κεφαλονιά

minimini

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
καλησπερα,εμεις ειχαμε μεινει Σαμη κι αποδειχτηκε η καλυτερη επιλογη.ηταν πολυ καλη αφετηρια για να επισκεφτουμε ολες τις πλευρες του νησιου,κι επειδη τελικα ξετρελαθηκαμε με την Αντισαμο μας βολεψε παρα πολυ.Ειναι πιο ησυχη απο το Αργοστολι,αλλα εχει τα παντα και απο αποψη φαγητου και διασκεδασης.Βεβαια,αν τελικα γυρισετε ολο το νησι και σας αρεσουν περισσοτερο οι αμμωδεις παραλιες στη δυτικη πλευρα του νησιου κι εχετε επιλεξει τη Σαμη για τη διαμονη σας,θα χρειαζεστε περιπου ενα 25λεπτο επιπλεον καθε μερα να πατε κι αλλο τοσο να γυρισετε.παντως και για τη βολτα μας,η Σαμη μας αρεσε περισσοτερο,μονο 2 βραδια βολταραμε στο Αργοστολι,εμεις ειχαμε παει 10 μερες για ξεκουραση κι ηρεμια,ομως.
Ευχαριστώ για την βοήθεια σου, σε ποια διαμερίσματα ή ξενοδοχείο έμενες στη Σαμη?? Πόση ώρα είναι για να πας Αργοστόλι?
 

strada

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
ειχαμε μεινει στο margarita studios πριν 3 χρονια.τοτε ηταν πολυ καθαρο κι ειχε ησυχια και πολυ καλη τιμη,ομως,ειναι κανενα 5λεπτο απο τη Σαμη με το αυτοκινητο κι επισης θυμαμαι οτι ηταν χαλια το στρωμα.θελεις 20-25 λεπτα σιγουρα για Αργοστολι
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Φαρακλάτα αξίζει να μείνει κανείς;

΄Όχι καλοκαίρι,τώρα την άνοιξη(Απρίλιο ή Μάϊο).
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Φαρακλάτα αξίζει να μείνει κανείς;

΄Όχι καλοκαίρι,τώρα την άνοιξη(Απρίλιο ή Μάϊο).
Αν πας για κλαδεμα ελιων βεβαια ναι. Παντως νωρις πριν ανθισουν.
Για διακοπες δε λεει μια.
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Ψάχνω για ξενοδοχείο τέλος Ιουλίου-αρχές Αυγούστου στην Κεφαλλονιά, έχει κανείς να προτείνει κάτι?? Θέλω να είναι σε τοποθεσία που θα βολεύει, θα έχουμε και αυτοκίνητο.
 

Mary09

Member
Μηνύματα
35
Likes
24
καλησπέρα σε όλους! σκεφτόμαστε κι εμείς να πάμε Κεφαλονιά 10/8-17/8. Παρέα 6 ατόμων, το αποφασίσαμε λιγάκι αργά αλλά δε πειράζει. Κοιτάμε για airbnb έχω βρει μεσαίες τιμές προς καλές γενικα. Απλά είμαστε σε δίλημμα: να μείνουμε Αργοστόλι όλες τις μέρες ή να σπάσουμε τη διαμονή και προς το βορρά? η αλήθεια είναι το βράδυ θα θέλαμε ιδανικά να μην χρησιμοποιούμε ιδιαίτερα αμάξι. Απλά γενικά αξίζει το Αργοστόλι ή ιώθεις ότι βρίσκεσαι τελείως σε πολή? :)
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
514
Likes
1.067
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
καλησπέρα σε όλους! σκεφτόμαστε κι εμείς να πάμε Κεφαλονιά 10/8-17/8. Παρέα 6 ατόμων, το αποφασίσαμε λιγάκι αργά αλλά δε πειράζει. Κοιτάμε για airbnb έχω βρει μεσαίες τιμές προς καλές γενικα. Απλά είμαστε σε δίλημμα: να μείνουμε Αργοστόλι όλες τις μέρες ή να σπάσουμε τη διαμονή και προς το βορρά? η αλήθεια είναι το βράδυ θα θέλαμε ιδανικά να μην χρησιμοποιούμε ιδιαίτερα αμάξι. Απλά γενικά αξίζει το Αργοστόλι ή ιώθεις ότι βρίσκεσαι τελείως σε πολή? :)
Μπορείτε να το σπάσετε και να μείνετε 2-3 βράδια στο Φισκάρδο. Το Αργοστολι βολεύει πολύ για να το έχετε σαν αφετηρία για τις εξορμήσεις σας. Επίσης είναι πολύ ωραία σαν πόλη και έχει τα πάντα,καφετέριες κτλπ. Το Φισκάρδο όμως είναι πιο γραφικο.
 

Mary09

Member
Μηνύματα
35
Likes
24
Μπορείτε να το σπάσετε και να μείνετε 2-3 βράδια στο Φισκάρδο. Το Αργοστολι βολεύει πολύ για να το έχετε σαν αφετηρία για τις εξορμήσεις σας. Επίσης είναι πολύ ωραία σαν πόλη και έχει τα πάντα,καφετέριες κτλπ. Το Φισκάρδο όμως είναι πιο γραφικο.
Σε ευχαριστώ πολύ!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το Φισκάρδο όμως είναι πιο γραφικο.
και εντελως αβολο για οποιοδηποτε αλλο μερος του νησιου μια κ ειναι απομονωμενο. Κεντρικα σημεια ειναι μονο Αργοστολι, Σαμη που βολευει κ το Κτελ για να πας παντου. δηλ Αντισαμο, Μυρτο, σπηλαια, Ασσο κ Φισκαρδο ημερησια γιατι για παραπανω ειναι για εραστες της ησυχιας. παραλιες μετριες που πηζουν, σκαφατο στυλ ζωης κ πανακριβα τα παντα. μονο για καφε+βολτα θα πηγαινα. βεβαια γουστα ειναι αυτα.
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
514
Likes
1.067
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
και εντελως αβολο για οποιοδηποτε αλλο μερος του νησιου μια κ ειναι απομονωμενο. Κεντρικα σημεια ειναι μονο Αργοστολι, Σαμη που βολευει κ το Κτελ για να πας παντου. δηλ Αντισαμο, Μυρτο, σπηλαια, Ασσο κ Φισκαρδο ημερησια γιατι για παραπανω ειναι για εραστες της ησυχιας. παραλιες μετριες που πηζουν, σκαφατο στυλ ζωης κ πανακριβα τα παντα. μονο για καφε+βολτα θα πηγαινα. βεβαια γουστα ειναι αυτα.
Ναι,δεν διαφωνω! Βέβαια εκεί είναι ίσως η αγαπημενη μου παραλια,το δαφνουδι. Αλλά κατά τα άλλα είναι όπως τα λες γι'αυτό κ πρότεινα να μείνουν Αργοστόλι κ αν θέλουν 2 βράδια Φισκάρδο επειδη είπε για κάτι πιο γραφικο κ νησιωτικο.
Επίσης από Φισκάρδο μπορούν να κανονίσουν κ εκδρομη στην ιθακη.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Πριν από χρόνια , είχαμε μοιράσει την διαμονή 4 νύχτες στον Πόρο (εκεί που φτάνει το καράβι) και 5 νύχτες Αργοστόλι.

Δεν αξίζει να μείνετε μόνο Αργοστόλι γιατί για να πάτε σπήλαιο Μελισσάνη, Σάμη κτλ θα έχει ταλαιπωρία.
Να την γυρίσετε την Κεφαλονιά και αν έχετε χρόνο μπορείτε να πάτε μονοήμερη Ιθάκη (πριν από 8 χρόνια υπήρχε πλοίο Σάμη - Ιθάκη).
Επίσης να πάτε στον Άσσο (νομίζω και πρόσφατα πήρε Ευρωπαϊκό βραβείο).
Σπήλαιο Μελισσάνη, παραλία Μύρτου, Φισκάρδο όλα τρομερά.

Επίσης υπήρχε ένα μαγαζί στον Πόρο νομίζω sunset το έλεγαν (ιδιοκτήτρια κυρία Βούλα , όλοι οι ντόπιοι την ξέρουν) που έχει απίστευτο φαγητό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.726
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom