Κεφαλονιά Διαμονή Κεφαλονιά

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
129
Likes
302
Μεταξύ Αγίας Ευφημιας και Ληξουρίου τι θα προτιμούσες; Σκάλα έχει περατζάδα

Επειδή τυχαίνει να πηγαίνω στον Πόρο κάθε καλοκαίρι, η Σκάλα που έχω παει πολλες φορες, έχει περατζαδα, άλλη με τουρίστες, στο 95 ℅ , δεν αξίζει.

Εγώ προσωπικά θα διάλεγα το Ληξούρι, έχεις τις ομορφότερες παραλιες της Κεφαλονιάς , έχει την πλατεια που είναι ωραία, τέλος εάν βαρεθείτε, το Αργοστόλι είναι δίπλα.

Απλά το λέω, γιατί εάν μείνετε στην Σκάλα - Πόρο - Σάμη, θέλετε πολυ δρόμο να φτάσετε Ληξούρι ή Αργοστόλι.

Δηλαδή με λίγα λόγια, αν πινεται κανένα ποτο και είστε στο Αργοστόλι, για να φτάσετε προς την άλλη πλευρα , θα ταλαιπωρηθειτε.

Στο λέει άτομο που του αρέσουν οι μεγάλες διαδρομές, δηλαδή δεν είμαι τεμπέλης οδηγός, συν πως δεν πινω ποτε αλκοόλ, αυτά :)
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ονειρεμένο Ταξίδι
στο χρόνο
Στο λέει άτομο που του αρέσουν οι μεγάλες διαδρομές, δηλαδή δεν είμαι τεμπέλης οδηγός, συν πως δεν πινω ποτε αλκοόλ, αυτά :)
Eισαι ο χαμενος αδελφος μου. στο εχω ξαναπει.

ΥΓ.Η Σκαλα δεν ειναι ασχημη παντως. για 1 φορα αξιζει σιγουρα να αφιερωσει μια μερα καποιος .και οι τουριστες δεν εχουν σχεση με Λαγανα,Καβο κτλ.

Για διαμονη στη Σκαλα και γω οχι θα ελεγα παντως.

ΥΓ2. @Maroulaking ,περα απο το παρον θεμα και τα αλλα αντιστοιχα που σου εδειξα χτες στο λινκ,να διαβασεις και την ταξιδιωτικη ιστορια του @gkalla για Κεφαλλονια. τρομερος οδηγος.

αμα βαριεσαι να διαβασεις , σου λεω συνοπτικα τα εξης που θα μπορουσες να κανεις

καστρο αγιου γεωργιου
λιμνη μελισσανη
σπηλαιο δρογκαρατη
μονημερη Ιθακη απο ΣΑΜΗ
κρουαζερια σε παραλιες
 
Last edited:

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
129
Likes
302
καστρο αγιου γεωργιου
λιμνη μελισσανη
σπηλαιο δρογκαρατη
μονημερη Ιθακη απο ΣΑΜΗ
κρουαζερια σε παραλιες
Ξέχασες τον

Άγιο Γεράσιμο

Ο πολιούχος της Κεφαλονιάς

που είναι ο πολιουχος της Κεφαλονιάς, απλά εάν σας βγάλει ο δρόμος προς τα εκεί, να πατε :)
 
Μηνύματα
20
Likes
63
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δυο!!
Αν θέλεις ζεστές σχετικά παραλίες ειδικά αν υπάρχουν παιδιά, το Ληξούρι είναι μονόδρομος. Φυσικά και το φαγητό είναι καλύτερο και φθηνότερο από ότι αλλού.
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ονειρεμένο Ταξίδι
στο χρόνο
εχουν ανέβει τελευταία. Εχουν και καντίνα. Ακόμη είσαι δίπλα στο φάρο κοντα στα κηπούργια και σε κάτι παραλίες κρυφές ξωτικές ανώτερες του Μύρτου
εχω τραυματικες εμπειριες απο μωρο παιδι. εγω ηξελα να πηγαινω μονο Μεγα Λακο ή Ξι για να παιζω με αμμο και οι γονεις μας πηγαιναν λαγκαδακια με το ζορι επειδη ηταν η πιο κοντινη παραλια στο χωριο μας και για να να μην πρεπει να μας καθαριζουν απο την αμμο :xalara:
δε μου αλλαζεις γνωμη χαχαχα
ασε που ηταν παγωμενα....o_Oo_O

ωστε βαλανε καντινα ε? εξελιξη...
κοιτα να δεις...
μη μου πεις οτι εχουν και ξαπλωστρες...

ΥΓ.Σε ποιες άλλες παραλιες αναφερεσαι?εχουν ονομα ή ειναι μικροι μικροι κολπισκοι που δεν τους ξερει σχεδον κανεις και πας μονο με εξοπλισμο ορειβατη σε καταβαση βουνου ?
 
Μηνύματα
20
Likes
63
εχω τραυματικες εμπειριες απο μωρο παιδι. εγω ηξελα να πηγαινω μονο Μεγα Λακο ή Ξι για να παιζω με αμμο και οι γονεις μας πηγαιναν λαγκαδακια με το ζορι επειδη ηταν η πιο κοντινη παραλια στο χωριο μας και για να να μην πρεπει να μας καθαριζουν απο την αμμο :xalara:
δε μου αλλαζεις γνωμη χαχαχα
ασε που ηταν παγωμενα....o_Oo_O

ωστε βαλανε καντινα ε? εξελιξη...
κοιτα να δεις...
μη μου πεις οτι εχουν και ξαπλωστρες...

ΥΓ.Σε ποιες άλλες παραλιες αναφερεσαι?εχουν ονομα ή ειναι μικροι μικροι κολπισκοι που δεν τους ξερει σχεδον κανεις και πας μονο με εξοπλισμο ορειβατη σε καταβαση βουνου ?
Τα μανια είναι συνεχεια του ΞΙ ίδια παραλία αλλά πολύ καλύτερη εφετος . χωρίς ξαπλώστρες μεχρι χθες που ημουν. 2 χιλιομ παραλία. Μετα τα Βατσα με καλή ταβερνα . Κοντα στη κουνόπετρα άλλες 2 παραλίες μετα το φαρο το γιαλυσκάρι η αγια ελενη η πλατεια άμμος- τα σκαλακια δεν κτλ
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ονειρεμένο Ταξίδι
στο χρόνο
Τα μανια είναι συνεχεια του ΞΙ ίδια παραλία αλλά πολύ καλύτερη εφετος . χωρίς ξαπλώστρες μεχρι χθες που ημουν.
δε τα ηξερα τα Μανια. ειναι απο την αλλη μερια. εμεις πηγαμε απο τη μερια του μεγα λακου περατζαδα μετα το μπανιο στο ξι περσι.δεν πηγαμε απο την αλλη. ουτε και παλια με γονεις πηγαιναμε σε αυτα.

καλα οι ξαπλωστρες δεν ειναι κατι τοσο κακο σε μεγαλες παραλιες με τετοιο μηκος οσο αυτη η περιοχη με Ξι/Μεγα Λακκο κτλ.

ειναι καλο να εχεις επιλογες .εμεις υπαρχουν φορες που θελουμε να ραξουμε ολη μερα σε 1 παραλια οπότε θελουμε ξαπλωστρα/ομπρελα/καφεδακι/σνακ κτλ και αλλες φορες που κανουμε τουρ σε κοντινες παραλιες και καθομαστε απο μιση με 1 ωρα σε καθε παραλια,οποτε πεταμε κατω μια ψαθα και μια σακουλα με πετσετες κτλ,βουταμε για μπανιο,βγαινουμε ,σκουπιζομαστε και παμε σε αλλη παραλια.

το κακο ειναι οταν οι ξαπλωστες πιανουν ολη την παραλια ή οταν ειναι ιδωτικου δικαιου ολος ο χωρος και δε σε αφηνει να κατσεις κατω μονος σου καπου.

αλλα ειδικα απο τη μερια του μεγα λακκου δεν παιζει τετοιο θεμα.οι ξαπλωστρες ειναι ελαχιστες,ειδικα σε σχεση με το μηκος της παραλιας.

ΥΓ.Απο πιο χωριο εισαι?
 
Μηνύματα
20
Likes
63
δε τα ηξερα τα Μανια. ειναι απο την αλλη μερια. εμεις πηγαμε απο τη μερια του μεγα λακου περατζαδα μετα το μπανιο στο ξι περσι.δεν πηγαμε απο την αλλη. ουτε και παλια με γονεις πηγαιναμε σε αυτα.

καλα οι ξαπλωστρες δεν ειναι κατι τοσο κακο σε μεγαλες παραλιες με τετοιο μηκος οσο αυτη η περιοχη με Ξι/Μεγα Λακκο κτλ.

ειναι καλο να εχεις επιλογες .εμεις υπαρχουν φορες που θελουμε να ραξουμε ολη μερα σε 1 παραλια οπότε θελουμε ξαπλωστρα/ομπρελα/καφεδακι/σνακ κτλ και αλλες φορες που κανουμε τουρ σε κοντινες παραλιες και καθομαστε απο μιση με 1 ωρα σε καθε παραλια,οποτε πεταμε κατω μια ψαθα και μια σακουλα με πετσετες κτλ,βουταμε για μπανιο,βγαινουμε ,σκουπιζομαστε και παμε σε αλλη παραλια.

το κακο ειναι οταν οι ξαπλωστες πιανουν ολη την παραλια ή οταν ειναι ιδωτικου δικαιου ολος ο χωρος και δε σε αφηνει να κατσεις κατω μονος σου καπου.

αλλα ειδικα απο τη μερια του μεγα λακκου δεν παιζει τετοιο θεμα.οι ξαπλωστρες ειναι ελαχιστες,ειδικα σε σχεση με το μηκος της παραλιας.

ΥΓ.Απο πιο χωριο εισαι?
από φισκάρδο(πατερας) και Ληξούρι- Ματζαβινάτα (μανα) μεγάλωσα Ληξούρι τωρα μενω Μανια
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ονειρεμένο Ταξίδι
στο χρόνο
από φισκάρδο(πατερας) και Ληξούρι- Ματζαβινάτα (μανα) μεγάλωσα Ληξούρι τωρα μενω Μανια
εμεις απο τα ταπεινα Μαντουκατα (απο μερια μανας, ο πατερας ειναι εκτος νησιου), κι εχουμε εξοχικο απο αρχες 80 (αν και το original σπιτι ηταν στα Δελαπορτατα αν δεν κανω λαθος,αλλα οι σεισμοι το κατεστησαν unsafe) και ετσι ηρθαν Αθηνα τελη 60 και μετα εφτιαξαν το εξοχικο.

τα μαντουκατα παιζει να ειναι το χειροτερο χωριο της κεφαλονιας παντως χαχαχαχα. βεβαια οταν ημουν μικρος το μονο που με ενοιαζε ηταν να παιζω με τα αλλα παιδια του χωριου και μου φαινοταν παραδεισος. βεβαια περα απο την πλακα εχει ωραια θεα απο το σημειο που ειναι το σπιτι μας.

καλα το Ληξουρι που μεγαλωσες, πρεπει να εχουμε χτισει τα μισα μαγαζια εγω κι ο αδερφος μου με ολα αυτα που ζηταγαμε να μας αγορασουν.
Μαυροειδης, για παγωτα,σιροπιαστα,Αναλυτης για καραμελες ξηροκαρπια κτλ ,Σολωμος για κομιξ κι αθλητικες εφημεριδες,ο παλιος Ρηγατος το μικρο μαγαζι με τα 2 ηλικιωμενα αδερφια για σοκολατες και λοιπα σκατολοιδια χαχα, Ατζουλατος για κρεατα που εψηναν στα καρβουνα η γιαγια κι παππους κτλ.
ολη τη συνταξη χαλαγανε σε 1 σαβ/κο για παρτη μας. :haha: :haha:
 
Μηνύματα
20
Likes
63
εμεις απο τα ταπεινα Μαντουκατα (απο μερια μανας, ο πατερας ειναι εκτος νησιου), κι εχουμε εξοχικο απο αρχες 80 (αν και το original σπιτι ηταν στα Δελαπορτατα αν δεν κανω λαθος,αλλα οι σεισμοι το κατεστησαν unsafe) και ετσι ηρθαν Αθηνα τελη 60 και μετα εφτιαξαν το εξοχικο.

τα μαντουκατα παιζει να ειναι το χειροτερο χωριο της κεφαλονιας παντως χαχαχαχα. βεβαια οταν ημουν μικρος το μονο με ενοιαζε ηταν να παιζω με τα αλλα παιδια του χωριου και μου φαινοταν παραδεισος. βεβαια περα απο την πλακα εχει ωραια θεα απο το σημειο που ειναι το σπιτι μας.

καλα το Ληξουρι που μεγαλωσες, πρεπει να εχουμε χτισει τα μισα μαγαζια εγω κι ο αδερφος μου με ολα αυτα που ζηταγαμε να μας αγορασουν.
Μαυροειδης, για παγωτα,σιροπιαστα,Αναλυτης για καραμελες ξηροκαρπια κτλ ,Σολωμος για κομιξ κι αθλητικες εφημεριδες,ο παλιος Ρηγατος το μικρο μαγαζι με τα 2 ηλικιωμενα αδερφια για σοκολατες και λοιπα σκατολοιδια χαχα, Ατζουλατος για κρεατα που εψηναν στα καρβουνα η γιαγια κι παππους κτλ.
ολη τη συνταξη χαλαγανε σε 1 σαβ/κο για παρτη μας. :haha: :haha:
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.812
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom