Κεφαλονιά Διαμονή Κεφαλονιά

Mary09

Member
Μηνύματα
35
Likes
24
Πριν από χρόνια , είχαμε μοιράσει την διαμονή 4 νύχτες στον Πόρο (εκεί που φτάνει το καράβι) και 5 νύχτες Αργοστόλι.

Δεν αξίζει να μείνετε μόνο Αργοστόλι γιατί για να πάτε σπήλαιο Μελισσάνη, Σάμη κτλ θα έχει ταλαιπωρία.
Να την γυρίσετε την Κεφαλονιά και αν έχετε χρόνο μπορείτε να πάτε μονοήμερη Ιθάκη (πριν από 8 χρόνια υπήρχε πλοίο Σάμη - Ιθάκη).
Επίσης να πάτε στον Άσσο (νομίζω και πρόσφατα πήρε Ευρωπαϊκό βραβείο).
Σπήλαιο Μελισσάνη, παραλία Μύρτου, Φισκάρδο όλα τρομερά.

Επίσης υπήρχε ένα μαγαζί στον Πόρο νομίζω sunset το έλεγαν (ιδιοκτήτρια κυρία Βούλα , όλοι οι ντόπιοι την ξέρουν) που έχει απίστευτο φαγητό.
απλά δε βρίσκω τίποτα σε τιμή 35-40 ευρώ το βράδυ στο Αργοστόλι... τι να κάνουμε?
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
απλά δε βρίσκω τίποτα σε τιμή 35-40 ευρώ το βράδυ στο Αργοστόλι... τι να κάνουμε?
Δυστυχώς είναι πανάκριβα όλα. Κι εγω ψάχνω και κάτω από 70€ την βραδιά δεν βρίσκω.
 

Maroulaking

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα!
Ετοιμαζόμαστε να κάνουμε διακοπές με τον άντρα μου στην Κεφαλονιά για 7 μερες. Έχουμε κλείσει τρεις μερες στο Φισκάρδο γιατί είναι πολύ γραφικά και θελουμε να αποφασίσουμε που αλλου θα ήταν καλό να μείνουμε ώστε να δούμε το νησί όσο περισσότερο γίνεται. Είναι η πρώτη μου φορά στο Ιόνιο, είμαι των Κυκλάδων και θα ήθελα να δω τα γραφικά τα μέρη… ωστόσο στην Ασσο που όλοι γράφουν δεν υπάρχει διαθεσιμότητα. Έχω δυο επιλογές βρει Ληξούρι (όχι κέντρο), Αγία Ευφημια και Σαμη…
Ποιο πιστεύετε θα είναι η καλύτερη βάση για εξορμήσεις και ποιο είναι το πιο γραφικο ώστε να περπατήσουμε και λίγο περατζάδα…
Αργοστόλι μου κάνει πολύ σαν να είναι κανονική πόλη αλλά αν έχετε κάτι να προτείνετε θα το ακούσω…
Παρακαλώ τα φώτα σας!!
Ευχαριστώ!
Maroulaking
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ταξίδι-Όνειρο
στο χρόνο
Οχι Σάμη. Είναι Λιμανουπολη. Βαρετή. Κι όχι όμορφη.
Αργοστόλι θα είσαι κοντά σε όλα. Κλάσεις ανώτερο.
Κι έχει και πολλές επιλογές. Περατζαδα στο πλακόστρωτο, πολλα μαγαζιά, Καλές παραλίες κοντά του.
Ληξούρι καλό αλλά πολύ πιο μικρό και πρέπει να κάνεις το γυρο ή να παίρνεις το φέρι για να πηγαίνεις από την άλλη. Έχει παραλιες για παιδιά κοντά του.
Αγία Ευφημια καλή ιδέα αλλά δεν έχει καλές παραλίες κοντά της. Είναι μικρή βέβαια αλλά καλή.
Άσσος υπερεκτιμημένη.
Μακριά από Πόρο.
Τσέκαρε τη Σκάλα αμα θες.
Αυτά τα ολίγα
 

Maroulaking

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Οχι Σάμη. Είναι Λιμανουπολη. Βαρετή. Κι όχι όμορφη.
Αργοστόλι θα είσαι κοντά σε όλα. Κλάσεις ανώτερο.
Κι έχει και πολλές επιλογές. Περατζαδα στο πλακόστρωτο, πολλα μαγαζιά, Καλές παραλίες κοντά του.
Ληξούρι καλό αλλά πολύ πιο μικρό και πρέπει να κάνεις το γυρο ή να παίρνεις το φέρι για να πηγαίνεις από την άλλη. Έχει παραλιες για παιδιά κοντά του.
Αγία Ευφημια καλή ιδέα αλλά δεν έχει καλές παραλίες κοντά της. Είναι μικρή βέβαια αλλά καλή.
Άσσος υπερεκτιμημένη.
Μακριά από Πόρο.
Τσέκαρε τη Σκάλα αμα θες.
Αυτά τα ολίγα
Σε ευχαριστώ παρά πολύ!!!!! Με βοήθησες πολύ!!!!

Μεταξύ Αγίας Ευφημιας και Ληξουρίου τι θα προτιμούσες; Σκάλα έχει περατζάδα;
 
Last edited by a moderator:

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ταξίδι-Όνειρο
στο χρόνο
Μεταξύ Αγίας Ευφημιας και Ληξουρίου τι θα προτιμούσες; Σκάλα έχει περατζάδα;
Σκάλα έχει περατζαδα. Νομίζω είναι μεγαλύτερη από Αγία Ευφημια αλλά μικρότερη από Ληξούρι.
Τι θα επέλεγα με ποιο κριτηριο;
 

Maroulaking

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Σκάλα έχει περατζαδα. Νομίζω είναι μεγαλύτερη από Αγία Ευφημια αλλά μικρότερη από Ληξούρι.
Τι θα επέλεγα με ποιο κριτηριο;
Σωστά… να συνδυάζει περατζάδα αλλά να μπορεί να είναι και ορμητήριο τουλάχιστον για ένα μέρος του νησιού αφού ούτως η άλλως το Φισκάρδο το έχουμε κλείσει…
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ταξίδι-Όνειρο
στο χρόνο
Με τα δικά μου κριτήρια θα έμενα Αργοστόλι.
Απο τα 3 που με ρωτάς, με το κριτήριο που θέτεις, θα έμενα Ληξούρι.
Μεγαλύτερο από τα 3.
Καλύτερες παραλίες από Αγία Ευφημια, καλυτερη γεωγραφική θέση από Σκάλα.
Αγία Ευφημια πας κι από Φισκάρδο (πιο κοντά από ότι να πας από Ληξούρι). Οπως κι Ασσο και Μυρτο, Εμπλυση κτλ.
Σκάλα πας από Πόρο με το που βγεις από το καράβι ή πριν φύγεις. Είναι κοντά.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.262
Likes
6.793
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Η Σκάλα όπως και το Φισκάρδο είναι στα άκρα του νησιού. Δεν βολεύουν για ορμητήριο.
Αργοστόλι και Αγία Ευφημία είναι τα πιο κεντρικά σημεία για αυτή τη δουλειά.
Όσον αφορά το Ληξούρι είναι καλό σημείο για να δεις το νοτιοδυτικό μέρος του νησιού. Άντε και εύκολη πρόσβαση στο Αργοστόλι μέσω του φέρρυ.
 

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
145
Likes
106
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δυο!!
Και εγω ψηφιζω να δεις για διαμονη προς Αργοστόλι τσεκαρε και τα γυρω χωρια.Αλλιως Αγία Ευφημία για να εισαι κοντα σε μυρτο,αντισαμη ,Αγια κυριακη επισης πολυ ωραια παραλια(Μυρτο πας και το 3ημερο στο Φισκαρδο και εμπλυση που ειναι σουπερ).Το νησί ειναι τεραστιο και θα σας φανε οι δρομοι γι αυτο σου προτεινουν ολοι Αργοστόλι .Φαντασου για να πας απο Αγια Ευφημια-Αργοστολι για βολτα ποτο φαγητο θα θες μια ωρα να πας και μια να γυρισεις χονδρικα .Οποτε δες για διαμονη προς τα εκει στα χωρια να δεν σου αρεσει στο Αργοστολι .
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.225
Μηνύματα
884.333
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom