Κουφονήσια Διαμονή Κουφονήσια

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Καλησπέρα σε όλους! :swim:
Τα μηνύματα για τις καλοκαιρινές διακοπές έχουν αρχίσει να γεμίζουν το φόρουμ του travelstories και πολλοί αναζητούν συμβουλές για τους καλοκαιρινούς τους προορισμούς.

Κουφονήσια ακούω από εδώ, Κουφονήσια από εκεί.. Τίθεται το μεγάλο ερώτημα όμως! Πού να μείνει κανείς;
:playball:
Έχοντας ακούσει ότι οι τιμές τσιμπάνε, μήπως κάποιος που έχει επισκεφτεί τα Κουφονήσια (πάνω και κάτω) έχει την καλοσύνη να προτείνει κάποιο κατάλυμα; Δυστυχώς, τα περισσότερα στο ίντερνετ δεν αναφέρουν τιμές και επειδή δεν έχω αρχίσει ακόμα σοβαρό ψάξιμο (να παίρνω τηλέφωνα ένα ένα κτλ.) θα ήθελα τη γνώμη των φίλων συμφορουμιτών. Από ό,τι είδα, δεν υπάρχει σχετικό θέμα.
Ευχαριστώ!:fishing:
 

pantelis_k

Member
Μηνύματα
15
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ - ΜΠΑΛΙ - GILI
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΝΗΣΙΑ
φίλε ikarialover νομιζω ότι έχεις κάνει την καλύτερη επιλογή. υπέροχες παραλίες, απολυτη ησυχία, υπέροχο φαγητό, φρέσκα ψάρια-αστακοί και πολύ φτηνά.Πηγαίνω κάθε χρόνο εδώ και 4 χρόνια και νομίζω ότι οποιος πάει ..θα ξαναπάει.
Δωμάτια παίζουν πάρα πολλά γύρω στα 50-70 ευρω, αλλά να προσέξεις να είναι μέσα στη χώρα γιατι αν είσαι πιο έξω θα είναι δύσκολο να μετακινηθείς το βράδυ, αφου δεν παίζουν αυτοκίνητα..όπου πας ποδαράτος ή ποδηλατάκι.
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Έχεις κάποιο πιο συγκεκριμένα να προτείνεις;
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Το καλοκαίρι που μας πέρασε μείναμε στο ξενοδοχείο Ποσειδώνιο. Είναι στην άκρη του χωριού δίπλα στο Σορόκο το after bar του νησιού μπροστά στη θάλασσα με καταπληκτική θέα ωραία πεντακάθαρα δωμάτια και πρωινό.
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Giannoula το κοίταξα στο ίντερνετ. Ωραιότατο φαίνεται! Βέβαια, 85 ευρώ Ιούλιο-Αύγουστο περσινή τιμή, δεν τη λες και φτηνή..Αλλά μάλλον τελικά, έτσι είναι τα Κουφονήσια...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Αν βρεις φτηνά έξω από την χώρα, προς την πλευρά των παραλιών (Φανός, Ιταλίδα, πρώην κάμπινγκ) μη διστάσεις να κλείσεις: οι αποστάσεις είναι πολύ μικρές με τα πόδια.
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Αν κάνω κάτι τέτοιο katkats είναι εύκολη η μετακίνηση το βράδυ προς τη Χώρα με τα πόδια; Ή είναι τίποτα θεοσκότεινα κατσάβραχα οι δρόμοι;!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Δεν έχει κατσάβραχα στα Κουφονήσια (το απόλυτο επίπεδο). Όταν ήμουν εγώ (μέναμε στο κάμπινγκ) οι δρόμοι ήταν υποφωτισμένοι αλλά δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα και μάλιστα ήταν και πολύ ωραία να περπατάς βράδυ σε χωματόδρομους χωρίς αυτοκίνητα. Άραγε έτσι είναι ακόμα; Πάντως με τα πόδια θα μετακινήστε σε όλο το νησί και για μπάνιο και για βράδυ. Οι αποστάσεις είναι πολύ μικρές.
Νομίζω ότι έχουν κτίσει και στο Πορί ενοικιαζόμενα. Εκεί μην κλείσεις, είναι μακριά για να βγαίνεις στη χώρα το βράδυ.
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Ναι, το ξέρω ότι παντού πας με τα πόδια..Αυτό άλλωστε θα είναι κ η γοητεία του νησιού. Δηλαδή για τι αποστάσεις μιλάμε περίπου; 10-20 λεπτά;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ναι. Η πιο μεγάλη διαδρομή είναι από χώρα στο Πορί (λίγο περισσότερο από 30 λεπτά, παραλιακώς).
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Giannoula το κοίταξα στο ίντερνετ. Ωραιότατο φαίνεται! Βέβαια, 85 ευρώ Ιούλιο-Αύγουστο περσινή τιμή, δεν τη λες και φτηνή..Αλλά μάλλον τελικά, έτσι είναι τα Κουφονήσια...
Το ξενοδοχείο είναι ωραιότατο απλά να ξέρεις η διαμονή στα Κουφονήσια είναι γενικώς ακριβή. Δύσκολα να βρεις ποιο φτηνά ειδικά την περίοδο που κοιτάς. Γι'αυτό κλείσε αν σε ενδιαφέρει όσο μπορείς πιο σύντομα..
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Το ξενοδοχείο είναι ωραιότατο απλά να ξέρεις η διαμονή στα Κουφονήσια είναι γενικώς ακριβή. Δύσκολα να βρεις ποιο φτηνά ειδικά την περίοδο που κοιτάς. Γι'αυτό κλείσε αν σε ενδιαφέρει όσο μπορείς πιο σύντομα..
Για αρχές Ιουλίου κοιτάω η καημένη!! Όταν στα περισσότερα νησιά θεωρούν την περίοδο έως τα μέσα Ιουλίου medium season και στα Κουφονήσια βάζουν μία ενιαία τιμή Ιούλιο-Αύγουστο, νομίζω ότι τα σχόλια περιττεύουν..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom