Κουφονήσια Διαμονή Κουφονήσια

tol_pap

Member
Μηνύματα
399
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Καλησπέρα, επαναφέρω το post μετά από μεγάλο διάστημα και ο λόγος γιατί σκέφτομαι να επισκεφθώ το κουφονήσι. Έχω κοιτάξει σε διάφορα ξενοδοχεία- δωμάτια , πήρα και διάφορα τηλέφωνα και έχω καταλήξει σε κάποια και θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας όσοι έχετε πάει, ή αν έχετε κάτι να προτείνετε. Αυτά που εντόπισα είναι το "όστρια" (75 το βραδυ) και το "christina's house" (με 80 το βραδυ )
Είχαμε επισκεφτεί το Κουφονήσι αρχές Ιουλίου 2011 για τρεις ημέρες αλλά πληρώσαμε 4 διανυκτερεύσεις αφού το πλοίο φτάνει περίπου 01:00. Είχαμε μείνει στο Keros Hotel με 90€ τη βραδιά με πρωινό. Εκπληκτικό ξενοδοχείο με υπερόχη θέα από όλα τα δωμάτια προς τη θάλασσα και το ομώνυμο νησί, πισίνα (άχρηστη), υπέροχη διακόσμηση (θύμιζε σαντορίνη μέσα), πεντανόστημο πρωινό με ποικιλία και πεντακάθαρο, απλά σχετικά ακριβό.
Για φαγητό είχαμε πάει δύο φορές στο εστιατόρειο Αταίριαστοι. Ο ιδιοκτήτης ο Κινήτας ο οποίος ήταν πολύ ευγενικός έχει και τα δωμάτια Οστρια, αν κρίνω από το μαγαζί του και τα δωμάτια του θα είναι τέλεια. Με το που καθίσαμε μας κεράσανε τσίπουρο. Το φαγητό εκπληκτικό σε πάρα πολύ καλές τιμές. Παραγγείλαμε αστακομακαρονάδα για την επόμενη πολύ φτηνά, αφού τελειώσαμε μας κεράσανε γλυκό, ψημένη αμοργού ή μαστίχα και η γυναίκα μου ζήτησε καφέ και δεν μας τον χρέωσαν. Ο ιδιοκτήτης ήρθε δύο φορές να μας ρωτήσει εάν όλα ήταν ΟΚ και όταν τον καλέσαμε να καθίσει μας μιλούσε για το νησί και ήταν πολύ ευχάριστος.
Κρίνοντας από αυτή την εμπειρία θα πρότεινα το Οστρια.
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Στο Όστρια είχα μείνει πριν πολλά χρόνια, τότε βέβαια ήταν ολοκαίνουρια τα δωμάτια και πεντακάθαρα. Είναι πάντως να ξέρεις μέσα στο χωριό πάνω από τον κεντρικό δρόμο και όλα τα δωμάτια έχουν μπαλκόνι με θέα τη θάλασσα
 

Nicole mar

Member
Μηνύματα
56
Likes
7
ευχαριστώ πολύ giannoula, η αλήθεια είναι ότι είδα και τις φωτογραφίες στο site αλλά και ο κύριος στο τηλέφωνο μου μίλησε για ξεχωριστές τιμές σε δωμάτια με θέα θάλασσα/αυλή/χωριό. Υποθέτω πως παίζει ρόλο αν είσαι στον όροφο. :rolleyes-80:
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
ναι σίγουρα και αυτά πιθανώς να είναι ακριβότερα. Εμείς μέναμε στο 2ο όροφο και είχε καταπληκτική θέα. Τώρα αν δε σ'ενδιαφέρει κάτι τέτοιο μπορείς να τη βγάλεις και φθηνότερα. Ανάλογα τα οικονομικά του καθενός. ;)
 

Nicole mar

Member
Μηνύματα
56
Likes
7
ωραία, σε ευχαριστώ πολύ! μιας που σε βρήκα, αν μπορείς να μου δώσεις οποιαδήποτε άλλη πληροφορία για το μέρος, είναι ευπρόσδεκτη, μιας και δεν έχω ξανά πάει :)
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Κοίτα το νησί είναι μικρό όλα γίνονται ποδαράτα ακόμα και για να πας στις παραλίες. Υπάρχει βέβαια και η λύση της βάρκας που σταματάει σε κάθε παραλία αν δε θέλεις να ψήνεσαι στον ήλιο. Οι παραλίες καταπληκτικές, τα νερά Καραϊβικής. Σχεδόν σε όλες υπάρχει και ένα στυλ beach bar που μπορείς να πιεις και να φας κάτι. Ομπρέλες όμως δεν είδα στην παραλία οπότε καλό είναι να έχεις μαζί σου ή να ζητήσεις από το ξενοδοχείο. Σούπερ ταβέρνα για φαγητό οι Αταίριαστοι αλλά και πολλές άλλες μέσα στο χωριό όπως π.χ. το Καρνάγιο για ψαρικά και μία ακόμα πριν από το Καρνάγιο δε θυμάμαι το όνομα της που τα ψήνει εκείνη την ώρα όλα φρέσκα. Αυτά είναι από την πίσω πλευρά της χώρας πίσω από τον ανεμόμυλο. Τώρα για διασκέδαση υπάρχουν μέρη για ποτό όπως η Καλαμιά που ξεκινάει από το πρωί μέχρι αργά το βράδυ πιο χύμα καταστάσεις, το Σχολειό, το Αστρολούλουδο για ρακόμελα, ο Μύλος για πιο lounge καταστάσεις με τοπ τον Σορόκο που είναι εντελώς after μπροστά στο κύμα. Eλπίζω να βοήθησα λίγο!!!
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
NicoleMar εγώ επισκέφτηκα τα Κουφονήσια πέρσι (από το 2012 που είχα ανοίξει το θέμα, πέρσι τα κατάφερα!). Έμεινα στο ξενοδοχείο Ιππόκαμπος και έμεινα πραγματικά πολύ ευχαριστημένη.

http://www.ipokampos.gr/

Καταρχάς, βρίσκεται δίπλα στην παραλία του λιιμανιού του νησιού, σε ένα καλντερίμι που βλέπει θάλασσα. Το δωμάτιο πεντακάθαρο, σχετικά ευρύχωρο, με ένα τέλειο μπαλκονάκι με θέα το απέραντο γαλάζιο. Οι ιδιοκτήτες πολύ εξυπηρετικοί, ήρθαν και μας παρέλαβαν χωρίς χρέωση από το λιμάνι (παρόλο που η απόσταση ήταν ελάχιστη, για να μην κουβαλάμε βαλίτσες) και μας ξαναπήγαν όταν φεύγαμε. Μεγάλο συν για μένα το ότι ήταν πολύ ήσυχο (τα ξενοδοχεία που βρίσκονται στο κεντρικό καλντερίμι του νησιού έχουν φασαρία το βράδυ, αφού εκεί πάνε όλοι και τρώνε/διασκεδάζουν). Επίσης, βρίσκεται στην αρχή του δρόμου που οδηγεί στις παραλίες, τέλεια τοποθεσία δηλαδή, κέντρο/απόκεντρο.
Τιμή για τέλη Ιουνίου 30 ευρώ. Νομίζω ότι αξίζει να κάνεις ένα τηλέφωνο..
 

Nicole mar

Member
Μηνύματα
56
Likes
7
Σας ευχαριστώ πολύ giannoula & ikarialover για τις πληροφορίες σας! καλά να περάσετε για όπου κανονίσετε :)
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Ευχαριστούμε!

Όσο για φαγητό:
1. Καλόφεγγο στην παραλία Πορί, πιο ψαγμένες και γκουρμέ γεύσεις, πολύ νόστιμες και με θέα την παραλία!
2. Αταίριαστοι, στον οικισμό του Κουφονησίου, με τεράστια ποικιλία και άψογη εξυπηρέτηση (σκάσαμε και συνέχισαν να μας κερνάνε, γλυκά, ποτά κτλ.).
3. Καπετάν Νικόλας. Κλασική ψαροταβέρνα, νόστιμα πιάτα και φιλική εξυπηρέτηση!
 

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος των Άλπεων
Προς giannoula, ikarialover και οποιονδήποτε άλλο πρόθυμο να βοηθήσει!

Κατ' αρχάς συγνώμη προς τους διαχειριστές που ξαναποστάρω εδώ την ερώτησή μου (το είδα τώρα και είναι πιο κατάλληλο να το δουν όσοι ξέρουν να μου απαντήσουν), οπότε συγχωρέστε με.

Σε ποια παραλία θα μας προτείνατε να μείνουμε σε δωμάτια, που να έχει και ένα μικρό καφενεδάκι-ταβερνάκι να μπορούμε στη διάρκεια της μέρας να πιούμε/φάμε κάτι πρόχειρο, η παραλία να είναι όμορφη και να μπορούμε το βραδάκι σε 10λ. περπάτημα να είμαστε χώρα για φαγητό-ποτό; Είδα πού μείνατε (ιππόκαμπος κλπ), αλλά αν θυμάστε ποια παραλία είχε αυτά που ψάχνω, θα με υποχρεώνατε!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.719
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom