Κάρπαθος Διαμονή στην Κάρπαθο

natassa22

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Νέα Ζηλανδία
Η Αμμοωπή είναι καλή επιλογή αφού θα έχετε αυτοκίνητο. Το συγκεκριμένο που είχες προτείνει βλέπει θάλασσα αλλά από μακρυά. Θα κοιτάξω λίγο και θα σου πω τι σου προτείνω.


Επειδή είμαι από το κινητό δεν μπορώ να κάνω σωστά παράθεση. Το παρακάτω ούτε να το σκέφτεσαι. Είναι στην περιοχή Λευκός, κοντά στο χωριό Μεσοχώρι, τα οποία απέχουν μια ώρα οδήγηση από την πρωτεύουσα...
Ναι είναι 35 λεπτά απο την πόλη, αλλά είναι στη μέση του νησιού και κοντά στις γνωστές παραλίες του νησιού, επίσης πιο κοντά στην Όλυμπο, στη πόλη του νησιού δεν έχει κατι άλλο εκτός κι αν κάποιος θελει νυχτερινή ζωή, δική μου άποψη, σορυ αν επεμβαίνω, αλλα γνωρίζω και γι αυτό, όπως βλέπεις πρώτη φορά απαντάω στα τόσα χρονια που ειμαι μέλος!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ναι είναι 35 λεπτά απο την πόλη, αλλά είναι στη μέση του νησιού και κοντά στις γνωστές παραλίες του νησιού, επίσης πιο κοντά στην Όλυμπο, στη πόλη του νησιού δεν έχει κατι άλλο εκτός κι αν κάποιος θελει νυχτερινή ζωή, δική μου άποψη, σορυ αν επεμβαίνω, αλλα γνωρίζω και γι αυτό, όπως βλέπεις πρώτη φορά απαντάω στα τόσα χρονια που ειμαι μέλος!
Καλά κάνεις που γράφεις, γιατί αλλιώς το βλέπει ή σκέφτεται ο επισκέπτης, πράγμα που χρειάζεται. Όμως ποιο είναι 35' από την πόλη, ο Λευκός; Εγώ ίσως το κάνω σε 35' που έχω κάνει το δρόμο 100 φορές, όμως με κανονική ταχύτητα για κάποιον επισκέπτη είναι κάπου στη μία ώρα. Όντως τριγύρω έχει αρκετές παραλίες, όμως όλο το νησί έτσι είναι. Πχ θα είναι κοντά σε 5 παραλίες, αλλά μακριά από 20 άλλες. Μπρος γκρεμός κ πίσω ρέμα δηλαδή... :)
 

driver01

Member
Μηνύματα
230
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
................
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω την γη απο ψηλα!!
καλησπερα ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ..
Καποιο Ξενοδοχειο ΠΑΝΩ στην θαλασσα με ησυχια και ηρεμια υπαρχει?Δεν με πειραζει η αποσταση,
αν ειναι δυνατον με πρωινο..Μιλαμε για 15Αυγουστο και μετα...Αντωνη σε ακουω..
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
καλησπερα ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ..
Καποιο Ξενοδοχειο ΠΑΝΩ στην θαλασσα με ησυχια και ηρεμια υπαρχει?Δεν με πειραζει η αποσταση,
αν ειναι δυνατον με πρωινο..Μιλαμε για 15Αυγουστο και μετα...Αντωνη σε ακουω..
Από απόσταση και επιλογές γενικά έχουμε, από τιμές δε μου είπες ;-)
 

driver01

Member
Μηνύματα
230
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
................
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω την γη απο ψηλα!!
χαχαχαχαχαχα...ναι,αυτο ειναι θεμα!Υπολογισε μαξιμουμ 80 ευρω!!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
χαχαχαχαχαχα...ναι,αυτο ειναι θεμα!Υπολογισε μαξιμουμ 80 ευρω!!
Έτσι στα ''πρόχειρα'', για έλεγξε το Almyra Beach. Δε νομίζω να έχει διαθέσιμα δωμάτια, αλλά.....

Ενδιάμεσα απο την παραλία και το ξενοδοχείο υπάρχει ένας δρόμος, αλλά το ξενοδοχείο είναι πρώτο!! Πάντως απ' όσο μπορώ να σκεφτώ τώρα, ξενοδοχείο στην Κάρπαθο που να βγαίνεις και να είσαι ΠΑΝΩ στην παραλία, δε νομίζω πως υπάρχει. Φαίνεται η πολεοδομία ήταν κάπως αυστηρή εδώ... Ίσως να υπάρχει κανένα δωμάτιο στον Άγιο Νικόλαο Σπόων ας πούμε (περίπου 40' απο την πρωτεύουσα), αλλά δεν το προτείνω.
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Καλημέρα!!! Βρήκα τα 2 που είχα σημειώσει. το ένα είναι αυτό:
http://www.studiostavernanina.gr/el/index.html
κ το άλλο:
http://www.booking.com/hotel/gr/horizon-view-studios.el.html#rt-lightbox-open

Κανένα δε με τρελαίνει, αυτό όμως που θα ήθελα να ρωτησω είναι αν υπάρχουν ενοικιαζόμενα δωμάτια/στουνιος (όχι ξενοδοχείο) στα Πηγάδια, όχι κέντρο κέντρο λίγο να είναι πιο ήσυχα, πιο παραδοσιακά, πιο ατμοσφαιρικά..... ζητάω πολλά??
Το έγραψα και πιο πάνω δε θέλω να δώσω πάνω από 50 ευρώ τη βραδιά για αρχές Ιούλη.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Καλημέρα!!! Βρήκα τα 2 που είχα σημειώσει. το ένα είναι αυτό:
http://www.studiostavernanina.gr/el/index.html
κ το άλλο:
http://www.booking.com/hotel/gr/horizon-view-studios.el.html#rt-lightbox-open

Κανένα δε με τρελαίνει, αυτό όμως που θα ήθελα να ρωτησω είναι αν υπάρχουν ενοικιαζόμενα δωμάτια/στουνιος (όχι ξενοδοχείο) στα Πηγάδια, όχι κέντρο κέντρο λίγο να είναι πιο ήσυχα, πιο παραδοσιακά, πιο ατμοσφαιρικά..... ζητάω πολλά??
Το έγραψα και πιο πάνω δε θέλω να δώσω πάνω από 50 ευρώ τη βραδιά για αρχές Ιούλη.
Στην περιοχή έχει τόσα ενοικιαζόμενα, που δεν ξέρω ακριβώς ποιό είναι ποιό, αλλά δείχνουν οι φώτος το αν βλέπεις θάλασσα ή όχι.
Στα Πηγάδια γενικά δεν υπάρχουν ''παραδοσιακά'' 'η ''ατμοσφαιρικά'' δωμάτια και φτηνά ταυτόχρονα :)
Οπότε πρέπει περίπου να βάλεις τις προτεραιότητές σου. Πιστεύω απο όσα είπαμε ώς τώρα, αν θες Πηγάδια ίσως να προτιμήσεις το δεύτερο που είχα γράψει στο μήνυμα με τις 3 επιλογές. Αν μπορείς να μη μείνεις Πηγάδια, σε κόβω προς Olympos Studios (αφού πάρεις σε όλα πριν τηλέφωνο και επαληθεύσεις τι θες).

Πάντως υπάρχουν απίστευτες επιλογές για ατμοσφαιρικά όπως λές, αλλά όπως καταλαβαίνεις ξόδεψαν οι άνθρωποι για να τα φτιάξουν... όπως:

http://www.booking.com/hotel/gr/alt...id=73a36e26a4c184b9a9764a77036be21dd6578880X1

Δεν ξέρω αν έχεις facebook, ένα εντελώς νέο ξενοδοχείο, αν θες τιμή μπορώ να μάθω, αλλά επειδή είναι σαν ιδιωτικές βίλες δεν το κόβω και φτηνό...
https://www.facebook.com/silenevillas/photos_stream

Και για μένα απο τα τοπ ξενοδοχεία στο νησί..... (που απ'ότι βλέπω δεν υπάρχουν διαθέσιμα δωμάτια):
http://www.booking.com/hotel/gr/aegean-village-ammoopi-karpathos.el.html

Έχω το νού μου περνώντας με το αμάξι να κοιτάζω τι μπορεί να σε βολέψει, αν δε βρείς κάτι απο τα προηγούμενα...
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Δεν υπάρχει λόγος να κάνεις άλλο κόπο!!
Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι άλλο. Σκοπός μας ήταν να έρθουμε αρχές Ιούλη(γενικά αυτή την περίοδο διαλέγουμε για τις διακοπές μας) όμως λόγω δουλειάς του φίλου μου ίσως τελικά να μπορεσει Ιούνιο ή Άυγουστο(τέλος). Για Αύγουστο δε μπορώ να περιμένω τόσο πολύ, οπότε ίσως έρθουμε προς τέλη Ιούνη, είναι καλή περίοδος?? Ή θα είναι νέκρα?? Και από αέριδες τί λέει, γτ πέρυσι Αμοργό δε μας άφησε σε χλωρό κλαρί.
Σε ευχαριστώ πραγματικά για όλη τη βοήθεια!!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Δεν υπάρχει λόγος να κάνεις άλλο κόπο!!
Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι άλλο. Σκοπός μας ήταν να έρθουμε αρχές Ιούλη(γενικά αυτή την περίοδο διαλέγουμε για τις διακοπές μας) όμως λόγω δουλειάς του φίλου μου ίσως τελικά να μπορεσει Ιούνιο ή Άυγουστο(τέλος). Για Αύγουστο δε μπορώ να περιμένω τόσο πολύ, οπότε ίσως έρθουμε προς τέλη Ιούνη, είναι καλή περίοδος?? Ή θα είναι νέκρα?? Και από αέριδες τί λέει, γτ πέρυσι Αμοργό δε μας άφησε σε χλωρό κλαρί.
Σε ευχαριστώ πραγματικά για όλη τη βοήθεια!!
Τα χάπια μου! Έγραφα μια ώρα και χάθηκαν...χαχαχα

Λοιπόν, κατ'αρχήν μη στεναχωριέσαι καθόλου. Αφού με έχεις, εκμεταλλεύσου με. Ξέρεις πόσο κόσμο έχω ''πρήξει'' εγώ για πληροφορίες εδω; Για μένα είναι παιχνιδάκι!

Εν ολίγοις έγραφα ότι νομίζω ότι είναι σαφώς καλύτερες περίοδοι Ιούνιος και μετά το τέλος Αυγούστου, λιγότερος κόσμος και σίγουρα καλύτερος καιρός, χωρίς όμως να στο εγγυώμαι. Πχ πέρυσι τον Ιούνιο ήταν απίστευτες οι θάλασσες... Πάντως, έχουμε 10άααααδες παραλίες. Μην άγχεσαι, όπου και να φυσάει, με μένα ''οδηγό'' θα πάς στην κατάλληλη που εκείνη τη μέρα, θα κόβει! Ιούλιος και Αύγουστος είναι ένας πανικός! Δεν αντέχω καθόλου...ένα τρελοκομείο! Άσε που ίσως πετύχεις καλύτερες τιμές Ιούνιο (για Αύγουστο δεν υπόσχομαι...).

Αποφασίστε και όταν έρθει η ώρα έχουμε τα ''του φαγητού''!!! μμμμμμμμμμμ.........
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Χαχαχα έλα βρε δεν πειράζει!!
Η αλήθεια είναι ότι προτιμώ οι διακοπές μου να μην είναι την περίοδο που όλος ο κόσμος φεύγει. Θέλω ησυχία, χαλαρωση, όχι πανικό αλλά ούτε κ νέκρα τελείως. Θα σε ενημερώσω μόλις αποφασιστούν οι ημερομηνίες για τα περαιτέρω.
Άσχετο μένεις Κάρπαθο μόνιμα??
Η χαρά μου είναι πολύ μεγάλη που θα έρθω φέτος, μετά από καιρό που το ήθελα Κάρπαθο!!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Χαχαχα έλα βρε δεν πειράζει!!
Η αλήθεια είναι ότι προτιμώ οι διακοπές μου να μην είναι την περίοδο που όλος ο κόσμος φεύγει. Θέλω ησυχία, χαλαρωση, όχι πανικό αλλά ούτε κ νέκρα τελείως. Θα σε ενημερώσω μόλις αποφασιστούν οι ημερομηνίες για τα περαιτέρω.
Άσχετο μένεις Κάρπαθο μόνιμα??
Η χαρά μου είναι πολύ μεγάλη που θα έρθω φέτος, μετά από καιρό που το ήθελα Κάρπαθο!!
Κόσμο έχει μέχρι και τον Οκτώβρη, απλά αν έρθετε τέλος Αυγούστου θα έχει αρχίσει να χαλαρώνει (λίιιιιγο). Περισσότερο τότε φεύγουν οι ελληνοαμερικάνοι και οι φοιτητές.
Ναι, εγώ εδώ και 7 χρόνια μένω μόνιμα. Έμενα πάντα εδώ, έφυγα 10 χρόνια σπουδές, στρατό κλπ και επέστρεψα.
Είναι υπέροχο μέρος... είμαι βέβαιος ότι θα περάσετε τέλεια! Αν κιόλας σας αρέσει η θάλασσα γενικά, θα μαγευτείτε!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.213
Μηνύματα
883.816
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom