Κούβα Διαμονή στην Κούβα.

lenamis

Member
Μηνύματα
24
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Κύπρος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
παιδιά να σας ρωτήσω τη γνώμη σας για δύο καταλύματα σε περίπτωση που κάποιος από εσάς έχει μείνει

κλείσαμε αυτό στη Τρινιδάδ
https://www.airbnb.gr/rooms/16572482

και αυτό στην Αβάνα
https://www.airbnb.gr/rooms/13598610?location=αβανα&s=1RNIuWqK

Έχετε κάποια γνώμη? έχω 24 ώρες να τα ακυρώσω...

όλες οι απόψεις καλοδεχούμενες!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.313
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τραγική η τοποθεσία στην Αβάνα, σα να μένεις στην Αθήνα στο Περιστέρι και να σε ενδιαφέρει η Πλάκα και το Σύνταγμα. Επίσης, πολύ ακριβό για την αξία του.

Στο Τρινιδάδ δεν είναι κακή η τοποθεσία, είναι και μεγάλη η διάμετρος και δεν ξέρουμε ακριβώς.
 

lenamis

Member
Μηνύματα
24
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Κύπρος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
Ένα μεγάλο ευχαριστώ από μένα σε όλους, και ιδιαιτέρως στον @Yorgos για τις πολύτιμες πληροφορίες.
Το ταξίδι της ζωής μου ήταν πολύ καλύτερο απ ότι το περίμενα τελικά. Ακόμα δεν έχω βάλει το μυαλό μου σε τάξη για να γράψω συγκεκριμένα.
Αυτό που κατάλαβα πάντως είναι ένα, ότι αυτό το ταξίδι πρέπει να το κάνεις χωρίς να το σκεφτείς πολύ πολύ.

Διαβάστε καλά το φορουμ, ακολουθήστε τις συμβουλές των παιδιών, μη μπείτε στη λούμπα του οργανωμένου γκρουπ
(είναι πολύ καλύτερα να οργανωθείς μόνος και γίνεται), μην ακούτε τη παραπληροφόρηση, ταξιδέψτε άφοβα, περιηγειθείτε άφοβα σε μία από τις ασφαλέστερες χώρες του κόσμου, μπείτε στο ρυθμό της Αβάνας, περπατήστε την, ανακαλύψτε την, γνωρίστε το κόσμο και ιδιαίτερα τους ντόπιους, μείνετε στα σπίτια τους και όχι στα απρόσωπα ξενοδοχεία, φάτε απ το φαΐ τους, διαπιστώστε τελικώς πόσο πολύ μοιάζουμε, και ταξιδέψτε μέσα απ τη χώρα αυτή στο παρελθόν, στην Ελλάδα ίσως του 50..

Θα περιγράψω πολλά απ όσα είδα και έζησα εν καιρώ, θα γράψω κι εγώ τις δικές μου συμβουλές γιατί είναι απαραίτητο για τη κοινότητα του φόρουμ, και θα αναφέρω σε όποιον χρειαστεί συστάσεις για διαμονή (casas particulares) καθώς πέσαμε σε πολύ πολύ καλές επιλογές μέσω AirBnb σε Αβάνα-Τρινιδάδ-Σιενφουέγος & Ρεμέδιος.

Επίσης πολύ σημαντικό, για όποιον θέλει ντόπιο με πολύ καλή γνώση Αγγλικών, για τουριστικό οδηγό, υπήρξαν πολύ σημαντικές γνωριμίες και σε Αβάνα και σε Τρινιδαδ, και μπορώ να δώσω τις επαφές για βοήθεια.

Τυχερός που το έζησα, μόνο αυτό!
@psilos3 Πολύ χαίρομαι που ενθουσιάστηκες! Δεν βλέπω την ώρα να πάω!!! Αβάνα που έμεινες?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
@psilos3 Πολύ χαίρομαι που ενθουσιάστηκες! Δεν βλέπω την ώρα να πάω!!! Αβάνα που έμεινες?
Κι εγώ δε βλέπω την ώρα να ξαναπάω...:haha:
Αβάνα στο Βεδάδο, στα 3 λεπτά με τα πόδια από τη πλατεία της επανάστασης.
Καλή και ήσυχη επιλογή, αλλά είχε απόσταση απο το κέντρο. Βέβαια το ξέραμε, το διαλέξαμε και δε μας προβλημάτισε καθόλου αυτό το γεγονός.
Αν χρειάζεσαι συστάσεις για διαμονή, στείλε ΠΜ, έχω κρατήσει τα πάντα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.313
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
H Πλατεία της Επανάστασης είναι όντως μακριά από το κέντρο του Βεδάδο. Ιδανικά θα έψαχνα για κάτι ανάμεσα σε Μαλεκόν και 23 σε ύψος και τις οδούς Μ και 12 σε πλάτος. Οτιδήποτε εκεί μέσα είναι στο κέντρο και άρα κοντά σε αξιοθέατα, εστιατόρια, νυχτερινή ζωή και τους χώρους όπου συχνάζουν οι Κουβανοί. Γενικά στην Αβάνα "κέντρο" θεωρείται το Βεδάδο.
 

Anna T

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιο κατάλυμα (casa particulares) για διαμονή στην Αβάνα;
 

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκουαδορ,περου
μπορει καποιος να μου προτεινει ξενοδοχειο στο Βαραδερο?
Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις κάποιο ξενοδοχείο που να είναι κοντά στα μαγαζιά beatles club και το havanna club τέτοια ξενοδοχεία είναι το palmeras το occidental arenas blancas και το barcelo solymar που έμεινα, αυτά τα τα 3 είναι 5 λεπτά με τα πόδια απόσταση από τα μαγαζια, δεν θα χρειάζεσαι να πάρεις ταξί που είναι πανάκριβα , μια φορά πήρα ταξί στο βαραδερο και πλήρωσα 20 ευρώ για μια απόσταση 5 χιλιομετρων
 

reiko

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις κάποιο ξενοδοχείο που να είναι κοντά στα μαγαζιά beatles club και το havanna club τέτοια ξενοδοχεία είναι το palmeras το occidental arenas blancas και το barcelo solymar που έμεινα, αυτά τα τα 3 είναι 5 λεπτά με τα πόδια απόσταση από τα μαγαζια, δεν θα χρειάζεσαι να πάρεις ταξί που είναι πανάκριβα , μια φορά πήρα ταξί στο βαραδερο και πλήρωσα 20 ευρώ για μια απόσταση 5 χιλιομετρων
ευχαριστω για την αμεση απαντηση, ποιο σαιτ εχει τις καλυτερες τιμες και ειναι αξιοπιστο για κρατησεις ξενοδοχειων στην Κουβα?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.313
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
μπορει καποιος να μου προτεινει ξενοδοχειο στο Βαραδερο?
Προσωπικά θα εμένα σε σπιτι: βρίσκονται στο χωριό, έχει Κουβανούς, ζωή, σχολεία και η παραλία είναι καλύτερη απ ό,τι στο 90% των ξενοδοχείων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.690
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom