Τουρκία Διαμονή στην Κωνσταντινούπολη

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.009
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
OK ευχαριστώ.
Από ποιά άποψη; Ρωτώ γιατί βλέπω ότι είναι σε αρκετά "κομβικό" σημείο για τα διάφορα αξιοθέατα της πόλης καθώς και την περιοχή με τα εστιατόρια, μαγαζιά κλπ.
Είναι πολύ υποβαθμισμένα εκεί που βρίσκεται και σίγουρα δεν είναι karakoy. Αν θες να μείνεις στην περιοχή, δες γύρω από το σταθμό Sishane. Αντε μεχρι τον πύργο του Γαλατά. Όχι πιο κάτω.
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
295
Likes
949
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πολύ καλές τοποθεσίες και τα δύο.
όσον αφορά το Meroddi είχα κάνει κράτηση για το La Porta αλλά με μετέφεραν χωρίς προηγούμενη προειδοποίησης (λόγω ανακαίνισης του La porta μας είπαν) στο Bagdatliyan της ίδιας "οικογενείας". Δεν το έκανα θεμα τότε γιατί η διαφορά στην τιμή ήταν ανύπαρκτη, όμως το δωμάτιο σαφώς μικρότερο.
Καλό θα ήταν να το έχετε υπόψη σας για να το διευκρινήσετε.
Η καθαριότητα πολυ καλή, το πρωινό επίσης, η επικοινωνία με το προσωπικό στη ρεσεψιόν λίγο δύσκολη, εκτός από μια κοπέλα οι υπόλοιποι δεν το πολυείχαν με το Αγγλικό.
Η ευρύτερη περιοχή βεβαια ΠΟΛΥ ανηφοριά! Μα πολύ όμως....αλλά ΚΕΝΤΡΙΚΟΤΑΤΑ!!
Εν ολίγοις θα το συνιστούσα αλλά με επιφύλαξη, διότι δεν γνωρίζω εάν ακολουθούνται οι ίδιες τακτικές και τα ίδια στάνταρντς σε όλα τα "αδερφάκια" της Meroddi...
 
D

Delmem38110

Guest
Επανέρχομαι και ζητώ και πάλι βοήθεια. Γνώμες για αυτά τα 2 καταλύματα:
αν είναι η πρώτη σου φορά στην πόλη θα συνιστούσα την περιοχή του δεύτερου αλλά όχι το κατάλυμα που έχεις επιλέξει. βρες κάτι άλλο κοντά στο ταξιμ. βρες κατάλυμα που είναι στην ίδια πλευρά με αυτό που έχεις επιλέξει όχι στην άλλη μεριά του δρόμου tarlabasi.
το δεύτερο θα σου βγαίνει η γλώσσα ανάποδα να ανέβεις και να κατέβεις, αν και η περιοχή είναι καλή.
αλλά είναι προσωπικά γούστα. εγώ προτιμώ ταξιμ πάντα.
 
Last edited by a moderator:

stratos6

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Πρώτη φορά Κωνσταντινούπολη και για διαμονή πρέπει να διαλέξω ανάμεσα σε αυτά τα δύο ξενοδοχεία αναγκαστικά και είμαι σε διλλημα ποιο από τα δύο ξενοδοχεία να διαλέξω. Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει , ευχαριστώ...
https://www.booking.com/Share-1mbloX
★★★★★ Crowne Plaza Istanbul - Old City, an IHG Hotel, Istanbul, Turkey
 

connosp

Member
Μηνύματα
389
Likes
827
Πρώτη φορά Κωνσταντινούπολη και για διαμονή πρέπει να διαλέξω ανάμεσα σε αυτά τα δύο ξενοδοχεία αναγκαστικά και είμαι σε διλλημα ποιο από τα δύο ξενοδοχεία να διαλέξω. Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει , ευχαριστώ...
https://www.booking.com/Share-1mbloX
★★★★★ Crowne Plaza Istanbul - Old City, an IHG Hotel, Istanbul, Turkey
Το πρώτο είναι στο Sisli χλιδάτη περιοχή, το δεύτερο Laleli λαϊκή. Εγώ δεν θα πήγαινα σε κανένα από τα δύο αν και είναι αλυσίδας. Θα πήγαινα πιο κεντρικά με καλύτερη βαθμολογία για να έχω τα αξιοθέατα πιο κοντά, εξαρτάται και τι θες να δεις ......
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Πρώτη φορά Κωνσταντινούπολη και για διαμονή πρέπει να διαλέξω ανάμεσα σε αυτά τα δύο ξενοδοχεία αναγκαστικά και είμαι σε διλλημα ποιο από τα δύο ξενοδοχεία να διαλέξω. Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει , ευχαριστώ...
https://www.booking.com/Share-1mbloX
★★★★★ Crowne Plaza Istanbul - Old City, an IHG Hotel, Istanbul, Turkey
Αναγκαστικά, το δεύτερο. Πρώτη φορά στη Πόλη είναι καλύτερο να μένεις Sultanahmet
 

stratos6

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Το πρώτο είναι στο Sisli χλιδάτη περιοχή, το δεύτερο Laleli λαϊκή. Εγώ δεν θα πήγαινα σε κανένα από τα δύο αν και είναι αλυσίδας. Θα πήγαινα πιο κεντρικά με καλύτερη βαθμολογία για να έχω τα αξιοθέατα πιο κοντά, εξαρτάται και τι θες να δεις ......
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, δυστυχώς πρέπει να επιλέξω ένα από τα δύο γιατί δεν πληρώνω εγώ...
Θα πάω στα αξιόθεατα τα πρωινά αλλά και το βράδυ σε εστιατόρια για φαγητό και κάνα ποτό.
Με προβληματίζει αυτό που μου είπες για την περιοχή Laleli αν υπάρχει κίνδυνος τα βράδια που θα γυρίζω πίσω στο ξενοδοχείο...
Στο Sisli σκέφτομαι....

Αναγκαστικά, το δεύτερο. Πρώτη φορά στη Πόλη είναι καλύτερο να μένεις Sultanahmet
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...
Απλώς από περιέργεια το ξενοδοχείο στο Sisli γιατί το απορρίπτεις;
 
Last edited:

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.429
Likes
4.414
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...
Απλώς από περιέργεια το ξενοδοχείο στο Sisli γιατί το απορρίπτεις;
Εγώ θα το απέρριπτα λόγω τοποθεσίας, είναι καλή περιοχή για μόνιμη διαμονή αλλά όχι για τουρίστα που πηγαίνει για πρώτη φορά στην Πόλη.
Σκέψου να πάει ένας ξένος για ένα τριήμερο στην Αθήνα για να δει Ακρόπολη, Πλάκα κλπ. και να μείνει Κηφισιά
 

connosp

Member
Μηνύματα
389
Likes
827
Καλησπέρα!
Θα πάμε για πέντε βράδια τον Απρίλιο Κωνσταντινούπολη. Θα ήθελα την γνώμη σας για τα παρακάτω ξενοδοχεία.

μπεσινκτας

Bosphorus Bridge, Κωνσταντινούπολη, Τουρκία

ή αυτό kodikoy


Khalkedon Hotel Istanbul, Κωνσταντινούπολη, Τουρκία
Δεν μπορούν να συγκριθούν το ένα ευρωπαϊκή πλευρά το άλλο ασιατική. Εξαρτάται από που έρχεσαι-φεύγεις, τι θέλεις να δεις και άλλα....Εγώ που έχω μείνει 3 φορές στην ευρωπαϊκή θα πήγαινα άνετα Kadikoy είναι πολύ όμορφη περιοχή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.257
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom