Τουρκία Διαμονή στην Κωνσταντινούπολη

GALERA

Member
Μηνύματα
85
Likes
96
Δεν μπορούν να συγκριθούν το ένα ευρωπαϊκή πλευρά το άλλο ασιατική. Εξαρτάται από που έρχεσαι-φεύγεις, τι θέλεις να δεις και άλλα....Εγώ που έχω μείνει 3 φορές στην ευρωπαϊκή θα πήγαινα άνετα Kadikoy είναι πολύ όμορφη περιοχή.
Θα πάμε με aegean και φτάνουμε στο αεροδρόμιο istanbul. Θα πάμε χωρίς τα παιδιά . Θέλω να δώ κάποια πράγματα αλλα και να βρίσκονται γύρω μου μαγαζιά που να είναι χαλαρά και όχι τέρμα τουριστικά. θα ήθελα επίσης στη γειτονιά που θα μείνω να συχνάζει ο πιο προοδευτικός και εναλλακτικός κόσμος της Κωνσταντινούπολης.
 

connosp

Member
Μηνύματα
377
Likes
812
Θα πάμε με aegean και φτάνουμε στο αεροδρόμιο istanbul. Θα πάμε χωρίς τα παιδιά . Θέλω να δώ κάποια πράγματα αλλα και να βρίσκονται γύρω μου μαγαζιά που να είναι χαλαρά και όχι τέρμα τουριστικά. θα ήθελα επίσης στη γειτονιά που θα μείνω να συχνάζει ο πιο προοδευτικός και εναλλακτικός κόσμος της Κωνσταντινούπολης.
Τότε στο Kadikoy σίγουρα είναι μια περιοχή ξεχωριστή.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Καλησπέρα!
Θα πάμε για πέντε βράδια τον Απρίλιο Κωνσταντινούπολη. Θα ήθελα την γνώμη σας για τα παρακάτω ξενοδοχεία.

μπεσινκτας

Bosphorus Bridge, Κωνσταντινούπολη, Τουρκία

ή αυτό kodikoy


Khalkedon Hotel Istanbul, Κωνσταντινούπολη, Τουρκία
Θεωρώ και τις δύο περιοχές κάπως μακριά από τα σημαντικότερα αξιοθέατα και τις τουριστικές περιοχές. Kadiköy είναι κάπως πιο βολικά μάλλον αλλά και πάλι δεν αντέχω αυτήν την κοσμοπλημμύρα που έχει.

Δεν έχετε κάποια εναλλακτική; Για μένα η ιδανική περιοχή για διαμονή στην πόλη είναι από Ταξίμ μέχρι πύργο του Γαλατά. Πουθενά αλλού.
 

GALERA

Member
Μηνύματα
85
Likes
96
Θεωρώ και τις δύο περιοχές κάπως μακριά από τα σημαντικότερα αξιοθέατα και τις τουριστικές περιοχές. Kadiköy είναι κάπως πιο βολικά μάλλον αλλά και πάλι δεν αντέχω αυτήν την κοσμοπλημμύρα που έχει.

Δεν έχετε κάποια εναλλακτική; Για μένα η ιδανική περιοχή για διαμονή στην πόλη είναι από Ταξίμ μέχρι πύργο του Γαλατά. Πουθενά αλλού.

Ναί βέβαια, εκεί είναι το πιο πιθανό (απο ταξίμ έως Γαλατά), απλά λέγαμε να δούμε και τί εναλλακτικές υπάρχουν. Η αλήθεια είναι πως σκεφτόμουν και πως όλες οι βόμβες στην ταξίμ πέφτουν. Ελεγα να μειώσω τις πιθανότητες.....
Διάβασα και την ιστορία του psilos για την Πόλη , που πρότεινε αυτά τα μέρη. Επίσης και η δασκάλα μου , που είναι απο εκεί, μου πρότεινε Μπεσικτας και kadikoy
 

connosp

Member
Μηνύματα
377
Likes
812
Ναί βέβαια, εκεί είναι το πιο πιθανό (απο ταξίμ έως Γαλατά), απλά λέγαμε να δούμε και τί εναλλακτικές υπάρχουν. Η αλήθεια είναι πως σκεφτόμουν και πως όλες οι βόμβες στην ταξίμ πέφτουν. Ελεγα να μειώσω τις πιθανότητες.....
Διάβασα και την ιστορία του psilos για την Πόλη , που πρότεινε αυτά τα μέρη. Επίσης και η δασκάλα μου , που είναι απο εκεί, μου πρότεινε Μπεσικτας και kadikoy
Μια ενδιάμεση λύση είναι και το Karakoy περιοχή κάτω από τον Πύργο του Γαλατά είναι κόμβος για καράβια προς Kadikoy, προς Αγιά Σοφιά, Μπεσίκτας, Ταξίμ.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Ναί βέβαια, εκεί είναι το πιο πιθανό (απο ταξίμ έως Γαλατά), απλά λέγαμε να δούμε και τί εναλλακτικές υπάρχουν. Η αλήθεια είναι πως σκεφτόμουν και πως όλες οι βόμβες στην ταξίμ πέφτουν. Ελεγα να μειώσω τις πιθανότητες.....
Διάβασα και την ιστορία του psilos για την Πόλη , που πρότεινε αυτά τα μέρη. Επίσης και η δασκάλα μου , που είναι απο εκεί, μου πρότεινε Μπεσικτας και kadikoy
Γούστα είναι αυτά. Εγώ προτιμώ να χρησιμοποιώ τα πόδια μου παρά ΜΜΜ ή ταξί.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Καλησπέρα!
Θα πάμε για πέντε βράδια τον Απρίλιο Κωνσταντινούπολη. Θα ήθελα την γνώμη σας για τα παρακάτω ξενοδοχεία.

μπεσινκτας

Bosphorus Bridge, Κωνσταντινούπολη, Τουρκία

ή αυτό kodikoy


Khalkedon Hotel Istanbul, Κωνσταντινούπολη, Τουρκία
Πράγματι κ τα 2 είναι σε πολύ ωραίες τοποθεσίες που κ οι 2 αξίζουν επίσκεψη κατά το ταξίδι σου. Ως τουρίστας όμως, θα σου πρότεινα κ εγώ να μείνεις κάπου στην περιοχή του beyoglu.
 

patsman

Member
Μηνύματα
191
Likes
523
Ίσως αξίζει να αναφέρω και κάτι που μπορεί να ενδιαφέρει και άλλους ταξιδιώτες προς την Πόλη. Επικοινωνώντας με έναν διαχειριστή σπιτιού σε γνωστή πλατφόρμα, με παρέπεμψε να αναζητήσω το ίδιο σπίτι στο 5 Star Hotel Comfort Apartment and Villa for Rent | Missafir Homes, όπου πράγματι διαπίστωσα ότι υπάρχει σημαντική διαφορά στο τίμημα της διαμονής. Επίσης, έχει τρομερή ποικιλία σε σπίτια!
 
Last edited by a moderator:

GALERA

Member
Μηνύματα
85
Likes
96
Στην περιοχή απο Ταξίμ εώς Γαλατά, υπάρχουν και κακόφημες περιοχές που πρέπει να αποφύγω? γιατί βρήκα αυτό το ξενοδοχείο και διαβάζοντας τα σχόλια , λένε πως η γειτονιά μαζεύει περίεργο κόσμο και οτι είναι κακή περιοχή. Πιο πολύ ρωτώ για το τί παίζει γενικά στην περιοχή και όχι απαραίτητα για το συγκεκριμένο ξενοδοχείο.

Petros Hotel, Κωνσταντινούπολη, Τουρκία
 

connosp

Member
Μηνύματα
377
Likes
812
Στην περιοχή απο Ταξίμ εώς Γαλατά, υπάρχουν και κακόφημες περιοχές που πρέπει να αποφύγω? γιατί βρήκα αυτό το ξενοδοχείο και διαβάζοντας τα σχόλια , λένε πως η γειτονιά μαζεύει περίεργο κόσμο και οτι είναι κακή περιοχή. Πιο πολύ ρωτώ για το τί παίζει γενικά στην περιοχή και όχι απαραίτητα για το συγκεκριμένο ξενοδοχείο.

Petros Hotel, Κωνσταντινούπολη, Τουρκία
Έχω μείνει σε πολύ κοντινή απόσταση είναι 50-60 μ από Ίστικλαρ, πολύ κοντά στη Nevizade ένα δρόμο γεμάτο από ταβέρνες, πιστεύω δεν θα έχεις πρόβλημα. ΄Δύσκολη γειτονία είναι από την άλλη πλευρά της Tarlabasi.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Στην περιοχή απο Ταξίμ εώς Γαλατά, υπάρχουν και κακόφημες περιοχές που πρέπει να αποφύγω? γιατί βρήκα αυτό το ξενοδοχείο και διαβάζοντας τα σχόλια , λένε πως η γειτονιά μαζεύει περίεργο κόσμο και οτι είναι κακή περιοχή. Πιο πολύ ρωτώ για το τί παίζει γενικά στην περιοχή και όχι απαραίτητα για το συγκεκριμένο ξενοδοχείο.

Petros Hotel, Κωνσταντινούπολη, Τουρκία
Προτιμώ τη μεριά της Istiklal που είναι προς το Βόσπορο αλλά και από την άλλη καλά είναι νομίζω.
 

GALERA

Member
Μηνύματα
85
Likes
96
Χρόνια πολλά!! Σαπίζοντας στους καναπέδες και πηγαινοερχόμενοι στην κουζίνα τρώγοντας τα χθεσινοβραδινά, είπα μπας και κλείσω κάποια στιγμή το ξενοδοχείο για το Πασχαλιάτικο ταξίδι .
Θα ήθελα πάλι την βοήθειά σας , καθώς δεν ξέρω γιατί αλλα δυσκολεύομαι με την Κωνσταντινούπολη. .

Astan Hotel Taksim, Istanbul, Turkey
Calanthe Residence, Κωνσταντινούπολη, Τουρκία
Mint Residence Taksim, Κωνσταντινούπολη, Τουρκία
Taksim Avenue, Κωνσταντινούπολη, Τουρκία
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom