Τσεχική Δημοκρατία Διαμονή στην Πράγα

gaidouri

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Στο booking.com λέει

Δωρεάν! Δημόσιος χώρος στάθμευσης δωρεάν, στην περιοχή γύρω από το ξενοδοχείο, δεν απαιτείται κράτηση.

και στο hotels.com λέει

Δωρεάν ακύρωση
Εγγύηση αντιστοιχίας τιμής
Δωρεάν ασύρματο Internet
Δωρεάν στάθμευση
Περιλαμβάνεται πρωινό

Όσο για ναυτία δεν έχουμε, 3 εβδομάδες το καλοκαίρι κοιμόμαστε σε ιστιοπλοϊκό :clap:
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
1) Το ταξί είναι ακριβό από αεροδρόμιο
2) Οι περισσότεροι ταξιτζήδες είναι απατεώνες και δίνουν ρέστα άλλα βουλγάρικα νομίσματα
3) Υπάρχει στο πλάνο και μια μονοήμερη ίσως στο Κάρλοβυ Βάρυ
άμα το έψαχνες θα έβρισκες
η ταρίφα είναι σταθερή από το Αεροδρόμιο προς την πόλη, στις 500 κορώνες (δηλαδή κοντά στα 20 ευρώ) και από αεροδρόμιο θα έπερνες τις εταιρίες που συνεργάζονται με το αεροδρόμιο (και αν σε κλέβανε θα μπορούσες να τους κάνεις καταγγελία στην αστυνομία)

Official taxi | Vaclav Havel Airport Prague, Ruzyne

όπως και υπάρχει shuttle bus που συνδέει το αεροδρόμιο με την πόλη στις 150 κορώνες (6 ευρώ)

Cedaz - Public shuttle bus from airport to the centre of Prague
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Στο booking.com λέει

Δωρεάν! Δημόσιος χώρος στάθμευσης δωρεάν, στην περιοχή γύρω από το ξενοδοχείο, δεν απαιτείται κράτηση.
Αν εσύ με αυτό καταλαβαίνεις ότι το ξενοδοχείο σου παρέχει δωρεάν πάρκινγκ, πάω πάσο!
Όσο για το ίδιο το ξενοδοχείο μου φαίνεται υπερτιμημένο. Αλλά αυτά γούστα είναι.
Για τα ταξί σου τα είπε ο Θανάσης. Πάντως εγώ, δυο φορές που πήγα Πράγα, δεν χρειάστηκε να πάρω ταξί.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.014
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Όπου διαβάσω για Πράγα, λένε για τα ταξί ότι είναι κλέφτες.
Σε κάνουν γύρους να γράφει η ταρίφα, αν είναι βράδυ σου δίνουν ρέστα άλλα νομίσματα κλπ κλπ.
Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με ταξί στην Πράγα. Πάντα με πηγαίνουν απευθείας από τη συντομότερη διαδρομή και ποτέ δεν είχα θέμα. Βέβαια, δεν είμαι και το απόλυτο μέτρο σύγκρισης, καθώς πάντα τους πληρώνω με πιστωτική στο τέλος, και συνήθως δεν κινούμαι με ταξί σε τουριστικές περιοχές (εκεί πάω με τα πόδια ή το μετρό).

Να σου δώσουν τα ρέστα σε βουλγάρικα πάντως λίγο δύσκολο, καθώς το ένα βουλγάρικο έχει αισθητά μεγαλύτερη αξία από το ένα τσέχικο (η ισοτιμία είναι τέτοια).
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Νομίζω πως η ενοικίαση αυτοκινήτου στην Πράγα ειδικά αν δεν έχεις σκοπό να κάνεις ημερήσιες εκδρομές δε θα σου προσφέρει τίποτα.

Τώρα όσον αφορά τις μετακινήσεις και ειδικά τα ταξί, οτι παρόλο που γενικότερα δε χρησιμοποιώ ταξί στα ταξίδια μου και ειδικά σε ευρωπαϊκές πόλεις, στην Πράγα λόγω απίστευτου κρύου και μπύρας είχα πάρει κάποιες φορές. Δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα να μην πω οτι μου φάνηκαν και πάμφθηνα. Βέβαια μας είχαν συμβουλεύσει να καλούμε ραδιοταξί ειδικά αργά τη νύχτα. Αν δε θέλεις να καλείς από το κινητό σου μπορείς να ζητήσεις αν βρίσκεσαι σε κάποιο μπαρ ή εστιατόριο να σου καλούν αυτοί.
Η εταιρεία που καλούσα εγώ ήταν αυτή: A A A RADIOTAXI S.R.O.
μπορείς να δεις και το κόστος για κάθε διαδρομή.
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Ακόμα και μονοήμερη να θες να κάνεις πάντως υπάρχουν εταιρείες με πούλμαν πχ Student Agency που πάνε σε πάρα πολλές πόλεις και αρκετά οικονομικά. Οι 1 ή 2 μονοήμερες που θέλεις να κάνεις δεν είναι λόγος για να νοικιάσεις αμάξι;) Καλύτερα να το ακυρώσεις αν δεν χάνεις όλα σου τα λεφτά και για τις μεταφορές εντός πόλης μια χαρά εξυπηρετούν τα μμμ, αν χρειαστει να πάρεις και κάνα ταξάκι μία φορά δεν χάθηκε ο κόσμος:)
 

Eleannidi

Member
Μηνύματα
46
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
ποιός ξέρει πού...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλησπέρα και από εμένα. Φεύγω στις 16.04 για Πράγα για 4 μέρες και ύστερα από την απαραίτητη έρευνα κατέληξα στα εξής ξενοδοχεία με βάση την τιμή φυσικά & την εγγύτητα στο κέντρο της πόλης. Σε ποιό θα μου προτείνατε να μείνω?

Booking.com: Andante Hotel, Prague, Czech Republic - 155 Guest reviews. Book your hotel now!

Booking.com: Pension Unie, Prague, Czech Republic - 6 Guest reviews. Book your hotel now!

Booking.com: Hotel Venezia, Prague, Czech Republic - 52 Guest reviews. Book your hotel now!

Και φυσικά βάζω το προτεινόμενο Τabor. Το μόνο που με προβληματίζει είναι η απόσταση από το κέντρο. Θα ήθελα να μην χρησιμοποιώ πολύ συγκοινωνία.

Booking.com: Residence Tabor, Prague, Czech Republic - 636 Guest reviews. Book your hotel now!

Ποιά είναι λοιπόν η άποψή σας?
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Το Tabor είναι κάνα 15 λέπτο με τα πόδια μέχρι το Κέντρο ή 5 λεπτά με το τραμ, σε όμορφη βόλτα ;)
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Οικονομικό και με αξιοπρεπέστατα δωμάτια είναι το Hotel Hejtman, έχω μείνει και το προτείνω με 1000. Για να φτάσεις στο κέντρο είναι απαραίτητη η συγκοινωνία αλλά σε 5 λεπτά με τα πόδια έχει στάση tram και λεωφορείου που σε ένα τεταρτάκι σε πάνε στο κέντρο. Ρίξε μιά ματια και σε αυτό!
 

Eleannidi

Member
Μηνύματα
46
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
ποιός ξέρει πού...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Την προηγούμενη βδομάδα γύρισα από Πράγα και σας γράφω επιγραμματικά

Διαμονή:Residence Tabor, budget hotel με τραμ ακριβώς από κάτω που σε παει ταχύτατα στο κέντρο της πόλης (50 €/ βραδιά με αξιοπρεπές πρωινό).

Φαγητό:
Kolkovna celnice & olympia: φάγαμε του σκασμού και στα 2 εστιατόρια με περίπου 30 € το ζευγάρι
Ηybernia: μπυραρία με ωραία αυλή έξω. Φαγαμε πιο light me 20 € το ζευγάρι
U Glaubicu: πολύ φαγητό με 30 € το ζευγάρι.
U Vejvodu: τεράστια μπυραρία που σερβίρει μέχρι αργά (έλληνες είμαστε μπορεί να ξεμείνουμε και να πεινάσουμε στις 23.00). Μπύρα και "μεζεδάκια" με περίπου 15€ το ζευγάρι.

Συστήνεται επίσης ένα ατμοσφαιρικό καφεδάκι στο Cafe Louvre οπου άλλοτε διαφορες φιγούρες οπως Einstein, Kafka ... μαζευονταν για τις φιλοσοφικές- επιστημονικές τους βραδιές.

Εχουν πολύ καλό συγκοινωνιακό δίκτυο (τα τραμ, τα οποία χρησιμοποιούσα ευρύτατα, περνούν στην κυριολεξία καθε 3')

Ο καιρός είναι αρκετά άστατος τον Απρίλιο. Τη μία μέρα με κοντομάνικο και την αλλη με παλτό.

Το κέντρο της Πράγας πανέμορφο & γραφικό.

Το μαύρο Θεάτρο δεν με τρέλανε(είδα την παράσταση Afrikania στο Image Theater.)

Α και κάτι... αφήστε φιλοδώρημα στα εστιατόρια και στις καφετέριες. Πάντα στο τονίζουν οι σερβιτόροι όταν πληρώνεις. Συνηθίζεται γύρω στο 10% αλλά εξαρτάται φυσικά από το σέρβις που απολαμβάνεις.

Και τέλος, η Πράγα είναι όντως φθηνή αν ξέρεις που να πας.

Σας ευχαριστώ όλους για τα tips, πολύτιμη η βοήθειά σας!
 

froufrouditsa

Member
Μηνύματα
24
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΝΑΔΑΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ
Καλημέρα σε όλους. Θέλω τη βοήθειά σας για ένα ξενοδοχείο που έκλεισα στην Πράγα για την Πρωτοχρονιά, σε πολύ καλή τιμή. Είναι το BIjou de Prague . Το θέμα μου είναι ότι παρόλο που οι κριτικές είναι πολύ καλές στο booking (8,8) διάβασα ότι το πρωινό και το ckeck in είναι σε άλλο ξενοδοχείο, στον απέναντι δρόμο. Αν κάποιος έχει μείνει εκεί, θα ήθελα να μου πει αν ισχύει αυτό και αν τελικά το ξενοδοχείο είναι καλό ή οχι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.910
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom